Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Fumatorii de tigari home made / rulate

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
6318 replies to this topic

#4717
didi_yo

didi_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 14.06.2007
La multi ani pe 2018 ! Am o intrebare referitoare la calitatea tutunului sarbesc: e mai bun sau nu decat cel unguresc? Am citit pe alte forumuri ca ar fi mai prost fata de cel unguresc sau bulgaresc. Orice parere e binevenita. Multumesc.

#4718
Amethysst

Amethysst

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.12.2017

View Postdidi_yo, on 01 ianuarie 2018 - 19:54, said:

La multi ani pe 2018 ! Am o intrebare referitoare la calitatea tutunului sarbesc: e mai bun sau nu decat cel unguresc? Am citit pe alte forumuri ca ar fi mai prost fata de cel unguresc sau bulgaresc. Orice parere e binevenita. Multumesc.
Eu am incercat o singura data tutun sârbesc, și personal mi s-a părut mai rău decât cel unguresc.

#4719
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
La multi ani fumatorilor.
Revin cu niste detalii privind aparatele cele mai recomandate:
- MIKROMATIC-ul (prima varianta, nu DUO). Dupa 2 ani si jumatate de munca (cam 1200-1300 tuburi/luna) a inceput sa dea semne de oboseala. Prima parte din miscarea de umplere (tasarea tutunului) o face foarte greu, ramane blocat de multe ori. Banuiesc ca asta se datoreaza folosirii in mod indelungat DOAR a tutunului provenit din tigarile de foi. Praful de la tunun, precum si ramasitile mai mici au intrat prin zone pe care nu reusesc sa le curat. Deci atentie la ce tutun folositi. Pe de alta parte, chiar si la 2-3 ani merita a fi schimbat.
- POWERMATIC II PLUS. Merge foar bine doar cu anumite tipuri de tutun. Cu OHM a mers perfect, cu Arrohead a facut probleme groaznice, la 4-5 tigari se bloca (intra avaria). Altfel de tutun mi-e si frica sa bag in el, tinand cont ce-am patit cu Mikromaticul. Plus ca nu stiu cat de buna izolarea dintre partea de sus si restul (motoras si restul de parte electronica). La Mikromatic era simplu de curatat, scoteam fundul de cauciuc si-l intorceam pe dos sa curga toate ramasitile, aici e mai complicat.

#4720
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,896
  • Înscris: 29.06.2006
la multi ani, danyel vezi ca powermaticul trebuie bagat in revizie cam la 3 luni, ca se face praf de tutun, nisip de ala ii zic eu si atunci se infunda, daca nu lucrezi cu tutun uscat nu face nici o problema, decat cand ajungi la fundul pungii si mai raman resturile alea, dar nu se blocheaza. Deci bagi frumos surubelnita in el, ca si in mikromatic si il cureti perfect, il sufli bine. Sa nu dea dracu cumva sa pui vaselina pe undeva ca te-ai nenorocit, se face noroi cu praful de tutun

#4721
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
Mulțumesc de staturi, dar ce fac cu garanția, că e sigilat ?
Mi-am propus să bag doar Ohm în el că văd că-i place.

Edited by danyel61, 03 January 2018 - 17:54.


#4722
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,896
  • Înscris: 29.06.2006
pai ce sa faci, considera ca nu o mai ai, de stricat nu se strica el, dar cel putin nu te mai chinui, al meu are 3 ani si l-am luat sh, astea nu sunt aparate care se strica

#4723
salexandriuc

salexandriuc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.01.2009
Am luat si Ohm silver. Acum pot sa fac o comparatie (nefinalizata) intre Senator Portocaliu (light) si Ohm Silver.

Senator se apropie ca aroma si tarie de camel albastru. Ohm Silver miroase ca tutunul de rulat Drum dar cred ca e un pic mai slab. Totusi Ohm Silver este notabil mai tare si un pic mai aspru, desi e Silver iar Senator doar portocaliu. Ca si gust, nu mai tin minte cum era Drum dar, dupa Senator, Ohm are un gust yuck.

Poate dupa ce termin Senator si trec pe Ohm, o sa se mai schimbe lucrurile, dar un lucru e sigur: Senator e mai light. Iar cum mie imi plac tigarile light, cred ca am sa raman pe asta bastinas. Mai am tigari facute din Senator si am calculat eu ca imi ajunge o punga 8-10 zile, ceea ce inseamna 250-350 pe luna. Nu e putin, dar imi place. Inainte cheltuiam intre 500 si 650 de lei pe luna. Deci e ok. Works for me.

Inca ceva: textura. La senator benzile de tutun sunt mai subtiri. La Ohm taietura e mai mare, ca la tutunul de pipa (desi evident nu e tutun de pipa)

#4724
Amethysst

Amethysst

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.12.2017
Pentru cei care iau tutun din Ungaria, am găsit azi un magazin in Mako unde pungile de 50 de grame sunt intre 1700-1750 Ft. Daca e cineva interesat, pot da adresa magazinului.

#4725
salexandriuc

salexandriuc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.01.2009
Dupa ceva vreme de fumat Ohm Silver: este cu siguranta mai tare decat Senator Portocaliu, are gust undeva intre Marlboro si Sobranie si bate spre rosu la tigari.

Am fumat si in pipa. E o virginia condimentata putin. Concluzia ca e un tutun intre pipa si ryo. Nu rau. Daca 300 de lei pe luna sunt o problema, atunci cu siguranta e ok. Daca nu, senator e mai aromat si mai slab (gen camel). Am fost recent in Turcia si am cumparat un pachet de camel galben cu filtru dar necartonat la 10 lei. E f apropiat de Senator cu care iesi cam la acelasi pret (8-10 lei pe zi).

Ceea ce nu e rau pt mine. Am comandat inca doua pungi de Senator si tuburi Marlboro Gold de 25mm.

Concluzia este ca fumezi cat platesti. Fara accize.

#4726
salexandriuc

salexandriuc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.01.2009
Au venit pungile si tuburile de Marlboro 25 mm Gold. Dintr-o punga ai iesit fix 227 de tigari (am facut o punga intreaga - multumi xcit pentru pontul si insistenta cu Mikromatic). Asta inseamna 8.55 un pachet. Nu-i rau nu? Pentru un tutun bun si timbrat.

E adevarat ca tuburile de Marlboro par mar subtiri un pic decat Chesterfield albastru dar ultimele parca mi-au placut un picut mai mult la gust, desi hartia e un pic mao groasa.

#4727
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,896
  • Înscris: 29.06.2006
eu inainte cu kent aveam ratia de 1 pachet pe zi, dar de cativa ani de cand fumez productie proprie nu depasesc 15 tigari, media e cam de 10-12, nu stiu de ce dar ma satura mai mult tutunul asta ohm. Knetul ca si oricare alta tigara din comert arde degeaba si nu simti ca fumezi, oricum n-as mai putea sa fumez acum tigari din magazin poate doar in caz de urgenta, mi se pare ca put, miros a fum de hartie arsa nu stiu. Deci eu scot pachetul de tigari la 5 lei cu tuburi benson & hedges cu carbon activ.

#4728
salexandriuc

salexandriuc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.01.2009
Mie mi se par ca put a hartie arsa dupa doar 3 saptamani. Am luat un pachet de Sobranie alb (cel mai slab de pe piata). Dupa a treia tigara mi-a venit sa vomit. Am si acuma pachetula ala si au mai trecut niste saptamani. Ma uit la el ca la un bibelou si nu ma atrage absolut deloc.


Ohm sunt mai tari, de aia te satura. Nu e un tutun rau, doar ca eu prefer ceva light.

As vrea sa aud pareri de tuburi: Chesterfield albastru fata de Marlboro Gold. Ambele 25 mm. Mie parca mi-au placut CF mai mult... Am avut si MB gold cu filtru carbon (scurt) si alea parca mi-au placut mai mult decat ambele. Da na... Vreau filtru lung.

#4729
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,896
  • Înscris: 29.06.2006
eu m-am avut foarte bine cu chesterfield, am fumat luni bune, pana au aparut benson, de atunci nu le-am mai schimbat

#4730
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
Intre timp s-a stricat Chesterfield-ul, cand am luat ultima data, era total schimbat, filtru era mai scurt si hartia ce acopera filtru era mai lunga, ramaneau cam 5 mm de tutun nefumabil.
Dupa ce-am testat peste 90% din tuburile din magazinul nostru preferat, si eu sunt de acord ca cele mai tare raman Benson & Hedges Extra Carbon.

#4731
salexandriuc

salexandriuc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.01.2009
Xcit si mie mi s-a parut ca benson merge mult mai bine cu Ohm decat Chesterfield. E acolo o chimie buna.

Totusi cu Senator, inca trebuie sa mai testez. Mi s-au parut mai bune cu Chesterfield albastru decat cu Marlboro.

#4732
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,896
  • Înscris: 29.06.2006
carbonul ala chiar face treaba, rupe si tu un filtru sa vezi cum e facut fata de altele

#4733
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
Chesterfield albastru are filtrul perforat, nu-l compara cu alte filtre neperforate. Filtrele perforate reduc semnificativ tăria tutunului.
Am mai găsit și un Gizeh cu un filtru interesant, pare a fi o hârtie impregnată in carbon. Cine vrea tuburi cu ardere lentă să încerce Raw, sunt semitransparente.

Edited by danyel61, 13 January 2018 - 23:59.


#4734
Deannn

Deannn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.08.2017
Buna ziua.
Ceva recomandari pentru tutun in cantitate mai mare? 400 g daca se poate.
Sau va rog sa imi recomandati vanzatori de incredere care au tutun ok, ca am luat o mare teapa acum.
Multumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate