Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

dronele interzise in "ro"mania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
51 replies to this topic

#19
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
andrei, nu este rau ca se cere inregistrarea echipamentelor, in special pentru cele grele la propriu.
parerea mea este ca problema apare cind se face discriminare intre cele sub 1 kg cu si fara camera de filmat / echipament de transmisie date. as putea intelege ratiuni legate de privacy, dar legea interzice in totalitate acest mod de a filma fara avizul autoritatilor, adica inclusiv pe spatiul public...

Edited by suri, 24 January 2014 - 01:54.


#20
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Mda, o Dji cu 6 rotoare, cap stabilizat cu GoPro3 si emisie radio video la sol nu e tocmai "toy grade", mai ales ca trage usor 2.5K cu ajutorul acelei camere.

Tehnic trebuie o limita prvind utilizarea lor, dar nici ceva imposibil de realizat si nu la intimitate ma refer ci mai mult la siguranta, nu e foarte funny sa-ti pica o dracie de genul in cap.
Daca nu costa mult si nu pun te miri ce masuri aberante, merita si acel permis pentru zbor, dar parca vad si acolo, "permise de Arges".

Edited by connectorxp, 24 January 2014 - 03:34.


#21
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004

View PostFriskey, on 23 ianuarie 2014 - 23:37, said:

Iti dresezi un soim si nu mai ai nici o treaba. Acum sa vedem la lucru inventivitatea romanilor. Problema principala a jucarelelor astora e zgomotul prea mare care le da de gol.
Sau o deghizezi:

[ http://www.blogcdn.com/de.engadget.com/media/2012/06/katcopter1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Poate deghizează o dronă în porc şi porcul va zbura... la propiu!

Edited by djl, 24 January 2014 - 04:07.


#22
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006
Eu cred că e doar o nouă restricție tâmpită, tipică pentru măreața noastră țară (a se vedea dezbaterile despre legea armelor și munițiilor). Da, sunt de acord cu reglementarea așa cum susține colegul AndreiC, dacă reglementarea ar avea ca scop protecția împotriva accidentelor.
Dar cum discriminarea se face la nivel de dotare cu aparatură de filmare sau transmisie date, e clar că principalul scop este îngrădirea accesului populației la orice formă de informare nesupusă controlului autorităților, cum zicea și suri mai sus.
Iar treaba asta e de kkt...

#23
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
S-au suparat parlamentarii cand au vazut ce frumos le este filmata "casa"

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RR2SdvUTcNs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,659
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbuntzi, on 24 ianuarie 2014 - 06:11, said:

e clar că principalul scop este îngrădirea accesului populației la orice formă de informare nesupusă controlului autorităților,
Pai da, are si rol de a limita incursiunile in viata privata. Imagineaza-ti una in curul gol in curtea proprie, la piscina si unu cu drona filmand. Altfel decat ca amuzament pentru barbati unde ar fi fain, este o problema serioasa ce in occident se pedepseste cu inchisoarea. Iti dai seama ca multi politicieni au remarcat imediat riscul... Google in germania a fost castrat exact din cauza pozarii proprietatilor, street view in multe orase mari nemtesti are cenzuri pe cladiri si curti la fiecare 100-200m din cauza alora care au facut gat. Deci am vazut cateva zone unde toata cladirea e cenzurata din toate unghiurile, si e de fapt un simplu blco de locuinte, pur si simplu lumii nu ii place sa fie vazuta mai ales de aproape si HD Posted Image

Cand fenomenul nu era popular nu s-a trezit nimeni sa faca legi, cum s-au dat in spectacol amatorii de a face bani cu ele prin filmari aeriene (stiti spamurile alea interminabile inclusiv pe FB) s-au sesizat. In occident din 2012 s-au pus la punct legislatiile cu astea, in SUA in unele state se discuta in altele e deja interzic cu totul, de ex in cartierele de oameni bogati din LA. Orice avocat poate pleda acolo nu doar pentru riscul de a expune intimitatea ci pentru ca atunci cand arati o proprietate faci o invitatie pentru hoti.

#25
ARPA

ARPA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,603
  • Înscris: 05.10.2013

View Postandreic, on 24 ianuarie 2014 - 09:02, said:

Pai da, are si rol de a limita incursiunile in viata privata. Imagineaza-ti una in curul gol in curtea proprie, la piscina si unu cu drona filmand. Altfel decat ca amuzament pentru barbati unde ar fi fain, este o problema serioasa ce in occident se pedepseste cu inchisoarea. Iti dai seama ca multi politicieni au remarcat imediat riscul... Google in germania a fost castrat exact din cauza pozarii proprietatilor, street view in multe orase mari nemtesti are cenzuri pe cladiri si curti la fiecare 100-200m din cauza alora care au facut gat. Deci am vazut cateva zone unde toata cladirea e cenzurata din toate unghiurile, si e de fapt un simplu blco de locuinte, pur si simplu lumii nu ii place sa fie vazuta mai ales de aproape si HD Posted Image

Corect ,e o lege normala eram sigur ca sunt reglementate si in alte tari ,asa ca toata vaitatura e degeaba ,aoleu statul  interzice dronele :) parca sunteti handicapati mintal ,inevitabil o sa apara abuzuri in folosirea lor ,filmarea proprietatilor private ale vecinilor ori ale altor persoane ,nu politicieni ci oameni obisnuiti ,plus ca sunt si riscuri de siguranta  .

#26
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
@parca sunteti handicapati mintal"

ai fi fost si tu un handicapat mintal daca apucai sa bagi macar 1 mie euro in drona si sa astepti mila statului ca-ti da hartoaga aia nenorocita pe care o ceri cu 45 de zile inainte de a filma. Asa esti doar o saracie ce da din gura aiurea pe aici.

Edited by xkos, 24 January 2014 - 10:57.


#27
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Asta e, vom face ca si cu postul europa libera pe vremea lui impuscatu', ne vom bucura pe sest de ele :)

#28
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Nu stiu cui i-ar place sa apara pe internet in ipostaze nu tocmai comode,ipostaze care pot distruge cariera, casnicia etc , ca nu stiu mare amator l-a filmat cu drona lui de mii de euro si vrea sa arate la toata lumea ce a filmat el si pe cine a filmat. Pana la urma e vorba intimitate nu de rea vointa. Ai drona? Mergi cu ea in afara zonelor locuibile si flmeaza cat vrei si ce vrei, dar fara sa afecteze viata si integritatea altor persoane in afara de a ta, ca ceea ce vrei tu sa faci cu viata ta nu intereseaza pe nimeni, la fel cum nici pe tine nu trebuie sa te intereseze viata altuia, ca de altfel ne cam intoarcem la perioada comunista, numai ca in loc de securitate avem drone, deci am evoluat.

Edited by dany07rap, 24 January 2014 - 11:10.


#29
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
ma arpa"-lete, cine esti tu sa vii sa jignesti pe aici? esti ruda cu ala din minsiter sau ce cacat? ca esti batos de zici ca tu ai dat legea si vrei sa te scoti. e o discutie libera, in afara de tine nu vad pe nici unu sa isi faca colegii cretini si handicapati mintal. Dute nene si da ture, racorestete...definitiv, nu avem ce pierde.

Legea s-a dat la modul general, doar sa fie data. Ca filmam noi pe campuri sau alte minuni e partea a doua, eu unul si asa nu filmez in oras, intimitatea si spatiul privat consider ca trebuiesc respectate, asadar e binevenita legea.  Insa daca mergi cu jucaria pe meleaguri si te intalnesti cu un politai plin de zel greu o dai la cap, la ce foame au si aia in stomac.

Edited by xkos, 24 January 2014 - 11:46.


#30
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007

View Postxkos, on 24 ianuarie 2014 - 11:44, said:

  Insa daca mergi cu jucaria pe meleaguri si te intalnesti cu un politai plin de zel greu o dai la cap, la ce foame au si aia in stomac.
Aici ai mare dreptate, ca unii nu stiu sa deosebeasca anumte chestii sau nu invata legile cum trebuie si le interpreteaza ei dupa bunul lor plac si pt toate astea tot noi suferim. Sa speram ca legea va scrie clar anumite aspecte despre unde si cum se pot utiliza dronele fara ca cei care au drone sa aiba de suferit si nici alte persoane private.
PS: Anul trecut in iarna, eram in centru orasului seara, si cum ningea foarte tare si cu toate cladirile erau luminate cu tot felul de instalatii, scot aparatul sa fac o poza Casei de Cultura, si in timp ce faceam poza, in cadru a aparut o masina de politie care m-a si luat la intrebari ca de ce fac poze si ca nu am voie. I-am zis ca acea cladire e pe domeniul public si ca am voie sa fac poze. S-a uitat destul de urat la mine si mi-a zis sa plec de acolo si sa nu mai fac poze, ca nu ma aflu la nunta sau botez.

Edited by dany07rap, 24 January 2014 - 12:05.


#31
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011

View Postdon_dannielo, on 24 ianuarie 2014 - 06:55, said:

S-au suparat parlamentarii cand au vazut ce frumos le este filmata "casa"

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RR2SdvUTcNs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Să-mi bag !! Ce mișto arată orașul de sus!

Și prin țările civilizate  sunt discuții referitoare la chestia asta cu dronele. Dar la noi instituțiile sunt pline de de oligofreni puși strict pe criterii politice cărora le-a fost greu să gândească o lege.  Așa că cel mai simplu le-au interzis. Plus că de ce să vezi tu cum se scaldă bogații țării în piscinele din vilele lor de milioane de euro?

#32
AndreeaConstantin

AndreeaConstantin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.07.2013
Am citit si eu stirea. Mi se pare o aberatie totala. Chiar voiam sa imi iau anul asta drona (ideea prietenului meu, evident, insa imi place si mie). Avem go pro si voiam sa luam ceva mai solid, nu varianta de PARROT AR DRONE 2.0. Oricum, vorba voastra...e o chestie simpatica zburatoare deasupra copacilor. Ce rau sa faca? Ce e asa grav?

#33
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
acesta si acela care a filmat autostrada de la sibiu neterminata

#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,659
  • Înscris: 07.02.2003

View Postg3nov3s3, on 24 ianuarie 2014 - 11:36, said:

Oricum statul o sa foloseasca drone dupa cum vrea muschiul lui, sa filmeze pe cine vrea, cand vrea el...
Asa e, dar el e statul :)

#35
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Sincer, cum ar fi fost vara, când mai stă geamul îtredeschis la baie când mă spăl să vine o chestie din asta în dreptul geamului de la baie. M-aş acoperi sau i-aş face cu mâna?

#36
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
hai bre ca nu vine nimeni sa filmeze babalaci de 30 de ani, cel mult printese de 20 + ani. Si raspunsu e simplu, iei o prastie si tragi in drona, sau un pietroi, daca ai tinta buna o nimeresti rapid. Cel mai bun la drona e dildo, ii rupe dintii instant.

Edited by xkos, 24 January 2014 - 14:13.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate