Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Vanzari LED

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postcipri92, on 14 ianuarie 2014 - 20:01, said:

Nu mă complic încă.
E alegerea ta. Ce faci daca cumperi becuri de 1000 euro si vinzi de 150?

#38
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Isi acopera investitia? :)
Restul le poate folosi ca-s gratis.

Daca le ia de la chinez pe toate odata, si mai si ajung in tara, isi va scoate parleala numai de la 'testeri' care vor sa faca acelasi lucru ca si el si nu stiu ce sa aduca sau de la curiosi. Asta cu cond sa dea ieftin. Le baga pe de-alde ####

ps. Vad ca cenzureaza astia. Mercandor, ca sa nu mai cenzureze.

Ps2. Cum naiba sa cenzurezi un cuvant in spaniola? Fara .ro, .com sau alte chestii. Astia-s normali?

Okazii (ocazii) cenzureaza?

Psx. Se pare ca nu :)

Tocmai?

Asta nu. Era culmea.

#39
cipri92

cipri92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 03.12.2007

View Postundercoverbrother, on 15 ianuarie 2014 - 23:19, said:

Isi acopera investitia? Posted Image
Restul le poate folosi ca-s gratis.

Daca le ia de la chinez pe toate odata, si mai si ajung in tara, isi va scoate parleala numai de la 'testeri' care vor sa faca acelasi lucru ca si el si nu stiu ce sa aduca sau de la curiosi. Asta cu cond sa dea ieftin. Le baga pe de-alde ####

ps. Vad ca cenzureaza astia. Mercandor, ca sa nu mai cenzureze.

Ps2. Cum naiba sa cenzurezi un cuvant in spaniola? Fara .ro, .com sau alte chestii. Astia-s normali?

Okazii (ocazii) cenzureaza?

Psx. Se pare ca nu Posted Image

Tocmai?

Asta nu. Era culmea.

Si nu doar astea le cenzureaza. Am mai postat eu un site China si a fost cenzurat. Ca sa vezi...

#40
cipri92

cipri92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 03.12.2007
Daca tot isi pastraza comerciantii informatiile, va intreb pe voi. Ce model ati alege din imaginea de mai jos (1, 2 sau 3), ce soclu si ce tip de lumina alba (alb cald sau rece) ?

Attached Files

  • Attached File  led.png   483.43K   10 downloads


#41
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Eu as alege model 1 si 2, modelul 1 pentru unele camere iar modelul 2 pentru alte camere.
Soclu as alege E27 sau E14 în functie de utilizare.
Lumina sa fie pentru mine alb rece adica între 5000 - 6500 Kelvin.

#42
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,666
  • Înscris: 29.03.2006
Spoturi se gasesc peste tot.

Am specificat mai sus ce se asteapta pe piata.

1. Putere minim 15 W, preferabil 18 - 20 W si mai mult.

2. Lumina calda, dar nu acel fals 2700 K, ci minim 3000, preferabil 3500 -4000-4500, si de asemenea sa fie in oferta si 5500-5700 K care este tot calda.

3, refresh la 100-120 Hz.

4.  Fasung in oferta atat E27 si E14.

5. Balon atat cu dimensiuni normale, in oferta in primul rand clare, apoi si OPAL(ALB), dar si modele de design, precum clone de osram belalux soft-white ( OPAL ALB), care pot fi si de 10-12 W cu E14

Edited by loock, 19 January 2014 - 23:58.


#43
cipri92

cipri92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 03.12.2007

View Postloock, on 19 ianuarie 2014 - 23:57, said:

Spoturi se gasesc peste tot.

Am specificat mai sus ce se asteapta pe piata.

1. Putere minim 15 W, preferabil 18 - 20 W si mai mult.

2. Lumina calda, dar nu acel fals 2700 K, ci minim 3000, preferabil 3500 -4000-4500, si de asemenea sa fie in oferta si 5500-5700 K care este tot calda.

3, refresh la 100-120 Hz.

4.  Fasung in oferta atat E27 si E14.

5. Balon atat cu dimensiuni normale, in oferta in primul rand clare, apoi si OPAL(ALB), dar si modele de design, precum clone de osram belalux soft-white ( OPAL ALB), care pot fi si de 10-12 W cu E14

Stiu ca se gasesc. Sunt multe modele de becuri cu LED. Eu intreb numai asa de curios.

#44
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,659
  • Înscris: 07.02.2003

View Postloock, on 19 ianuarie 2014 - 23:57, said:

2. Lumina calda, dar nu acel fals 2700 K, ci minim 3000, preferabil 3500 -4000-4500, si de asemenea sa fie in oferta si 5500-5700 K care este tot calda.
De la 4500 in sus nu mai e calda. Astea de la Lidl au 3000k.

View Postcipri92, on 19 ianuarie 2014 - 23:48, said:

Daca tot isi pastraza comerciantii informatiile, va intreb pe voi. Ce model ati alege din imaginea de mai jos (1, 2 sau 3), ce soclu si ce tip de lumina alba (alb cald sau rece) ?
Varianta 2 merge si la aplice, spoturile Cree sunt calumea, dar numai daca ai asa lumini in casa.

#45
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,666
  • Înscris: 29.03.2006

View Postandreic, on 20 ianuarie 2014 - 01:06, said:

De la 4500 in sus nu mai e calda. Astea de la Lidl au 3000k.

5700 K, daca este o temperatura de culoare adevarata, este lumina calda, utilizata in cinematografia americana pt. reflectoare cu surse artificiale, si cunoscuta si in fotografie ca lumina de golden hour atunci cand este naturala, inainte de apusul soarelui, si uneori si la rasarit.

Lumina de 6500K adevarata, este lumina neutra, ca de ora 12.
Azurul cerului filtreaza lumina atat cat sa apara alba neutra pt. ochiul uman.

Motivul pt. care becurile CFL si LED de 6500K apar reci, este pt. ca au spectrul varzuit datorita constructiei ieftine, si chiar arata ca de 8000+ K

Cele de la Lidl au deocamdata maxim 10W si pe balon normal-mare cu E27.
De la astfel de becuri, asteptarea este de minim 15W, preferabil 18-20 ++
Si cele de acum din oferta Lidl, mai au si alte dezavantaje, pe langa puterea prea mica.
De ex., unghiul de acoperire al iluminarii este limitat fata de un bec normal, si lasa umbre.

La Lidl au mai multe modele de 10 W:
Au si unele  pe care spcifica producatorul echivalent de 60W, si care sunt in doua variante, de 3000 K si de 6400K.
Dar au si altele pe care specifica echivalent de 57W, care au doar 2700 K.

Edited by loock, 20 January 2014 - 10:20.


#46
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,659
  • Înscris: 07.02.2003

View Postloock, on 20 ianuarie 2014 - 10:12, said:

5700 K, daca este o temperatura de culoare adevarata, este lumina calda, utilizata in cinematografia americana pt. reflectoare cu surse artificiale
Am mai postat odata graficul de culoare ISO... la 5000-5500 este daylight care in nci un caz nu e calda Posted Image Daylight este lumina de zi cu soarele sus deci o combinatie intre scatterul cerului care e albastru extrem si lumina solara.
Luminile 5000-5500 se folosesc pentru a da tonul de culoare al unei zile insorite. 7000k pentru umbra (adica lumina de zi insa in care soarele nu bate direct), si evident e albastru cum e si cerul. 6000K este lumina unei zile cu nori la amiaza, fara umbra. Acestea fiind punctele de calibrare pentru camerele foto dslr si video profesionale.
Cand vorbim de lumina calda uitam de daylight da ? Pentru ca lumina de zi insorita la amiaza considerata in cimenatografie ca lumina ideala pentru reproducerea culorilor cat mai uniforma dar NU este calda de fapt (warm) Posted Image Iti fac un demo cu un neon de 6500k daca vrei, sa vezi ce albastru este Posted Image

View Postloock, on 20 ianuarie 2014 - 10:12, said:

Cele de la Lidl au deocamdata maxim 10W si pe balon normal-mare cu E27.
De la astfel de becuri, asteptarea este de minim 15W, preferabil 18-20 ++
20W ala deja e proiector, te orbeste, ideea ledului e sa faci economie fata de cfl... insa normal, ar fi bine sa existe o plaja larga de unde fiecare sa aleaga. Am incercat becul de 10w de la lidl la lampa de birou si e inutilizabil, e prea puternic, nici macar la lampa mea de la atelier unde nu ma deranjeaza de regula lumina puternica tot e prea mult, ma rupe la ochi. Trebuie sa iau de 7w pentru astea, maxim 500-600 lm... de la 10w in sus merge doar ca lumina de tavan.

View Postloock, on 20 ianuarie 2014 - 10:12, said:

Dar au si altele pe care specifica echivalent de 57W, care au doar 2700 K.
Da, alea sunt super warm deja, prea mult entru gustul meu, de apropie de tungsten Posted Image Am multe cfl de 2700k de calitate insa m-am obisnuit cu ele. Acu de cand am asta la 3000 vad o diferenta in bine fata de restul, pot reproduce mai bine albastru sub becul led fata de cfl.

Daca as avea bani multi si n-as avea ce face cu ei mi-as pune tot iluminatul in casa la 3000k led, inlocuind si lampile unde e cazul ca mai am dinalea vechi cu becul in sus Posted Image

#47
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,666
  • Înscris: 29.03.2006
6500 K , daca este temperatura reala, nu abureala scrisa de producatori pe becuri ieftine, este lumina alba neutra.

La 6500 K se calibreaza monitoarele de editare foto si nu numai.
La 5700 K arata galbene, iar la 8000 arata ca un neon albastru.

5700 K este warm daylight, inainte de apusul de soare, lumina numita si golden hour.

Majoritatea becurilor CFL si LED au CRI mic (Color rendering index), deoarece au in medie CRI 73 la warm 2940K - si asta pt. becuri de marca, nu chinezarii ieftine.
Pt. a discuta mai serios de temperatura de culoare cat de cat apropiata de cea reala, ne referim doar la becuri cu CRI de minim 95, care este oricum slabutz.
Becurile cu incandescenta si halogen supravoltate si filtrate la 3200 K, pot ajunge la CRI 100, si tot au spectru de redare deficitar fata de cel natural.

Ca sa realizam cat de varza este spectrul redat de CFL-urile obisnuite, si de LED-uri - care practic dau tot lumina fluorescenta, deoarece se foloseste un LED UV sau albastru inaintat, peste care se aplica o pastila fluorescenta facuta cat mai ieftin, ne interesam si aflam ca sunt astfel de becuri care sunt considerate de lumina rece la 4080 K cu CRI 89.
Asta in conditiile in care lumina naturala pare rece la valori de peste 6500 K
Repet, 6500 K real este lumina neutra.

Becurile CFL si LED obisnuite, specificate de 6500 K, dau o lumina rece care arata ca de 8000-9000 K, deoarece spectrul cromatic redat de ele este foarte prost, foarte deficitar, datorita constructiei ieftine, respectiv amestecul de substante fosforescente este facut de mantuiala.

In fotografie si cinematografie, 5700 K real, adica de zi spre apus, sau de halogene filtrate cu filtru special calibrat ( care poate sa fie inclus chiar direct pe balonul de sticla usor albastrui), este considerata lumina calda, si este foarte utilizata in cinematografia americana.
In Europa, traditia este de calibrare a luminilor pt. 6500 K.

Monitoarele insa, se calibreaza peste tot in lume la 6500K.
Celelalte setari sunt de altfel absurde.
O calibrare fina pe canale RGB poate avea sens, insa setari presetate diferite de 6500K, sunt absurde - chiar daca se regasesc pe multe monitoare profesionale, probabil din motive de marketing, sa arate la fraieri ca are cat mai multe setari...

In postul anterior, ma refeream destul de clar la becuri normale ( balon normal si fasung  E27), adica becuri de tavan ca sa vorbim pe aceeasi limba..., si de putere ~ 75 W pt becurile incandescente Osram ( cam 120+ pe incandescente Philips...), si in general pun 2, 3 si chiar 4 becuri, in f. de marimea camerei.
Sub 75 W osram si minim 2 becuri, lumina este foarte-foarte chioara ( am si mobila si covor mahon/carmin, plus fereastra mare)
Deci sub 2 X 18-20 W nu concep nici pe LED, si oricum doar cu CRI minim 95, nu mizerii comune acum.

La veioza nu pun niciodata becuri cu balon normal, si nici cu aceeasi putere.
Pe incandescente, folosesc in general de 60 W, cu Kripton ( semihalogene supravoltate) si cu balon OPAL ( ALB-ALB, NU clar), iar balonul este ceva mai mic, si are forma de para turtita.

De 40 W incandescente ( 10-12 W LED), folosesc numai la toateta 2 bucati simultan, OSRAM, belalux soft-white cu E14 si balon de design, pe care il las complet descoperit, complet scos in exteriorul suportului, pt. ca doar asa lumina este decenta.
Am inversat cu 180 de grade L-braket-urile care fixeaza dulia de para reflectoarelor, a.i., aceasta ajunge aproape de marginea exterioara, si tot balonul este expus; a cescut iluminarea de 3-4 X in acest fel...

Altfel, vad ca ne intelegem vis-a-vis de 3000K.

Edited by loock, 20 January 2014 - 20:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate