Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Windows + Linux

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
iRelevant

iRelevant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.03.2012
Buna ziua!
As dori sa-mi instalez inca un sistem de operare pe acelasi leptop.
Am windows 8.1 si as dori sa-mi pun si Linux.
Intrebarea mea este urmatoarea: Voia intampina anumite probleme daca le instalez pe ambele pe acelasi HDD ? Imi va merge greu leptopul daca fac asta ?
As dori sa stiu mai multe dezavantaje , daca se poate. Multumesc frumos !

#2
Sempiternal

Sempiternal

    // Mastermind \\

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,646
  • Înscris: 05.05.2013
Daca il faci bine nu o sa ai probleme.
Dezavantaje... ai mai putin spatiu... cam atat.

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,251
  • Înscris: 24.02.2007
Nu, fiecare va avea bucata lui din HDD si nu le rulezi deodata.

#4
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Nu ve intampina nicio problema, poti instala cate sisteme de operare vrei pe un hard, tot ce trebuie sa faci este sa le instalezi pe partitii diferite evident.Dezavantaje nu prea vad, avantajul ar fi ca poti avea 2 sisteme de operare indepndente unul de celalalt.Nu ai de ce sa intampini probleme daca le instalezi pe acelasi hard iar laptopul iti v-a functiona cum trebuie fara probleme pentru ca SO-urile vor sunt independente.

#5
iRelevant

iRelevant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.03.2012
Ok, multumesc frumos pentru promtitudine.
Inca o intrebare , daca se poate : imi trebuie neaparat o partitie diferita pe care sa instalez noul OS ? Sau se poate sa le instalez pe ambele in aceeasi partie ?

#6
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 22.12.2006
daca instalezi Ubuntu sau clona de ubuntu, poti instala ca pe un program sub windows, folosind Wubi. Si nu trebuie sa mai faci partitii separate

#7
sergiu8606

sergiu8606

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 30.10.2009

View Postandrei_221, on 02 ianuarie 2014 - 14:54, said:

daca instalezi Ubuntu sau clona de ubuntu, poti instala ca pe un program sub windows, folosind Wubi. Si nu trebuie sa mai faci partitii separate
este o varianta si asta insa nu vei beneficia de performanta linuxului....cel mai bine este sa ii acorzi o partitie separata pe care sa instalezi orice distributie doresti tu

#8
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 22.12.2006
adevarat ca scade putin performanta generala, insa pentru un incepator este mai mult decat potrivit.  Dupa ce studiaza ce e cu linux-ul, se paote decide singur daca merita osteneala sa partitioneze in plus HDD pentru linux,
iar daca nu ii place, il dzinstaleaza ca pe orice program si s-a terminat cu linux....

#9
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

View PostiRelevant, on 02 ianuarie 2014 - 14:48, said:

Ok, multumesc frumos pentru promtitudine.
Inca o intrebare , daca se poate : imi trebuie neaparat o partitie diferita pe care sa instalez noul OS ? Sau se poate sa le instalez pe ambele in aceeasi partie ?

Instalezi fiecare OS pe partitii diferite, nu poti sa le instalezi pe ambele pe aceasi partitie.

#10
TheBigDealerIsHardware

TheBigDealerIsHardware

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 27.07.2013
Dezavantajul ar fii ca daca umblii pe site-uri "interzise" cu Linux afecteaza si Windows-ul atata timp cat sunt in Dual Boot.

#11
sergiu8606

sergiu8606

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 30.10.2009

View Postandrei_221, on 02 ianuarie 2014 - 15:00, said:

adevarat ca scade putin performanta generala, insa pentru un incepator este mai mult decat potrivit.  Dupa ce studiaza ce e cu linux-ul, se paote decide singur daca merita osteneala sa partitioneze in plus HDD pentru linux,
iar daca nu ii place, il dzinstaleaza ca pe orice program si s-a terminat cu linux....
la fel de bine ca incepator poate sa ruleze si in live cd...nu poti spune ca scade putin performanta... daca vrea sa vada ce inseamna linuxul cel mai multe afla instaland pe o partitie separata iar daca nu ii convine/place poate sa il stearga de pe hdd foarte usor....sunt destule tutoriale pe net despre cum se face si pe piata se gaseste o carte cu foarte multe informatii

#12
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
Ignora tot ce s-a scris pana acuma pe acest topic, sunt tampenii si nu te ajuta cu nimic!
1. Probabil ai laptopul cu win 8.1 preinstalat NU? Atunci nu merge sa intstalezi orice prostie pe el. Ai UEFI (in loc de BIOS) si asta te va lasa cu laptopul brickuit daca vrei sa instalezi nu mai stiu ce versiune de linux.
2. Daca totusi vrei sa te apuci asigura-te ca:
  a) cunosti engleza suficient cat sa intelegi explicatii tehnice pe net
  B) ai aptitudini si inclinatii sa rezolvi probleme tehnice
  c) daca indeplinesti cele de mai sus du-te si citeste cel putin cateva articole despre (U)EFI ca sa ai macar o idee ce este.
3. Daca tot vrei sa continui va trebui sa instalezi doar Ubuntu (posibil si Mint) pt ca doar asta stie bine si se intelege cu UEFI.
4. Ai grija (MARE GRIJA) unde instalezi bootloader-ul pt Ubuntu sa nu suprascrii bootloader-ul Windows ca te-ai ras.

Eu am acum Ubuntu instalat in paralel cu Win 8.1 dar am incercat si Fedora, o mizerie care nu stie UEFI deloc (spre surprinderea mea).
Concluzie: daca nu stii ce faci, vezi-ti de treaba!

View PostTheBigDealerIsHardware, on 02 ianuarie 2014 - 15:02, said:

Dezavantajul ar fii ca daca umblii pe site-uri "interzise" cu Linux afecteaza si Windows-ul atata timp cat sunt in Dual Boot.
Tu esti inca beat de la posirca de revelion? Sau ti-ai zis sa incepi anul bagandu-te in seama aiurea?

#13
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View Postrinser, on 02 ianuarie 2014 - 16:28, said:

1. Probabil ai laptopul cu win 8.1 preinstalat NU? Atunci nu merge sa intstalezi orice prostie pe el. Ai UEFI (in loc de BIOS) si asta te va lasa cu laptopul brickuit daca vrei sa instalezi nu mai stiu ce versiune de linux.

3. Daca tot vrei sa continui va trebui sa instalezi doar Ubuntu (posibil si Mint) pt ca doar asta stie bine si se intelege cu UEFI.

4. Ai grija (MARE GRIJA) unde instalezi bootloader-ul pt Ubuntu sa nu suprascrii bootloader-ul Windows ca te-ai ras.


1. Nu zău....Sunt mai multe linuxuri: Archlinux etc.....
3. Minciuni
4. Nu suprascrie nimic

Edited by xxvirusxx, 02 January 2014 - 20:14.


#14
Sempiternal

Sempiternal

    // Mastermind \\

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,646
  • Înscris: 05.05.2013

View Postrinser, on 02 ianuarie 2014 - 16:28, said:

Ignora tot ce s-a scris pana acuma pe acest topic, sunt tampenii si nu te ajuta cu nimic!
1. Probabil ai laptopul cu win 8.1 preinstalat NU? Atunci nu merge sa intstalezi orice prostie pe el. Ai UEFI (in loc de BIOS) si asta te va lasa cu laptopul brickuit daca vrei sa instalezi nu mai stiu ce versiune de linux.
2. Daca totusi vrei sa te apuci asigura-te ca:
  a) cunosti engleza suficient cat sa intelegi explicatii tehnice pe net
  Posted Image ai aptitudini si inclinatii sa rezolvi probleme tehnice
  c) daca indeplinesti cele de mai sus du-te si citeste cel putin cateva articole despre (U)EFI ca sa ai macar o idee ce este.
3. Daca tot vrei sa continui va trebui sa instalezi doar Ubuntu (posibil si Mint) pt ca doar asta stie bine si se intelege cu UEFI.
4. Ai grija (MARE GRIJA) unde instalezi bootloader-ul pt Ubuntu sa nu suprascrii bootloader-ul Windows ca te-ai ras.

Eu am acum Ubuntu instalat in paralel cu Win 8.1 dar am incercat si Fedora, o mizerie care nu stie UEFI deloc (spre surprinderea mea).
Concluzie: daca nu stii ce faci, vezi-ti de treaba!


Tu esti inca beat de la posirca de revelion? Sau ti-ai zis sa incepi anul bagandu-te in seama aiurea?
Cat de beat esti la ora asta? Posted Image .

Nu e o regula sa ii vina cu UEFI.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate