Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Cazane Lemne cu gazeificare (Seria 3, 2014-.20..)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
6480 replies to this topic

#5653
ramadoss

ramadoss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 24.07.2012
Am asa ceva de cativa ani buni...doar una si nu a mai avansat. Probabil un defect de fabricatie/etansare. Gazele formate in camera de incarcare au gasit loc sa treaca partial pe acolo si chiar sa se aprinda, deci datorita temperaturii mari, suportul de metal s-a deformat.
Si crapatura o am, de la primele focuri...am scris mai demult. Se pare ca este iarasi un defect comun de fabricatie. Garantia mi-a oferit tot ce e din samota in centrala, plus snurul de etansare.
Nici crapatura nu a mai evoluat in timp...

#5654
mon3y

mon3y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 31.03.2008
Multumesc pentru raspuns. Vad ca de ceva vreme se tine de prostii..acu la 83 de grade in cazan imi ajunge in 3 bari.am verificat vasele de expansiune si la centrala si la puffer si au aer..cat nu stiu ca n am pompa sa masor..sa fi pierdut totusi din 1,5 bari si de asta sa creasca asa mult?

Edited by mon3y, 12 January 2019 - 19:48.


#5655
Miusick

Miusick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 10.12.2018
Cam mult 1.5 bari. 1-1,1 e ideal. Atentie însă cum și când masori presiunea.

#5656
mon3y

mon3y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 31.03.2008
Cred ca nu m am facut inteles.vb de presiunea vaselor de expansiune. Asa scrie pe ele..1,5 bari

Cred ca nu m am facut inteles.vb de presiunea vaselor de expansiune. Asa scrie pe ele..1,5 bari

#5657
Miusick

Miusick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 10.12.2018

View Postmon3y, on 12 ianuarie 2019 - 20:54, said:

Cred ca nu m am facut inteles.vb de presiunea vaselor de expansiune. Asa scrie pe ele..1,5 bari

Cred ca nu m am facut inteles.vb de presiunea vaselor de expansiune. Asa scrie pe ele..1,5 bari
Instalația e un tot unitar dpdv a presiunii circuitului hidraulic. Indiferent unde vrei sa o masori, ea are aceiași valoare. Ma refer la cea cu vase de expansiune închise.

Dacă tu spui ca în instal ta sunt 3 bari, eu nu pot spune decât doua lucruri: ori manometru nu indica bine, ori supapele de presiune ce le ai sunt mai mari decât e normal, altfel ar declanșa eliminând surplusul de presiune

În mod normal se montează supape de 3 bari, dar poți fi sigur ca declanșează mai repede.... 2,6-2,7

#5658
mon3y

mon3y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 31.03.2008
Scuze atunci, n am inteles eu. Supapele sunt de 3 bari. Deschid si dau afara surplusul. Prob e de ce ajunge atat de sus cand la rece am 1bar. Nu am incarcat o niciodata mai mult de 1,1.
Instalatia e compusa din centrala vitoligno de 30kw la care am legat un puffer de 800l si un boiler de 150 l, fiecare  au vase de expansiune de 40l pufferul si centralasi unul mai mic pe boiler. Am o pompa de bypass la centrala, una care duce la puffer si 2 care duc in casa, parter si mansarda. Boilrul nu are pompa. E legat direct din centrala.

Edited by mon3y, 12 January 2019 - 21:51.


#5659
Miusick

Miusick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 10.12.2018

View Postmon3y, on 12 ianuarie 2019 - 21:44, said:

Scuze atunci, n am inteles eu. Supapele sunt de 3 bari. Deschid si dau afara surplusul. Prob e de ce ajunge atat de sus cand la rece am 1bar. Nu am incarcat o niciodata mai mult de 1,1.
Instalatia e compusa din centrala vitoligno de 30kw la care am legat un puffer de 800l si un boiler de 150 l, fiecare  au vase de expansiune de 40l pufferul si centralasi unul mai mic pe boiler. Am o pompa de bypass la centrala, una care duce la puffer si 2 care duc in casa, parter si mansarda. Boilrul nu are pompa. E legat direct din centrala.
40 litri e f puțin.... Normal ar trebui sa aibă 10%din volumul de apa al instal.

De aia îți creste preș asa mult

#5660
mon3y

mon3y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 31.03.2008
Deci ar trebui sa instalez 2 mai mari..sau sa schimb doar 1, ala de pe centrala?multumesc pt raspunsuri.

#5661
Miusick

Miusick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 10.12.2018

View Postmon3y, on 12 ianuarie 2019 - 23:16, said:

Deci ar trebui sa instalez 2 mai mari..sau sa schimb doar 1, ala de pe centrala?multumesc pt raspunsuri.
Daca am înțeles bn, pe puffer+ centrala ai unul de 40 l. În cazul asta îți trebuie unul de 100. Dacă e asa, suplimentezi sau schimbi.

#5662
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Eu am 2x50L la o instalatie cu pufer de 1000L si am aproape aceeasi problema.
Adica am 0.8 bar la rece (20°) si ~2.7 bar la 93°. Vasele mele sunt preincarcate la 0.8 bar.
Mi-am facut calculul candva si mi-ar trebui 128L.

Vezi calculul acesta (e o postare de pe un alt forum, descarca fisierul zip si deschide fisierul xls de calcul in mod edit) :
Attached File  calcul-vas-expansiune-inchis.zip   7.41K   35 downloads

Edited by florin71_skoda, 14 January 2019 - 08:01.


#5663
raluca_alfiri

raluca_alfiri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.11.2008
Bună dimineața! Am nevoie de o recomandare pentru un instalator in Brașov care cunoaște foarte bine modul de functionare al centralei Viessman Vitolig 150. Mulțumesc!

#5664
mon3y

mon3y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 31.03.2008

View PostMiusick, on 13 ianuarie 2019 - 08:59, said:


Daca am Ăźnțeles bn, pe puffer+ centrala ai unul de 40 l. În cazul asta Ăźți trebuie unul de 100. Dacă e asa, suplimentezi sau schimbi.
Am 2 de 40l.1 pe puffer si 1 pe cazan si inca unu de 15l pe boiler

#5665
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
scoate presiunea din instalatie, verifica cu manometru de masina presiunea din cele 2 vase de expansiune si scoate din ele aerul pana la 1-1,1 bari, dupa care bagi din nou presiune in instalatie pana la 1-1,1 bari , dar sa le faci cand ai instalatia la rece, nu o sa mai ai probleme, si eu am vas de 150 l pentru puffer 1500+instalatie si aceasi problema am avut cu aerul din vas acum 2 ani dupa ce am facut operatiunea mai sus amintita nu am mai avut probleme chiar cand am 90 de grade in puffer de sus pana jos nu am mai mult de 2 bari de atunci m-am invatat si scot presiunea din vasul de expansiune , el vine preincarcat cu 1,5 dar in realitate vasul avea 1,7 bari

#5666
mon3y

mon3y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 31.03.2008
Multumesc pentru raspunsuri. O sa incerc sa scot din aer.

#5667
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Sa nu fie in extrema cealalta si sa fi pierdut aerul, pe langa faptul ca sunt prea mici vasele. Din ce am constatat, trebuie refacuta presiunea anual daca nu o cam ia razna, cel putin in cazul meu cu vase de la varem.

Fisuri am si eu la vitoligno, si pe betonul unde ard lemnele si in canalul de ardere. Caramizile din canalul de ardere le-am inlocuit de la un domn de pe olx de le fabrica el, vad ca se mentin ok. Betonul din camera de ardere in schimb am inteles ca ar fi normale fisurile. Nu am mai vazut cazuri unde sa se dilate fierul insa.

#5668
adr_rfr

adr_rfr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 29.11.2009

View Postvictor29cr, on 13 ianuarie 2019 - 16:52, said:

Sa nu fie in extrema cealalta si sa fi pierdut aerul, pe langa faptul ca sunt prea mici vasele. Din ce am constatat, trebuie refacuta presiunea anual daca nu o cam ia razna, cel putin in cazul meu cu vase de la varem.

Fisuri am si eu la vitoligno, si pe betonul unde ard lemnele si in canalul de ardere. Caramizile din canalul de ardere le-am inlocuit de la un domn de pe olx de le fabrica el, vad ca se mentin ok. Betonul din camera de ardere in schimb am inteles ca ar fi normale fisurile. Nu am mai vazut cazuri unde sa se dilate fierul insa.

Mai repede asta cred ca e motivul.

#5669
mon3y

mon3y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 31.03.2008

View Postvictor29cr, on 13 ianuarie 2019 - 16:52, said:

Sa nu fie in extrema cealalta si sa fi pierdut aerul, pe langa faptul ca sunt prea mici vasele. Din ce am constatat, trebuie refacuta presiunea anual daca nu o cam ia razna, cel putin in cazul meu cu vase de la varem.

Fisuri am si eu la vitoligno, si pe betonul unde ard lemnele si in canalul de ardere. Caramizile din canalul de ardere le-am inlocuit de la un domn de pe olx de le fabrica el, vad ca se mentin ok. Betonul din camera de ardere in schimb am inteles ca ar fi normale fisurile. Nu am mai vazut cazuri unde sa se dilate fierul insa.
Ce i drept, anul trecut a functionat exact la fel cum e acum si nu am avut variatiile astea asa mari de presiune. O sa schimb vasul de la centrala cu unul de 100l si sa l las pe ala de pe puffer de 40l asa cum e ca i sus pe perete prins si sa refac presiunea il ele sapt asta ce vine. Va multumesc pt amabilitate

#5670
Miusick

Miusick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 10.12.2018

View Postmon3y, on 13 ianuarie 2019 - 19:19, said:

Ce i drept, anul trecut a functionat exact la fel cum e acum si nu am avut variatiile astea asa mari de presiune. O sa schimb vasul de la centrala cu unul de 100l si sa l las pe ala de pe puffer de 40l asa cum e ca i sus pe perete prins si sa refac presiunea il ele sapt asta ce vine. Va multumesc pt amabilitate
În cazul asta s-ar putea ca problema sa fie alta, asa ca verifica dacă nu e membrana vreunui vas sparta

Apoi decide dacă trebuie sa faci investitia

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate