Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

cum ati amenajat camera pentru primul an?

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#55
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,572
  • Înscris: 30.10.2003
Eu-l sterg cu ceva vata si apa calda. La noi a venit o tanti (moasa) profi, platita de stat, care da sfaturi noilor parinti. Zicea ca servetelele umede sunt reci si nu-i plac copilului. De asemenea ii facem baita o data pe saptamana, lucru de neimaginat in romania, dar asa e obiceiul p'aici. Deasupra mesei de schimbat scutece am pus o lampa de incalzit.
Baita la fundulet in chiuveta e o adevarata placere pentru el.

#56
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Care e explicatia pt baia saptamanala? Ce motiveaza moasa aia?

#57
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,572
  • Înscris: 30.10.2003
Habar nu am. Si doctorul a zis. Mai stiu niste romani si ei au decis sa-i faca baie saptamal. Baie i-am facut abia dupa 2 saptamani de la nastere. In maternitate nici nu s-a pus problema de baie.
Sunt multe chestii diferite un germania. Cel mai tare e ca romanii isi infofolesc copii cand e frig, astia parca tot mai dezbracati ii lasa.
Revenind la subiect, am inceput sa lipesc le tavan tot felul de chestii colorate, la fel si pe pereti. Intr-o luna tapetez tot apart. cu postere si hartii colorate :))

#58
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Nu au spalat copilul in spital? Posted Image

Si ca sa fiu ontopic :P, decoratul asta pe care il faci tu, e doar inceputul.
In curand, casa ta va deveni plina de lucruri si lucrusoare pt copil, plus jucarii mai mari si mai mici, plus o mie de alte lucruri inutile dar care au vaga legatura cu copilul. :)

#59
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012

View Post-Diana-, on 10 decembrie 2013 - 12:50, said:

Care e explicatia pt baia saptamanala? Ce motiveaza moasa aia?

Explicat babeste, baia indeparteaza stratul "uleios" protectiv al bebelusului si-l face mai susceptibil la iritatii.

#60
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,572
  • Înscris: 30.10.2003
L-au curatat prima data. Dar apoi nimic. Ziceau ca nu e bine sa dam pielea aia jos.

#61
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012

Quote

Drop the soap: Newborns don't need a bath every day. In fact, a lot of babies get rashes and dry skin from too many baths. Until your baby's umbilical cord stump falls off, wash her with a soft sponge or cloth instead of putting her in the tub. When the cord has healed, she only needs a bath once or twice a week. After a few months, daily baths are fine (though not necessary), but use a moisturizer as soon as she's out of the tub. --Sharlene K. Johnson
Originally published in Parents magazine, May 2007. Updated 2009


#62
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Ceea ce mi se pare o teorie a conspiratiei, pt ca pielea trebuie sa fie curata si uscata, nu imibata de secretii doar ca sa mentii intact `stratul uleios protectiv`.

In Romania, din a 2 a-zi de viata se spala copilul in maternitate, cu apa si sapun.
Apa adica sub jetul de la chiuveta.
Fiecare camera e prevazuta cu chiuveta cu bazin inalt, ca sa incapa nou-nascutul acolo si sa te poti desfasura.

Ce-i drept, atat romanii cat si nemtii au supravietuit, semn ca adevarul e undeva pe la mijloc.

#63
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Nici in Israel nu se recomanda inlaturarea vernixului pentru cel putin o saptamana de la nastere, si nici nu i se face baie zilnic - cel putin astea sunt recomandarile. N-am vazut sa fie pielea imbibata de secretii. Nici macar acum, cand deja alearga si se agita, nu i se umple pielea de secretii daca nu-l spalam zilnic - nici macar nu miroase urat.

Teorie a conspiratiei ar fi fost daca incercau sa-ti vanda ceva - dar asa, practic cumperi mai putine cosmetice daca-l speli mai rar.

Adevarul e ca nu prea stiu care sunt recomandarile in Romania, dar maica-mea e oripilata de cate ori ne vedem cu ea, deci banuiesc ca e chestie de mentalitate si traditie mai mult.

#64
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
Un articol interesant:
http://birthbliss.wo...-amazing-stuff/

#65
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

View Post-Diana-, on 10 decembrie 2013 - 13:25, said:

Ce-i drept, atat romanii cat si nemtii au supravietuit, semn ca adevarul e undeva pe la mijloc.
Sa fie un secret ca bebelusi la nastere au pielea sensibila cam ca unui adult ce are arsuri de gradul doi pe tot corpul?
Un adult care are arsuri de gradul doi isi spala arsurile intr-o veselie?

#66
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012

View Postbulan60, on 17 decembrie 2013 - 18:28, said:

Sa fie un secret ca bebelusi la nastere au pielea sensibila cam ca unui adult ce are arsuri de gradul doi pe tot corpul?
Un adult care are arsuri de gradul doi isi spala arsurile intr-o veselie?

Tu de unde ai scos-o p-asta?

#67
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
De la doctorul pediatru care venea si acasa cand aveau probleme copiii fara multe rugaminti.
Totusi ma mir ca nu stiai dar mai intreaba si pe altii si vei primi confirmarea.

#68
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Mitul asta nu il auzisem.
Oricum comparatia e trasa de par, sper ca realizezi.

#69
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007
La sfatul pediatrei, inca de la nastere baita era la 2-3 zile. in schimb, funduletul in chiuveta spalat dupa fiecare "evacuare".  Nici in Marea Britanie, de unde mai am informatii sigure despre subiectul asta, nu este deloc recomandata baia zilnica. Nu stiu de unde e la noi "moda" cu baia zilnica, in fine.

#70
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Poateca baia nu are numai scopul de a indeparta murdaria, sebumul, etc, ci si acela de relaxare a musculaturii, punerea sangelui in circulatie, si de ce nu si placerea, relaxarea bebelusului...desigur cu conditia sa nu fi stresat si sa il stresezi si pe el...si poate tocmai de aceia e ideal sa plasezi cadita in care il speli la o inaltime optima, sa nu stai intro pozitie care nu tie confortabila, sa inceapasa te doara una-alta ( mai ales dc esti operata) sa te grabesti, sa te enervezi, etc...( ma streseaza maxim ideea operatiei si a faptului ca toata lumea te menajeaza inainte sa nasti, sa nu cumva pierzi copilu, si dupa putin le pasa ca taieturile te impiedica sa fctionezi la capacit max si mai poti face si hernie dc te fortezi..chiar si pe jos...)

Cu masa de infasat sotul zice cae mai periculos dc cade de la inaltimea aia decat din pat; acum nu stiu de ce se mai fac, dc nu sunt safe...

Foarte important ar fi daca e cald si e nevoie de AC, cum il pozitionam vizavi ( in raport cu) patul copilului, si de ce nu si cu al nostru, ca acum e cum nu se poate mai prost, adica fix in capul nostru :(.... iar eu patul copilului il vreau langa al meu, ncidecum vizavi ( cum zice soacramea, " ce tie greu sate scoli "??? ( uite na poate mie greu :P); nustiu deunde conceptia asta ca pt copil tre sati fie tie greu, sa suferi, sa simti cate sacrifici...)..../asa ca matem ca suntem condamnati sa murim de cald cu totii, ori sa mutam paturile toate pe peretele opus....( ceea cee cam greu pt ca pe mne nu mau invatat parintii cum sate lupti cu un zid de incapatanare...acum am inceput sa inteleg deplin pe acelea care dupa ceau nascut nau mai rezistat siau fugit cu copil cu tot la ma-sa  .. :D...ma rog, cam complicat sa muti/recuperezi tot arsenalul copilului, care chiar si minimalist, tot e coplesitor...( pat,'carut, asternuturi, cadita, haine, detergenti, cosmetice...investitie masiva care nupoate fi lasata in urma mai ales dc nuti permiti alta..)

Cu hainele cred ca la inceput e mai bne sa ne acsam pe consumabile, camasute, badiute, pantalonasi, scutecele, cu care vor sta in casa si dormi in fiecare zi si ne trebue mlte; probl e ca neamurile si cunostintele ne vor cumpara numai din cele de iesit afara, care le vom folosi maxim de 2 ori...ca apoi cresc, vine si iarna, sii vortb pt afara haine mai groase, sau dc nu se aproba...( cine stie cat ar costa deex o salopeta de fas care s-o poarte fata mea la iarna, de la 3 la 6 luni???)...atunci numai iesim :( (?)

Nevertheless, cat de importanta e perna de alaptat ??? Cum sau descurcat mamele noastre fara ea, chiar si operate ??? Mai ales soacramea care e taiata pana la buric, si totusi a alaptat doi, nu lea dat niciodata biberon?? Ori e ea mai rezistenta la durere, casa nuzic masochista? Daca nici cu perna nam norocul sa reusesc sa alaptez, o pot folosi si cnd ii dau biberon ?

Edited by delores, 24 July 2015 - 14:19.


#71
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Te stresezi inutil. Io nici n-am avut multe din chestiile "recomandate". Inclusiv perna.

Salopeta de fas, de la 40 de lei la peste 100 de lei.

Vezi sa iei, pentru primele 3 luni, "badiute" parte peste parte, nu de-alea de se trec peste cap.

Edited by Deria_Leena26, 25 July 2015 - 20:53.


#72
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Dar cu caldura cum v-ati/va descurcati? Folositi AC? La ce t°/ distanta de copil ???
Dc ar fi sa-l aduc acum acasa, spre ex, sunt cca 31 ° in camera noastra; ar fi ok pt el? ( ca pt mine nu e deloc, si nu inteleg de ce, mai ales noaptea :( ). Cu Ac pot s-o reduc la 27-28 dar e prea aproape de capurile noastre ( ar fi o idee sa mutam paturile pe partea opusa?), dar cum il opresc, se face imediat cald la loc.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate