Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

cum ati amenajat camera pentru primul an?

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011
la maternitatile de stat in primele 6 ore copilul nu se spala, doar se sterge usor cu o carpa uscata si se infaseaza in scutecele spitalului. e o conditie obligatorie. apoi el se spala si se schimba in hainele aduse de mama si e ca si cum e acasa.

#38
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Cumparaturile pt bebelusi, este bine a se face cu cap, adica nu te repezi dupa ce vezi doua linii roz pe testul de sarcina sa cumperi imediat carucioare si patuturi de enshpe milioane pt ca s-ar putea sa ai surprize.
Aici sunt de acord cu Bulan care nu e morbid, e doar realist.
Daca treci cu bine vreo 8 luni de sarcina si stii ca sunt sanse mari ca totul sa fie ok, poti sa amenajezi cu 2-3 saptamani inainte de data probabila a nasterii, camera copilului, cu toate ca eu nu ma dau in vant neaparat dupa asta, gasesc ca e timp suficient dupa ce vii acasa cu copilul, mai ales ca nu e lege ca trebuie sa doarma copilul in ziua 1 fix in patul lui.
Eu am cumparat cu cca 2 saptamani inainte de nasterea fii-mii, doar cerceii si 2 randuri de haine utile in spital, plus scoica de masina ca sa am cu ce aduce copilul acasa. Am mai completat cu sampon de bebe, o crema cu zinc, garmastan si bepanthene, niste pampers 3-5 kg.
Restul de 1237490 de lucruri le-am achizitionat dupa ce am venit cu ploada acasa, ca am avut timp destul.
Oricum am dormit cu ea in pat la inceput, de teama de a nu se sufoca, chestii/trestii de femeie lauza semi-nebuna, asa ca nu am simtit nevoia unui patut in ziua 1 a fii-mii ca cetatean al blocului in care locuiam.

#39
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007
E bine ca sa zugravim camera cu 2-3 saptamani inainte de aducerea copilului acasa, iar mobila din lemn sau pal sa fie luata cu 1-2 sau chiar 3 luni inaite, sa iasa mirosul si chimicalele din ea. Nu toate sunt vopsite cu vopsea  naturala din plante, iar alea cam costa.

Daca e parchet masiv si mai e si vechi de zeci de ani, ar trebui raschetat si lacuit cu multe luni inainte, ideal ar fi sa fie scos si pus altul, masiv sau stratificat.
Parchetul e mai usor de curatat de praf ca mocheta sau covorul. Dupa ce incepe copilul sa mearga in 4 labe se poate pune mocheta sau covor peste parchet.
Pacatul mochetei sau covorului in primele luni de viata, mai ales daca sunt iarna, e ca copilul mai vomita, unii chiar cu jet, sau mai fac pipi cu jet, ori,daca nu esti atent, dau din piciore cand ii tragi scutecul plin de caca si-ti murdaresc covorul ori mocheta. E destul de greu sa cureti mizeria.

Dar fiecare face cum il taie capul sau cum are bani.

#40
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Eu am zugravit camera fii-mii cand avea cateva saptamani. A supravietuit, are deja 7 ani jumatate.
De vomitat in asa hal incat sa imi para rau dupa covoare, nu s-a intamplat, oricum faptul ca regurgiteaza un pic postprandial sau in caz de ceva probleme digestive, nu e atat de horror precum incearca colegul Trestie sa ne explice.
Pipi prin casa, iar nu s-a intamplat, dar se pare ca am fost eu norocoasa fata de altii.

#41
vick2ria

vick2ria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.11.2013
Ce de raspunsuri... Va multumesc tuturor, m-ati pus pe ganduri - si bune si rele :) O sa continui sa citesc si viitoarele raspunsuri daca mai apar - multumesc si pentru ele, anticipat!

#42
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Halal sfat! Sa scoti parchetul masiv ca sa pui unul ce emana chimicale .....Posted Image

Din pacate, in primul trimestru de sarcina e totul sau nimic asa ca planurile de amenajare a casei pentru bebe se pot face doar pe hartie pana in trimestrul 2. Iar pentru puiut, singurul lucru necesar e mama si sanii ei.
Patut - mobile speciale pt. puiutul mic - nu sunt necesare. Hainute de obicei se primesc de la rude, prieteni.
Io ti-as recomanda, daca copilul va avea camera lui, s-o amenajezi cu un pat, dulap, birou - camera obisnuita de copil scolar. Poti sa-l infasezi pe pat, pe birou, in alta camera, poti sa dormi in pat, poti sa-i faci baie pe birou (cat e mic, mic) si nu mai trebuie reamenajata camera cand copilul creste.
Vor mai trebui covoare prin casa - nu-i tot una sa se taraie pe parchet (de orice fel) rece sau pe covor. Da, posibil sa mai bage mana prin olita si sa intinda pe covor ce-i acolo (am patit) da' este BioCarpet, e 5 lei/mp spalatul de covor .. nu-i nu stiu ce filozofie.

Ce-i important e:
- cursul lamaze sau sa citesti cartea asta ca sa intelegi etapele nasterii si sa fii pregatita. Nu-i asa de grea precum e zugravita de toata lumea daca stii ce urmeaza si esti stapana pe tine.
- ALAPTATUL. Atatea informatii false dau inclusiv doctorii ca ma crucesc. Iti sugerez sa stai sa studiezi problema. Poti incepe de-aici
- scoica de masina si ulterior scaunul

Edited by shiva, 20 November 2013 - 15:18.


#43
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 shiva, on 20 noiembrie 2013 - 15:11, said:

Halal sfat! Sa scoti parchetul masiv ca sa pui unul ce emana chimicale .....Posted Image
l

Parchetul masiv dintr-o casa din perioada interbelica sau urmatorii 20 de ani pute ca dracu a statut si e plin de mizerie pe dedesupt, o parte fiind chiar putred.
Putregaiul ala e produs de ciuperci. Ciupercile astea pot da astm sau alte complicatii pulmonare nou nascutilor sau sugarilor.
O colega s-a mutat cu prietenul ei anul trecut intr-o casa cu parchet din asta, l-au raschetat si lacuit, dar tot n-au scapat de mirosul specific de vechi, care a reaparut dupa ce s-a dus mirosul de lac si cu ce au mai dat ei.
Asa ca anul asta a schimbat parchetul ca sa scape de miros. Mirosul venea de la sipcile pe care era batut parchetul si care putrezisera.

Acum fiecare face cum vrea si cat il tine buzunarul, eu am dat doar un sfat.

 shiva, on 20 noiembrie 2013 - 15:11, said:

Vor mai trebui covoare prin casa - nu-i tot una sa se taraie pe parchet (de orice fel) rece sau pe covor. Da, posibil sa mai bage mana prin olita si sa intinda pe covor ce-i acolo (am patit) da' este BioCarpet, e 5 lei/mp spalatul de covor .. nu-i nu stiu ce filozofie.


Daca citeai cu atentie, vedeai ca am scris ca parchetul se lasa neacoperit cu covor sau mocheta pana incepe copilul sa mearga in 4 labe.
Si tot acolo spuneam ca iarna e mai greu cu spalatul si uscatul covorului, iar cand stai la bloc si trebuie sa speli si rufe care se usuca in 3 zile si nu ca vara cand usuci 3 randuri intr-o zi si constati ca un balcon de 3 m nu-i suficient, vezi lucrurile altfel.

 shiva, on 20 noiembrie 2013 - 15:11, said:

Ce-i important e:
- cursul lamaze sau sa citesti cartea asta ca sa intelegi etapele nasterii si sa fii pregatita. Nu-i asa de grea precum e zugravita de toata lumea daca stii ce urmeaza si esti stapana pe tine.
- ALAPTATUL. Atatea informatii false dau inclusiv doctorii ca ma crucesc. Iti sugerez sa stai sa studiezi problema. Poti incepe de-aici
- scoica de masina si ulterior scaunul

Sunt destule tampenii si la cursul lamaze, dar e bun de facut ca vezi si parerea celorlalti care sunt contra nasterilor programate.

Multi doctori isi iau comision de la firmele producatoare de lapte praf, asa ca au un interes sa recomande.

Cel mai bine si cel mai ieftin e sa cheme un consilier in alaptare in prima sau a doua zi dupa sosirea din maternitate, ori chiar in maternitate, daca se produce angorjarea sanilor in perioada cat e in maternitate.

Edited by trestie-de-balta, 20 November 2013 - 16:44.


#44
vick2ria

vick2ria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.11.2013

 eu_carla, on 18 noiembrie 2013 - 11:51, said:

Felicitari si sarcina usoara :* Asa cum a spus alexdobre, ai nevoie de patut. eu mi-am luat salteaua de pe un site de saltele care nu m-a dezamagit, are nume generic; am vazut ca au si saltele cu marimi mici: http://www.saltele-o...r_dimensiune=81 Daca o sa aiba camera lui, ii poti pune un tapet specific camerei copiilo.........Si hainute Posted Image Si biberoane. Si suzeta.

M-am uitat pe saltele-ortopedice.net si au multe produse la preturi ok. Cred ca voi alege una cu duritate medie, ortopedica.

 Adm, on 18 noiembrie 2013 - 11:59, said:

...Masa de infasat + un dulap pe peretele din apropiere, unde tii Pampers, servetele, uleiuri etc.
3. Cadita dedicata de baie.
Iti recomand una pliabila, care poate fi folosita si in calatorii.

In general, vezi Top Sales la Amazon - Baby
Ia la mana fiecare departament.

http://www.amazon.co...=59624031&ajr=0
Asa o sa fac, mai ales la produsele care sunt muuult mai scumpe in Romania decat pe Ebay. Pana si cu transportul sunt mai ieftine acolo. Cred totusi ca nu ma voi baga la produse cu volum mare, dar ma vazut unele extrem de atractive. Multumesc!

 adds, on 18 noiembrie 2013 - 12:48, said:

...body, multe body, bluzite, pantalonasi cu labute, etc), cadita. Sfat: baga somn la greu pana nasti, apoi vei tanji.

Bune sfaturile, multumesc! Ma intreb daca o sa ma obisnuiesc sa dorm pe spate mai repede, eu obisnuiesc sa dorm pe burta. Of... Nu cred ca realizez ce ma asteapta :D

 trestie-de-balta, on 18 noiembrie 2013 - 15:19, said:

Pentru camera copilului

- patut cu saltea din cocos, sau iarba de mare, cele mai bune
- 3-5 cearsafuri si o husa de protectie pentru saltea
- saltea de infasat care se monteaza pe patut. ln primele 2-3 saptamani iti va fi foarte greu sa te apleci
............

mama, cata rabdare ai avut. mii de multumiri pentru asta. le-am salvat pe toate intr-un fisier, in caz ca mai vine multe raspunsuri si nu mai gasesc repede. te pup!

#45
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

 vick2ria, on 20 noiembrie 2013 - 18:31, said:

Bune sfaturile, multumesc! Ma intreb daca o sa ma obisnuiesc sa dorm pe spate mai repede, eu obisnuiesc sa dorm pe burta.
Dormitul pe spate nu este recomandat incepand cu mijlocul celui de-al doilea trimestru, din cauza greutatii prea mari peste vena cava. Se doarme cel mai bine pe o parte, sprijinita de perne (sau o perna mare pentru tot corpul, sau perna de alaptat).

#46
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007

 vick2ria, on 20 noiembrie 2013 - 18:31, said:

Bune sfaturile, multumesc! Ma intreb daca o sa ma obisnuiesc sa dorm pe spate mai repede, eu obisnuiesc sa dorm pe burta. Of... Nu cred ca realizez ce ma asteapta Posted Image

Si eu tot pe burta dormeam de obicei. Dar cand incepe sa-ti cresca burtica nu vei mai putea. Si nu-ti face grijji, dar instinctiv nu vei mai dori asta. Cel putin eu dormeam iepureste: sa nu ma sucesc pe burta, din greseala; sa nu se intoarca soata sa ma loveasca(am pus o perna intre mine si el la nivelul burtii) si alte ganduri nebune ce exista in perioada aia.
Oricum, bucura-te de lunile astea. Desi sunt greturi si alte disconforturi, e cea mai frumoasa perioada din viata.

Edited by -Diana-, 24 November 2013 - 21:39.
fara citate kilometrice


#47
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

 trestie-de-balta, on 18 noiembrie 2013 - 16:28, said:

Daca stai la bloc si vine apa calda dupa 10 minute, e mai comod sa folosesti ligheanul si carpa, ca nu stai cu copilul dezbracat si murdar  pana ajunge apa calda si la tine.
Noaptea poate curge si jumatate de ora apa rece pe teava de apa calda.

Pai si ca sa umpli ligheanul cu apa calda nu trebuie sa astepti oricum 10 minute cu copilul dezbracat si murdar pana vine apa calda la chiuveta? Sau, mai rau, sa stai sa incalzesti pe aragaz? Intreb si eu....

#48
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Acum am vazut de carpa si lighean, lol.
Suntem in 2013, exista apa curenta, la ce ne trebuie lighean? :)

Logic e sa dai drumul la apa inainte, sa astepti sa se incalzeasca, nu sa umpli ligheanul sau sa stai cu plodul dezbracat cronometrand minutele pana se incalzeste apa.

Hai ca pt primele luni, pana sta copilul in sezut, se poate folosi cadita speciala, dar de la 6 luni incolo, exista un scaun cu ventuze care se aseaza in cada si sta plodache singur acolo.

#49
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

 -Diana-, on 25 noiembrie 2013 - 16:02, said:

Logic e sa dai drumul la apa inainte, sa astepti sa se incalzeasca, nu sa umpli ligheanul sau sa stai cu plodul dezbracat cronometrand minutele pana se incalzeste apa.

Pai da, cam asta era ideea, ca oricum nu stai cu copilul plin de rahat langa chiuveta asteptand sa se incalzeasca apa. Si atunci ce rost are sa te mai chinui umple ligheanul, varsa ligheanul cand poti sa-l bagi direct in chiuveta si sa speli dupa aia chiuveta?

#50
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Ca tot discutam detalii care nu au nici o legatura cu camera copilului ci cu spalarea lui :), logic e sa folosesti servetele umede si apoi sa bagi plodul sub jet de apa in chiuveta. :)

Ontopic> cadita aia cu stativ mie mi se pare nepractica, e si scumpa, ocupa si spatiu, plus ca in cateva luni ramane mica pt bebe si tot la cada ajungi.
Si cum s-a inventat asta e si pacat sa nu il folosesti dupa ce bebe sta in sezut.

#51
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011
Ignorati o teaba (dar sa nu dati cu rosii, eu doar povestesc :) ): cum sa duci copilul proaspat spalat din baie in dormitor? Il trage curentul, e frig pe hol... Argumentul asta l-am auzit cel mai des in discutia cada de plastic in dormitor vs. cada mare/chiuveta.

#52
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 -Diana-, on 25 noiembrie 2013 - 16:02, said:

Acum am vazut de carpa si lighean, lol.
Suntem in 2013, exista apa curenta, la ce ne trebuie lighean? Posted Image

Logic e sa dai drumul la apa inainte, sa astepti sa se incalzeasca, nu sa umpli ligheanul sau sa stai cu plodul dezbracat cronometrand minutele pana se incalzeste apa.

Hai ca pt primele luni, pana sta copilul in sezut, se poate folosi cadita speciala, dar de la 6 luni incolo, exista un scaun cu ventuze care se aseaza in cada si sta plodache singur acolo.

Daca n-ai citi din doi in doi, ai vedea ca e corect ce am zis eu cu lighianul si carpa.

La 5 dimineata stai jumatate de ora sa vina apa calda si consumi un m3 de apa care costa 8-10 lei cu tot cu canalizare.
Daca mai inmultesti cu 30 de zile vezi ca se dubleaza intretinerea.
Sa incalzesti 1,2-1,5 litri de apa intr-un ibric sau o craticioara dureaza 2 minute.

Nu stiu cum e la altii, dar eu nu am rabdare sa stau sa vina apa calda la ghiuveta 15-30 de minute cand pot rezolva schimbatul lui bebe in maxim 5 minute cu tot cu incalzit apa.
Sa nu mai zic ca nu trebuie sa usuc prosopul cu care ar trebui sa-l sterg, daca l-as spala la ghiuveta. Si asta de 5-8 ori, ca asta e media pe zi.

Servetelele umede sunt o mare tampenie si pot fi folosite doar daca nu exista posibilitatea de a fi spalat.
De curiozitate, te-ai uitat ce contin minunatele servetele umede pe care le recomanzi?

 black_dizzy, on 26 noiembrie 2013 - 12:45, said:

Pai da, cam asta era ideea, ca oricum nu stai cu copilul plin de rahat langa chiuveta asteptand sa se incalzeasca apa. Si atunci ce rost are sa te mai chinui umple ligheanul, varsa ligheanul cand poti sa-l bagi direct in chiuveta si sa speli dupa aia chiuveta?

Ligheanul il folosesti in dormitorul copilului, iar apa o incalzesti pe aragaz.

Inainte sa raspundeti cuiva, macar cititi ce a scris respectivul, nu raspunsul altuia care a citit din doi in doi.

#53
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007

 catalina1, on 26 noiembrie 2013 - 16:15, said:

Ignorati o teaba (dar sa nu dati cu rosii, eu doar povestesc Posted Image ): cum sa duci copilul proaspat spalat din baie in dormitor? Il trage curentul, e frig pe hol... Argumentul asta l-am auzit cel mai des in discutia cada de plastic in dormitor vs. cada mare/chiuveta.
Ce naiba.....daca ii speli doar funduletul, ii rulezi body-ul pana la subrat, dupa ce il speli ii pui un prosopel/scutec/orice si-l duci la masa de infasat, Sau ce are fiecare. Ce problema existentiala......funny

#54
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

 catalina1, on 26 noiembrie 2013 - 16:15, said:

Ignorati o teaba (dar sa nu dati cu rosii, eu doar povestesc Posted Image ): cum sa duci copilul proaspat spalat din baie in dormitor? Il trage curentul, e frig pe hol... Argumentul asta l-am auzit cel mai des in discutia cada de plastic in dormitor vs. cada mare/chiuveta.

De parca te pune sineva sa il duci in pielea goala, lol.
Il duci in prosopul ala de baie care are din fabricatie acoperamant pt cap, il invelesti bine acolo dupa ce il stergi de apa siroinda. Se presupune ca nu ai chiuveta in pivnita si dormitorul la etajul 6 sau nu trebuie sa iesi prin curte si sa traversezi strada cu el.

Trestie, am crescut si eu 2 copii si au supravietuit stersi cu servetele umede, apoi spalati in chiuveta cand erau mici. Pot sa zic ca nu am saracit si stateam undeva la etajul 6 iar apa calda venea destul de greu.

Tu ai ramas undeva in Epoca de Aur, altfel nu imi explic atata tamtam pt niste servetele umede.
Nu-mi spune ca ai auzit la radio sant, cazuri de copii decedati pt ca au fost stersi in zona perianala cu asa ceva.

Cat despre ibric, da, ai dreptate, unii chiar nu se spala deloc ca sa nu inregistreze apometrele, e de inteles.

Apropo, se zice chiuveta, nu ghiuveta... ca tot suntem parinti si trebuie sa ne educam corect copiii si din punct de vedere gramatical, chiar daca ii spalam in lighean sau cadita de argint.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate