Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Laptop 1200-1300 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
ericloca

ericloca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 18.06.2008
O sa va mai deranjez cu o cerere de sugestii pentru un laptop de 1200-1300 pentru o prietena. Va fi folosit pentru office, ceva vizionat de filme si putina navigare pe internet.
Astea doua ii placeau la design, dar nu stiu de cat sunt de bune.
http://www.pcgarage....10m-linux-grey/
http://www.pcgarage....b-gma-hd-black/
Multumesc anticipat :)

#2
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Sunt OK. La HP in special sa nu ai asteptari mari de la baterie, o sa pice in scurt timp daca il foloseste pe post de desktop si il lasa conectat tot timpul la retea.

#3
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
La combinatia HP cu procesor AMD sa te astepti sa se f@#$ ...  dezlipeasca procesorul video de pe placa de baza la cateva luni dupa ce iese din garantie. Si da, asta folosit la modul descris de tine: putina browsereala, vreun film si cam atat. I've been there!
As merge pe Asus. SI vezi ca modelul ala de la Asus e mai ieftin cu vreo 30 de lei la emag, unde ai sigur si transportul gratuit.

#4
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Best buy dupa mine:
http://www.pcgarage....b-linux-silver/

Renunti la 2GB RAM si ai un HDD mai mic,dar castigi la calitate,mult.
Nu e un plastic ieftin,ai restpad`ul si capacul din aluminiu,ai racire ok,ai tastatura buna si o constructie bine inchegata.

#5
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
Iti recomand acest asus.

#6
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Eu as alege Asus.

#7
sebastian98

sebastian98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 04.09.2006
Salutare! Şi eu mă aflu într-o situaţie similară, doresc să achiziţionez un notebook pentru browsing, filme, office si ceva gaming ocazional (jocuri gen Fifa, care nu necesită foarte mult). Am pus ochii pe acest Lenovo, acest Acer (deşi în categoria asta de preţ am auzit că sunt slabe pe partea de construcţie, dar totuşi este un Travel Mate) şi acest Asus care este şi opţiunea mea numarul 1 momentan din cauza display-ului mat. Ce știți despre acest Celeron 1000M? Se va descurca cu ceva multitasking? (2-3 tab-uri într-un browser + 2-3 programe simultan) De altfel m-ar interesa cum se descurcă pe partea de răcire? O sa îl ţin deschis in jur de 6-7 ore zilnic..

Edited by sebastian98, 08 November 2013 - 13:38.


#8
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
@sebastian98, optiunea ta numarul 1 nu are ecran mat si nici HD 4000. Cel mai bine iesi cu Asus-ul recomandat de mine mai sus, procesorul este mai performant.

Edited by LensFlare, 08 November 2013 - 13:27.


#9
sebastian98

sebastian98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 04.09.2006
Acum am văzut că am încurcat link-ul. Am corectat. Acesta are ecran mat. Să înţeleg că doar cele de la i3 în sus au HD4000? E de luat în calcul şi recomandarea ta! Despre HP ProBook +2GB RAM ce parere aveţi?

Edited by sebastian98, 08 November 2013 - 13:33.


#10
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
Modelele ieftine cu procesoare entry level au Intel HD Graphics, suficient oricum pentru filme Full HD dar gaming-ul se rezuma doar la jocuri pe facebook sau titluri vechi. 2 GB de ram e cam la limita, daca vrei multitasking mai trebuie sa achizitionezi inca 2 GB.

P.S. Daca folosesti laptop-ul mai mult in casa nu are rost sa iei ecran mat, culorile sunt mai spalacite si nici luminozitatea ecranului nu e cine stie ce.

Edited by LensFlare, 08 November 2013 - 13:38.


#11
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Ori Asus'ul pus de @lens mai sus,ori HP'ul pus de mine alaturi de inca 2 sau 4GB RAM.

Asus'ul sta mai bine la procesor,HP'ul are ecran mat si constructie mai buna. Cum 1000m e arhisuficient pt trebuile de zi cu zi,eu as alege calitatea mai buna.

#12
sebastian98

sebastian98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 04.09.2006
Dacă bugetul v-a creşte puţin se merită acest Lenovo ? Merită diferența de 200-300 lei în favoarea procesorului şi a plăcii video dedicate sau pot face altceva de banii aştia? În privinţa display-ului nu ştiu ce să zic, am avut un Acer cu glare şi mă cam dureau ochii dacă aveam o sursă de lumină în spate (bec, fereastra).

Edited by sebastian98, 08 November 2013 - 13:49.


#13
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
610M e la fel de performanta ca integrata HD 4000, in schimb procesorul este mai performant.

P.S. Daca ai posibilitate mergi intr-un showroom si vezi laptop-urile, la modelele ieftine sunt multe chestii care pot sa nu iti convina.

Edited by LensFlare, 08 November 2013 - 13:51.


#14
sebastian98

sebastian98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 04.09.2006
OK, mulţumesc pentru sfaturi!

#15
sebastian98

sebastian98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 04.09.2006
Am observat că în ultima vreme au apărut multe procesoare de la Intel din seria "U". Din ce am înţeles U vine de la Ultra-low-voltage processor şi aceste procesoare sunt la frecvenţe mai joase, rezultând un consum mai mic de energie si sunt mai reci, de asemenea pe hârtie cele U au frecvenţa GPU mai scăzută. Există o diferenţă sesizabilă între Intel 2020M (acesta) şi versiunea asemanatoare cu Intel 2117U (acesta) ? Configuraţiile sunt asemănătoare, diferenţa fiind reprezentată de procesor. La o utilizare normală se observă diferenţe mari? Presupun că în cazul jocurilor există o oarecare diferenţă între ele din cauza frecvenţei mai scăzute.  La cele cu U se poate face overclock sau au functia Turbo pentru creşterea frecvenţei?

Edited by sebastian98, 09 November 2013 - 18:50.


#16
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Pe asta nu l`ai vazut?
http://www.pcgarage....-720m-2gb-grey/

i3U + 720M si constructie ok.
Diferenta intre un U si un M clasic e frecventa,pe care o poti simti sau nu,in functie de ceea ce faci cu laptopul.
OC nu poti face pe niciun procesor Intel daca nu are multiplicatorul deblocat,iar Turbo exista de la i5 in sus.

#17
sebastian98

sebastian98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 04.09.2006
Laptop-urile au fost date ca exemplu pentru procesoare. În legătură cu Asus-ul recomandat de tine am văzut în comentarii că lumea se cam plânge de tastatură și ecran.  Mulţumesc de explicaţie! Posted Image

Edited by sebastian98, 09 November 2013 - 21:18.


#18
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Si crezi ca E1 sau X55 sunt mai ok?
Toate au cam acelasi amarat de TN,greu un laptop cu ecran prea ok la banii astia. Cat despre tastatura,garantez ca e mult mai ok.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate