Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Idolatria - ce-i așa rău în ea?!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
102 replies to this topic

#37
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

View Posttudorel666, on 31 octombrie 2013 - 22:02, said:

Să înțeleg că nu ai citit Vechiul Testament?
Conteaza? Doar daca nu ai de gand sa raspunzi la ce esti intrebat, banuiesc.
(dar nu, nu l-am citit.Ti-am mai spus-o direct, nu de mult. L-am inceput recent si am parcurs primele trei carti.)

Deci, inca o data: este Fra Angelico un idolatru si un profanator pentru ca a intrupat in vopseluri cuvintele Scripturii?


View Posttudorel666, on 31 octombrie 2013 - 22:02, said:

Depinde... Îi faci temenele și îi arzi tămâie?

Nu, dar daca as ajunge la mormantul sau real sau in fata moastelor sale dintr-un muzeu, recunosc, cred ca cu greu m-as putea abtine.

#38
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postanottipa, on 02 noiembrie 2013 - 00:16, said:


aaa

si il urmezi pe Hristos!

Da.

View Postdacoroman2310, on 02 noiembrie 2013 - 11:38, said:

Conteaza? Doar daca nu ai de gand sa raspunzi la ce esti intrebat, banuiesc.
(dar nu, nu l-am citit.Ti-am mai spus-o direct, nu de mult. L-am inceput recent si am parcurs primele trei carti.)

Deci, inca o data: este Fra Angelico un idolatru si un profanator pentru ca a intrupat in vopseluri cuvintele Scripturii?

.

Porunca lui Dumnezeu împotriva idolatriei are două parți, care trebuiesc îndeplinite simultan pentru a fi idolatrie: facerea unui idol și închinarea în fața lui cu slujire. Dacă este doar un idol, adică doar o statuie sau pictură, atunci este o simplă formă de artă. Iar arta este ceva frumos care și lui Dumnezeu îi place.

View Postdacoroman2310, on 02 noiembrie 2013 - 11:38, said:


Nu, dar daca as ajunge la mormantul sau real sau in fata moastelor sale dintr-un muzeu, recunosc, cred ca cu greu m-as putea abtine.

Dar ai vrea să te abții?

#39
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

View Posttudorel666, on 02 noiembrie 2013 - 17:28, said:

Porunca lui Dumnezeu împotriva idolatriei are două parți, care trebuiesc îndeplinite simultan pentru a fi idolatrie: facerea unui idol și închinarea în fața lui cu slujire. Dacă este doar un idol, adică doar o statuie sau pictură, atunci este o simplă formă de artă. Iar arta este ceva frumos care și lui Dumnezeu îi place.
Deci am rezolvat problema legata de icoane. Acestea sunt nevinovate in sine. Atitudinea fata de ele face diferenta. Dar daca te inchini in fata lor, este un pacat in sine, indiferent daca tu esti cu gandul dincolo de ele si nu te-ai cramponat de obiectul material in sine? Daca a face semnul crucii in fata unei icoane/picturi, e invariabil interzis, atunci e ok daca ma scarpin la oua si trag din tigara in timp ce ma uita la asta:
[ https://i.imgur.com/MYiM2rI.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Posttudorel666, on 02 noiembrie 2013 - 17:28, said:

Dar ai vrea să te abții?
Glumeam, dude.

#40
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postdacoroman2310, on 02 noiembrie 2013 - 17:50, said:

, atunci e ok daca ma scarpin la oua si trag din tigara in timp ce ma uita la asta:
[ https://i.imgur.com/MYiM2rI.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Poi depinde de ce fumezi. Dacă fumezi iarbă te excită şi de aici treaba cu scărpinatul ouălor.

#41
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006

View PostGonthar, on 31 octombrie 2013 - 17:18, said:

Eu unul cel putin asa as face!
Dar asa, din punctul tău personal de vedere, ce le-ai face?

#42
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

View Postrichelieu, on 02 noiembrie 2013 - 20:20, said:

Dar asa, din punctul tău personal de vedere, ce le-ai face?

Cui?

#43
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
idolatrilor...

#44
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

View Postrichelieu, on 03 noiembrie 2013 - 07:56, said:

idolatrilor...

Cam ce pateau si inainte, mai prin evul mediu...

#45
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdacoroman2310, on 02 noiembrie 2013 - 17:50, said:

Deci am rezolvat problema legata de icoane. Acestea sunt nevinovate in sine. Atitudinea fata de ele face diferenta. Dar daca te inchini in fata lor, este un pacat in sine, indiferent daca tu esti cu gandul dincolo de ele si nu te-ai cramponat de obiectul material in sine? Daca a face semnul crucii in fata unei icoane/picturi, e invariabil interzis, atunci e ok daca ma scarpin la oua si trag din tigara in timp ce ma uita la asta:


Orice cuțit este nevinovat în sine, dar mă îndoiesc că ai mai tăia pâine cu cuțitul cu care ți-a fost ucis copilul. Și nici la altul nu l-ai vinde! Ori l-ai lăsa probă în dosarul de omor, ori l-ai arde în foc.

Edited by tudorel666, 03 November 2013 - 10:32.


#46
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 17.08.2013

View Posttudorel666, on 31 octombrie 2013 - 16:44, said:

Dar poate mă lămurește vreunul dintre voi de ce idolatria, simpla idolatrie fără nimic altceva, merită pedeapsa cu moartea.
Mulțumesc!

Dumnezeu nu-i va mai ucide, se vor ucide ei intre ei, cât de curând, unul nu va scapa, nici tu nu vei scapa, ba inca de tine va si si mai rau, vei fi aruncat in Iazul de Foc!

#47
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postthe_engineer, on 03 noiembrie 2013 - 18:26, said:


Dumnezeu nu-i va mai ucide, se vor ucide ei intre ei, cât de curând, unul nu va scapa, nici tu nu vei scapa, ba inca de tine va si si mai rau, vei fi aruncat in Iazul de Foc!

Ce înseamnă ”cât de curând”? O zi, o lună, un an sau încă vreo două mii de ani?

#48
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 17.08.2013

View Posttudorel666, on 03 noiembrie 2013 - 20:43, said:

Ce înseamnă ”cât de curând”? O zi, o lună, un an sau încă vreo două mii de ani?

maxim 40 de ani pentru toți, pentru tine poate fi în orice moment...

Femeile și idolatria

Femeia nu are inteligentă spirituală, ea doar pare că detine asa ceva,
dar nu e decât o simplă înlocuire a cruzimii cu empatia si a egoismului cu altruismul prin functia instinctului matern, asadar nimic care sa tina de reflectie, inteligenta, ci doar de comportamente automate.
A se vedea exemple de femei "celebre" care au creat religii idolatre, ca Semiramis (sotia lui Nimrod), Ellen G. White profeta mincinoasa a adventistilor (care a dat cateva date despre reintoarecerea lui Cristos si sfarsitul lumii, toate false) sau creatoarea religiei New Age, Elena Blavatschi.
De aceea Dumnezeu a spus: nu se cade ca femeia să vorbească în Numele Meu în Biserică.
Religia New Age este vechea religie a misterelor din Babilon a lui Semiramis sub o noua titulatura.
Simbolul sotiei lui Nimrod (primul rege babilonian) se poate observa in multe locuri, pe sigla studioului Columbia, in Statuia Libertatii din NY, in modul in care este expusă Maria, mama lui Isus, si proabil si in "curva de la drept" care tine cumpana si judeca dupa cum pui talerii in balanta.
Ishtar (zeița prostituției din vechiul Babilon), a devenit zeita fertilitatii și este sarbatorita in fiecare an, dar sarbatoarea a primit o noua denumire, Pastele, iar inrosirea ouălelor simbolizează adorarea fertilității prin sângele lui Isus (un fel de troglodire), iar sărbătoarea zeului Soare (Apollo la greci si romani, RA/Re la egipteni), aproximativ la data solstitiului de iarna, a primit o noua denumire, sarbatoarea nasterii lui Isus. Ea se tine atunci, din spaima ca soarele îi va părăsi pe oameni.
Ca dovadă că femeia nu are inteligenta spirituala, este si numarul mare de femei, chiar psihoterapeuti, care scriu cărti de astrologie, ghicit in cafea si reiki, care practica vrajitoria, horoscopismul sau apeleaza la asa ceva. Cauza este psihologica. Ele (curvele) vor să stie, oare cand imi gasesc si eu sponsorul...că vine menopauza?!

p.s. ați remarcat câte bioenergoterapeute din Rep Moldova ne-au invadat după 1990? acum se ocupă de biorezonanță, suplimente naturiste, mai bine s-ar ocupa dracu de prostituție că ar fi mai consistent, decât vânzarea de iluzii, mai bine curve decât escroace...

Edited by the_engineer, 06 November 2013 - 06:30.


#49
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postthe_engineer, on 06 noiembrie 2013 - 06:22, said:

maxim 40 de ani pentru toți, pentru tine poate fi în orice moment...

Femeile și idolatria

Femeia nu are inteligentă spirituală, ea doar pare că detine asa ceva,
dar nu e decât o simplă înlocuire a cruzimii cu empatia si a egoismului cu altruismul prin functia instinctului matern, asadar nimic care sa tina de reflectie, inteligenta, ci doar de comportamente automate.
A se vedea exemple de femei "celebre" care au creat religii idolatre, ca Semiramis (sotia lui Nimrod), Ellen G. White profeta mincinoasa a adventistilor (care a dat cateva date despre reintoarecerea lui Cristos si sfarsitul lumii, toate false) sau creatoarea religiei New Age, Elena Blavatschi.
De aceea Dumnezeu a spus: nu se cade ca femeia să vorbească în Numele Meu în Biserică.
Religia New Age este vechea religie a misterelor din Babilon a lui Semiramis sub o noua titulatura.
Simbolul sotiei lui Nimrod (primul rege babilonian) se poate observa in multe locuri, pe sigla studioului Columbia, in Statuia Libertatii din NY, in modul in care este expusă Maria, mama lui Isus, si proabil si in "curva de la drept" care tine cumpana si judeca dupa cum pui talerii in balanta.
Ishtar (zeița prostituției din vechiul Babilon), a devenit zeita fertilitatii și este sarbatorita in fiecare an, dar sarbatoarea a primit o noua denumire, Pastele, iar inrosirea ouălelor simbolizează adorarea fertilității prin sângele lui Isus (un fel de troglodire), iar sărbătoarea zeului Soare (Apollo la greci si romani, RA/Re la egipteni), aproximativ la data solstitiului de iarna, a primit o noua denumire, sarbatoarea nasterii lui Isus. Ea se tine atunci, din spaima ca soarele îi va părăsi pe oameni.
Ca dovadă că femeia nu are inteligenta spirituala, este si numarul mare de femei, chiar psihoterapeuti, care scriu cărti de astrologie, ghicit in cafea si reiki, care practica vrajitoria, horoscopismul sau apeleaza la asa ceva. Cauza este psihologica. Ele (curvele) vor să stie, oare cand imi gasesc si eu sponsorul...că vine menopauza?!

p.s. ați remarcat câte bioenergoterapeute din Rep Moldova ne-au invadat după 1990? acum se ocupă de biorezonanță, suplimente naturiste, mai bine s-ar ocupa dracu de prostituție că ar fi mai consistent, decât vânzarea de iluzii, mai bine curve decât escroace...

Înseamnă că la revelionul din 2053 îți faci harakiri, dacă nu se vor întâmpla toate acestea?

#50
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 17.08.2013

View Posttudorel666, on 06 noiembrie 2013 - 07:28, said:

Înseamnă că la revelionul din 2053 îți faci harakiri, dacă nu se vor întâmpla toate acestea?

Pana in 2050, românașii vor avea niște crampe la burdihan mai ceva ca după harakiri! Eu nu voi fi printre ei ! Așa că da, pe undeva ai nimerit-o cu sepuku !

Oricum ipocrizia care te caracterizează te-a determinat să recurgi la atac la persoană, și să comiți off topic pe propriul tău topic, ceea ce denotă ce caracter ai! De parcă nu s-ar vedea asta la toată polologhia care ți-ai înșirat-o în jurul avatarului....

Decât să discute un om cu tine, mai bine discută cu un om al străzii pișat și căcat pe el, pentru că e mai onest decât mătăluță!

Edited by the_engineer, 06 November 2013 - 13:34.


#51
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postthe_engineer, on 06 noiembrie 2013 - 13:06, said:

Pana in 2050, românașii vor avea niște crampe la burdihan mai ceva ca după harakiri! Eu nu voi fi printre ei ! Așa că da, pe undeva ai nimerit-o cu sepuku !

Oricum ipocrizia care te caracterizează te-a determinat să recurgi la atac la persoană, și să comiți off topic pe propriul tău topic, ceea ce denotă ce caracter ai! De parcă nu s-ar vedea asta la toată polologhia care ți-ai înșirat-o în jurul avatarului....

Decât să discute un om cu tine, mai bine discută cu un om al străzii pișat și căcat pe el, pentru că e mai onest decât mătăluță!

Știi ce înseamnă idolatria? Să îți pui nădejdea în ceva ce nu există. Când tu îți pui nădejdea într-o falsă prorocie, pe care ai visat-o când ”aveai crampe la burdihan”, atunci și tu ești idolatru. Eu cel puțin nu stau toată ziua să prorocesc, dar când fac asta, îmi zic proroc pe față, dar tu nu ai spus niciodată că ai fi proroc, dar prorocești toată ziua. Mizerii, din punctul meu de vedere, pentru că nu ți le spune Dumnezeu.

#52
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 17.08.2013

View Posttudorel666, on 06 noiembrie 2013 - 14:15, said:

Știi ce înseamnă idolatria? Să îți pui nădejdea în ceva ce nu există. Când tu îți pui nădejdea într-o falsă prorocie, pe care ai visat-o când ”aveai crampe la burdihan”, atunci și tu ești idolatru. Eu cel puțin nu stau toată ziua să prorocesc, dar când fac asta, îmi zic proroc pe față, dar tu nu ai spus niciodată că ai fi proroc, dar prorocești toată ziua. Mizerii, din punctul meu de vedere, pentru că nu ți le spune Dumnezeu.

Eu nu proorocesc. Dar legat de tine sunt absolut convins că vei merge în Iad, pentru ca hulești non stop și răstălmăcești Cuvântul lui Dumnezeu! Întoarce-te cât mai ești viu! Pentru că știi bănuiesc ce scrie în cartea lui Iov, că după ce omul a murit, Dumnezeu nu-l mai ascultă! Tupeul și nerușinarea de care ai dat dovadă până acum sunt absolut halucinante! Ca de fapt și tot ceea ce ți-ai scris la avatar!

De fapt cred că și ești în Iadul nebuniei și tot ceea ce debitezi o faci spre a te acomoda cu propria-ți condiție!

Edited by the_engineer, 06 November 2013 - 19:20.


#53
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postthe_engineer, on 06 noiembrie 2013 - 19:13, said:

Eu nu proorocesc. Dar legat de tine sunt absolut convins că vei merge în Iad, pentru ca hulești non stop și răstălmăcești Cuvântul lui Dumnezeu! Întoarce-te cât mai ești viu! Pentru că știi bănuiesc ce scrie în cartea lui Iov, că după ce omul a murit, Dumnezeu nu-l mai ascultă! Tupeul și nerușinarea de care ai dat dovadă până acum sunt absolut halucinante! Ca de fapt și tot ceea ce ți-ai scris la avatar!

De fapt cred că și ești în Iadul nebuniei și tot ceea ce debitezi o faci spre a te acomoda cu propria-ți condiție!

Așa este, nu prorocești, doar îți dai cu părerea despre ce va fi.
Și nu-ți face griji pentru mine, din iad am venit, în iad mă voi întoarce!

Iar tu ești praștie la cunoașterea Scripturii... Ceea ce înseamnă că ești mort deja.

Edited by tudorel666, 06 November 2013 - 21:58.


#54
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

View Posttudorel666, on 06 noiembrie 2013 - 14:15, said:

Știi ce înseamnă idolatria?
Sa-l confunzi pe Dumnezeu cu Aristotel...
(sa crezi ca ii poti face o autopsie exhaustiva doar cu bisturiul logicii omenesti)

Edited by dacoroman2310, 07 November 2013 - 12:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate