Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Idolatria - ce-i așa rău în ea?!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
102 replies to this topic

#73
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postiulian_k, on 15 noiembrie 2013 - 12:45, said:

Am o banuiala ca si iubirea materna e conditionata. Dupa ce ai investit atat de mult in ala micu, l-ai purtat in tine, te-a mancat pe interior, te-ai umflat ca o vaca, ai trecut prin chinurile nasterii, il hranesti tot cu materie din tine incepi sa crezi ca totul a meritat.

Și animalele cred același lucru?

#74
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Posttudorel666, on 31 octombrie 2013 - 16:44, said:

De multe ori mi-am spus ”da, înțeleg că este rău să faci sacrificii umane și înțeleg că este rău să mutilezi sau să te automutilezi în numele lui ”Dumnezeu”, dar ce poate fi așa rău că un sărac cu duhul stă în genunchi în fața unui idol și bolborosește rugăciuni sau îi aduce ofrande de mâncare”?

Mulțumesc!
doar o mica dovada ca dumnezeul yhwh e un zeu inventat pentru a sustine o religie care tinea legat un popor.

#75
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postcirus6, on 17 noiembrie 2013 - 08:05, said:

doar o mica dovada ca dumnezeul yhwh e un zeu inventat pentru a sustine o religie care tinea legat un popor.

Ciruse, unde este acea dovadă? Din ce reiese ea?

#76
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Posttudorel666, on 17 noiembrie 2013 - 11:38, said:

Ciruse, unde este acea dovadă? Din ce reiese ea?
contextul istoric tudore. cred ca ti-e foarte clar ca evreii nu erau singuri in zona si aveau contact cu vecinii care aveau alte credinte si erau idolatrii. imbratisarea credintei lor te disocia automat de restul poporului, iar daca s-ar fi intimplat ca mare parte din comunitate sa imbratiseze alte credinte ar fi dus automat la slabirea poporului, ori pedepsele deosebit de severe aveau grija ca sa nu se intimple acest lucru si avem un exemplu foarte concludent in povestea cu proorocul ilie si preotii lui baal.
colegul mizrahind a surprins foarte bine esenta iudaismului in acest post.

View PostMIZRAHIND, on 13 noiembrie 2013 - 17:30, said:

Iudaismul (din care s-a despins crestinismul) nu este o religie in sine, ci mai degraba o doctrina politica, cu legi continute de toate societatile. Abia crestinismul a dat o tenta spirituala, si chiar a rasturnat iudaismul, neavind deja nimic comun ideologic cu acesta, in afara de anumite referinte orientative. Iudaismul este un sistem politic exclusivist, care se considera "ales" excluzind astfel toata specia umana. Dumnezeul iudeilor este astfel unul ostil celorlalte popoare, si ii sustine pe evrei in lupta impotriva lor (a dusmanilor).

Edited by cirus6, 17 November 2013 - 14:48.


#77
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postcirus6, on 17 noiembrie 2013 - 14:48, said:

contextul istoric tudore. cred ca ti-e foarte clar ca evreii nu erau singuri in zona si aveau contact cu vecinii care aveau alte credinte si erau idolatrii. imbratisarea credintei lor te disocia automat de restul poporului, iar daca s-ar fi intimplat ca mare parte din comunitate sa imbratiseze alte credinte ar fi dus automat la slabirea poporului, ori pedepsele deosebit de severe aveau grija ca sa nu se intimple acest lucru si avem un exemplu foarte concludent in povestea cu proorocul ilie si preotii lui baal.
colegul mizrahind a surprins foarte bine esenta iudaismului in acest post.

De acord, religia mozaică a asigurat progresul poporului evreiesc, le-a dat niște legi folositoare evoluției lor, în opoziție cu religiile din acea vreme care puneau accent pe închinare și înjosire în fața unui zeu. Dar tocmai aceasta este dovada că, dacă există cu adevărat Dumnezeu, a da legi de bun simț și a cere să fie respectate este tocmai lucrul pe care ne-am aștepta să îl ceară, fiind singurul lucru care i-ar folosi, că statul în genunchi nu i-ar sluji la nimic. Eventual, dacă și în societatea acestui zeu ar exista uscături și lepădături, doar ele ar fi interesate să fie măgulite, adorate și ascultate orbește, indiferent de consecințe. Pentru că, și în societatea umană, doar scursorile au astfel de pretenții, adevărații lideri sunt preocupați de bunăstarea celor pe care îi conduc, nu de a fi măguliți.

Deci tocmai faptul că religia mozaică era singura de bun simț prin acele locuri, pe vremea aceea, tocmai aceasta ne spune că era singura inițiată de o ființă superioară. Acum rămâne doar să răspundem la întrebarea: cât de superioară? Este acea ființă care a creat mozaismul și care, în mod sigur, gândea mult mai bine decât cei de pe vremea aceea, este deci această ființă destul de superioară acelor vremuri încât să o putem considera un zeu?

Edited by tudorel666, 17 November 2013 - 18:59.


#78
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013

View Posttudorel666, on 31 octombrie 2013 - 16:44, said:

De multe ori mi-am spus ”da, înțeleg că este rău să faci sacrificii umane și înțeleg că este rău să mutilezi sau să te automutilezi în numele lui ”Dumnezeu”, dar ce poate fi așa rău că un sărac cu duhul stă în genunchi în fața unui idol și bolborosește rugăciuni sau îi aduce ofrande de mâncare”?
Înțeleg că cei care fac aceasta greșesc, dar reacția lui Dumnezeu față de cei care săvârșesc astfel de lucruri îmi pare exagerată. Să-i certe, să-i jignească, să le dea câteva la fund, înțeleg, dar să îi ducă în surghiun, să îi lase fără mâncare încât să ajungă să-și taie și mănânce proprii copii, ba chiar să-i omoare de-a dreptul, mi se pare o cruzime pe care nu reușesc să o înțeleg. Pentru că mintea mea este structurată să asocieze fiecare pedeapsă cu gravitatea faptei și nu văd de ce închinarea în fața unei bucăți de lemn, sculptate sau vopsite, ar fi așa de gravă.
Dar poate mă lămurește vreunul dintre voi de ce idolatria, simpla idolatrie fără nimic altceva, merită pedeapsa cu moartea.
Mulțumesc!

Care idol?
Ala scluptat sau pictat?
Omul se roaga doar cand are nevoie de El, in rest face lucruri omenesti.
Culmea, contrar religiei pe care o considera unica si dreapta.
Mai bine sa nu imi spun parerea la ce le-as face eu lor.
Sa va rugati si cu multumiri nu numai cu cerseli.

Edited by ovilix, 22 November 2013 - 22:13.


#79
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postovilix, on 22 noiembrie 2013 - 22:11, said:

Care idol?
Ala scluptat sau pictat?

Oricare.

#80
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Posttudorel666, on 31 octombrie 2013 - 16:44, said:

De multe ori mi-am spus ”da, înțeleg că este rău să faci sacrificii umane și înțeleg că este rău să mutilezi sau să te automutilezi în numele lui ”Dumnezeu”, dar ce poate fi așa rău că un sărac cu duhul stă în genunchi în fața unui idol și bolborosește rugăciuni sau îi aduce ofrande de mâncare”?
Înțeleg că cei care fac aceasta greșesc, dar reacția lui Dumnezeu față de cei care săvârșesc astfel de lucruri îmi pare exagerată. Să-i certe, să-i jignească, să le dea câteva la fund, înțeleg, dar să îi ducă în surghiun, să îi lase fără mâncare încât să ajungă să-și taie și mănânce proprii copii, ba chiar să-i omoare de-a dreptul, mi se pare o cruzime pe care nu reușesc să o înțeleg. Pentru că mintea mea este structurată să asocieze fiecare pedeapsă cu gravitatea faptei și nu văd de ce închinarea în fața unei bucăți de lemn, sculptate sau vopsite, ar fi așa de gravă.
Dar poate mă lămurește vreunul dintre voi de ce idolatria, simpla idolatrie fără nimic altceva, merită pedeapsa cu moartea.
Mulțumesc!
Din cauza asta:  Isaia 48:11

Din dragoste pentru Mine, din dragoste pentru Mine vreau să lucrez! Căci cum ar putea fi hulit Numele Meu? Nu voi da altuia slava Mea.
Ascultă-Mă, Iacove! Şi tu, Israele, pe care te-am chemat! Eu, Eu sunt Cel dintâi şi tot Eu sunt şi Cel din urmă.


Primele trei porunci din Decalog sunt cu privire la Idolatrie, trei porunci care formeaza una singura. Studiati-le!

Edited by Elihu_66, 19 November 2022 - 02:32.


#81
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,809
  • Înscris: 06.03.2021

View PostElihu_66, on 19 noiembrie 2022 - 02:28, said:

Din cauza asta:  Isaia 48:11

Din dragoste pentru Mine, din dragoste pentru Mine vreau să lucrez! Căci cum ar putea fi hulit Numele Meu? Nu voi da altuia slava Mea.
Ascultă-Mă, Iacove! Și tu, Israele, pe care te-am chemat! Eu, Eu sunt Cel dintâi și tot Eu sunt și Cel din urmă.


Primele trei porunci din Decalog sunt cu privire la Idolatrie, trei porunci care formeaza una singura. Studiati-le!

Perfect de acord cu tine, cu mențiunea că în epoca modernă idolatria cunoaște o "infinitate" de forme... nu ca cea antică! Însă primele trei porunci din decalog, le cuprinde pe toate! :)

#82
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011
Revenind la ce este asa rau in idolatria crestineasca, este faptul ca Dumnezeu se intoarce impotriva celor care i-au manjit Cuvantul si Numele. Si asta este un pacat impotriva Creatorului.
Ar fi fost mai bine pentru romanii din Romania sa fi fost reci, si sa ramana cu Zamolxis si Herodot.
Acum, singura scapare pentru Romania este reformarea biserici crestine in toate cultele sale, prin desființarea orcarei forme de idolatrie.
Altfel, se va alege prapadul de noi.
Dumnezeu ne mustră, deocamdata, dar cand va veni mania lui asupra noastra, nu o sa mai ramana nici rahatul din noi.

Edited by Elihu_66, 21 November 2022 - 13:57.


#83
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,367
  • Înscris: 29.12.2006

View PostElihu_66, on 21 noiembrie 2022 - 13:48, said:

Acum, singura scapare pentru Romania este reformarea biserici crestine in toate cultele sale

Într-adevăr ! O reformă prin care statul să nu mai dea niciun ban bisericilor, ci şcolilor, spitalelor şi institutelor de cercetare.

#84
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postlupini, on 21 noiembrie 2022 - 13:55, said:



Într-adevăr ! O reformă prin care statul să nu mai dea niciun ban bisericilor, ci școlilor, spitalelor și institutelor de cercetare.
Statul ca statul, dar oamenii pompeaza cel mai mult acolo. Schimbarea trebuie facuta incepand cu oamenii simpli.


#85
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011
Nici statul si nici capetele bisericesti nu vor schimba lucrul asta, ci doar oamenii simpli.

#86
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,467
  • Înscris: 26.01.2007

View Postlupini, on 21 noiembrie 2022 - 13:55, said:

Într-adevăr ! O reformă prin care statul să nu mai dea niciun ban bisericilor, ci şcolilor, spitalelor şi institutelor de cercetare.
Cu excepția șarlatanilor din institutele de broscologie! Posted Image
Alea, împreună cu toate cartelurile de droguri și rețelele de crimă organizată și trafic de carne vie, de urgență să fie desființate!

View PostElihu_66, on 21 noiembrie 2022 - 14:02, said:

Statul ca statul, dar oamenii pompeaza cel mai mult acolo.
Oamenii darnici sunt binecuvântați de Dumnezeu și vor dărui și mai mult.
Asta e singura schimbare care se poate face.

Cărpănoșii nu vor pompa niciodată nimic. Decât în ei înșiși.

Edited by Sfantul Jakob, 21 November 2022 - 17:06.


#87
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostSfantul Jakob, on 21 noiembrie 2022 - 17:05, said:


Cu excepția șarlatanilor din institutele de broscologie! Posted Image
Alea, împreună cu toate cartelurile de droguri și rețelele de crimă organizată și trafic de carne vie, de urgență să fie desființate!


Oamenii darnici sunt binecuvântați de Dumnezeu și vor dărui și mai mult.
Asta e singura schimbare care se poate face.

Cărpănoșii nu vor pompa niciodată nimic. Decât în ei înșiși.
Asa este.
Insa banii nu sunt singura problema si nici cea mai mare dintre ele.
Banii se duc, apoi vin altii si tot asa...
Problema este Idolatria care-L infurie pe Dumnezeu. De asemenea mai trebuie platita si sangele varsat, inca de pe timpul evului mediu.

#88
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,367
  • Înscris: 29.12.2006

View PostElihu_66, on 21 noiembrie 2022 - 14:35, said:

Nici statul si nici capetele bisericesti nu vor schimba lucrul asta, ci doar oamenii simpli.

Într-adevăr asta așa e, mai ales acolo unde e școală bună. Doar școala poate face pe om să nu mai dea bani escrocheriei religioase.

#89
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postlupini, on 21 noiembrie 2022 - 18:43, said:

Într-adevăr asta așa e, mai ales acolo unde e școală bună. Doar școala poate face pe om să nu mai dea bani escrocheriei religioase.
Puterea exemplului. Romanul trebuie sa fie un exemplu de buna purtare peste tot pe unde se duce. Astazi doi, maine zece, poimaine o suta, si asa mai departe.
Educatia nu se invata doar la scoala, si nici la televizor. Trebuie sa rupem lanturile cutumei sociale, si sa devenim cu adevarat buni. Ar trebui sa fim un exemplu pozitiv in intrega lume.

Edited by Elihu_66, 21 November 2022 - 19:09.


#90
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,809
  • Înscris: 06.03.2021

View PostElihu_66, on 21 noiembrie 2022 - 14:35, said:

Nici statul si nici capetele bisericesti nu vor schimba lucrul asta, ci doar oamenii simpli.

Oamenii simpli nu au puterea de a schimba ceva... pentru că sunt mulți și proști (din păcate)!
Ei sunt prinși cu viclenie într-o mulțime de capcane (materialiste, ideologice etc), din care doar Dumnezeu îi mai poate scoate, și într-o altă ordine de idei, ce pretenții poți să ai de la astfel de oameni?! :habarnam:

Edited by heartu, 21 November 2022 - 21:58.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate