Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...

Lamurire bec led h7
 Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips

Alternative pod Giurgiu - Ruse

Cat spatiu stocare aveti in total...
 Reflux

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX
 Istoric Google

Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4
 

racire sub 16 grade?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ionutzme95

ionutzme95

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.10.2013
Am un aparat de aer conditionat neo de 9000 btu. Vreau sa stiu daca este posibil sa il fac sa raceasca o camera sub 16 grade, adica daca ii scot senzorul de temperatura din UI va raci incontinuu sau nu raceste deloc. Mentionez ca temperatura de iesire a aerului din UI e de 4 grade si as vrea ca si in camera sa fie tot 4 grade.

Camera are 30mp

#2
visdecosmar

visdecosmar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.10.2013
daca temperatura la iesire din aparatul tau este de 4 grade; atunci trebuie sa ai o camera perfect adiabatica ( ceea ce nu exista pe pamantul asta ) pentru a obtine in camera o temperatura  de 4 grade.

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu cred ca trebuie scos, doar repozitionata sonda,(senzorul) intr-o alta pozitie, ca sa obtii alt interval de temperatura.

#4
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
un alt motiv pt care nu o să meargă e că compresorul ar ajunge să meargă non-stop, să nu se mai oprească deloc, ceea ce pe termen lung nu e posibil, o să se strice sau o să intre într-o protecţie

deci poţi răci ceva mai bine de 16 grade, izolînd un pic senzorul ăla, dar nu ca în frigider.

#5
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,836
  • Înscris: 03.02.2007
Pentru început izolează camera cu polistiren de 25-50 cm și pe urmă încerci.

 visdecosmar, on 05 octombrie 2013 - 22:22, said:

daca temperatura la iesire din aparatul tau este de 4 grade; atunci trebuie sa ai o camera perfect adiabatica ( ceea ce nu exista pe pamantul asta ) pentru a obtine in camera o temperatura  de 4 grade.

Ai și tu dreptate, dar camera ar trebui să devină adiabatică de-abia după ce se obține temperatura dorită, adică după ce se scoate căldura din ea.

#6
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Monteaza ACul invers, cu UE in interior, si da-i sa incalzeasca atmosfera asta rece de afara. Va munci din toate puterile!

 visdecosmar, on 05 octombrie 2013 - 22:22, said:

daca temperatura la iesire din aparatul tau este de 4 grade; atunci trebuie sa ai o camera perfect adiabatica ( ceea ce nu exista pe pamantul asta ) pentru a obtine in camera o temperatura  de 4 grade.
Temperatura din UI va scadea pe masura ce temperatura din camera va scadea.

Edited by Josef_Mengele, 05 October 2013 - 23:19.


#7
visdecosmar

visdecosmar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.10.2013

 Digix, on 05 octombrie 2013 - 23:16, said:

Pentru început izolează camera cu polistiren de 25-50 cm și pe urmă încerci.



Ai și tu dreptate, dar camera ar trebui să devină adiabatică de-abia după ce se obține temperatura dorită, adică după ce se scoate căldura din ea.
nu neaparat;

#8
ionutzme95

ionutzme95

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.10.2013

 myshyk, on 05 octombrie 2013 - 22:23, said:

Nu cred ca trebuie scos, doar repozitionata sonda,(senzorul) intr-o alta pozitie, ca sa obtii alt interval de temperatura.
Am incercat si asta, temperatura ajungand la 15 grade, 1 grad nu prea ma ajuta

#9
Adrian Fx

Adrian Fx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 20.08.2007
Un AC normal nu v-a functiona indiferent ce i-ai face, nu e proiectat sa mentina temperature asa joase, poate o instalatie pentru camera frigorifice care oricum au mai mult de 9000 BTU, intr-o camera destul de bine izolata, un AC chiar daca ar merge sa faca 4 grade intr-o camera cu ceva modificari, ar ingheta unitatea interna si nu ar mai avea randament, plus ca ar intra protectiile din UI si UE.  Cand vrei sa faci temperatura asta vara sau iarna sau non stop?  Poti modifica raspunsul senzorului de temperatura, il scoti din unitate si masori cati ohmi are la 0 grade, la 20 grade, si asa mai departe pana la 30 de grade, vezi ce modificare de rezistenta are si dupa aia pui o rezistenta in paralel sau in serie cu el ca la 16 grade sa fie de fapt 4 grade, acum depide cat de performant e aparatul ca s-ar putea sa-si dea seama ca senzorul nu functioneaza corect si sa apara o eroare.

Edited by Adrian Fx, 06 October 2013 - 00:43.


#10
ionutzme95

ionutzme95

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.10.2013

 Adrian Fx, on 06 octombrie 2013 - 00:41, said:

Un AC normal nu v-a functiona indiferent ce i-ai face, nu e proiectat sa mentina temperature asa joase, poate o instalatie pentru camera frigorifice care oricum au mai mult de 9000 BTU, intr-o camera destul de bine izolata, un AC chiar daca ar merge sa faca 4 grade intr-o camera cu ceva modificari, ar ingheta unitatea interna si nu ar mai avea randament, plus ca ar intra protectiile din UI si UE.  Cand vrei sa faci temperatura asta vara sau iarna sau non stop?  Poti modifica raspunsul senzorului de temperatura, il scoti din unitate si masori cati ohmi are la 0 grade, la 20 grade, si asa mai departe pana la 30 de grade, vezi ce modificare de rezistenta are si dupa aia pui o rezistenta in paralel sau in serie cu el ca la 16 grade sa fie de fapt 4 grade, acum depide cat de performant e aparatul ca s-ar putea sa-si dea seama ca senzorul nu functioneaza corect si sa apara o eroare.

Il folosesc in week-enduri, in special vara, mai rar iarna.

 XON-XOFF, on 05 octombrie 2013 - 23:08, said:

un alt motiv pt care nu o să meargă e că compresorul ar ajunge să meargă non-stop, să nu se mai oprească deloc, ceea ce pe termen lung nu e posibil, o să se strice sau o să intre într-o protecţie

deci poţi răci ceva mai bine de 16 grade, izolînd un pic senzorul ăla, dar nu ca în frigider.
M-am gandit si la chestia asta si m-am gandit sa il pun pe o priza programabila astel incat sa functioneze 30 de minute si sa stea 15.

Am sa incerc faza cu rezistenta

#11
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,836
  • Înscris: 03.02.2007

 visdecosmar, on 05 octombrie 2013 - 23:36, said:

nu neaparat;
Cum zici tu, dar nu ai cum să răcești camera fără să faci schimb de energie cu exteriorul.

#12
sly79

sly79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 08.06.2010

 ionutzme95, on 05 octombrie 2013 - 22:13, said:

Am un aparat de aer conditionat neo de 9000 btu. Vreau sa stiu daca este posibil sa il fac sa raceasca o camera sub 16 grade, adica daca ii scot senzorul de temperatura din UI va raci incontinuu sau nu raceste deloc. Mentionez ca temperatura de iesire a aerului din UI e de 4 grade si as vrea ca si in camera sa fie tot 4 grade.

Camera are 30mp

Nu este posibil din cateva motive ;
ca sa faci 4 grade in camera temperatura aerului la iesire trebuie sa fie cam cu 10 grade mai mica .
capilarul aerului conditionat a fost gandit pentru temperatura pozitiva .
distanta dintre tole la UI este prea mica ( iarasi au fost gandite pentru temperaturi cu + ) .
compresorul UE este gandit pentru a vehicula un volum de agent frigoric mare .
ca sa faci 4 grade in camera trebuie sa mergi pe minus in UI si asta necesita degivrare ( cel mai simplu cu rezistenta electrica ).
si motivele pot continua .


Ca sa faci 4 grade in camera aia te costa minim 2000E .

#13
Lukmar

Lukmar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.08.2011

 ionutzme95, on 05 octombrie 2013 - 22:13, said:

Am un aparat de aer conditionat neo de 9000 btu. Vreau sa stiu daca este posibil sa il fac sa raceasca o camera sub 16 grade, adica daca ii scot senzorul de temperatura din UI va raci incontinuu sau nu raceste deloc. Mentionez ca temperatura de iesire a aerului din UI e de 4 grade si as vrea ca si in camera sa fie tot 4 grade.

Camera are 30mp

Nu incerca sa faci refrigerare cu aer conditionat. Nu ai nicio sansa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate