Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Pozitionare antena pe satelit Hotbird.

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
Master1ro

Master1ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 13.03.2010
Buna seara,
Sunt abonat Focus Sat si as dori sa stiu daca se poate receptiona canalele de pe  Hotbird cu receptorul lor.
A doua intrebare ar fi cat trebuie rasucita antena si in ce directie.
Multumesc si sper ca am postat unde trebuie!

#2
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
1. Nu stiu, dar e posibil sa mearga
2. 13 grade est. Cum privesti antena din spate, trebuie data spre stanga. Diferenta dintre Thor (Focusat) si Hotbird este de 14 grade.

Edited by alexx1402, 22 September 2013 - 19:57.


#3
lordoftheshima

lordoftheshima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 30.04.2007
http://www.dishpointer.com si ai rezolvat a 2 a problema

#4
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Merge sa receptionezi Hotbird, dar daca vrei sa vezi in continuare si Focussat, va trebui sa cumperi un suport pentru doua lnb-uri, inca un lnb. Aoi, cele doua lnb-uri le unesti intr-un diseq, iar din el mergi cu un cablu pana in receptor.

E greu sa prinzi un satelit fara a avea nici un instrument de cautare. Macar de ai avea un satfinder...
Dar, nu imposibil. Stai in spatele antenei (ca sa nu obturezi semnalul) si misti antena spre stanga ta. In cazul in care lucrezi din fata antenei, te misti spre dreapta. Dar eu recomand varianta cu doua lnb-uri.

In cazul in care "lucrezi" cu un singur lnb, va trebui sa muti antena de fiecare data cand muti de pe un satelit pe altul. Si aceasta miscare se face stanga-dreapta, sus-jos, la milimetru. Aici nu e ca in cazul antenelor analogice, alea vechi, cand daca erai prin zona prindeai cu purici. Aici ori ai semnal (suficient, adica o antena reglata la milimetru) ori nu ai. Sau ai semnal prost si daca apare un nor ramai fara.

#5
Master1ro

Master1ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 13.03.2010
Multumesc foarte mult pentru ajutor!

#6
ginelbalut

ginelbalut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 08.02.2008

 Master1ro, on 22 septembrie 2013 - 19:46, said:

Buna seara,
Sunt abonat Focus Sat si as dori sa stiu daca se poate receptiona canalele de pe  Hotbird cu receptorul lor.
A doua intrebare ar fi cat trebuie rasucita antena si in ce directie.
Multumesc si sper ca am postat unde trebuie!
Zi-ne ce diametru are antena.Daca ai antena de 80 cm,cu suportul indicat de Venboteam,poti receptiona chiar si 7 sateliti.Daca e de 60cm,tipic Focus,nu cred ca intra toti,dar merita incercat

#7
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006

 Venboteam, on 22 septembrie 2013 - 21:38, said:

In cazul in care lucrezi din fata antenei, te misti spre dreapta.

Eu n-am mai auzit asemenea inepţie; cum naiba să stai în faţa antenei şi să reglezi antena? Eventual să încerce să caute un satelit fără lnb. Cu o antena de 0,8 n-o sa receptioneze thor si hotbird, decât la limită şi doar pe timp senin.

Dacă ai receptorul Kaon de la focusat va trebui să ai subscripţia plătită pentru a putea viziona canale FTA (parcă aşa era odată).

#8
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

 zappaf, on 23 septembrie 2013 - 11:29, said:

Eu n-am mai auzit asemenea inepție; cum naiba să stai în fața antenei și să reglezi antena? Eventual să încerce să caute un satelit fără lnb.
Oare aici cum or fi montat antenele de Digi. Stand in spatele antenei? Posted Image

Attached File  Antene-Mediafax_Foto-Narcis_Pop.jpg   427.4K   75 downloads

Sunt convins si de faptul ca ai citit si asta:

 Venboteam, on 22 septembrie 2013 - 21:38, said:

Stai in spatele antenei (ca sa nu obturezi semnalul) si misti antena spre stanga ta.
************************
************************

 zappaf, on 23 septembrie 2013 - 11:29, said:

Cu o antena de 0,8 n-o sa receptioneze thor si hotbird, decât la limită și doar pe timp senin.
Eu zic ca merge! ;)

#9
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,279
  • Înscris: 05.04.2011

 zappaf, on 23 septembrie 2013 - 11:29, said:

Dacă ai receptorul Kaon de la focusat va trebui să ai subscripţia plătită pentru a putea viziona canale FTA (parcă aşa era odată).
Asa e si acum; cred ca, daca te apuci sa "reglezi" antena nu vei mai apuca sa vezi nici un satelit (asta pana nu chemi pe cineva cu Satfinder, eventual si priceput).

#10
ginelbalut

ginelbalut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 08.02.2008

 zappaf, on 23 septembrie 2013 - 11:29, said:

Eu n-am mai auzit asemenea inepţie; cum naiba să stai în faţa antenei şi să reglezi antena? Eventual să încerce să caute un satelit fără lnb. Cu o antena de 0,8 n-o sa receptioneze thor si hotbird, decât la limită şi doar pe timp senin.

Dacă ai receptorul Kaon de la focusat va trebui să ai subscripţia plătită pentru a putea viziona canale FTA (parcă aşa era odată).
Ar fi bine sa postati  doar atunci cand folositi ceva ce ati experimentat.Da,pot sa spun clar si raspicat ca o antena de 80 cm merge de la
5W+4W=1sungur LNB Alps racheta,apoi 0,8W ,7+9E un singur LNBpoate fi normal,13 E cu normal,iar in capat cu prelungire 19E cu normal.Focarul e pe Thor ,deci ar mai merge cativa sateliti west.Semnalul e destul,nu cade decat la furtuna,in rest sunt cam 1500 posturi free

#11
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,279
  • Înscris: 05.04.2011
Ai uitat insa sa mentionezi ce receptor ai folosit (presupun ca nu unul de Focussat, blocat), daca aveai si switch Diseqc sau nu, daca ai folosit  satfinder, daca ai stat in fata, spatele, lateral stg sau dr antenei, daca merita cele 12000 de posturi FTA sau nuPosted Image

#12
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006

 Venboteam, on 23 septembrie 2013 - 12:25, said:


Eu zic ca merge! Posted Image

Şi eu am spus că merge, dar cu menţiunea că semnalul va fi la limită. O antena de 1,1 m ar fi mai potrivită pentru multifeed. Sau poate încerca o antena T85 mult mai potrivită pentru multifeed.

 Venboteam, on 23 septembrie 2013 - 12:25, said:

Oare aici cum or fi montat antenele de Digi. Stand in spatele antenei?

Alt exemplu n-ai putut să dai. Antenele au fost montate de la distanţă cu praştia.


 Venboteam, on 23 septembrie 2013 - 12:25, said:

Sunt convins si de faptul ca ai citit si asta

Am citit tot, dar nu dai sfaturi unui începător să stea în faţa antenei când caută un satelit. Poate sta oriunde, dar nu în faţa antenei. E recomandat să stea la o bere la terasă. Posted Image

 ginelbalut, on 23 septembrie 2013 - 14:10, said:

Ar fi bine sa postati  doar atunci cand folositi ceva ce ati experimentat.Da,pot sa spun clar si raspicat ca o antena de 80 cm merge de la
5W+4W=1sungur LNB Alps racheta,apoi 0,8W ,7+9E un singur LNBpoate fi normal,13 E cu normal,iar in capat cu prelungire 19E cu normal.Focarul e pe Thor ,deci ar mai merge cativa sateliti west.Semnalul e destul,nu cade decat la furtuna,in rest sunt cam 1500 posturi free
N-ai încercat şi mai la est? 28 sau chiar 39 est. Am avut şi eu odată un lnb pentru 2 sateliţi; o prostie. N-aveam semnal bun nici pe 5 est si nici pe 7 est. Soluţia a fost o antena mai mare şi lnb pentru fiecare satelit. Plus ca pierzi ce e mai interesant; feedurile.

P.S.: dacă ai timp şi chef te aştept să reglezi un triax pe 4w, 1w, 5est si 7 est. Că am un chef!!!!! De când a venit vara tot amân momentul. Şi deja a venit toamna.

Edited by zappaf, 23 September 2013 - 15:52.


#13
viomobil

viomobil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,229
  • Înscris: 09.10.2007
Feed-urile de pe 5E si 7E chiar nu merita bataia de cap...IMHO :D

#14
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006
Uneori mai gasesti ceva interesant.
http://www.satelliweb.com/

Era o vreme cand se putea face download offline pe 7 est.

#15
Master1ro

Master1ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 13.03.2010
Revin cu o a doua intrebare.
Se poate decoda receptorul Kaon de la Focus Sat?
Am receptionat mai multi sateliti numai Hotbird nu..
Problema este ca nu ma lasa sa vad posturile FTA decat cateva secunde, nu am mai incarcat cartela.

#16
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Trebuie sa incarci cartela, sau sa iti cumperi un alt receiver din comert. O idee este Alma S2200 HD, cu care vei putea receptiona si canale HD si care il poti folosi ulterior si cu cardul de la Focus. In cazul in care o sa il mai incarci vreodata.

#17
Master1ro

Master1ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 13.03.2010
Eu m-am gandit sa cumpar receptorul Amiko Mini HD, este bun?
Daca este cazul o sa achizitonez si o alta antena + lnb.
In cazul acesta ce imi recomandati(antena+lnb)?

#18
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Antena si lnb ai. Le poti folosi pe alea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate