Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Macheta corabia Endeavour

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
A aparut o noua colectie in care poti construi corabia Maiestatii Sale Bark Endeavour, comandata de James Cook, cea care a descoperit Australia si Noua Zeelanda. Aceasta expeditie a avut loc intre anii 1769 - 1771.
Primul numar costa 5 ron, restul 20 ron. Numerele apar bilunar. Contine ghidul de constructie pas cu pas si povestea uimitoare a acestei corabii.
Dimensiunile navei sunt: L= 916 mm,  l=337 mm, h= 765, iar scara este 1:48.
Detalii pe www.construiti-eandeavour.ro

Desi n-am experienta in modelism, doresc sa construiesc aceasta macheta. Voi ce spuneti, cei avizati? Merita?

Edited by LordRevan, 30 August 2013 - 18:56.


#2
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Si vor fi 140 de numere parca.... Eu mi-am luat acum 2 ani o macheta a Titanicului de la Revell, pe care am asamblat-o mult mai repede si comod, nu a trebuit sa astept n ani. Insa imediat ce am terminat-o, pisica mi-a ros catargele :'(

#3
bobyct

bobyct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 30.09.2011

 sneferu1987, on 30 august 2013 - 18:54, said:

Si vor fi 140 de numere parca.... Eu mi-am luat acum 2 ani o macheta a Titanicului de la Revell, pe care am asamblat-o mult mai repede si comod, nu a trebuit sa astept n ani. Insa imediat ce am terminat-o, pisica mi-a ros catargele :'(
Regret sa te dezamagesc, dar ti-ai luat teapaPosted Image . Titanicul nu avea catarge.

Edited by bobyct, 30 August 2013 - 19:00.


#4
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Nu sunt expert in nave, insa avea 2 stalpi care sustineau atat locul unde stateau cei de veghe, cat si cablurile de telegraf. Ca nu se numesc catarge, sa-mi fie cu iertare, precum am zis nu sunt expert in nave.

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca era Endurance chiar era interesant, ca o preferinta pur, pur, pur personala.

#6
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Daca ar fi să cumpăr tot kitul de asamblare deodată , tot mi-ar lua destul timp, neavând deloc experiență . În plus, banii îi dau treptat, nu pe toți odată.
De unde aș putea cumpăra lipici, vopsea, lacuri speciale pentru corăbii? Bănuiesc că acestea nu vor fi incluse în pachet.

#7
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
in continuare iti recomand sa cauti macheta pe revell.ro(ar trebui sa o gasesti). Acolo gasesti toate accesoriile de care ai nevoie pentru asamblare. Plus ca vei iesi mult mai ieftin.

#8
mynimycu

mynimycu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 14.09.2006
stie cineva ce abonamente au astia????

#9
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,174
  • Înscris: 28.06.2005

 sneferu1987, on 31 august 2013 - 11:35, said:

in continuare iti recomand sa cauti macheta pe revell.ro(ar trebui sa o gasesti). Acolo gasesti toate accesoriile de care ai nevoie pentru asamblare. Plus ca vei iesi mult mai ieftin.
Lemn sau plastic?
Macheta.

#10
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
M-am uitat pe site-ul celor de la revell, insa nu am gasit nimic. Probabil ca nu mai exista pe piata.
O macheta de genul acesta ar costa peste 2000 ron, bani pe care nu-i am. In plus, sunt sigur ca ar dura mult oricum s-o construiesc.

Nu au mai multe abonamente, ci exista posibilitatea de a te abona sa primesti numerele acasa, fara sa mai o cumperi de la chiosc, la care se adaoga niste bonusuri.

#11
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010

 sfantu.dracu, on 31 august 2013 - 22:14, said:

Lemn sau plastic?
Macheta.
Cei de a Revell au mechete din plastic. Precum am zis si mai sus, eu mi-am luat acum 2 ani macheta Titanicului (editia aniversara de 100 de ani). Avea nivelul cel mai mare de dificultate, aproape400 de piese, pe care a tebuit sa le vopsesc si sa le lipesc, etc. Are 67 de cm si m-a costat 240 lei macheta+~150 vopselurile si ustensilele.

#12
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,174
  • Înscris: 28.06.2005
Şi tu compari o machetă de plastic cu una de lemn?

#13
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Le-am scris celor de la Zirkon, a caror adresa apare pe site-ul www.construiti-endeavour.ro si iata ce mi-au raspuns:

,,Colectia Endeavour cuprinde 125 de aparitii pana in 2016.Pretul de abonare de la nr.2 pana la nr.9 este de 159,20 lei.Plata o efectuati in contul:SC ZIRKON MEDIA SRLRO 14 RNCB 0089 0037 2253 0001BCR THEODOR PALLADYCOD FISCAL RO14163415Dupa efectuarea platii va rog sa transmiteti adresa de livrare pe mail la:[email protected] si o copia documentului de plata(copie a chitantei ce v-a fost emisa de catre banca).Plata se poate efectua prin virament bancar la un sediu BCR sau prin Mandat postal la orice oficiu postal. In 2013 revista va avea aparitii bilunare, iar din 2014 va fi saptamanala.Livrarea se face la adresa de acasa sau de la serviciu. Nu facem livrari in magazinele Inmedio".

Asta inseamna ca in martie 2016 o sa apara ultimul numar din colectie care se va intinde pe o durata de aproximativ doi ani si jumatate. Totusi nu am inteles cum vor fi distribuite numerele dupa numarul 9.

Edited by LordRevan, 03 September 2013 - 17:31.


#14
Cosmindv

Cosmindv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.05.2010

 LordRevan, on 03 septembrie 2013 - 17:11, said:

Le-am scris celor de la Zirkon, a caror adresa apare pe site-ul www.construiti-endeavour.ro si iata ce mi-au raspuns:

,,Colectia Endeavour cuprinde 125 de aparitii pana in 2016.Pretul de abonare de la nr.2 pana la nr.9 este de 159,20 lei.Plata o efectuati in contul:SC ZIRKON MEDIA SRLRO 14 RNCB 0089 0037 2253 0001BCR THEODOR PALLADYCOD FISCAL RO14163415Dupa efectuarea platii va rog sa transmiteti adresa de livrare pe mail la:[email protected] si o copia documentului de plata(copie a chitantei ce v-a fost emisa de catre banca).Plata se poate efectua prin virament bancar la un sediu BCR sau prin Mandat postal la orice oficiu postal. In 2013 revista va avea aparitii bilunare, iar din 2014 va fi saptamanala.Livrarea se face la adresa de acasa sau de la serviciu. Nu facem livrari in magazinele Inmedio".

Exact acelasi raspuns l-am primit si eu, la prima vedere se pare ca sunt suprasolicitati angajatii eagemoss, eu le-am pus cu totul alta intrebare fata de ce mi-au raspuns Posted Image indiferent ca este mai greu de realizat decat un kit care vine totul odata doresc sa ma tin de aceasta colectie fiind prima macheta de acest gen de care ma apuc si din ce vad piesele sunt calitative (ex: pe site este specificat faptul ca tunurile sunt metalice si imi place si nivelul de detaliu acordat puntii) lemnul cat timp nu este rupt sau indoit iremediabil il fac sa arate perfect. Mi se pare un mod placut de a construi o macheta ca pentru un incepator imi permite sa acord timp mai mult la detalii, nu o sa ma solicite mult, o sa pot lucra la ea exact cand vreau si cand am timp, si in 3 ani pot sa o fac absolut perfecta. Deja pana apare umatorul numar tin sub o greutate partea puntii care eu am primit-o stramba.

De la numarul 9 probabil trebuie sa faci o alta plata la abonament. Si le acorda lor timp sa adapteze cadouri sau poate introduc si o reducere la abonament. eu i-am intrebat cum procedeaza postasul ca nu am mai fost abonat la nimic pana acum, si cutile postale nu sunt adaptate sa primeasca asa ceva, ar iesi ferfelita cadoul, stie cineva daca vine postasul acasa si cum se procedeaza? prefer sa lase la vecini revista decat in cutia postala.

Edited by Cosmindv, 08 September 2013 - 12:24.


#15
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Presupun ca vor trimite coletul la posta unde esti afiliat, iar de acolo vei primi o adeverinta de instiintare acasa pentru a te duci sa-l ridici.

#16
miticagrigore

miticagrigore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.01.2012
referitor la zirkon si sistemul lor de livrare va pot spune ca experienta mea cu ei a fost... dezastru.
eu m-am abonat la bismarck prin lagardere services, cei care o aduceau in romania. la un moment dat ei au cedat partea cu abonamentele catre zirkon media. aici a inceput dezastrul: livrarea intarzia si cu 3 numere fata de ceea ce aparea pe piata, mereu incercam sa sun la ei sa aflu ce se intampla si nu raspundea nimeni, mesajele primite de la ei erau scrise "in doi peri", ca sa scape de gura mea, revistele au venit rupte si ferfenitite, indoite si bagate cu forta intr-o cutie postala de bloc desi i-am atentionat sa faca livrarea intr-o cutie mai mare pe care am montat-o special pentru revista asta si pe care am scris mare numarul apartamentului. Au "pierdut" cumva doua numere pentru care m-am rugat de ei doua luni ca sa le recuperez. Am avut oarecum noroc cu faptul ca eu platisem abonamentul la lagardere services si aveam cu cine sa discut acolo iar ei discutau la alt nivel intre ei. Una peste alta, jalnica experienta. De aceea nu ii recomand nimanui. Ma bucur ca am terminat-o cu ei la expirarea abonamentului si acum prefer sa imi cumpar saptamanal cele 10 numere care mai sunt pana la terminarea colectiei. concluzia: zirkon media =Posted Image

uitati si un mic exemplu de mesaj trimis de catre cei de la lagardere catre zirkon

"Buna ziua,

Va informam ca abonatul GRIGORE DUMITRU care are livrarea in str........  Bucuresti, nu a intrat pana in acest moment in posesia numerelor BISMARCK, 113  din 15.05.2013 si 114 din 22.05.2013. Acesta a incercat sa va contacteze telefonic, dar nu a reusit.

Va rugam sa verificati statusul acestor livrari si sa reveniti cu informatii concrete: Cand au fost expediate si prin ce curier?
Abonatul asteapta un raspuns cat se poate de repede in caz contrar, in maxim o ora va contacta firma LS pentru lamuriri.

Va multumim."


mesajul asta era scris pe la inceputul lui iunie, cand trebuia sa fi aparut deja nr. 115....

Edited by miticagrigore, 10 September 2013 - 17:35.


#17
Cosmindv

Cosmindv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.05.2010
am gasit postat pe un forum urmatorul mesaj:

Quote

Buna ziua,
Colectia Endeavour cuprinde 125 de aparitii pana in 2016.
Preturile de abonare sunt urmatoarele:
2013: de la nr.2-pana la nr.9=159.20 lei
2014:de la nr.10-pana la nr.62=1054.10 lei
2015:de la nr.63-pana la nr.114=1034.80 lei
2016:de la nr.115-pana la nr.125=218.90 lei

Plata o efectuati in contul:
SC ZIRKON MEDIA SRL
RO 14 RNCB 0089 0037 2253 0001
BCR THEODOR PALLADY
COD FISCAL RO14163415
Dupa efectuarea platii va rog sa transmiteti adresa de livrare pe mail la: [email protected] si o copia documentului de plata(copie a chitantei ce v-a fost emisa de catre banca).
Plata se poate efectua prin virament bancar la un sediu BCR sau prin Mandat postal la orice oficiu postal.
In 2013 revista va avea aparitii bilunare, iar din 2014 va fi saptamanala.
Livrarea se face la adresa de acasa sau de la serviciu.
Livrarile in 2013 se fac pentru cate 2 numere(aparitii) odata. (De exemplu: nr.3+4,etc).
Din 2014 se livreaza cate 4 aparitii odata. <BR id=yui_3_7_2_1_1378633592593_2259>Livrarea se va face prin posta sub forma de colet postal, fara taxe de distributie.

Sper ca dupa 2014 mai apar numerele la tonete, cam greu sa platim dintr-un foc 1000 lei pentru abonament macar de faceau cate 2 plati de 500 de lei, eu sper sa fie de succes colectia, in ciuda serviciilor de 2 bani din romania calitatea machetei mi-a placut la bismark, l-am vazut la o cunostinta,  daca as fi stiut de bismark la timpul lui ma apucam de el. Acum sper sa avem succes si cu frumoasa HMS Endeavour. In speranta ca vom primi revista am inceput si un blog cu poze :) http://constructie-e...ur.blogspot.ro/ .

#18
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Eu tot nu inteleg de ce vreti sa dati 2000+ lei pe o macheta, dar nu cred ca e treaba mea. Cred ca o puteti gasi muuuuuuuuuuuult mai ieftin in alte parti. Sunt mai multi producatori de machete nu numai Revell.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate