Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Mini PC PNI Notebook P5 Dual Core 1080p Android 4.1 cu mouse si tastatura qwerty PNI Airfun ONE

- - - - -
  • Please log in to reply
343 replies to this topic

#1
mediaplayerHD

mediaplayerHD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 08.01.2010
Salutare,

A parut deja pe piata un produs nou, Mini PC PNI Notebook P5 Dual Core 1080p Android 4.1 cu mouse si tastatura qwerty PNI Airfun ONE.
Eu personal l-am testat si se misca f. f. bine, jocuri, aplicatii office si filme, ruleaza orice format cu subtitrare in limba Romana.
Lucrez la o prezentare frumoasa pe care o sa o public dupa mini vacanta ce urmeaza.

Am pregatit cateva bucati pt. teste pt. cei interesati, se pot trimite la membrii forumului gratuit la teste, cu conditia sa lase un review obiectiv.
Astept cereri pe PM.

Silviu

#2
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Daca tot ai postat in acest forum, ai putea lua legatura si cu administratorul, pentru un review pe softpedia.com .

#3
mediaplayerHD

mediaplayerHD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 08.01.2010
Buna,
Am efectuat livrarea prin Fancourier, primul
Mini PC PNI Notebook P5 Dual Core 1080p Android 4.1 cu mouse si tastatura querty PNI Airfun ONE
livrat pt. teste

#4
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Pe acel aparat (depasit total) nu as da mai mult de 200 lei.
Sunt pe piata aparate cu procesor quad core de 1,8Ghz si 2 Gb ram, cine ar mai cumpara vechituri la preturi nesimtite?

Edited by kiario, 21 August 2013 - 12:13.


#5
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 21.01.2013
Nu este corect sa vorbesti deja urat de munca si produsele PNI, a aparut de cateva zile si ai si sarit.
Ai dreptate partial, 138$ este mai mic decat 595 lei (~ 175$).
Hai sa calculam ce inseamna 138$ din China, (138$ + 5$ transport) x13.9% taxe x 24%TVA => 202$=> decat pretul din Romania 175$
Ai uitat sa mentionezi ca produsul are mouse si tastatura querty PNI Airfun ONE care doar asta costa intre 150-200 lei
Garantie 2 ani
update firmware
Tehnica evolueaza in sus si preturile in jos, doar oamenii raman la fel de rai.


Silviu

#6
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Obiectiv la tine inseamna RAU ?

Va inteleg teama ca nu va mai puteti vinde produsele, dar realitatea e cruda.
Eu m-am tepuit cu o cutie de noontec A9, de aceea ca un bun samaritean imi spun parerea.

#7
rrogue

rrogue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 29.05.2006
Pai acum se poate obiectivitate doar "pe hartie".
E adevarat, la prima vedere nu prea merita banii dar am mai vazut produse facute cu hardware depasit care "si-au scos parleala" la partea de optimizare software. Sa zicem ... apple Posted Image

Nu ca ma astept neaparat la asta (doar e un simplu android) ... dar un scurt review as face daca vor domnii sa-mi trimita si sunt pregatiti sa accepte un review obiectiv.

Edited by rrogue, 21 August 2013 - 17:27.


#8
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 21.01.2013
Da se poate trimite spre testare si suntem pregatiti sa acceptam un review obiectiv.
Ne trebuie pe PM Adresa de acasa sau de la munca si un nr. de tel mobil pt curier.

#9
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Nu cred ca a fost scris cu rautate comentariul lui Kiario , mai ales ca si eu sunt stan-patitul la un model mai vechi de media player la care i-sa facut o reclama mincinoasa
Pretul ar fii ceva mai mic , fata de calculul facut de ''suport PNI'' , deoarece nu cred ca cumparati doar cate 1 bucata , ci zeci sau sute de bucati si atunci chinezul poate lasa la pret chiar si la jumatate , fata de pretul cerut la bucata
In alta ordine de idei legat de remarca lui Kiario este ca unii dintre voi ( comercianti ) practicati adaosuri comerciale de peste 100% si atunci , este mai profitabil/rentabil sa cumperi direct de la chinez , mai ales ca si chinezul ofera in majoritatea cazurilor 1 an garantie si in caz de ceva ti-l schimba
Nerusinarea unora dintre comercianti a ajuns asa de mare ca ''era sa dau pe spate'' , cand la o firma de IT din Bucuresti am citit adaos comercial de 1000% si nu cred ca va permite-ti sa afisati adaosuri comerciale ''la misto''
In fine , sa asteptam acel review obiectiv , mai ales ca este un model cu android si nu prea sunt identice ( cel putin pe partea software ) cu un media player dedicat si cu fw custom
In general la s.o Android ca si la Win , trebuiesc instalate niste codecuri , media playere soft pt. a putea reda cat mai multe tipuri de fisiere multimedia , deci sa asteptam acel review obiectiv si vom mai discuta pe urma

#10
marc0siacob

marc0siacob

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.08.2011
Kiario - destul de malitios in comentarii: producatorul ti-a dat okazia sa testezi un model nou de media player MOKA, si tu nici macar nu cred ca te-ai obosit sa te uiti la poze si ai inceput cu critica? pentru cine lucrezi, pentru concurenta?
  - ai facut solicitare catre producatorul de Noontec de rezolvare a problemelor?( sau chiar si de returnare a banilor?) Se cer si se fac update regulat din cate stiu eu de catre toti producatorii de media playere din RO si China, special pentru rezolvarea bug-urilor.
  - Apropo sintagma "bun samaritean" - are cu totul alta semnificatie in religie, cu totul alta decat rautatea fata de orice persoana sau obiect.

Cat despre importuri si preturi de la noi si de la China va pot spune ca :
- acea calculatie facuta de SuportPNI este varianta light care nu include multe alte costuri pe care le are un produs "romanesc": Promovare in piata, Distributie, Imagine, Depozitare, Cercetare si update firmware, Suport tehnic si Service 2 ani cel putin dupa vanzarea produsului.
- Chinezul vanzator ti-a trimis produsul, si garantat in peste 90% din cazuri, nu il mai gasesti peste 6 luni, a schimbat firma, produse etc.

    Acum voi decideti ce alegeti, un produs la care ai siguranta ca te poate ajuta cineva cu siguranta in perioada de garantie, sau unul pe care chiar si maine poti sa il arunci.

    Astept si eu review-ul la acest produs Mini PC PNI Notebook P5 Dual Core 1080p Android 4.1 cu mouse si tastatura querty PNI Airfun ONE , si daca suna bine, o sa il cer si eu in teste, si atunci o sa am curajul sa imi dau cu parerea obiectiv.

#11
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012

View Postmarc0siacob, on 22 august 2013 - 09:01, said:

Acum voi decideti ce alegeti, un produs la care ai siguranta ca te poate ajuta cineva cu siguranta in perioada de garantie, sau unul pe care chiar si maine poti sa il arunci.

Decat un produs cu performante slabe si pret ridicat, eu prefer un produs high performance la un pret corect.
Cat despre posibilitatea de a se strica si sa-l arunc ca nu are garantie, aceasta probabilitate e vehiculata doar de comerciantii care pun adaosuri nesimtite la produsele lor culmea TOT chinezesti, ca de stricat NU se strica ele asa cum vor unii !

#12
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 21.01.2013

View Postkiario, on 22 august 2013 - 09:33, said:


Decat un produs cu performante slabe si pret ridicat, eu prefer un produs high performance la un pret corect.
Cat despre posibilitatea de a se strica si sa-l arunc ca nu are garantie, aceasta probabilitate e vehiculata doar de comerciantii care pun adaosuri nesimtite la produsele lor culmea TOT chinezesti, ca de stricat NU se strica ele asa cum vor unii !

Draga kiario daca poti sa oferi o parere despre produsul Mini PC PNI Notebook P5 Dual Core 1080p Android 4.1 cu mouse si tastatura querty PNI Airfun ONE  in urma unui test, unei utilizari ,( care a fost oferita gratuit de producator de altfel) te asteptam cu drag cu postari. Altfel umplem topicul cu postari inutile si in afara subiectului, si ma simt obligat sa cer unui Admin sa stearga aceste Off-topic-uri.
Cat despre preturi:
- preturile si serviciile post-vanzare din china se compara cu preturi si servicii post-vanzare tot din china;
- Noi ne raportam la piata din Romania, si la preturile de aici unde dupa cum am explicat si mai sus exista si datorita statului foarte multe taxe, si datorita promovarii corecte si complete extrem de multe costuri.

P.S: Daca ai avut probleme cu un mediaplayer iti recomand sa apelezi la producator, eu zic ca sunt sanse sa fii ajutat ( daca nu ai intervenit in aparat iremediabil).
        Serviciile de garantie , si post vanzare sunt oferite de toti producatorii din lume, si sunt obligatorii prin lege. Nu au legatura cu vehiculari sau stricaciuni, sau tara de origine sau ce incerci sa explici tu mai sus.

#13
conu

conu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 30.10.2005
Nu intru în polemici , l-am primit și du.  primele 10 minute Airfun one este foarte ușor de folosit . Prima impresie când folosești un . diaplayer : cum îl accesezi .... ei bine , telecomanda face toți banii :) .
Eu sunt mai cârcotaș așa că o să-i caut nod în papură :) .
A doua interacțiune a fost ieșirea DTS pe optical : și aici a fost OK , s-a umplut camera de sunete în sistem .
Dar să o luăm metodic :
- sistemul de test : P5 legat prin utp la router 1043 ( în rețea) , legat la lcd prin hdmi , legat audio la home cinema prin optical ( sistemul știe DTS) ,  atașat un hdd extern cu alimentare separată .
Pentru wifi  o să-l testez după ce termin  testele prin cablu . Azi și măine sunt chefuri așa că o să scriu printre picături :) .
Dacă aveți întrebări sau idei de teste ..... nu vă sfiiți . Ca să știm de unde plecăm ,  pot face comparație cu un R6A pe care îl dețin  de 1 an și ceva ( și care este înlocuit cu P5) + o tabletă cu Android.

#14
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Testeaza un fisier MKV cu bitrate mai mare de 24 mb/s si vezi daca sacadeaza imaginea, aici e testul suprem ! Ia incearca sa joci jocul Real Racing 3, vezi cum merge !
Din ce vad eu nu prea l-ai testat.....

Vrei TU sa pari mai carcotas ca sa-i gasesti nod in papura, dar nu prea ti-a iesit, probabil te astepti sa ti-l dea de pomana sau la pret redus !
Daca esti baiat cuminte si vorbesti frumos despre el, probabil sa-ti iasa !

#15
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Conu , vezi ca pe un thread dedicat , chiar eu am dat niste link-uri cu materiale video cu diferite bitrate ( chiar si peste 100 ) tocmai bune de testat astfel de produse noi , parca pe threadul cu alegerea unui media player , numai retin insa care pagina

#16
conu

conu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 30.10.2005
Ieri , pintre picături :
- am instalat mxplayer ( din punctul meu de vedere este singurul necesar pentru a vedea material video cu decodare hardware) . Celelalte variante sunt incomplete.
- pentru accesare fișiere ( fie din rețea , fie de pe hdd extern , fie de pe card) am folosit ce era instalat.
- nu știe .iso , dar asta e limitare de Android , încă n-au găsit soluția sau n-am aflat eu.
- tot ce am avut eu strâns ( mkv , wmv , avi) mi-a deschis fără probleme.
- fișierele de test ( alea cu bitrate mare ) o să le descarc , dar vor fi doar pentru teste ca să ne facem o idee cât poate duce.
- în privința jocurilor încă nu mă pronunț pentru că nu am joystick pentru control. Să văd de unde fac rost de unul pe usb.
- ultima variantă de youtube funcționează perfect , interesantă funcția PIP . Am abonamentul mare de la RDS și hd-urile și 4k-urile se văd perfect.
- încă odată , telecomanda airmouse este excelentă pentru navigare internet și nu numai , pur și simplu este ca un mouse cu click stânga ( încă nu m-am prins dacă are și click dreapta)

Și din seria cârcoteli : are pe telecomandă buton de standby dar , eu consider necesar , nu are on-off. Și consider necesar pentru că ,în standby , nu oprește hdd extern ( rămâne alimentat).

#17
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Conu , ai instalat doar mxplayer sau si codecuril aferente procesorului ?
Te intreb , fiindca eu folosesc un LG Sol pe post de media player la serviciu si pe langa mxplayer , care si mie mi-se pare cel mai bun player trebuie sa instalez si codecurile aferente procesorului ( arm v7 )
Nu am incercat fara codecuri sa vad daca sunt diferente si acum asa m-am obisnuit sa il folosesc
O sa incerc si eu un fisier .iso , cu toate ca are android 2.3.4 , insa in aproape 2 ani de folosire la redarea de filme , nu stiu daca am avut 10 anunturi de genul - acest format nu este suportat , iar filmele le rulez asa cum le descarc de pe net , fara convertiri sau altele
Doar subtitrarile le convertesc in UTF-8 , pt. redarea pe receptoare hd
Nu stiu daca detii un lcd/led/plasma 3D , pt. a putea incerca si ceva fisiere multimedia 3D ( .iso , mkv s.a )

#18
conu

conu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 30.10.2005
Momentan nu am 3d .
Azi am incercat iar cam tot ce aveam dar pe wi-fi.
In primul rand, mi se conecteaza la 150Mb si mi-a citit tot ce am avut , fara probleme.
Browserul de internet  functioneaza fara probleme , chestii uzuale care le fac si pe PC.
Si acum sa va zic ,comparativ cu R6A : la P5 culorile sunt mai vii ( ceva in genul Samsung) iar luminozitatea e putintel mai jos. Inca nu am gasit vreo functie de reglare.
Si , inca ceva , n-am gasit niciun player de muzica pentru retea. O sugestie ??

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate