Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv
 

Ubuntu, topic general.

* * * * * 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1000 răspunsuri în acest subiect

#163
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.542
  • Înscris: 31.01.2009

Vizualizare mesajxxvirusxx, pe 20 octombrie 2013 - 15:49, a scris:

Eu pana nu vad ,nu cred....asa sunt eu Posted image
Felicitări, mișto, bine gândit!

Vizualizare mesajxxvirusxx, pe 20 octombrie 2013 - 15:49, a scris:

Aaa si eu pe 32 biti nu aveam unity ci classic Posted image
Posted image

1-ori citești ce scriu cu atenție, te uiți la screenshoturi cu atenție, ori lasă-mă! Ai ceva util de spus sau nu??? Instalează, arată-mi c-am greșit sau crede-mă! Sau lasă-mă!
2- o fi implicit versiunea beta, dă segmentation fault, așa c-am compilat din surse (evident după ce-am instalat gcc++, că cică n-ai nevoie pe Ubuntu de compilatoare) versiunea stable (și p-aia previous stable așișderea), care dă și ea rateu!
3- oricum mersi că-mi atragi atenția către chestiile ”utile”, merge sau nu importantă-i versiunea, nu?

Editat de shogun1, 20 octombrie 2013 - 16:07.


#164
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.441
  • Înscris: 11.11.2005
Rabdare....ca il instalez acum si iti spun...

si:

1.moc - nu folosesc
2. audacios -folosesc
3. Shantz-xwinwrap - nu folosesc

LE. Se vede ca nu ai lucrat cu Unity Posted image
LE2. MOC nu merge, segmenation fault
This is : Music On Console
		 Version : 2.5.0-beta1
		 Built : May 26 2013 05:47:43
Compiled with : OSS ALSA JACK DEBUG Network streams resample
	 Running on : Linux 3.11.0-12-generic x86_64
		 Author : Damian Pietras
		 Homepage : http://moc.daper.net/
		 E-Mail : [email protected]
	 Copyright : (C) 2003-2012 Damian Pietras and others
		 License : GNU General Public License, version 2 or later
Doar sa incerc alta versiune...(2.4.4 de la ei)

PS. nu sunt maestru, sunt incepator :D

Fișiere atașate


Editat de xxvirusxx, 20 octombrie 2013 - 16:30.


#165
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.542
  • Înscris: 31.01.2009
Ok, maestre, mulțumesc pentru amabilitate! Aștept cu sufletul la gură!

#166
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.775
  • Înscris: 09.05.2005
Eu nu inteleg o chestie: CUM puteti tine sistemul de operare in limba romana? :D Sunt nistre traduceri foarte aiurea iar unii termeni chiar sunt tradusi fortat doar de dragul de a traduce.

#167
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.542
  • Înscris: 31.01.2009
Io par egzampăl, nu știu engleză, unii suntem oameni simpli, nu toți avem liceul (sau doamne iartă-mă universitate!), statistic vorbind, noi ăștia cu 8 clase suntem majoritari. Habar n-ai ce intuitiv e pentru noi pilot (driver), șoarece/ șoricel (mouse), sit (site), etcaetera... Șî-n veața reală rolon, șprai, ștat... rulz, trast mi!

#168
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.542
  • Înscris: 31.01.2009
@xxvirusxx:
1- moc știu că nu merge;
2- mersi pentru audacious, bănuiesc că setările alea apar în panou? Fuck me, i' m stupid!!! My bad, sunt un om normal, m-aștept s-am settings în menubar, nu-n panou! Într-adevăr, n-am lucrat cu unity și gnome3, am o durere fizică cu ele! Ok, cu audacious am greșit maestre (ești!)!!! Și-i atât de intuitiv, de logic, de normal, de mainstream, evident că-n panou ai setările, tu-i aia mă-sii... Posted image
3- poate întristez pe unii, dar 13.10 e istorie deja la mine.

LE:
4: se vede cine (nu) folosește Ubuntu dom'ne, se vede... ;)

Editat de shogun1, 20 octombrie 2013 - 17:20.


#169
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.275
  • Înscris: 25.07.2007
pentru moc se pare ca este o librarie din Ubuntu care are bug. era de asteptat la o versiune noua.
@shogun
pai tu nu stiai ca la unity ai bara de instrumente sus in panel? este cea mai buna componenta a unity, faci economie de ceva spatiu. se numeste "global menu".
inca odata spun....12.04 este editia principala, restul pot avea diverse probleme. dar faptul ca tu ai instalat unity-tweak-tools inseamna ca ai fortat interfata catre ceva pentru care nu este conceputa.

Editat de rich1974, 20 octombrie 2013 - 18:07.


#170
Cris_V

Cris_V

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 464
  • Înscris: 19.08.2012

Vizualizare mesajxxvirusxx, pe 20 octombrie 2013 - 16:06, a scris:

3. Shantz-xwinwrap - nu folosesc

Păcat, ia încearcă să vezi cât e de fain! Cu Atlantis nici nu deranjează la ochi.
Fișier atașat  Captură din 2013-10-20 18:51:37.png   766,13K   24 download-uri
Folosesc un fundal texturat. Captura e făcută pe Elementary OS


Vizualizare mesajrich1974, pe 20 octombrie 2013 - 18:06, a scris:

inca odata spun....12.04 este editia principala, restul pot avea diverse probleme.
Susțin această afirmație la rândul meu.
QMMP de ce nu folosești? Ai mai argumentat tu acum vreo doi ani, dar nu mai rețin.

Editat de Cris_V, 20 octombrie 2013 - 18:14.


#171
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.275
  • Înscris: 25.07.2007
la audacious nici nu este recomandat sa schimbi tema in "winamp".....incarca procesorul ca dracu fata de GTK.

#172
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.441
  • Înscris: 11.11.2005
shogun

Unity are meniu asemantor cu OSX.
Eu doar 3 luni am facut engleza, pe urma am terminat liceul.
Ne-a bagat-o cam tarziu.....dar din filme, pe net, dictionare...am mai invatat cat de cat Posted image

rich
Pai eu nici nu am schimbat-o, bag in el un .pls de la un post de radio si gata...

Editat de xxvirusxx, 20 octombrie 2013 - 18:14.


#173
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.275
  • Înscris: 25.07.2007
exact asa fac si eu.....am facut prin 2010 un playlist .m3u cu vreo 19 posturi de radio si de atunci il filosesc pe ala, cu editarile de rigoare. in trag in audacious si gata, canta!

#174
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.542
  • Înscris: 31.01.2009
Extrem de interesantă discuția, păcat c-am părăsit intempestiv școlile primare, poate-mi pria să fac un liceu. Cică se câștigă bine-n construcții...
În fine, m-am lămurit cu audacious, bănuiam oricum că-i feature, nu bug, moc nu merge că-i tot feature, shantz-xwinwrap (ăăăăăă, io ziceam de-o chestie gen geometry...) tânjește după un video output anumit (sau după un WM serios, la alegere!), unity crapă că-i stă-n gâtuț tweaku' (io ziceam că-i provoacă ceva sughițuri ascunderea datelor personale), dacă-mi dezvăluiți și misterul crashurilor (or fi ceva features anti-spleen?) io mă declar mulțumit. Chiar dacă mi se pare mai simplu să faci economie de spațiu eliminând dashu', apăsând F11, posibil ca majoritatea să știe mai bine, nu?

Tu-i aia mă-sii, băi fraților, cum îmi faceți voi mie-mi ciudă c-am ras de pe hdd wingozul ăla... Ăăăăă, scuze, ubuntul ăla! Acum putem să folosesc  winamp audacious, ascultam muzică la crashuri...  Posted image

Editat de shogun1, 20 octombrie 2013 - 18:54.


#175
Wazot

Wazot

    Taxi Driver

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.031
  • Înscris: 10.05.2008
terrribil topic. Ubuntu asta nici la avansati nu merge bine. Pai ce sa mai zic la incepatori. Parca se afirma ca avansatii se plictisesc grav in ubuntu. E clar ca canonicalul se ocupa cu alte trebuiri iar ubuntu e doar un produs de fatada pt a masca activitatea din alte domenii facuta de acea firma.

Daca ma iau dupa ce zice domnul shogun1 inseamna ca ubuntu e un produs cat de poate de rau, facut asa la repezeala , haisa facem ceva sa scoatem inca o versiune sa fie acolo, fara nimic bun sau nou. Pai de ce mai scot astia atetea versiuni??

Editat de Wazot, 20 octombrie 2013 - 19:04.


#176
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.542
  • Înscris: 31.01.2009
Nu-s un etalon bun, sunt user de Kde nu de Unity, în Unity-s n00b! Și poate am alte așteptări, alte nevoi, cei ce se mulțumesc cu ce primesc implicit e posibil să fie mulțumiți.
Și lasă te rog politețurile inutile deoparte, sunt shogun1,nu domnul...!

LE: eu  mi-am expus concluziile, sunt plusuri și minusuri. E-adevărat că eu-s nemulțumit, dezgustat chiar, da-s minoritar (comparativ cu Kde alelalte DE-uri sunt jalnice, părerea mea), Ubuntu e cea mai folosită distribuție, deci bănuiesc că multora le place, trebuie să aibă ceva bun, că-l văd io sau  nu.

Editat de shogun1, 20 octombrie 2013 - 19:25.


#177
Cris_V

Cris_V

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 464
  • Înscris: 19.08.2012
Nu merge bine că e scos de câteva zile. De acum or să tot peticeasca la el vreo șase luni luni, după care o iau de la capăt cu urmatoarea versiune. Cât despre plictiseală, nu e neapărat Ubuntu vinovat ci Unity. Orice utilizator, când n-are ce face mai încearcă o customizare, ceva nou.  La Unity posibilitățile sunt cam reduse, chiar tind spre zero.

Editat de Cris_V, 20 octombrie 2013 - 19:14.


#178
Wazot

Wazot

    Taxi Driver

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.031
  • Înscris: 10.05.2008
Pai default nu cred ca tine nimeni nici o distributie. Poate doar aia din hipermarketuri care instaleaza ceva sa fie acolo asa cum pun si windowsul fara drivere. Toti bibilim si modificam (nu neaparat aspectul) functionalitatea, unele functii si programele din distributie. Mie mi-a trebuit vreo 2 saptamani sa aranjez 12.4 pe PC sa fie ok pt mine. Pt avansati Ubuntu vine bloated cu tot ce nu trebuie si cu programe inutile, pt ei e o munca sa le elimine, inlocuiasca , adauge altele si sa modifice dupaia prin el, sa cerceteze cum e facut. Pt avansati acest lucru se poate face mai eficient pe o distributie cheala de la zero ca ei stiu exact ce sa adauge, cum merge, ce trebuie facut. Chestia aia cu ubuntu one nu am folosit-o niciodata, o si eliminam de obicei

Editat de Wazot, 20 octombrie 2013 - 19:28.


#179
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.275
  • Înscris: 25.07.2007
eu nici nu schimb wallpaperul frate.  singura chestie majora este ca imi instalez OpenOffice si elimin LibreOffice.
imi place ca la openoffice instalez cu pachetul descarcat de pe net, ca la windows.
aaaa, si am uitat de caffeine, tot descarcat de pe net, ca ppa-ul nu merge deocamdata!

#180
Wazot

Wazot

    Taxi Driver

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.031
  • Înscris: 10.05.2008
Dar librele de ce nu-ti place??
Eu in final am lasat de la mine sau am renuntat la mofturilele mele si am acceptat unele programe cu care venea distributia. Este cazul rithmbox care il uram mai demult si-l eliminam si puneam apoi audacios si altele. Lafel mozilla care initial o eliminam si foloseam chrome. Initial nu aveam distributia bine asezata si mergea mai greu mozilla de exemplu. Acum folosesc astea fara sa le mai urasc, ba chiar imi sunt apropiate. Mesengerul Pidgin insa il adaug, ala cu care vine Ubuntu nu imi mergea de toate datile bine. Ghiachi am mai incercat si nu era functional complet

Si iata pt cine doreste sa nu poluam aici cu povesti avem aici loc de vorba multa si glume despre linux, win, pc-uri si ce mai vreti  http://forum.softped...aproape-defect/

Editat de Wazot, 20 octombrie 2013 - 19:49.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate