Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Antenele astea "radiaza" ?

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Stiu, titlul este un pic pompos si hazardat...dar o mica ingrijorare exista.

La ~40 m de geamul biroului unde lucrez exista un pilon de comunicatii plin cu antene . Numai inspre partea mea sunt ~ 20 .
Biroul meu este la et.4 langa geam .

Au vreo influenta asupra starii generale si a sanatatii aceste antene , fiind atat de aproape ?
De cand m-am mutat din alt sediu in cladirea aia , sunt tot timpul obosit , apatic , astenic in conditiile in care munca este aceiasi .

Pe un forum am gasit urmatoarele despre acest pilon : " noul pilon al min comunicatiilor din buc. piata sudului berceni este aproape gata. sunt sigur ca pe acest pilon se vor muta multa antene radio, avand cea mai mare vizibilitate directa in oras. cu un azimut pe 350 acopera tot orasul. "

Atasez si o poza facuta de la geamul biroului.

Attached Files


Edited by mihai!, 18 July 2013 - 18:02.


#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pune si tu o folie de plumb in jurul tau, poate o sa te simti mai bine.
ar fi interesanta o masuratoare a intensitatii campului si frecventelor din jurul tau, oricum, este o tema destul de controversata.

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,870
  • Înscris: 14.10.2008
Da, releul Big Berceni, in folosinta de o buna bucata de vreme pentru ceva posturi de radio, Pro FM 102,8, Music FM 103,8, Itsy-Bitsy 99,1.

Constructia lui a inceput in 2005, in februarie deja se vedea de la etajul 6 de pe strada Samoila Dumitru din zona Oltenitei.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,659
  • Înscris: 07.02.2003
Orice antena radiaza ca de aia e antena insa daca ai suficienti metri pana la ele nu se formeaza camp prea puternic cat sa afecteze intrucat intensitatea acestuia scade cu patratul distantei fata de antena.

#5
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
daca mai stai acolo o luna, doua, 3 nu are nimic.
dar pe termen lung, sa zicem 10 ani fii sigur ca te afecteaza. doar sunt unde magnetice.
depinde si ce putere este transmisa din acele antene.
mai ales daca puterea de emisie creste peste 1 kw atunci e nasiol.
ma mir ca au facut stalul asa de aproape de o zona in care se gaseste populatie.

#6
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Dpdv stiintific nu sunt dovezi ca ar avea vreo influenta, nu exista studii care sa spuna clar daca sunt daunatoare sau nu. Inca se studiaza impactul lor asupra corpului uman; exista banuieli ca ar cauza afectiuni incepand de la dureri usoare de cap, tulburari cardiace pana la cancere. Dar, repet, nimic nu este confirmat.

#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,870
  • Înscris: 14.10.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Hb5LZWH1oUY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bZ6xCE7FSWE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Puterile radiourilor FM sunt de ordinul KW (PAR).

Edited by Neaceasca85, 18 July 2013 - 18:06.


#8
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 andreic, on 18 iulie 2013 - 18:03, said:

Orice antena radiaza ca de aia e antena insa daca ai suficienti metri pana la ele nu se formeaza camp prea puternic cat sa afecteze intrucat intensitatea acestuia scade cu patratul distantei fata de antena.

40 m sunt suficienti ?

 D3an, on 18 iulie 2013 - 18:03, said:

daca mai stai acolo o luna, doua, 3 nu are nimic.
dar pe termen lung, sa zicem 10 ani fii sigur ca te afecteaza. doar sunt unde magnetice.
depinde si ce putere este transmisa din acele antene.
mai ales daca puterea de emisie creste peste 1 kw atunci e nasiol.
ma mir ca au facut stalul asa de aproape de o zona in care se gaseste populatie.
Lucrez de un an si ceva in cladire.

Am postat pe aria tehnica pentru ca cei care sunt in domeniu isi cam dau seama fie si din poze cam cu ce putere emit antenele alea si ce efecte au.
Problema este ca sunt multe ale dracu ' . ~ 20 buc. care le vad din fata .

Edited by mihai!, 18 July 2013 - 18:10.


#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,315
  • Înscris: 13.01.2011
Cu ce sa iradieze, cu cesiu ?!

#10
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 crisstonne, on 18 iulie 2013 - 18:08, said:

Cu ce sa iradieze, cu cesiu ?!

Am scris sa radieze ! Si intre ghilimele !
RADIÁ1, radiez, vb. I. 1. Intranz. și tranz. (La pers. 3) A emite, a împrăștia raze de lumină, de căldură, unde sonore sau fascicule de particule radial, în toate direcțiile.

Edited by mihai!, 18 July 2013 - 18:15.


#11
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,355
  • Înscris: 21.04.2005
Cind pui telefonul mobil la ureche sa vorbesti la el , esti radiat de 10x mai mult decit de la antenele alea Si cu toate astea inca mai traiesti !
Un telefon emite cu pina la 2w in impulsuri .
Asa ca stai linistit ca nu de la antenele alea esti apatic. Cred ca asta trece cu o prima....o marire de salariu sau un concediu ! Posted Image

#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,870
  • Înscris: 14.10.2008
Eu nu mi-as fi facut astfel de probleme. E si spitalul Bagdasar aproape. Posted Image

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,315
  • Înscris: 13.01.2011
Ok, scuze, ochii obositi... Posted Image

#14
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,150
  • Înscris: 04.02.2011

 crisstonne, on 18 iulie 2013 - 18:08, said:

Cu ce sa iradieze, cu cesiu ?!
Nu măi, te "radiază", cum radiezi mașina din circulație, ciuciu identitate, cetățenie, ești bun de shrot :w00t:

#15
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Nu știm dacă sunt suficienți 40 metri întrucît nu există studii care să ateste că ar afecta cumva corpul uman. Încă nu se cunosc efecte ale acestor antene asupra corpului uman. Deocamdată, în lumea științifică este larg acceptat că nu afectează corpul uman dacă e păstrată distanța corespunzătoare, nu s-a demonstrat că ar provoca afecțiuni la distanța respectivă, altfel nu primeau avizul de instalare.

Fenomenul este complex, cum a spus și andreic, depinde de puterea de emisie, distanța față de antenă, lungimea de undă pe care se emite, directivitatea antenei etc.

#16
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,150
  • Înscris: 04.02.2011
Acuma, ontopic: da, puterile stațiilor de emisie FM pentru radio pot trece de 1kw. Știu în Timișoara, când făceau teste pe hotel Continental, îți murea pănă și wifi-ul.
În principiu stațiile radio/tv ar trebui scoase afară din oraș sau puterile reduse și făcută o acoperirea cu mai multe emițătoare mici, oricum pe viitor tot ce înseamnă radio/tv va fi pe net, eu nu mai ascult radio FM de 5 ani.

#17
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 ndor, on 18 iulie 2013 - 18:14, said:

Cind pui telefonul mobil la ureche sa vorbesti la el , esti radiat de 10x mai mult decit de la antenele alea Si cu toate astea inca mai traiesti !
Un telefon emite cu pina la 2w in impulsuri .
Asa ca stai linistit ca nu de la antenele alea esti apatic. Cred ca asta trece cu o prima....o marire de salariu sau un concediu ! Posted Image

Sincer multumesc de urari , dar ai gresit calculele.
DACA o antena de genul emite 1 KW cum spunea cineva mai sus ar inseamna cam cat 500 de telefoane ce emit cu 2W .
La 20 de antene se fac cam 10.000 de telefoane puse la ureche . Posted Image

Edited by mihai!, 18 July 2013 - 18:23.


#18
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,150
  • Înscris: 04.02.2011
Sticla metalizată, fumurie, ar trebui să reducă drastic din câmp, dar n-ai mai avea semnal la telefon. Tot ce poți face este, să boicotezi ca mine radioul FM :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate