Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Intrebare Ubuntu

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
KLAU_B

KLAU_B

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 26.08.2007

 neagu_laurentiu, on 09 iulie 2013 - 09:27, said:

E un market share doar pentru desktop, nu servere, mobile si alte dispozitive.

Pai la desktop faceam si eu referinta(ca doar acolo sunt cei mai multi useri), dar are foarte putin, tot ca acum cativa ani in urma, nu a crescut mai deloc. Chiar si Mac OS sta mai bine ca el, c-am ciudat... Posted Image. In modu asta nicodata nu va atrage utilizatori pt ca lumea nu va stii de el daca nu incepe sa atraga o plaje mai mare de useri. Si market share-ul nu este irelevant, doar asa sa fie acolo niste cifre, cum mai zicea cineva pt ca defapt ele asta arata: cat de utilizate si raspandite sunt anumite sisteme de operare.

Edited by KLAU_B, 10 July 2013 - 10:05.


#20
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
In primul post ai spus ca vrei sa incerci Ubuntu (sau alta varianta de Linux). In posturile urmatoare insa n-ai facut altceva decat sa te lamentezi ca ce mica e cota de piata a distributiilor Linux. Eu zic ca ai incercat destul care-i treaba cu Linux-ul, poti reveni la utilizarea exclusiva a Windows-ului.

#21
KLAU_B

KLAU_B

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 26.08.2007

 Seb, on 10 iulie 2013 - 10:09, said:

In primul post ai spus ca vrei sa incerci Ubuntu (sau alta varianta de Linux). In posturile urmatoare insa n-ai facut altceva decat sa te lamentezi ca ce mica e cota de piata a distributiilor Linux. Eu zic ca ai incercat destul care-i treaba cu Linux-ul, poti reveni la utilizarea exclusiva a Windows-ului.

Nu, nu ma intelege gresit, ma asteptam la o cota mai mare din partea lui, nu prea am dat atentie cifrelor la linux cand vedeam rapoarte la OS-urile pe piata, eu fiind utilizator de windows imediat ma uitam mai mult la versiunile de windows. Acum fiind oarecum interesat de linux am inceput sa ma documentez si am observat acest detaliu. Si na mi-am zis: de ce sa incerc/complic sau chiar sa ma chinui pe linux daca el nu este bagat in seama, nu prea il foloseste nimeni.

Edited by KLAU_B, 10 July 2013 - 10:37.


#22
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pai nu e problema cota de piata.
nici migdalele nu au cota de piata prea mare in romania, putina lume mananca asa ceva. asta nu inseamna ca nu sunt bune.
tu incearca Lubuntu 12.04 si vezi daca iti place (dupa o luna de utilizare).

#23
mdf

mdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 11.01.2007

 rich1974, on 10 iulie 2013 - 10:38, said:

nici migdalele nu au cota de piata prea mare in romania, putina lume mananca asa ceva. asta nu inseamna ca nu sunt bune.

Migdalele nu sunt gratis ;)

#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003

 KLAU_B, on 10 iulie 2013 - 10:02, said:

Pai la desktop faceam si eu referinta(ca doar acolo sunt cei mai multi useri)
Nu pe acest segment sunt cei mai multi useri ci la mobile.

 KLAU_B, on 10 iulie 2013 - 10:02, said:

dar are foarte putin, tot ca acum cativa ani in urma, nu a crescut mai deloc. Chiar si Mac OS sta mai bine ca el, c-am ciudat... Posted Image. In modu asta nicodata nu va atrage utilizatori
Ai inteles ce spune licenta ? Unde scrie ca vor marea cu sarea ? Nu amesteca ce vor cei din sistemul comercial cu ce vor "nebunii" din open-source.

Edited by neagu_laurentiu, 10 July 2013 - 10:57.


#25
KLAU_B

KLAU_B

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 26.08.2007

 rich1974, on 10 iulie 2013 - 10:38, said:

pai nu e problema cota de piata.
nici migdalele nu au cota de piata prea mare in romania, putina lume mananca asa ceva. asta nu inseamna ca nu sunt bune.
tu incearca Lubuntu 12.04 si vezi daca iti place (dupa o luna de utilizare).

Nu am zis ca linux nu e bun. Ma refer la faptul ca degeaba un lucru este bun daca nu-l baga nimeni in seama...ramane asa. Si atunci intervine problema: de ce sa investesc timp si resurse in a invata un lucru daca el nu se cautat. Si cum am zis la inceput nu prea ma intereaza sa-l invat pt ca nu ma ajuta la nimic. Eu vreau sa-mi fac partea mea de programare ca pe windows, sa rulez aplicatiile, si chiar si jocuri fara sa ma complic cu tot felu de setari si comenzi ca sa pot rula ceva. Deci un linux care sa aibe acelasi mod de folosinta ca si windows:
-instalare aplicatii rapid
-instalare drivere rapid si sa le gaseasca automat fara sa apelez la tot felu de artificii....

Edited by KLAU_B, 10 July 2013 - 11:05.


#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003

 KLAU_B, on 10 iulie 2013 - 11:02, said:

de ce sa investesc timp si resurse in a invata un lucru daca el nu se cautat
Pai cine te forteaza ? Cei carora le foloseste sunt multumiti.

#27
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
KLAU_B


Rămâi mai bine la Windows.
Una este să faci reclamă cu bani și una este sa faci reclamă fără bani....
Așa și cu market share: Windows vs Linux

#28
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012

 KLAU_B, on 10 iulie 2013 - 11:02, said:

Eu vreau sa-mi fac partea mea de programare ca pe windows, sa rulez aplicatiile, si chiar si jocuri fara sa ma complic cu tot felu de setari si comenzi ca sa pot rula ceva. Deci un linux care sa aibe acelasi mod de folosinta ca si windows:
-instalare aplicatii rapid
-instalare drivere rapid si sa le gaseasca automat fara sa apelez la tot felu de artificii....

Uită de subiectul ăsta, nu vei găsi niciodată un sistem pe care ruleaza un GNU/Linux care sa funcționeze ca Windows, scopul distribuțiilor GNU/Linux nu este să înlocuiască Windows sau alt sistem de operare, ci doar îți oferă o alternativă gratiută (de cele mai multe ori) pe care o folosești cum crezi ce cuvință.

#29
nelamuritule

nelamuritule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 27.06.2013
o mica intrebare daca nu va inportunez : Cum se ruleaza Cinema 4D in Wine ?

#30
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
http://appdb.winehq....rsion&iId=28055

ce versiune de wine ai....daca ai sub 1.5.xxx,, instaleaza ppa-ul de pe wine si fa update la ultima versiune.

#31
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Trebuia sa-i ziceti lui klau de dual-boot. Doar dual-bootul e cel mai bun mijloc de a avea detoate si a fi bogat.

#32
nelamuritule

nelamuritule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 27.06.2013

 rich1974, on 21 iulie 2013 - 09:47, said:

http://appdb.winehq....rsion&iId=28055

ce versiune de wine ai....daca ai sub 1.5.xxx,, instaleaza ppa-ul de pe wine si fa update la ultima versiune.
Am Wine 1.6.rc5 si CinemaR13. Cand incep instalarea imi apare fereastra sa aleg limba ; aleg engleza ( sau oricare alta limba ) , ok, dupa care dispare aceasta fereastra si nu se mai intampla nimic. Ma lasa cum se zice "cu ochii in soare ". In link-ul tau vad ca este Wine 1.5.30 si Wine 1.5.28 cu Cinema R14. Zici ca ar fi bine sa bag o versiune de Wine din astea doua ? Si totusi ar trebui sa instalez ci alta versiune de Cinema 4D ?

Edited by nelamuritule, 21 July 2013 - 18:44.


#33
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Eu cred ca am folosit de  2 ori wine sa vad ce e. Prefer aplicatile native linux in linux

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate