Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Intrebare Ubuntu

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
KLAU_B

KLAU_B

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 26.08.2007
Salut!

Vreau sa incerc linux, in special ubuntu(am inteles ca este cam cea mai folosita distributie de linux). Vin de pe windows.Nu am mai folosit linux Posted Image
Intrebare: Ma intereseaza mai mult mediul de programare si cum se instaleaza programele: folosesc Eclipse IDE, Netbeans, MySQL etc. Vreau sa stiu daca se instaleaza la fel de simplu ca pe windows si tot la fel de simplu se lucreaza si cu ele: compilare,executare...etc. Sau la instalarea programelor diverse daca exista optiunea tot ca pe windows- dublu-click pe executabil apoi next ...next si aia a fost tot. Intreb asta pt ca nu vreau sa pierd timpu cand vreau sa instalez diverse softuri, sa scriu comenzi in linia de comanda sau cand vreau sa configurez ceva prin OS sau diverse softuri sa folosesc numai comenzi( si in windows poti folosi comenzi daca vrei).
Acum voi o sa ziceti: pai de ce vrei sa treci la linux daca nu vrei sa-l inveti sa instalezi din command line? Pai simplu: 1. ar fi ca as vrea ceva free si 2. nu prea mai vreau sa stau dupa cheremu MS sa schimb mereu la OS-uri din cauza ca sunt ei incapatanati si nu asculta de useri, au inceput sa scoata la windows-uri pe banda rulanta fara mai nimic in plus.
Deci in mare nu ma intereseaza sa invat linux, doar vreau sa-l am instalat si sa-mi fac treaba pe el in domeniu care ma intereseaza pe mine. Aaa daca eu vreau sa invat si comenzile si altea alea ce tin de arhitectura linux, asa din mers, dar fara sa sa fiu obligat aia e altceva.
De ce sa trec o balta de 1m latime cu o barca, cand pot sari peste ea ...cam asa si cu linux Posted Image

Multumesc!

Edited by KLAU_B, 09 July 2013 - 08:34.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003
Linux nu e Raiul pe Pamant in materie de sisteme de operare. Gasesti si ce vrei tu dar si posibile alte probleme (lipsa suport hardware pe unele configuratii, unele soft-uri lipsa sau nemultumitoare). Incearca si vezi daca te regasesti aici, unii sunt multumiti (inclusiv eu).

Edited by neagu_laurentiu, 09 July 2013 - 08:25.


#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
În majoritatea distribuţiilor GNU/Linux, ai un aşa numit "package manager" prin care instalezi oricare dintre zecile de mii de programe gratuite. Doar pui acolo numele pachetului, sistemul îl găseşte şi îl instalează, nu e niciun "next, next, finish".

Mai mult, deoarece îţi obţii software-ul dintr-un singur loc, printr-o singură interfaţă comună (nu trebuie să vizitezi diferite site-uri ale producătorilor originali), cu o singură comandă sau click ţi se updatează tot sistemul, toate programele.

Faptul că e via click sau via consolă e un detaliu.

Particular pentru tine, din moment ce zici că vrei să faci programare, nu ar trebui să fugi de consolă.

Consola/terminalul sunt mult mai productive când vine vorba despre acţiuni repetitive sau procesare de date masive. Iar ghici ce, în programare, treci des prin ciclul implementare-compilare-testare.

Chiar dacă momentan nu-ţi dai seama sau nu vrei să accepţi acest lucru, terminalul va fi cel mai bun prieten al tău, programatorul.

#4
KLAU_B

KLAU_B

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 26.08.2007
O sa ma-mai documentez in legatura cu linux-ul. Vad ca linux are un market share de doar 1,28% din totalu OS-urilor, ma asteptam la mai mult...este extrem de putin, aproape ca inexistent, desi in ultimima perioada s-a tot auzit de linux, special "ubuntu for phones" de aia am zis sa incerc linux http://www.netmarket...=10&qpcustomd=0

Edited by KLAU_B, 09 July 2013 - 09:25.


#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003
E un market share doar pentru desktop, nu servere, mobile si alte dispozitive.

#6
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Ubuntu este Debian.Pune pe o partitie Debian in dual boot,cauta pe net alternativele de linux la programele tale din windows,instaleaza-le cu synaptic si faci probe vreo 2-3 saptamini.
Iti tebuie vreo 2-3 zile pana te obisnuiesti cu systemul,cu managerele de windows (nu este numai 1-explorer.exe din wingoz).Nu e greu,dar nici usor nu este.
La instalarea programelor diverse este alesul din synaptic,mark for install,aply si finish.

#7
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
@alexbjorg a raspuns cel mai frumos/concis intrebarilor tale !

Eu, insa, iti pot raspunde numai la intrebarea

 KLAU_B, on 09 iulie 2013 - 08:18, said:

Intrebare:
.... cum se instaleaza programele: folosesc Eclipse IDE, Netbeans, MySQL etc.
.... se instaleaza la fel de simplu ca pe windows si tot la fel de simplu se lucreaza si cu ele: compilare,executare...etc.
Sau la instalarea programelor diverse daca exista optiunea tot ca pe windows- dublu-click pe executabil apoi next ...next si aia a fost tot.
In sistemul de operare GNU/Linux instalarea se face in trei moduri:
1.

 KLAU_B, on 09 iulie 2013 - 08:18, said:

ca pe windows- dublu-click pe executabil apoi next ...next si aia a fost tot
2.prin Consola/Linia de Comanda !
Spoiler
Spoiler
care este mult mai simplu/usor !
3.Synaptic Package Manage
(http://www.softpedia...iew-55512.shtml, http://en.wikipedia....ptic_(software), http://www.nongnu.org/synaptic/, sau video:http://www.youtube.c...ube.vCZtHbT-AK8


L.E:
cum vei instala Eclipse IDE, Netbeans, MySQL etc. depinde de tine ce varianta de mai sus alegi Posted Image

Edited by tom_1133, 09 July 2013 - 10:09.


#8
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

 KLAU_B, on 09 iulie 2013 - 09:24, said:

O sa ma-mai documentez in legatura cu linux-ul. Vad ca linux are un market share de doar 1,28% din totalu OS-urilor, ma asteptam la mai mult...este extrem de putin, aproape ca inexistent, desi in ultimima perioada s-a tot auzit de linux, special "ubuntu for phones" de aia am zis sa incerc linux.
Market-share-ul e irelevant.

În loc să ne întrebi pe noi, ar fi mai simplu și mai rapid să downloadezi o distribuție, să faci un live CD sau live USB și vezi dacă-ți place Linux-ul. Ideal ar fi să încerci să-l folosești mai mult de 5 minute, ca să vezi cu ce se mănâncă, măcar de cultură generală.

La capitolul recomandări, nu știu, bănuiesc că Kubuntu ar fi bun pentru tine, sau poate Ubuntu. Diferența între ele e de interfață grafică.

#9
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

 KLAU_B, on 09 iulie 2013 - 08:18, said:


Deci in mare nu ma intereseaza sa invat linux, doar vreau sa-l am instalat si sa-mi fac treaba pe el in domeniu care ma intereseaza pe mine.
Aaa daca eu vreau sa invat si comenzile si altea alea ce tin de arhitectura linux, asa din mers, dar fara sa sa fiu obligat aia e altceva.

Nu stiu cat o sa rezisti, daca nu vrei sa inveti...

Exemplu instalare Eclipse
[ https://i.imgur.com/qsiwgDo.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003

 xxvirusxx, on 09 iulie 2013 - 10:55, said:

Exemplu instalare Eclipse
Degeaba. Daca nu-i curios el tot nu va folosi sistemul.

#11
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Atunci ramane la Windows :)

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003
Nu se supara nimeni. Licenta sistemului e clara si fara obiectiuni:

GNU General Public License said:

This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY


#13
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
@Neagu_Laurentiu, m-ai omorat cu

 GNU General Public License a scris: said:

This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY
Pai sigur ca-n licenta sistemului de operare GNU/Linux scrie ca nu ofera garantia ca va functiona pe orice Hardware atata vreme cat producatorii de hardware nu se omoara sa ofere suport sistemului de operare GNU/Linux !!!
Adica, vrei Linux ? esti obligat sa dai o caruta de bani pe Intel si celelalte componente pc compatibile cu Intel pentru a avea compatibilitate aproape de 100% cu GNU/Linux Posted Image


L.E.:
Nu ai Intel ? atunci teme-te de avertismentul

 GNU General Public License a scris: said:

This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY

Edited by tom_1133, 09 July 2013 - 11:55.


#14
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
merge si pe amd....eu am laptopul full amd.
doar ca am consumul de energie cam cu 15 % mai mare decat pe wind seven. consumul este explicat si de imaginea de mai jos. eu nu ma las de AMD/ATI, cate zile oi avea.

Attached Files



#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003
@tom_1133
Multi vin la GNU/Linux precum aia la Mecca ! E bine sa inteleaga ce vrea de la ei sistemul si viceversa.

#16
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

 tom_1133, on 09 iulie 2013 - 11:49, said:

Adica, vrei Linux ? esti obligat sa dai o caruta de bani pe Intel si celelalte componente pc compatibile cu Intel pentru a avea compatibilitate aproape de 100% cu GNU/Linux
Depinde, am impresia că Raspberry Pi are compatibilitate bună cu Linux și nu costă o avere, deci ai de unde alege.

#17
mreuro

mreuro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.12.2009

 tom_1133, on 09 iulie 2013 - 11:49, said:

@Neagu_Laurentiu, m-ai omorat cu Pai sigur ca-n licenta sistemului de operare GNU/Linux scrie ca nu ofera garantia ca va functiona pe orice Hardware atata vreme cat producatorii de hardware nu se omoara sa ofere suport sistemului de operare GNU/Linux !!!
Adica, vrei Linux ? esti obligat sa dai o caruta de bani pe Intel si celelalte componente pc compatibile cu Intel pentru a avea compatibilitate aproape de 100% cu GNU/Linux Posted Image


L.E.:
Nu ai Intel ? atunci teme-te de avertismentul

prietene, eu merg pe amd de 4 ani si nu am si  nici nu am avut probleme. nu vreau sa generalizez, dar in general depinde cum folosesti sistemul ,ce vrei sa faci. pentru user-ul obisnuit  de nivel mediu , linux este un bun inlocuitor al windows. cit despre programare, cum au spus mai multi aici ,ai cu ce'

#18
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,252
  • Înscris: 24.02.2007
Pentru programare, apt-get sau alte package managere sunt fix pix.

Da, instalezi, de exemplu, Eclipse ca in poza de mai sus, dar ce faci cand vezi ca e, sa zicem, versiunea de acum 3 ani? Tot manual ajungi sa instalezi fix versiunea de care ai nevoie. Sa nu mai zic de cazuri cand ai nevoie, simultan, de mai multe versiuni a unor compilatoare/tool-uri/librarii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate