Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Cedare loc parcare pentru 1 an?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,822
  • Înscris: 03.02.2007
Păi dacă locul e public, e un fel de a vinde blana ursului din pădure, adică nu ai cum să faci asta cu acte.

#20
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Nu am timp sa citesc tot ce ati scris, dar situatia sta asa:

Contract de comodat si parcarea poate fi a lui.

Atentie, ca daca vine vreun vecin mai informat si face cerere la ADP in care mentioneaza ca nu mai parchezi acolo auto personal din diverse motive, vei primi de la ADP o scrisorica frumoasa prin care te anunta ca au inchis contractul cu tine, unilateral si ii poate da locul de parcare respectivului.
Traita si patita de mine.

Cum am plecat de la casa din Militari, chiar daca aveam locul platit pana la finele anului, am primit o scrisoare ca mi se ia locul. Si mi s-a luat. Nu ca mai imi trebuia.

La noua adresa, pt ca nu mi-a trecut masina pe domiciliul de aici, am facut contract de comodat cu vechiul proprietar prin care eu ii incredintam lui masina. Locul de parcare figureaza pe numele lui, parchez eu.
Solutia am primit-o de la nasa lui care lucreaza la Parcaje sect 5, deci nu e basm, mit etc.

PS: contract de comodat, semnat de voi, fara notar etc, abureli.

Edited by -Diana-, 07 June 2013 - 11:16.


#21
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Andreysc7, on 07 iunie 2013 - 09:57, said:

Asta ii ceva de genu :"vecine eu nu am pat, dar daca ai nevoie de spatiu in casa poti sa iti aduci patul la mine, dar dorm si eu cu tine in el" Posted Image)

Nu, mai degraba: Vecine, tu ai un pat in plus, las-o pe fica-mea sa doarma in el, dar daca o lasa cineva gravida, tu raspunzi.

#22
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu nu as semna nicio hartie. I-as cere cere vecinului taxa pt primarie, ma rog impartita la 12 ,in fiecare luna si macar o bere si gata.
Sincer, ma uimeste ca dupa ce apeleaza la bunavointa dumitale vrea sa ii semnezi ca daca se intampla ceva dta platesti.
Si daca o zgarie chiar el si nu vede decat a 2-a zi?
Vrea bine, nu, sa o parcheze unde gaseste. La revedere. Nu el pune conditiile.
Oricum ii arunci asa en passant ca ti s-a oferit o masina cu 1000 $. Corect, va fi un jeg, dar dupa ce o cumperi, trebuie sa ti-o parchezi undeva ..
Vezi ca e un proverb batranesc. "facerea de bine genereaza complexul lui Oedip"

Edited by Prien, 07 June 2013 - 11:40.


#23
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Eu ii lasasem locul din Militari, unei vecine. Fara nici o taxa. Aia mai lipseste sa faci bisnita cu locul de la ADP :)
Ea a platit 55 lei parcarea pe 1 an la ADP, ca doar ea parca acolo.

Dupa 1 an de parcaj, in al 2-lea, am primit eu scrisoarea de la ADP si nu am mai avut ce face, scria ceva de genul” s-a stabilit ca v-ati mutat de la adresa, motiv pt care locul a fost arondat altcuiva”, asta chiar daca locul era platit.

Daca va apucati sa faceti bisnita acum, in loc de fapte bune, e treaba voastra.

#24
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Scream, on 07 iunie 2013 - 10:03, said:

Va multumesc mult pentru raspunsuri


Sydneyaus2005 iti multumesc.

Andrei_IM, da. Vecinul are doua masini...de aceea are nevoie de ajutorul meu.
Asta vrem.. Dar tipul a gasit pe net un formular conform caruia ma bagam la obligatii cu privire la masina.
Pot oare merge, impreuna cu vecinul, la un notar, pentru a completa un formular cu conditiile mele?
Trebuie neaparat sa mentionez vreo lege in acel formular?










Era un nume pentru ce vrea vecinul meu sa fac.... contract de.. cesiune... contract de...am uitat acel termen.....

Prietene, inainte de a semna orice cu privire la locul ala de parcare, te duci la vecin si il intrebi cat iti da pe luna, dupa ce te intelegi la bani, te duci la un notar, si faci un contract de inchiriere al locului de parcare, in care specifici suma si perioada , specifici data la care se face plata, cum se face plata, si ai de grija ca in clipa cand ai semnat contractul va trebui sa declari acest venit la fisc si sa platesti impozit, in rest nu semnezi nici o prostie, ca iti inchiriaza el masina, NU SEMNEZI NIMIC, decat ce ti-am spus eu, in contractul ala nu trebuie sa scrie decat nume prenume, ce se inchiriaza, unde este localizat, cat se da, cum se da, si cat timp se inchiriaza.ATAT.

#25
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Platon,

nu stiu de unde vii cu procedura asta, dar nu trebuie sa ajungi la nici un notar ca sa ii dai unui vecin voie sa parcheze pe locul tau.

Ori te intelegi cu el fara acte, ori contract de comodat si gata.
Ce bani, taxe, notar, biznis la negru etc?

#26
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,254
  • Înscris: 05.06.2002
tipul asta incearca sa te traga in piept. cu hartia aia cu care a venit la tine s-o semnezi te transformai in paznicul permanent al masinii lui daca nu voiai ca in cazul in care pateste ceva sa nu te trezesti dat in judecata si sa i-o platesti de buna. spune-i sa-ti dea link sa vezi de unde a luat modelul asta de contract "de pe net". eu unul n-as mai discuta cu el din principiu.

Edited by Fane, 10 June 2013 - 14:26.


#27
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Fane, de ce faci tu din tantar armasar?
Eu am zis si repet, fix asa am si eu locul de parcare.
Masina mea e data in folosinta proprietarului parcarii. Si nu avem nici o treaba unul cu altul, pur si simplu se merge pe incredere, ca doar nu i-o vinzi si nici nu ii dai chei, acte si alte cele.

#28
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,254
  • Înscris: 05.06.2002
cu clauza ca esti raspunzatoare de pagube suferite de masina?

#29
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Ce clauza? Am pierdut ceva?
Unde e clauza asta? Sau despre ce vorbesti?
Oricum, clauzele se pot scoate in general din orice contract, prin vointa partilor. Nu e nimic batut in cuie.
Mai ales aici, unde e o chestie intre cunoscuti, ca doar nu faci chestia asta cu oricare la drumul mare.

#30
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,254
  • Înscris: 05.06.2002
Citeste cu atentie enuntul topicului!

Faptul ca l-o dus mintea sa puna asa ceva in respectivul contract, poate-i merge si semneaza ca primarul, mie nu-mi pare deloc a fi un vecin de soi pt care sa te chinui sa-i faci un bine.

#31
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Mda, nu vazusem partea aia.
Din contractul de comodat se poate scoate paragraful ala in urma caruia esti si f.. si cu banii luati.

#32
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

 -Diana-, on 10 iunie 2013 - 17:00, said:

Mda, nu vazusem partea aia.
Din contractul de comodat se poate scoate paragraful ala in urma caruia esti si f.. si cu banii luati.
Si chiar daca se scoate acel paragraf, inchirierea inseamna cedarea bunului, si orice cedare vine cu responsabilitati, iar unde partile nu se inteleg, sau unde contractul nu lumineaza, intervine tribunalul, si da, chiar daca inchiriezi o masina, si in contract nu scrie ca te faci responsabil de ceva, poti fi actionat in instanta de proprietar, sau in cazul unui accident daca fuge de la locul accidentului (si e fara victima), pagubitul te poate gasi pe tine, si esti vinovat.

Vecinul cu 2 masini sa se duca pe piata libera, si sa plateasca 1 loc la adevarata sa valoare, sau sa mai taie din ele!

#33
TweakPwnz

TweakPwnz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.03.2007
Nu imi dau seama de ce e nevoie sa semnezi ceva, eu sunt intr-o situatie asemanatoare, mai precis de cand am si masina de servici aveam 2 masini pe 1 singur loc. M-am inteles cu un vecin pensionar care are o dacie din 1900 toamna, el si-a mutat masina pe unul din locurile fara plata din fata blocului, cum o misca o data pe luna maxim nu il deranjeaza, si in schimb ii dau 50 lei pe luna ca sa parchez pe locul lui. Lui ii convine ca in 2 luni si-a scos taxa pe 1 an catre primarie, mie imi convine ca 50 lei/luna e nimic fata de luxul de a avea la orice ora loc liber de parcare. A trecut deja aproape 1 an de cand avem aranjamentul asta, pana acum n-a fost nici un fel de problema. Bonus, mosul fiind singur sta toata ziua acasa si e vigilent, daca parcheaza altcineva pe locul respectiv imediat face scandal.

Edited by TweakPwnz, 10 June 2013 - 18:28.


#34
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,337
  • Înscris: 14.06.2006
Sa mor daca sunteti sanatosi :))))))))))
De ce vrea ala NEAPARAT locul de parcare CU ACTE?
Adica ala-ti inchiriaza masina ca sa parcheze? :)))))))))

La mine-i simplu rau de tot. Vine vecinul la mine si-mi spune ca vrea sa parcheze pe locul meu. Io ii zic ca poa' sa parcheze si gata!

#35
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Da bre, ca la Bucale, daca nu ai masina, ti se ia locul de parcare cu japca de catre ADP :)
Nu prea merge cu lugu-lugu ca vine altu si salta locu imediat :)

#36
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,337
  • Înscris: 14.06.2006
Pai initiatorul oricum n-are masina :) Asa ca nu pasa nimanui. Decat vecinului. Si-i intreaba frumos pe initiator: "vecine, dau o bere si un rachiu, ma lasi si pe mine sa parchez acolo? ca oricum nu parcheaza decat ciorile". Si el raspunde: "da bre, parcheaza, ma doare-n basca".

Ma rog..io vad lucrurile simplu de tot: ai parcare, n-ai masina. Ma lasi pe mine?
Daca aia ajung sa-si inchirieze masinile, sa se puna sa semneze ca daca o sa cada caramida pe masina e de naspa...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate