Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

"Prima poruncă"

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
16 replies to this topic

#1
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010
Prima poruncă: „Să nu ai alți dumnezei afară de Mine.”

Dacă studiem cu atenţie textul evreiesc 2. Exodus 20 vom vedea că acest Zeu al lui Izrael,
Iahwe, conform lui Moise, are un motiv întemeiat pentru care spune izraeliţilor acest lucru.

Textul evreisec tradus cuvânt cu cuvânt în limba engleză poate fi găsit pe linkul de mai jos:
http://www.scripture4all.org/OnlineInterlinear/OTpdf/exo20.pdf


2. Anki ieue alei•k ashr eutzathi•k m•artz mtzrim m•bith obdim
Eu Yahweh dintre zei (Elohim) v-am scos din ţara Egiptului din casa servitorilor (şudra).

3. la ieie -l•k achrim aleim ol -phn•i
Să nu accepţi alţi zei  (Elohim) în faţa mea.

Aici Zeul lui Izrael nu vorbeşte de nici un demon, lucifer sau satana, ci de alţi zei.
El nu neagă existenţa altor zei, şi ca urmare ideea că există un singur zeu (aşa numitul monoteism evreiesc) este falsă.


4. la thoshe -l•k phsl u•kl – thmune ashr b•shmim m•mol
Să nu ciopleşti un portret nici după cei din ceruri. deasupra
u•ashr b•artz m•thchth u•ashr b•mim m•thchth l•artz
nici după cei de pe pământ, de dedesubt,  nici după cei din apă sau de sub pământ
.
Aici Zeul lui Izrael, conform ziselor lui Moise, interzice venerarea formelor oricăror alte zeităţi,

fie ele în lumile cereşti, în lumile pământene, sau cele subpământene (sva, bhur şi bhuhar-loka).
Moise nu interzice direct venerarea formei lui Yahwe; problema este însă că

nu se ştie cum arată Yahwe, rămânând „Marele … Necunoscut”.

5. la –thshthchue l•em u•la thobd•m
Să nu te pleci în faţa lor şi să nu le slujeşti
ki anki ieue alei•k qna al
căci eu Yahweh dintre zei sunt un zeu gelos.

QANNA EL (qna al) – zeu gelos (vezi şi linkul)

Agenţia de ştiri Associated Press relata în N.Y. Times (Mai 18, 1930.):
„Comisia internaţională a Vaticanului pentru corectarea Bibliei (pentru a n oară)  doreşte să corecteze renumitul citat din Exodus 20.5, pentru că acum “se crede” că “ar fi” … tradus greşit.

Corectura:
For I, the Lord thy God, am a God of loving-kindness
Pentru că Eu, Domnul, zeul tău, sunt und zeu iubitor şi blajin.

În varianta aşa numitei biblii ortodoxe, falsificare cuvântului evreiesc QANNA (qna) sună altfel:
… că Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu zelos.


Motivul întemeiat al zeului lui Izrael, pentru care, conform lui Moise,
acesta interzice venerarea şi slujirea altor zei, este gelozia sa pe toate celelalte zeităţi.

Edited by madhukar, 14 May 2013 - 16:54.


#2
selena000

selena000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 22.02.2011
Posted Image

#3
HurrleyProg

HurrleyProg

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 279
  • Înscris: 15.03.2013
Interesant. Dar, ar fi mult mai benefic daca am mai reduce din teoria (teologia) asta, si am trece la practica ...

#4
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Oricum toata Biblia e inventata. Dupa ce intelegi asta, iti dai seama ca nu e doar inutil, ci si o pierdere imensa de vreme sa te apuci sa cauti contradictii, interpretari, greseli de traducere.

#5
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013
Satan e prolific. Are multe legiuni.

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,500
  • Înscris: 19.04.2009
Martor al lui Ünicorn?

#7
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

 HurrleyProg, on 14 mai 2013 - 16:59, said:

Interesant. Dar, ar fi mult mai benefic daca am mai reduce din teoria (teologia) asta, si am trece la practica ...
Numai dacă îți este clar țelul pe care-l vrei să-l atingi,
poți avea pretenție la practica pentru a-l atinge.
Care este țelul tău spiritual,
conform cunoașterii spirituale dobândite până acum?

#8
HurrleyProg

HurrleyProg

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 279
  • Înscris: 15.03.2013

 madhukar, on 15 mai 2013 - 08:33, said:

Numai dacă îţi este clar ţelul pe care-l vrei să-l atingi,
poţi avea pretenţie la practica pentru a-l atinge.
Care este ţelul tău spiritual,
conform cunoaşterii spirituale dobândite până acum?

Telul meu este acesta: De a trai pe acest pamant asa cum ii place Domnului, avand ca model viata Domnului Isus relatata in Sfintele Scripturi, (si altele precum Moise, Avraam , Iov, Daniel,  dar principal este Domnul Isus care a fost fara pacat pe acest pamant) , pentru ca atunci cand va veni Domnul pentru a 2a oara, sa mi se spuna  cum de altfel scrie in Biblie: "(...) intra in bucuria Stapanului tau " , adica in Rai.

#9
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

 madhukar, on 15 mai 2013 - 08:33, said:

Numai dacă îţi este clar ţelul pe care-l vrei să-l atingi,
poţi avea pretenţie la practica pentru a-l atinge.
Care este ţelul tău spiritual,
conform cunoaşterii spirituale dobândite până acum?
Cunoașterea spirituală o oferă Shaitan. Se dobîndește relativ ușor...
E aproape moca, decît că-ți amanetezi sufletul.
Te alegi și cu o sarcină, aceea de a scuipa rătăciri pe net.
Astfel, simți o nevoie imperioasă de a transmite „învățături”...
.............
Scopul omului pe pămînt trebuie să fie căutarea mîntuirii.

#10
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010
Unii creștini citează 1 Cronici 16:26 pentru a demonstra că alți zei ar fi draci, satani sau luciferi,
care de fapt sunt invenții târzii ale creștinilor, vezi:
http://forum.softped.../#entry13172764

De fapt acest verset 1 Cronici 16:26 nu este decât o expresia a aceleaiași așa zise „prime porunci”,
care nu e de fapt decât expresia geloziei zeului tribal al evreilor pe ceilalți zei:
2. Exodus 20: 3.
la ieie -l•k achrim aleim ol -phn•i
Să nu accepţi alţi zei  (Elohim) în faţa mea.

1 Cronici 16:25:
Ki gdul ieue u•mell mad u•nura eua ol kl aleim
Că mare este Yahweh fiind venerat și fiind mai de temut decât toți ceilalți zei (elohim).

Ceilalți zei nu sunt făcuți nici draci, nici diavoli, nici satani și nici luciferi, care sunt invenții târzii ale creștinilor.

1 Cronici 16:26:
Ki kl alei e•omim alilim u•ieue shmim oshe
Că toți zeii popoarelor sunt idolatrizați (idoli) (cuvântul interzis - asur, manua - nu există) dar Yahweh conduce paradisul.

Edited by madhukar, 02 June 2013 - 19:14.


#11
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013
Limba mic mădular este, dar cu mari lucruri se făleşte! Puţin foc mult codru aprinde: foc este şi limba, lume a fărădelegii. Limba îşi are locul ei între toate mădularele noastre, dar spurcă tot trupul şi aruncă în foc drumul vieţii, după ce a fost aprinsă ea însăşi de focul gheenei (Iac. 3, 5-6).


Orice fel de fiare şi de păsări, de târâtoare şi de vietăţi din mare a fost şi este îmblânzită de firea omenească, dar limba nimeni dintre oameni nu poate s-o îmblânzească! Ea este un rău fără astâmpăr; ea este plină de venin aducător de moarte. Cu ea binecuvântăm pe Dumnezeu şi Tatăl, şi cu ea blestemăm pe oameni, care sunt făcuţi după asemănarea lui Dumnezeu. Din aceeaşi gură ies binecuvântarea şi blestemul. Nu trebuie, fraţii mei, să fie aşa acestea (Iac. 3, 7-10).

#12
Serpone

Serpone

    malus dacus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 21.06.2006

 ioham, on 01 iulie 2013 - 03:33, said:

Limba mic mădular este, dar cu mari lucruri se făleşte! Puţin foc mult codru aprinde: foc este şi limba, lume a fărădelegii. Limba îşi are locul ei între toate mădularele noastre, dar spurcă tot trupul şi aruncă în foc drumul vieţii, după ce a fost aprinsă ea însăşi de focul gheenei (Iac. 3, 5-6).


Orice fel de fiare şi de păsări, de târâtoare şi de vietăţi din mare a fost şi este îmblânzită de firea omenească, dar limba nimeni dintre oameni nu poate s-o îmblânzească! Ea este un rău fără astâmpăr; ea este plină de venin aducător de moarte. Cu ea binecuvântăm pe Dumnezeu şi Tatăl, şi cu ea blestemăm pe oameni, care sunt făcuţi după asemănarea lui Dumnezeu. Din aceeaşi gură ies binecuvântarea şi blestemul. Nu trebuie, fraţii mei, să fie aşa acestea (Iac. 3, 7-10).
Mdea bine zici tu, doar ca am vazut niste spurcaciuni din gura ta, aau mamaaa. Eu zic ca ar fi bine sa te retragi in rugagiune si solitudine, ca nu esti in masura sa dai sfaturi! Si eu sunt la fel, de aia incerc sa apar foarte rar pe aici, iar cand apar, incerc si eu pe cat pot, sa spun ceva, nu doar sa ma aflu in treaba....Matale esti mult prea prezent pe aici si improsti mai mult venin decat iubire dumnezeiasca, iar asta nu e demn de un credincios adevarat :(. Dumnezeu inseamna iubire, nu inseamna frica de draci, nu inseamna teorii conspirationiste conduse de satan, nu inseamna pareri personale semi- cretine! Inseamna iubire de oameni, propavaduieste tu asta  si te voi citi cu placere, pana atunci , sincer, esti simpatic cateodata, dar de cele mai multe ori esti un dobitoc congenital, parerea mea. Daca gresesc, o sa dau eu socoteala candva :)

#13
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

 Serpone, on 01 iulie 2013 - 03:49, said:

Mdea bine zici tu, doar ca am vazut niste spurcaciuni din gura ta, aau mamaaa. Eu zic ca ar fi bine sa te retragi in rugagiune si solitudine, ca nu esti in masura sa dai sfaturi! Si eu sunt la fel, de aia incerc sa apar foarte rar pe aici, iar cand apar, incerc si eu pe cat pot, sa spun ceva, nu doar sa ma aflu in treaba....Matale esti mult prea prezent pe aici si improsti mai mult venin decat iubire dumnezeiasca, iar asta nu e demn de un credincios adevarat Posted Image. Dumnezeu inseamna iubire, nu inseamna frica de draci, nu inseamna teorii conspirationiste conduse de satan, nu inseamna pareri personale semi- cretine! Inseamna iubire de oameni, propavaduieste tu asta si te voi citi cu placere, pana atunci , sincer, esti simpatic cateodata, dar de cele mai multe ori esti un dobitoc congenital, parerea mea. Daca gresesc, o sa dau eu socoteala candva Posted Image
Ori nu te-ai culcat ori încă dormi, a vorbi la general folosind astfel de etichetări este de prost gust și inept.
Aștept să începi cu două trei exemplificări din care ai tras tu prețioasa-ți concluzie. Merci.

edit: Nu trebuie să mă citești... ai și un buton de ignore, folosește-l.

Edited by ioham, 01 July 2013 - 09:06.


#14
Serpone

Serpone

    malus dacus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 21.06.2006

 ioham, on 01 iulie 2013 - 08:59, said:

Ori nu te-ai culcat ori încă dormi, dar cînd te apuci să pui un diagnostic, oferă și tratament ceva, vreo proptea cu instrucțiuni clare de folosire. A vorbi la general folosind astfel de etichetări este de prost gust și inept. Aștept să începi cu două trei exemplificări din care ai tras tu prețioasa-ți concluzie. Merci.
Tratament este si daca zici ca esti crestin , ar trebui sa sti foarte bine care e! Ce exemplificari sa-ti dau mah?? Chiar esti atat de mic si nu mai stii ce amenintari si rahaturi ai spoit pe aci la adresa unor useri? Acu daca a fost la misto, vreo gluma sau orice, tu sti mai bine. Tu nu trebuie sa-mi dai mie socoteala cu nimic, ca nu sunt eu in masura sa judec nimic, doar iti aminteam asa, ca si tu esti sur ca si cucu din padure, dar nu ai greturi sa dai sfaturi!. Si macar de ai da sfaturi bune, dar in loc sa apropi lumea de Dumnezeu nu faci nimic altceva decat  sa-i departezi si pe aia care poate s-ar apropia, dar au nevoie de o vorba buna si inteleapta....Tu inafara de diavoli si draci ,pare ca nu ai nimic in cap. Acu ce sa zic, poate ai si tu rostul tau, dar sincer nu cred ca esti in masura sa dai sfaturi la nimeni!

#15
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013
Ai stat treaz lîngă postul meu că văd că nici nu m-ai lăsat să editez și l-ai și preluat?

Omul mai trece prin unele etape, întîmplări, schimbări, îți spune ceva lucrul asta? De provocări ai auzit?
Dar nu e nevoie să percepi tu treaba asta, nu că ai putea, și nici altul, e personal.

Și pe urmă sînt ani lumină pînă să dau eu sfaturi, pentru că înțeleg răspunderea acestui lucru.
Îmi spun părerea pe diverse cum aș face eu, iar respectivul are opțiuni și libertate.

Despre prezența mea pe aici, despre ce am de gînd sau despre orice lucru mai apropiat de suflet,
nu am cum vorbi cu tine pentru că te-ai descalificat mai din urmă cu niște remarci prin care
ți-ai arătat viziunea ta despre viață și credință.

Te asigur că pot fără asta, mulțumesc de impresii și nu trebuie să-ți mai faci griji pentru mine, mă descurc.

#16
tashinorbu

tashinorbu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 29.01.2010
Ioham ?
Sa ma mai sacrific odata ?
Ce zici? Ca sa le mai acordam oamenilor un moment de respiro...

#17
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013
Limba mic mădular este, dar cu mari lucruri se făleşte! Puţin foc mult codru aprinde: foc este şi limba, lume a fărădelegii. Limba îşi are locul ei între toate mădularele noastre, dar spurcă tot trupul şi aruncă în foc drumul vieţii, după ce a fost aprinsă ea însăşi de focul gheenei (Iac. 3, 5-6).


Orice fel de fiare şi de păsări, de târâtoare şi de vietăţi din mare a fost şi este îmblânzită de firea omenească, dar limba nimeni dintre oameni nu poate s-o îmblânzească! Ea este un rău fără astâmpăr; ea este plină de venin aducător de moarte. Cu ea binecuvântăm pe Dumnezeu şi Tatăl, şi cu ea blestemăm pe oameni, care sunt făcuţi după asemănarea lui Dumnezeu. Din aceeaşi gură ies binecuvântarea şi blestemul. Nu trebuie, fraţii mei, să fie aşa acestea (Iac. 3, 7-10).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate