Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

Nu pot prinde semnal intelsat1002 pentru digi

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
AlinCls

AlinCls

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.04.2008
salutare tuturor,


locuiesc in spania in salou si de vreo 4 zile ma chinui sa prind semnal la satelitul intelsat1002 pt digi, am toate coordonatele am pus antena si nimic semnal 10% calitate % , am coborat pt iphone satfinder gasesc pozita satelitului si nu reusesc deloc sa prind semnal, antena este de 76x83cm , atasez o poza aici cum este pozitia satelitului si sa mi zica cineva daca pot prinde , problema este ca mi-a functionat innainte dar pe alta pozite,banuiesc ca pe alt satelit ca pozita difera, acum e mult mai inclinata si mai spre dreapta, din cauza vantului mi sa dereglat si am zis redrictionez pe intelsat1002..directia lnb-ul bate spre satelit dar un sfer din partea dreapta a antenie cred ca este acoperita de colutul peretelui, sa fie asta problema ? multumesc si astept pareri

#2
NexT20

NexT20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 24.09.2012
Vezi sa nu fie in scurt cablul de la lnb !

#3
lordoftheshima

lordoftheshima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 30.04.2007
mai incearca....
foloseste si http://www.dishpointer.com
sa fii atent la elevatie si la unghiul de rotatie la lnb

#4
AlinCls

AlinCls

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.04.2008
am umblat doar la elevatie si grade atat la lnb nu am umblat pt ca am prins innainte pana sa mi se deregleze si nu reusesc sa prind deloc,lnb-ul are vizibilitate spre satelit dar un sfert din antenafie e acoperita de perete, probil din cauza asta sa nu pot prinde semnal?

#5
NexT20

NexT20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 24.09.2012
Pai suna la cei de la digi si intreaba...

#6
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Incearca sa prinzi Hotbird 13 E, care se prinde mult mai usor, avand semnal mai puternic. In cazul asta afli si daca antena, lnb-ul si cablul sunt OK.
Apoi incearca sa te duci usor inspre Intelsat. Eu cred ca ai probleme cu lnb-ul sau cu cablul.

#7
iezuit777

iezuit777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 24.05.2006

View PostAlinCls, on 04 mai 2013 - 12:13, said:

salutare tuturor,


locuiesc in spania in salou si de vreo 4 zile ma chinui sa prind semnal la satelitul intelsat1002 pt digi, am toate coordonatele am pus antena si nimic semnal 10% calitate % , am coborat pt iphone satfinder gasesc pozita satelitului si nu reusesc deloc sa prind semnal, antena este de 76x83cm , atasez o poza aici cum este pozitia satelitului si sa mi zica cineva daca pot prinde , problema este ca mi-a functionat innainte dar pe alta pozite,banuiesc ca pe alt satelit ca pozita difera, acum e mult mai inclinata si mai spre dreapta, din cauza vantului mi sa dereglat si am zis redrictionez pe intelsat1002..directia lnb-ul bate spre satelit dar un sfer din partea dreapta a antenie cred ca este acoperita de colutul peretelui, sa fie asta problema ? multumesc si astept pareri

esti sigur ca ai digi? pentru ca digi emite pe acelasi satelit (1ºW), nu aveai cum sa receptionezi inainte programele digi pe un alt satelit si acum sa cauti pe intelsat 1002.

#8
AlinCls

AlinCls

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.04.2008

View Postiezuit777, on 04 mai 2013 - 16:52, said:


esti sigur ca ai digi? pentru ca digi emite pe acelasi satelit (1ºW), nu aveai cum sa receptionezi inainte programele digi pe un alt satelit si acum sa cauti pe intelsat 1002.

pe digi sunt ... innainte directia antenie era orienta altfel fata de cum este satelitul intelsat1002 , de aceea sunt foarte mirat , o sa ma duc la cineva sa i au coordonatele de la o antena digi si sa vedem daca reusesc sa o aliniez

#9
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
In principiu, la ora13, ora Spaniei, antena ar trebui sa fie orientata fix inspre soare.

#10
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
@ Initiatorul topicului

Cel mai simplu e sa apelezi la un instalator. E 50 de euro in Spania, din ce stiu eu.
Singur o sa iti fie greu. Daca nu ai scule necesare (busola, satfinder, etc) ai sanse, dar mici sa o reglezi folosindu-te de ajutorul soarelui. La ora 13, ora Spaniei, orientezi antena spre soare si misti usor, foarte usor stanga dreapta, sus jos pana observi semnal pe tv. Trebuie sa ai tv conectat la decodor si decodorul conectat la antena. Dar sunt slabe sanse sa reusesti.
Alta varianta e sa iti cumperi o busola si un satfinder. E 14,25 euro la Leroy Merlin.
Aici gasesti cum trebuie sa ai antena reglata. Gasesti cu busola sudul, orientezi antena spre sud si apoi misti putin spre vest. Tre sa ai grija sa nu stai in fata antenei, sa nu obturezi semnalul antenei. Montezi satfinderul intre lnb si cablul de antena ce duce la receptor, conform instructiunilor si misti usor antena. In momentul in care creste intensitatea semnalului, vei auzi un sunet scos de catre satfinder. Asta inseamna ca te afli pe un satelit. Daca receptionezi semnal la tv, inseamna ca ai gasit satelitul cautat, daca nu, mai cauti. Dupa ce ai gasit satelitul cautat, strangi suruburile antenei, ca aceasta sa nu se mai miste stanga-dreapta. Apoi misti usor sus- jos, in functie de cum iti arata cresterea semnalului la tv. Cand ai semnal cat mai bun, strangi si suruburile acestea. Apoi, desfaci cu o surubelnita sistemul de prindere al lnb-ului si rotesti usor de el. In permanenta urmaresti sa iti creasca semnalul. In cazul in care semnalul scade, revii la pozitia cu semnal mai bun.

Succes!

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,397
  • Înscris: 01.12.2001

View PostAlinCls, on 06 mai 2013 - 12:03, said:


pe digi sunt ... innainte directia antenie era orienta altfel fata de cum este satelitul intelsat1002 , de aceea sunt foarte mirat , o sa ma duc la cineva sa i au coordonatele de la o antena digi si sa vedem daca reusesc sa o aliniez
Cum adica INAINTE era pe alta directie? Digi emite pe un singur satelit. Nu se poate asa ceva.
La satelit nu merge ca la antenele Yagi. Trebuie reglate exact elevatia, azimutul si rotatia LNB-ului in functie de locatia ta.

Ai scris ca atasezi o foto. Dar nu ai pus nimic.

#12
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
A uitat... S-a luat cu uitat-ul la televizor si... Posted Image

#13
canishu

canishu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 08.01.2005
salut.

si eu am ceva probleme cu digi.
eu sunt in uk, si ieri am instalat antena prima data. mi-a luat cam 5 ore dar merge.
problema e ca merge cat de cat.

prima data am pus LNB-ul care a venit cu antena (cumparata de aici). LNB cu -0.1 dB
asa am semnal 80% iar calitate 25-30 %. cum a venit ploaia, nimic.

azi am pus LNB-ul care l-am primit de la RDS. semnalul a ramas la 80%, dar calitatea a urcat. in functie de canal (nu inteleg de ce) este undeva intre 40 si 65%.

ca pozite a antenei, am cam 3-4 grade intre perete si directia satelitului, deci ar putea ca streasina casei sa blocheze un picc din semnal.

intrebarea este cum sa fac sa imbunatatesc calitatea semnalului primit, ca la urmatoarea ploaie sa nu pierd iar senmalul.
de ce LNB-ul cu -0.1 dB a mers mai slab decat cel dat de digi cu -0.2 dB?

#14
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,279
  • Înscris: 05.04.2011
Nu ai spus cãt de mare e antena. Cu chat va fi mai mare si mai bine reglatã va fi mai bun semnalul.

#15
generalmotors

generalmotors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,261
  • Înscris: 11.12.2008
@canishu: incearca pe rand  urmatoarele:
- cu antena pe pozitie, roteste usor de LNB (dupa ce ii slabesti putinteli surul de strangere), timp in care stai cu ochii pe calitatea semnalului si vezi cat de mult poti scoate;
-  cu antena bine stransa pe pozitie incearca sa misti usurel de antena sus-jos, stanga dreapta, fara sa fortezi prea mult, timp in care stai cu ochii pe calitatea semnalului; daca creste intr-o anumita pozitie, atunci va trebui sa mai desfaci suruburile de prindere a antenei si sa o re-fixezi in consecinta.
- daca niciuna din metode nu merge, atunci va trebui sa schimbi antena cu una putintel mai mare; vad ca unele zone din UK sint in afara spotului pe Thor6K2.

View Postcanishu, on 28 iulie 2013 - 17:44, said:

....dar calitatea a urcat. in functie de canal (nu inteleg de ce) ....
Pentru ca frecventele Digi sint pe sateliti diferiti, transmise cu puteri diferite.

#16
canishu

canishu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 08.01.2005

View PostVictor5, on 29 iulie 2013 - 13:05, said:

Nu ai spus căt de mare e antena. Cu chat va fi mai mare si mai bine reglată va fi mai bun semnalul.

asta e antena ce ma luat-o. 90 cm

http://www.ebay.co.u...=item1c2796a4d0

#17
generalmotors

generalmotors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,261
  • Înscris: 11.12.2008
Cam micuta, totusi incearca.

#18
mihee

mihee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.05.2013
nu o tine langa streasina,pune-o pe o bara stabila si cred ca va creste semnalul f mult

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate