Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

cei mai buni mici

- - - - -
  • Please log in to reply
459 replies to this topic

#127
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Nu pot vedea clipul. Daca cauti reteta, asculta la mine si nu gresesti. Cantitatile ramane sa le mai apreciezi tu, am sa le dau doar asa sa fie dat ceva
Carne de vita tocata 2kg. Sa fie cea mai ieftina si cea mai grasa. Nu cauta sa fie macra.
Apa. Cam 300ml
Bicarbonat. O lingura mare cu varf
Ienibahar o lingurita
Piper o lingurita
Sare doua lingurite
Usturoi pisat f bine. Cam jumate de capatana medie, poate chiar una intreaga.
Daca ai chef de culoare, poate o jumate de lingurita de boia dulce. Nu exagera ca iese cu gust de tocanita

Le amesteci pe toate bine si dai la rece. Macar 24 hr. 2 zile e mai bine. Mai amesteci si de e cazu mai pui putina apa.

Apoi ii tragi si pe gratar cu ei. Mustar din ala ieftin.

#128
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Carnea tocata pre-ambalata din comert este o mizerie, la propriu, inca nu pot sa inteleg de ce ar vrea cineva sa consume asa ceva. Cumpara carne de vita de lucru, cuburi, ai girja sa strecori si cateva bucati mai grase sau direct de seu de vita, daca au, si il rogi pe macelar sa ti le toace, sau daca ai masina de tocat acasa, de doua ori prin sita normala.
Iar in loc de apa pune supa de oase - cumperi cateva oase de vita si le lasi sa fiarba cateva ore intr-o oala la foc foarte mic.
Mustarul cel mai bun e ala frantuzesc, simplu, curat, de Dijon, cel de calitate trebuie sa arda mai tare decat hreanul. Mustarurile ieftine de la noi sunt, evident, o alta mizerie.
In rest cum spune Argentum Posted Image

Edited by nestorr, 24 March 2018 - 08:22.


#129
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,110
  • Înscris: 04.03.2014
Merci baieti,

Carnea o iau de la macelarie si tocata pe loc. Sa nu gresesc voi lua aceiasi carne care o folosesc pentru steakuri, desi mi se pare cam exagerat sa faci micii din bucati premium la 30-40 eur pe kg. Dar cum nu ii fac des merge.

Nu ati zis de amestecat cu carne de porc, pe youtube majoritatea retelor sugereaza u  25-50% pulpa de porc. Nu ii face mai gustosi?  Desi daca am vreun coleg care care nu mananca carne de porc voi merge doar pe vita?  Adaugatul de oaie in schimb?

Cimbru?

Cu supa aia de oase parca nu m-as complica, daca cumpar supa de vita la cutie? Sau supa concentrata de aia sub forma de de gelatina si o lichefiez?

Framantatul e esential sa fie sanatos si lung?

Un 24 de ore in frigider apoi ii fac si direct pe gratar?  Cam cate grame are un mic ideal(innainte de pus pe gratar dupa voi.

Cu mustarul nu-i problema, am pe langa mine niste magazin unde gasesti mustar frantuzesc de 10 feluri, desi ma gandeam ca pentru o experienta mai autentica pot sa intru intr-un magazin etnic romanesc si sa-l iau de acolo.  Problema este ca astia in general aduna cele mai proaste produse romanesti.


Edited by ionutzitaly, 24 March 2018 - 12:48.


#130
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Eu nu am mai cumparat mici de 15 ani. In vremea asta doar de vreo doua ori am dat buleu.
Nu pui cimbru ca nu mai ies mici. Daca insisti, macar pune f putin, nu exagera.
Carnea sa fie grasa, grasa, grasa. cea mai ieftina
Nu pui porc, nu pui oaie. Cine spune sa pui una sau alta pot spune ca e necunoscator.
Nu pui porc in mici. Doar daca nu ai altceva, dar grasimea, gustul porcului nu ajuta. Iar oaie nici atat. Gustul ce unii il cred de oaie e dat de grasimea vitei.
E nu ma complic cu supa de oase. Am incercat, nu se justifica.
Cu cat complici retetade am dat'o, risti sa faci carnati.
Framanti cat sa maesteci bine ingredientele. Mai invart carnea (eu folosesc lopatica de lemn) in lighean, ori de cate ori mai adug cate un pic de apa cat sta la rece.

Am incercat sa pun carne buna, chipurile fac mici buni, am tot excperimentat una sau alata.
Reteta de mai sus e la captul a catorva zeci de kile de carne.
Pastreaz'o simpla si ai sa obtii gustul micului pe care'l sti din comert..

#131
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,110
  • Înscris: 04.03.2014

 argentum, on 24 martie 2018 - 14:46, said:


Pastreaz'o simpla si ai sa obtii gustul micului pe care'l sti din comert..

Ma intereseaza exact gustul ala pur romanesc si mirosul la prajit:) ca in locurile bune in Romania.  Autenticitatea romaneasca, care ii diferentiaza de un carnat sau de micii vexinilor de la sud de Dunare.

Bicarbonat cat?

#132
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Depinde cata compozitie faci. As spune ca bicarbonatul e de doua trei ori mai mult ca sarea.
Daca pui prea mult te umfla si tragi basini.
Eu mai obisnuiesc sa'l amestec inainte cu apa sa se imprastie mai bine in amestec. Bicarbonatul "fermenteaza" acolo si ajuta la o culoare rosie (nu uita, carnea are grasime multa si e mai alba") si impreuna cu usturoiu si ienibahar da gustul micului.
Am gfacut si creveti asa si au iesit cu gust de mici.
Neaparat ienibahar. All spice iis zice pe straineza sau piper de jamaica

Altfel am vazut fel si fel de chestii. I'am spus omului cum sa faca ca a mancat la mine si i'a placut si apoi imi spune, da stii eu i'am adaugat si o lingura de vegeta ca rau nu poate sa ii faca.
Ii face ca are legume uscate si ragai tocanita dupa ei in loc sa puta a grasime si usturoi.
Am fazut si mici cu morcovi etc. Fiecare face cum vrea, ca doar el ii mananca sau arunca, dar de vrei un guist din ala autentic de mic servita pe carton, chifle de 25 bani si mustar turnat cu polonicu cum era acum 30 de ani, fa reteta de mai sus si ai sa'mi mutumesti.
Stresez inca o data: atentie la alegerea carnii. Cat mai grasa, proasta, aia ieftina, resturile si taieturile grase etc.
Nu de alta, da am tot incerca si de e macra nu iese bine. Fara gust si micii tari. Poate de asta ma gandesc amesteca unii porc, dar strica din gust, nu au mireasma aia de "oaie".

Mi'ai facut pofta. O pun si eu de mici cand se mai topeste din zapada. Macar acolo un pic sa o dau la o parte din juru gratarului

#133
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014

 ionutzitaly, on 24 martie 2018 - 12:46, said:

Nu ati zis de amestecat cu carne de porc, pe youtube majoritatea retelor sugereaza u  25-50% pulpa de porc. Nu ii face mai gustosi?  Desi daca am vreun coleg care care nu mananca carne de porc voi merge doar pe vita?  Adaugatul de oaie in schimb?
Mici doar din carne de vita am mancat odata --- nu au niciun gust, nu amintesc de micii adevarati. Combinatia cea mai buna mi se pare porc cu oaie (sau porc+vita+oaie --- au la Lidl din astia).
In orice caz, carnea de oaie da un gust aparte, micii care contin oaie sunt cei mai gustosi.

Ca mici de cumparat -- am mancat iar (dupa mult timp) faimosii mici din Selgros. Buni, doar ca eu nu prea ajung in Selgros, in restul timpului iau din Lidl sau din Penny -- mici comuni, dar mancabili.
Micii facuti in casa necesita ceva efort, in ce ma priveste e prea multa bataie de cap. Cu micii din oras m-am cam potolit dupa cateva chixuri din ultima vreme cand am nimerit ba arsi pe deasupra si mai cruzi in interior, ba carne proasta .... (cica pe la Big ar fi unii buni) -- asa ca prefer sa fac la mine acasa, pe o tigaie grill.


LE: daca incercati reteta lui argentum -- doar carne de vita -- sa spuneti si aici cum au iesit.

Edited by Bibulus, 25 March 2018 - 09:40.


#134
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
http://www.cevabun.r...a-reteta-proba/
deci ceafa de vita!

Edited by d-ardeleanu, 27 March 2018 - 14:54.


#135
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014
Reteta aceea e fantezista, chiar cei care au incercat-o spun ca micii respectivi nu seamana cu ceea ce noi cunostem azi drept "mici gustosi". Nu mai spun de complexitatea retetei -- cu supa de oase, cu mujdei (WTF???!), coriandru, enibahar, chimion, samd!

Parerea mea e ca micul trebuie sa fie cat mai simplu pentru a te bucura de gustul lui. Nu cu o mie de condimente dubioase, nu cu zeama de oase, nu cu mujdei...

Acum cativa ani am incercat 'micii sarbesti' intr-o excursie la Belgrad -- mie nu mi-au placut si nici aia nu cred ca aveau atatea condimente in ei ca in reteta "traditionala" de mai sus.

#136
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Sa va vand un pont. O mare importanță pentru gustul final o are dimensiunea. Micii la caserola au dimensiuni reduse din considerente de marketing ... adică au mărit prețul scăzând dimensiunile ... păstrând numărul de bucăți în caserola. Luati două caserol3 de Bucur din Metro și amestecați conținutul. Din 36 ( 2 caserole de 18 ) faceti maxim 20 . Facuti-i la jar moale , cu răbdare, fără a-i înțepa cu furculița ca sa nu curgă zeama și astfel să devină uscați. După ce prind pojghita pe 4 parti îi mai învârtit de două ori pe fiecare parte dar nu-i lăsați prea mult.

#137
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014

 JurasikMan, on 27 martie 2018 - 16:02, said:

Micii la caserola au dimensiuni reduse din considerente de marketing ... adică au mărit prețul scăzând dimensiunile ... păstrând numărul de bucăți în caserola.
Micii sunt de obicei 10 bucati la casoleta de 500 grame sau 20 de bucati la casoleta de 1 Kg. Deci un mic are cam 50 grame. Cat sa musti din el de 3-4 ori -- e suficient, zic eu.
E drept ca am vazut la Penny 20 de mici la casoleta 900 grame, se observa cu ochiul liber ca sunt mai subtiri si mai lungi. Nu iau din astia aproape niciodata, in principal pentru ca nu-mi place sa-i vad asa "schilozi".

 JurasikMan, on 27 martie 2018 - 16:02, said:

Luati două caserol3 de Bucur din Metro și amestecați conținutul. Din 36 ( 2 caserole de 18 ) faceti maxim 20 .
Depinde ce cantitate au acele casolete. Daca au cate 1 kg fiecare, atunci ies niste mici anormal de lungi sau prea umflati.

#138
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 Bibulus, on 27 martie 2018 - 15:48, said:

Reteta aceea e fantezista, chiar cei care au incercat-o spun ca micii respectivi nu seamana cu ceea ce noi cunostem azi drept "mici gustosi". Nu mai spun de complexitatea retetei -- cu supa de oase, cu mujdei (WTF???!), coriandru, enibahar, chimion, samd!

Parerea mea e ca micul trebuie sa fie cat mai simplu pentru a te bucura de gustul lui. Nu cu o mie de condimente dubioase, nu cu zeama de oase, nu cu mujdei...

Acum cativa ani am incercat 'micii sarbesti' intr-o excursie la Belgrad -- mie nu mi-au placut si nici aia nu cred ca aveau atatea condimente in ei ca in reteta "traditionala" de mai sus.

Eu am incercvat acea reteta. E fantezista cum spui pt ziua de azi si ce asteptari avem. Ies un fel de carnati, ceea ce poate a si fost micul odinioara

Cam 50gr trebe sa fie micul clasic. Ce'i drept, eu cateodata ii mai scap "iepuresti"

#139
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Supa de oase poti sa cumperi la cutie sau cubulete deshidratate (au unele foarte bune la DM). Amestecul de spata cu piept de vita in proportii egale este suficient de gras, sare si piper se pune in orice mancare, usturoiul si bicarbonatul sunt cele care dau gustul specific micilor.  Chiar nu e nici o mare smecherie, avand toate ingredientele dureaza cinci minute sa le amesteci.

E foarte important sa le tii la frigider minim o zi ca sa se ameste cum trebuie gusturile si sa se intample niste chimie (sarea si bicarbonatul modifica textura si gustul carnii) si sa se amestece gusturile. Asta este valabil de altfel pentru orice, de la carne in diverse marinade pana la aluat de paine sau pizza, tocanite, chili con carne, sarmale - toate sunt mai bune dupa ce au stat o zi doua la frigider.

 Bibulus, on 27 martie 2018 - 15:48, said:

Reteta aceea e fantezista, chiar cei care au incercat-o spun ca micii respectivi nu seamana cu ceea ce noi cunostem azi drept "mici gustosi".

Intrebarea este daca micii de azi sunt realmente gustosi sau doar ne-am obisnuit noi cu gustul, la fel cum ne obisnuisem si cu gustul de TEC imediat dupa revolutie. Acum micii se fac din toate resturile de carne, cartilaje si alte chestii dezosate mecanic, cea mai ieftina si ordinara carne tocata disponibila, din rase de porci sau vite crescute industrial care nu mai au nici o legatura cu gustul carnii de pe vremuri, si apoi imbogatiti cu glutamat si diversi alti potentiatori de gust.

E aceeasi diferenta intre burgerii pre-formati pe care ii cumperi din magazin si cei facuti de tine acasa, din carne aleasa si tocata si asezonata de tine.

Edited by nestorr, 28 March 2018 - 10:20.


#140
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014
Eu ma refeream la condimentele din reteta respectiva --- sunt prea multe pentru a se mai putea imbina armonios si pentru a mai simti ceva din gustul natural al carnii fripte. Principiul dupa care ma ghidez cand vine vorba de condimente este sa folosesc doar  2 sau 3 intr-o combinatie. Nu sunt adeptul stilului "cu de toate". Despre carne -- fiecare isi face cum crede sau cumpara mici gata formati de unde crede ca merita, insa e si multa legenda despre zgarciurile si resturile ce intra in compozitia micilor. S-au autoeliminat multi "producatori" in timp, nu mai merge sa pui la vaznare toate mizeriile, ca in anii '90.

#141
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
A, ok, da, chimionul sau anasonul nu au ce sa caute in mici. Cat despre carne, nu trebuie sa ma crezi pe mine, crede-i pe astia: https://stirileprotv...a-mdm/61882178/
Daca atunci cand mananci un mic mai prinzi si cate o bucatica de os, acum stii de ce.  
Uite si cum se face: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/w2sndz9tNlw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by nestorr, 28 March 2018 - 16:56.


#142
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 nestorr, on 28 martie 2018 - 10:18, said:

Supa de oase poti sa cumperi la cutie sau cubulete deshidratate (au unele foarte bune la DM). Amestecul de spata cu piept de vita in proportii egale este suficient de gras, sare si piper se pune in orice mancare, usturoiul si bicarbonatul sunt cele care dau gustul specific micilor.  Chiar nu e nici o mare smecherie, avand toate ingredientele dureaza cinci minute sa le amesteci.

E foarte important sa le tii la frigider minim o zi ca sa se ameste cum trebuie gusturile si sa se intample niste chimie (sarea si bicarbonatul modifica textura si gustul carnii) si sa se amestece gusturile. Asta este valabil de altfel pentru orice, de la carne in diverse marinade pana la aluat de paine sau pizza, tocanite, chili con carne, sarmale - toate sunt mai bune dupa ce au stat o zi doua la frigider.



Intrebarea este daca micii de azi sunt realmente gustosi sau doar ne-am obisnuit noi cu gustul, la fel cum ne obisnuisem si cu gustul de TEC imediat dupa revolutie. Acum micii se fac din toate resturile de carne, cartilaje si alte chestii dezosate mecanic, cea mai ieftina si ordinara carne tocata disponibila, din rase de porci sau vite crescute industrial care nu mai au nici o legatura cu gustul carnii de pe vremuri, si apoi imbogatiti cu glutamat si diversi alti potentiatori de gust.

E aceeasi diferenta intre burgerii pre-formati pe care ii cumperi din magazin si cei facuti de tine acasa, din carne aleasa si tocata si asezonata de tine.


nestor, esti pe drumul cel bun dar te contrazici. acum, poate ca am prejudecati, ca unul ce am aprofundat acest subiect si am dat "masteratul in mici"
- recomanzi supa de oase. am incercat. am spus, ca nu vad marea diferenta. tu o recomanzi. ok, sunt de acord. ce nu pot recomanda si concepe, e supa de oase din cubulete. eu nu am vazut pana acum cubulete de supa de oase fara sa contina si alte balarii. daca tu stii cubulete din astea fara glutamat, recomanda'mi ca as fi serios interesat.
- eu recomand carnea cea mai ieftina in sensul cu cat mai multa grasime si mai putina carne macra. raportul sa fie 50/50 sa spunem sau chiar mai multa grasime. nu recomand carne de proasta calitate, declasata, mancare de caini, zgarciuri etc. dar recomand orice adunatura de rest de carne sa spunem de la dezosat (nu mecanic, vb de macelarie), fasii, orice aschie ramasa de la curatatul bucatilor alese, atata vreme cat vorbim de carne si nu piele, tendoane, matze.
- usturoiul si bicarbonatul sunt esentiale, totusi va repet, secretul e ienibaharul. fara acesta, va fi acea senzatie... buni, da parca le lipseste ceva.

Edited by argentum, 28 March 2018 - 17:14.


#143
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014
Carnea separata mecanic nu se baga la mici, cel putin nu la cei cumparati din surse sigure, unde se respecta anumite standarde, ex supermarket. Ce se intampla prin micile macelarii n-am de unde sa stiu, eu ocolesc pe cat pot astfel de locuri. Carnea separata mecanic intra de obicei la crenwursti, parizer, pate, sunca, samd -- adica produse realizate dintr-un amestec atat de fin incat nu se mai stie din ce-a fost produs.

#144
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
micile macelarii nu vor avea niciodata sa produca pasta separata mecanic. presupune aparatura scumpa si volume mari. aia se produce la abatoarele f mari. amu, nu contrazic ce spui ca ai incredere in supermarketuri, ca ai dreptate, dar acelasi abator ce livreaza carne buna la magazinul x, poate da pasta la magazinul b. dupa cerere, pret contracte etc.

iarasi, pe de alta parte sa nu va ganditi ca un produs poate fi obtrinut (neaparat) integral din pasta obtinuta din carne dezosata mecanic. nu, poate sa aibe 10%, 20%, 50% depinde de "reteta"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate