Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 

cei mai buni mici

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
463 răspunsuri în acest subiect

#109
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.678
  • Înscris: 21.10.2009
Nu.gustul ala era candva la fel peste tot in tara.asta din cauza ca se respecta aceeasi reteta si acelasi procedeu.cine a prins acele vremuri stie ce zic.

#110
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.400
  • Înscris: 25.05.2015
tu vorbesti cumva de faimosul retetar? nu cred ca este un exemplu bun de bucatarie.

#111
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Eu nu suport idile comuniste, riguarea regulilor comuniste etc. Frate daca 90% din oameni spun ca norma este greșita, nu trebuie sa te gândești ca aia sunt prosti ci sa schimbi norma. Sincer mi se rupe cum făceau aia mici la 1800, eu mananc ce-mi place si nu-mi place cimbrul cu vita si mai ales urasc enibaharul, care se foloseste foarte des in preparatele tocate din Bulgaria si Turcia si sunt groaznice.
Din pacate desi deviez puti discutia, asta este si o disputa care o am cu tatal meu, care cand face carnati se complica cu ciorbe de oase si alti draci, iar noi toata familia in afara de el cumparam carnati uscati fiindca nu ne plac aia "zemosi" cu supa de draci si nici cu un milion de ierburi care au gusturi diferite. Sincer mi-emi plac preparatele usuoare cu maximum doua condimente unde unul se considera usturoiul, si unde poti intelege exact ce mananci, nu carnati de culoare verde ca au cimbru, si mai stiu eu ce buruieni prin ei.
La fel si la mici, daca este sa manac la carciuma, dupa parerea mea cei mai buni sunt la carciuma aia mica de pe sina de la Obor, in spate peste drum de targul de vechituri, iar daca este sa cumpar mici facuti sunt cei din porc/vita de la Mantuleasa. Si nu eu nu suport micii care sunt pasta, carnea tocata o prefer tocata mai mare si nu pasta. De exemplu tot la macelaria de mai sus gasesc carnat tocat cu barda unde ai bucatele de carne cam de 5 mm - max 1 cm, sunt spectacol.
Inca ceva,vad ca si condimentele sunt diferite, cimbrul cultivat de bunica mea la tara si uscat de ea, pus pe carnea de porc de ignat la taiatul porcului, are un gust foarte bun, cel cumparat la plic este doar o buruiana uscata, are un gust total diferit si foarte fad.

Nu am nimic cu cei mai batrani insa normele trebuiesc revizuite periodic in functie de confortul omului si de gusturile lor care se schimba constant. Si  sunt de acord cu unele compromisuri in favoarea rapiditatii, daca scutesc 2 zile de munca, prefer sa mananc mici facuti de macelar fara cimbru.:))
Consider ca nu se manca mai sanatos acum un secol, oamenii in general erau supraponderali iar asteptarile de supravietuire erau mult mai mici. Prefer bucataria moderna, cu mai putine grasimi bazata pe vegetale cat mai putin pregatite termic si proteine animale excluzand grasimile si colesterolul.
Sanatate va doresc

#112
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.400
  • Înscris: 25.05.2015
mie imi plac condimentele si ierburile in mancaruri, dar folosite cu cap. problema ce o vad eu, e ca majoritatea pun la gramada. iarasi, inspiratia de moment nu e rea in bucatarie, dar trebuie sa existe o chibzuinta. sa ma explic mai bine. da'i romanului o bucatarie si spune'i sa faca mici. va pune vita si porc, fara o explicatie anume. ies mai buni cu porc spune el. eu spun ca porcul nu da o armoma mai buna pe gratar la mici. aroma ceamai buna este data de carnea de vita. daca o ai suficient de grasa si de buna calitate, ajunge sa aduca la gust cu cea de oaie (mi s'a intamplat sa fiu intrebat, da oaie, oaie cat ai pus? jumatate?). grasimea de vita e un punct principal. porcul o strica. apoi sa mergem mai departe. pe principiul pne acolo ca e bun, romanul va pune: usturoi, bicarbonat (niciodata suficient), supa de oase (se complica inutil), piper, sare, va sari ienibaharul ca nu stie ce e ala, va pune in schimb cimbru, boia (dulce sau iute, ce are in casa), delikat. si apoi ii va arunca in tigaie si va lauda micii de la selgross pentru ca ai lui .... ai lui domle le lipseste ceva. normal, ca le lipseste. ceapa si pesmet si ai chiftele.
eu repet, la mici pastrati reteta simpla si amestecati compozitia cu 2 zile inainte. apoi vorbim daca micii astia sunt sau nu buni. dar puneti'i pe gratar, nu in tigaie.

cu titlul de experimet, luati 200 gr de carne ( aici va recomand porc, vita daca nu e de calitate va fi prea tare). taiati'o cuburi. puneti peste ea praf de usturoi, bicarbonat si eventual cateva linguri de bere/vin. lasati'o la rece intr'un castron cateva ore. trageti'o rapid in tigaie, la foc tare, fara sa o uscati. gustul o sa fie asemanator celor de mici. chestie derivata din shashlik.
la fel, craveti proaspeti (din aia rosii, pre-fierti). doi catei de usturoi zdrobiti, tigaie. creveti cu gust de mici.
desi usturoiul e ingredientul comun, nu va face totusi mici din orice puneti in tigaie.

Editat de argentum, 07 februarie 2016 - 18:30.


#113
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 6.307
  • Înscris: 15.01.2007
Au fost buni micii de la billa !

#114
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.400
  • Înscris: 25.05.2015

Vizualizare mesajarschery, pe 07 februarie 2016 - 18:11, a scris:

Inca ceva,vad ca si condimentele sunt diferite, cimbrul cultivat de bunica mea la tara si uscat de ea, pus pe carnea de porc de ignat la taiatul porcului, are un gust foarte bun, cel cumparat la plic este doar o buruiana uscata, are un gust total diferit si foarte fad.


sunt mai multe variatii de cimbru decat ai crede. vorbind de ierburi uscate cumparate, am repetat de cateva ori, pe mine m'au apucat pandaliile cand am cumparat leustean fabricat in germania. asta a fost de mare fel pentru mine. nici macar leustean nu mai putem produce...

eu cultiv cimbru din cand in cand, cat sa'mi ajunga pe cativa ani. stiu ca e bine sa'l ai proaspat in fiecare an, dar cimbrul crescut de mine, bate la fund si dupa 2 ani pe cel uscat de magazin.

#115
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.678
  • Înscris: 21.10.2009

Vizualizare mesajarschery, pe 07 februarie 2016 - 18:11, a scris:

Eu nu suport idile comuniste, riguarea regulilor comuniste etc. Frate daca 90% din oameni spun ca norma este greșita, nu trebuie sa te gĂąndești ca aia sunt prosti ci sa schimbi norma. Sincer mi se rupe cum făceau aia mici la 1800, eu mananc ce-mi place si nu-mi place cimbrul cu vita si mai ales urasc enibaharul, care se foloseste foarte des in preparatele tocate din Bulgaria si Turcia si sunt groaznice.
Din pacate desi deviez puti discutia, asta este si o disputa care o am cu tatal meu, care cand face carnati se complica cu ciorbe de oase si alti draci, iar noi toata familia in afara de el cumparam carnati uscati fiindca nu ne plac aia "zemosi" cu supa de draci si nici cu un milion de ierburi care au gusturi diferite. Sincer mi-emi plac preparatele usuoare cu maximum doua condimente unde unul se considera usturoiul, si unde poti intelege exact ce mananci, nu carnati de culoare verde ca au cimbru, si mai stiu eu ce buruieni prin ei.
La fel si la mici, daca este sa manac la carciuma, dupa parerea mea cei mai buni sunt la carciuma aia mica de pe sina de la Obor, in spate peste drum de targul de vechituri, iar daca este sa cumpar mici facuti sunt cei din porc/vita de la Mantuleasa. Si nu eu nu suport micii care sunt pasta, carnea tocata o prefer tocata mai mare si nu pasta. De exemplu tot la macelaria de mai sus gasesc carnat tocat cu barda unde ai bucatele de carne cam de 5 mm - max 1 cm, sunt spectacol.
Inca ceva,vad ca si condimentele sunt diferite, cimbrul cultivat de bunica mea la tara si uscat de ea, pus pe carnea de porc de ignat la taiatul porcului, are un gust foarte bun, cel cumparat la plic este doar o buruiana uscata, are un gust total diferit si foarte fad.

Nu am nimic cu cei mai batrani insa normele trebuiesc revizuite periodic in functie de confortul omului si de gusturile lor care se schimba constant. Si  sunt de acord cu unele compromisuri in favoarea rapiditatii, daca scutesc 2 zile de munca, prefer sa mananc mici facuti de macelar fara cimbru.:))
Consider ca nu se manca mai sanatos acum un secol, oamenii in general erau supraponderali iar asteptarile de supravietuire erau mult mai mici. Prefer bucataria moderna, cu mai putine grasimi bazata pe vegetale cat mai putin pregatite termic si proteine animale excluzand grasimile si colesterolul.
Sanatate va doresc
Te inseli prietene.cimbrul din micii pe care-i manci tu poate e din acela fara gust de care ai pomenit si din cauza asta nu il simti in compozitie.ceea ce numesti tu mici tocati grosier nu sunt mici.la fel ca ciorba de burta facuta din cuburi de vita.nu e ciorba de burta ci cu burta.in ziua de azi toata lumea face mici dar nu le iese la toti.unii nici nu stiu ce-s aia.ii confunda cu chiftelele.

#116
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 631
  • Înscris: 29.11.2010

Vizualizare mesajcalinjack, pe 08 februarie 2016 - 06:14, a scris:

Te inseli prietene.cimbrul din micii pe care-i manci tu poate e din acela fara gust de care ai pomenit si din cauza asta nu il simti in compozitie.ceea ce numesti tu mici tocati grosier nu sunt mici.la fel ca ciorba de burta facuta din cuburi de vita.nu e ciorba de burta ci cu burta.in ziua de azi toata lumea face mici dar nu le iese la toti.unii nici nu stiu ce-s aia.ii confunda cu chiftelele.
Respect parerea tuturor, insa nu cred ca se pune problema de inselat... tocmai aici este smecheria, toti avem dreptate fiindca omul nu poate sa fie incorsetat in norme, noi suntem de sorginte divina si suntem unici fiecare, deci gustul meu difera la fel si preferintele de textura etc. Deci si tu ai dreptate frate si eu, fiecare cu gustul lui, norma nu trebuie sa oblige ci sa constate, adica constata ca o majoritate prefera un anumit gust, dar este groaznic sa oblige minoritatea sa se conformeze aici este primejdia. Va doresc mici buni, si subscriu ca micii nu au ce cauta in tigaie, doar pe gratar.

Editat de arschery, 13 februarie 2016 - 09:22.


#117
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Fiindcă am auzit numai de bine, weekendul trecut am încercat si eu faimoșii mici de Selgros, sortimentul fără oaie. Gustul a fost mediocru, textura nu a fost OK si m-am oripilat când am citit rețeta de pe eticheta, sunt plini de E-uri.
Eu așa ceva nu mai cumpăr.

#118
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 5.554
  • Înscris: 24.01.2007
Popești-Leordeni, strada Miraslau. Unii dintre cei mai buni mici.

#119
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 631
  • Înscris: 29.11.2010

Vizualizare mesajDau, pe 22 februarie 2016 - 22:44, a scris:

Popești-Leordeni, strada Miraslau. Unii dintre cei mai buni mici.
Poti da mai multe informatii ce gasim pe strada aia? ma gândesc sa dau maine o fuga...

#120
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.239
  • Înscris: 11.04.2006
in iasi nu am mai gasit de mult mici ca odinioara, ori prea zgarciosi, ori sfaramiciosi. si in functie de furnizor mici de la kauf, selgros, etc sunt diferiti. odata, acum vreo cativa ani, la kaufland am scuipat din prima gura un mic si l-am aruncat.

#121
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 5.554
  • Înscris: 24.01.2007

Vizualizare mesajarschery, pe 03 martie 2016 - 19:05, a scris:


Poti da mai multe informatii ce gasim pe strada aia? ma gĂąndesc sa dau maine o fuga...
In primul rand ai să-ți dai seama rapid unde se afla dupa numărul de  masini parcate si pe o parte si pe alta a strazii si un furnal de unde iese mult fum.
Inițial vei avea un șoc, eu am avut, este o chestie mai mult improvizata, nu te aștepta la vreun restaurant.
In schimb produsele sunt proaspete,  ieftine si foarte gustoase!
In timpul săptămânii, pe la prânz, ai sa vezi mașini de la toate bancile/societățile din zona. :)

#122
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.935
  • Înscris: 21.10.2014

Vizualizare mesajDau, pe 03 martie 2016 - 19:26, a scris:


In primul rand ai să-ți dai seama rapid unde se afla dupa numărul de  masini parcate si pe o parte si pe alta a strazii si un furnal de unde iese mult fum.
Inițial vei avea un șoc, eu am avut, este o chestie mai mult improvizata, nu te aștepta la vreun restaurant.
In schimb produsele sunt proaspete,  ieftine si foarte gustoase!
In timpul săptămânii, pe la prânz, ai sa vezi mașini de la toate bancile/societățile din zona. :)

Pai ii vinde cruzi sau stai acolo sa-i halesti?

#123
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 5.554
  • Înscris: 24.01.2007
Poti sa ii mananci si avolo, sunt vreo cateva mese din plastic asezate. Dar mai bine ii iei la pachet.

#124
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.935
  • Înscris: 21.10.2014

Vizualizare mesajDau, pe 03 martie 2016 - 19:44, a scris:

Poti sa ii mananci si avolo, sunt vreo cateva mese din plastic asezate. Dar mai bine ii iei la pachet.

Deci ti-i da gata prajiti, nu poti sa-i iei cruzi, da?

#125
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 5.554
  • Înscris: 24.01.2007
Nu am vazut ca cineva sa-i cumpere cruzi.  C


#126
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.176
  • Înscris: 04.03.2014
Vi se pare buna reteta asta?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-QoSxlU-UQY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate