Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Pilonul II

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 16.07.2007
Astazi am primit un mail de la ING din care citez:

Quote

Pana la momentul in care vei primi documentul, iti spunem ca in ultima zi a lunii decembrie 2012, activul tau personal totaliza 8.640,14 lei.

Ce inseamna asta? Cind voi iesi la pensie voi primi aceasta suma in transe lunare inapoi? M-as mira!

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,659
  • Înscris: 07.02.2003
Nu, aia e suma stransa de tine care se imparte pe anii de pensie Posted Image

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009

View Postandreic, on 15 aprilie 2013 - 21:43, said:

Nu, aia e suma stransa de tine care se imparte pe anii de pensie Posted Image

Pai si cum naiba stie cati ani de pensie o sa ai, ca sa iti imparta banii egal?

#4
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
eh, ori ii ia pe toti odata ori esalonat, stabileste el cate transe. Oricum, e fix zero. Am avut si eu asa ceva si am renuntat, in 7 ani mi-au dat o capitalizare de 150 ron, adica mucii pe fasole. Vb de grawe. Am retras banii in pierdere dar i-am investit si am recuperat si paguba. Invatare de minte, nu merita cotizare la jmecheri, ei se folosesc de banii nostri munciti din greu si ii dau inapoi peste 10-20 ani devalorizati ca nu-ti permiti sa mergi nici intr-o vacanta calumea daramite asa zisa pensie. Prin 2003-2004 promiteau marea cu sarea, parea ceva fabulos precum ca cotizezi vreo 90 mil si iti dau miliardu. Nici pomeneala, daca vedeai 94 mil dupa 20 de ani de contract ( pardon, economisire)  inapoi cred ca trebuia sa le pupi talpile. Prin 2024 cred ca dau toti faliment la cum merg treburile.

Andreic a zis bine, e suma adunata pana in 2012, cu sau fara capitalizare ( chiar daca e, e ceva infim). Ai contractul? vezi cand expira, calculeaza daca merita sa mai continui sau nu.

Edited by xkos, 15 April 2013 - 21:55.


#5
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Am subliniat si eu la celalalt topic, cu pensia privata pilonul II si III ca nu merita sa faci in afara de RCA si o asigurare de accidente pentru cei cu loc periculos de munca, nici o alta asigurare.Prin aceasta alimentezi numai primele si salariile lunare a capuselor care stau la birou si nu fac nimic.

#6
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Ai subliniat acum, dar acu 10 ani unde erai? atunci era nevoie de o deschidere de ochi...

Edited by xkos, 15 April 2013 - 22:24.


#7
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 16.07.2007

View Postxkos, on 15 aprilie 2013 - 21:51, said:

Andreic a zis bine, e suma adunata pana in 2012, cu sau fara capitalizare ( chiar daca e, e ceva infim). Ai contractul? vezi cand expira, calculeaza daca merita sa mai continui sau nu.

Pai ce contract sa am? Nu este AIG sau alti ciorditori cu asigurari de viata, ci pensia pilonul II, la care, in 2007, orice cetatean sub 35 de ani parca, a trebuit sa adere. Atunci am completat o foaie cu niste date personale si atit. Eu personal nu cotizez din buzunarul propriu niciun ban la asta, nici macar contract nu stiu daca am sau nu. Cine n-a optat pentru o companie anume a fost repartizat aleatoriu.
Unii mai sus au zis sa reziliez. Cum? Probabil o voi face in masura in care este posibil, daca apar vesti ca se va nationaliza, ca si in cazul Ungariei, unde acum citiva ani statul a confiscat aceste pensii. Mai bine zis a dat de ales la cetateni, cei care n-au vrut nationalizarea nu vor mai primi pensie de la stat.

Edited by fezo, 15 April 2013 - 23:01.


#8
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012
Din banii care se duceau la stat (10,5% din salariul brut), o parte (4% din salariul brut) sunt redirectionati catre administrare privata (Pilonul II).

Nu se scoate din buzunar nici un ban.
Contributiile catre Pilonul II se acumuleaza intr-un cont personal, bani care se investesc in titluri de stat, obligatiuni si depozite, adica in instrumente cu venit fix.
Potrivit legii 411/2004, nu poti avea mai putin decat ai contribuit, la iesirea la pensie.

Banii se vor primi cand te vei pensiona.
Nu se stie inca, cum se va primit pensia.

Pana acum, cei care au iesit din Pilonul II, ori au murit, ori s-au pensionat pe caz de boala. In aceste situatii banii s-au dat toti odata, fie la participant, fie la mostenitori.


Pentru cei care considera ca banii dati la altii : sunt pe mana smecherilor/capuse/ si alte categorisiri......

Aveti voi solutii mai bune?

Edited by alexxxxyy, 15 April 2013 - 23:17.


#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postfezo, on 15 aprilie 2013 - 21:32, said:

Astazi am primit un mail de la ING din care citez:



Ce inseamna asta? Cind voi iesi la pensie voi primi aceasta suma in transe lunare inapoi? M-as mira!


    Cand o sa iesi la pensie o sa primesti esalonat 8000 de lei, in 20 de ani, adica vreo 20 de lei pe luna.
Nu ma crezi ? Asteapta putin si ai sa vezi !

#10
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 16.07.2007

View Postalexxxxyy, on 15 aprilie 2013 - 23:15, said:

Banii se vor primi cand te vei pensiona.
Nu se stie inca, cum se va primit pensia.


Da, probabil ca nu vom vedea niciodata acesti bani, sau daca ma gindesc mai bine, acesti bani reprezinta cei 15% din salariu ce vom lua ca pensie. Parca recent afirmase cineva acest lucru nu?

View Postcspot, on 15 aprilie 2013 - 23:20, said:

Cand o sa iesi la pensie o sa primesti esalonat 8000 de lei, in 20 de ani, adica vreo 20 de lei pe luna.
Nu ma crezi ? Asteapta putin si ai sa vezi !

Stai nene, ca pina la pensie mai am de tras vreo 30 de ani. Daca in 5 ani s-au strins 8000 de lei in 30 se mai stringe ceva.

#11
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postalexxxxyy, on 15 aprilie 2013 - 23:15, said:

Nu se scoate din buzunar nici un ban.
Contributiile catre Pilonul II se acumuleaza intr-un cont personal, bani care se investesc in titluri de stat, obligatiuni si depozite, adica in instrumente cu venit fix.
Potrivit legii 411/2004, nu poti avea mai putin decat ai contribuit, la iesirea la pensie.

Pentru cei care considera ca banii dati la altii : sunt pe mana smecherilor/capuse/ si alte categorisiri......


Potrivit legii, cei care au aplicat la pilonul 2 si 3 de pensii vor primi inapoi fix un rahat. Va promit eu !



fezo said:



Stai nene, ca pina la pensie mai am de tras vreo 30 de ani. Daca in 5 ani s-au strins 8000 de lei in 30 se mai stringe ceva.

   N-ai inteles ! De strans, se strange la ei ! Ce o sa iei tu inapoi e alta poveste.

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,659
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAnn0nyym0us, on 15 aprilie 2013 - 21:45, said:

Pai si cum naiba stie cati ani de pensie o sa ai, ca sa iti imparta banii egal?
Pai nu stie, se face o esalonare generalista ca si la stat, daca ai crapat asta e. Oricum sistemul de stat se duce in cativa ani in mod natural, deci atentie mare unde investiti pensia... sa nu se ajunga ca in Cipru Posted Image

#13
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View Postxkos, on 15 aprilie 2013 - 22:24, said:

Ai subliniat acum, dar acu 10 ani unde erai? atunci era nevoie de o deschidere de ochi...

Uita-te pe celalalt topic si-ai sa vezi.Acum 10 ani nu puteai convinge pe nimeni de inutilitatea pensiei cu "constrangere".Baietii destepti de la birouri au luat lectii speciale de comunicare cu manipularea opiniei si o data inceputa "ofensiva" tu ca unul singur impotriva curentului nu aveai nicio sansa.

#14
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012
Va inteleg neincrederea... este absolut normala...
Inteleg ca sunteti frustrati pe experientele traite, incat nu concepeti ca ceva bun se poate intampla, fie ca e vorba de primirea pensiei sau nu...

UN SINGUR CAZ nu puteti aduce, in care cineva nu si-a primit banii, din pilonul II si III. Indiferent de cat de mult ati cauta.
Ele deja functioneaza.

Pentru a face o afirmatie obiectiva, cititi masurile de protectie din sistemul de pensii privat.

Ideea e urmatoarea:

PENSIA ESTE O ALEGERE care se face devreme... Cu cat mai repede, cu atat mai bine.
Indiferent cum alegeti sa adunati bani (investitii, P2,P3, AV cu Pensie, Imobiliare si etc...) veti avea ce ati "sadit".

Daca nu faceti absolut nimic, crezand ca veti avea timp...sau ca cineva va avea grija de voi....riscati cumplit cu propria viata...

#15
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View Postalexxxxyy, on 16 aprilie 2013 - 10:45, said:

Va inteleg neincrederea... este absolut normala...
Inteleg ca sunteti frustrati pe experientele traite, incat nu concepeti ca ceva bun se poate intampla, fie ca e vorba de primirea pensiei sau nu...

UN SINGUR CAZ nu puteti aduce, in care cineva nu si-a primit banii, din pilonul II si III. Indiferent de cat de mult ati cauta.
Ele deja functioneaza.

Pentru a face o afirmatie obiectiva, cititi masurile de protectie din sistemul de pensii privat.

Ideea e urmatoarea:

PENSIA ESTE O ALEGERE care se face devreme... Cu cat mai repede, cu atat mai bine.
Indiferent cum alegeti sa adunati bani (investitii, P2,P3, AV cu Pensie, Imobiliare si etc...) veti avea ce ati "sadit".

Daca nu faceti absolut nimic, crezand ca veti avea timp...sau ca cineva va avea grija de voi....riscati cumplit cu propria viata...

Cel putin stim ca n-am dat salariul lunar pe gratis pentru cineva care a completat numai un formular si sta bine mersi la birou asteptand noi fraieri.

Daca piloanele astea s-au introdus doar de 5-6 ani cum vrei sa ia careva deja pensie ca doar n-o iesi la 40-42.

#16
veronica1

veronica1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 02.02.2007

View Postxkos, on 15 aprilie 2013 - 21:51, said:

eh, ori ii ia pe toti odata ori esalonat, stabileste el cate transe. Oricum, e fix zero. Am avut si eu asa ceva si am renuntat, in 7 ani mi-au dat o capitalizare de 150 ron, adica mucii pe fasole. Vb de grawe. Am retras banii in pierdere dar i-am investit si am recuperat si paguba. Invatare de minte, nu merita cotizare la jmecheri, ei se folosesc de banii nostri munciti din greu si ii dau inapoi peste 10-20 ani devalorizati ca nu-ti permiti sa mergi nici intr-o vacanta calumea daramite asa zisa pensie. Prin 2003-2004 promiteau marea cu sarea, parea ceva fabulos precum ca cotizezi vreo 90 mil si iti dau miliardu. Nici pomeneala, daca vedeai 94 mil dupa 20 de ani de contract ( pardon, economisire)  inapoi cred ca trebuia sa le pupi talpile. Prin 2024 cred ca dau toti faliment la cum merg treburile.

Andreic a zis bine, e suma adunata pana in 2012, cu sau fara capitalizare ( chiar daca e, e ceva infim). Ai contractul? vezi cand expira, calculeaza daca merita sa mai continui sau nu.

"Am retras banii in pierdere"

Pentru cineva care a cotizat vreo 3 ani si apoi s-a stabilit in strainatate, poate sa-si retraga banii ? In ce conditii ? Multumesc !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate