Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Austria 2013

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#55
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,631
  • Înscris: 12.12.2006
Elena, sa va fie de bine concediul. Cam asa am facut si noi, Grossglockneralpenstrasse intr-o zi, Kimml in alta, chei in cate o dupa amiaza pt ca au ora de inchidere mai tarziu... noi am vazut inca vreo 2 chei. Asa ca mi se pare ca v-ati miscat foarte bine, e mai important sa vezi ceva ca lumea si sa savurezi locurile decat sa alergi de colo-colo.

#56
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Multumesc, mdt, si asa am alergat mai mult decat am crezut.

Si cate va poze, cam 1 pentru fiecare zi descrisa. Posted Image

Attached Files


Edited by elena_j, 30 August 2013 - 12:06.


#57
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Elena, ne poti spune te rog despre cazare, costuri, pe booking sau la ei pe site ai rezervat? Ati avut mic dejun sau v-ati gospodarit singuri?
Multumesc!

#58
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008

View Postvalentinag, on 02 septembrie 2013 - 12:57, said:

Elena, ne poti spune te rog despre cazare, costuri, pe booking sau la ei pe site ai rezervat? Ati avut mic dejun sau v-ati gospodarit singuri?
Multumesc!

Cazarea a fost aici: http://www.haus-duernberger.at/, cu rezervare direct la proprietar. A fost 47 eur pe zi, cu mic dejun inclus.Camera basic, nepretentioasa, cu baie, noua ne-a placut. Aveai impresia ca esti musafir la cineva acasa. :). Oricum, e o pensiune foarte mica, cred ca 3-4 camere au. Proprietara foarte draguta, micul dejun cred clasic la ei, cu produse din supermarket: gemuri, branza, sunca/salam felii, iaurt, fulgi de cereale, oua fierte, cafea.
2 mici posibile inconveniente: 1. casa este amplasata exact langa soseaua ce duce spre Innsbruck, a.i se aude traficul, nu e chiar liniste mereu. 2. micul dejun se servea la ora 8.30, ceea ce pentru noi a fost un mic inconvenient, fiindca pierdeam o parte din dimineata inainte de a pleca pe trasee (da, stiu ca e concediu, dar suntem adeptii lui "cine se trezeste de dimineata ... :)"). In fine, poate pentru altii nu reprezinta un inconvenient, mie personal mi-ar fi prins bine sa stiu inainte.

#59
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Bine v-am regasit! Dupa frumoasa experienta in Salzburgerland de acum 2 ani (cu un pic de Salzkammergut - vizita Hallstatt), v-as ruga sa-mi recomandati o alta zona frumoasa a Austriei in care sa petrecem 7-8 zile la vara. Nu ne intereseaza in mod special statiuni sau muzee, ci cat mai mult timp petrecut in aer liber, orasele pitoresti, peisaje montane frumoase. Vad ca s-a mai discutat pe forum despre Tirol sau Carinthia, n-as sti spre care sa ma indrept. Va multumesc anticipat pentru orice sfaturi.

#60
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008
Elena, am citit ca ati fost in zona Salzkammergut si ati optat pentru mijloacele de transport in comun.
Si eu vreau sa petrec un concediu de aproximativ 12 zile, ori in luna mai, ori in iunie (inca ne gandim cand sa mergem ca sa fie mai cald, probabil vom opta pentru iunie). Vrem sa stam in Viena, in Salzburg si 2 zile probabil ca in St Wolfgang.
Inca nu ne-am hotarat cate zile sa stam in zona Salzburg, pentru a ne putea plimba in cat mai multe locuri din jur.
Ma poti sfatui in acest sens si totodata sa-mi spui cum ar fi mai ok cu deplasarile din Salzburg spre restul locurilor? Ar fi mai ok sa inchiriem masina sau sa optam pentru transportul in comun?
Multumesc

#61
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Andrulina, nu iti recomand vacanta in mai datorita vremii instabile. Eu am fost in Austria cred ca de vreo 7 ori, de fiecare data la sfarsitul lui iunie (de obicei dupa 15 iunie) si a cam fost loterie: in jumatate de cazuri a fost vremea foarte frumoasa, iar in jumatate de timp a fost vreme frumoasa amestecata cu ploi de scurta durata. Din iulie vremea e mai buna, dar cresc si preturile :)

#62
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008
Deci, sa inteleg ca din iulie ar fi ok pt a nu prinde ploi? E valabil pentru toata Austria, sau doar zona montana?
Din pacate, nu putem pleca atunci, iar in iunie putem pleca doar la inceputul lunii, pentru a putea sa ne intoarcem pana pe 15 iunie acasa.
Multumesc pentru sfat, in cazul asta cred ca ne vom gandi spre alte destinatii, dar suntem in pana de idei :)

#63
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Andrulina, nu am folosit mijloace de transport in comun decat in Salzburg, am lasat masina la o parcare de la periferie si de acolo am folosit mijloace de transport in comun, spre Helbrunn si spre orasul vechi. In orasul vechi am mers foarte mult pe jos. In rest, am avut masina personala pe care am folosit-o in toate excursiile. In Salzkammergut nu am ajuns efectiv decat 1 zi, cand am vizitat Halstatt-ul, in rest zona principala de actiune a fost Salzburgerland. Nu stiu ce sa zic despre mijloacele de transport in comun, e posibil sa fie foarte bine puse la punct, dar de exemplu pentru o excursie pe soseaua alpina Glossglockner e mult mai bine sa mergi pe cont propriu, in opinia mea. In rest, din ce am vazut exclusiv in Salzburg, sistemul de transport e foarte bine pus la punct, ai orar pe zile, pe trasee, in statii ai panouri electronice pe care te anunta cate minute mai sunt pana ajunge autobuzul x... Imi pare rau ca nu te pot ajuta cu mai multe detalii.

#64
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008
. Vad ca s-a mai discutat pe forum despre Tirol sau Carinthia, n-as sti spre care sa ma indrept. Va multumesc anticipat pentru orice sfaturi.

Am luat la picior( al nostru,Posted Image  al masinii) atat  Salzkammergut si Salzburgerland cat si Tirol. In Carinthia am stat doar cateva zile in Velden, dar am reusit sa vedem o buna parte din zona. Daca doresti un sfat, alege Tirol. Noi am stat intr-un an in  Seefeld,  am vizitat toata zona tirolului cat si castelele din sudul Bavariei, manastirea Ettal, Garmisch. Este superba zona!Noi am fost de cateva ori ca sa putem vedea tot ce ne interesa. Sunt palate, biserici, sosele alpine, sate uitate de lume, dar atat de frumoase, ferme unde puteti manca, trenuletele cu aburi, canioane, ghetari, trambuline de sarituri cu schurile( merita si ele o vizita).
De la Tirolul de est cu Kitzbuhel, St.Johann in Tirol, Alpbach,Mayrhofen, Schwaz, Achensee la Tirolul de vest cu Seefeld, Innsbruck, Fulpmes, Telfs, Ehrwald, Imst doar cateva care mi-au ramas in minte.Garantat, va fi un concediu de neuitat. Aveti plimari cu trenuletul pe valea Stubaital la Fulpmes, aveti plimbari  cu trenul cu aburi si combinat cu vaporas la Achensee, Valea Otztal, valea Zillertal.Puteti trece granita in Germania sa vedeti Mittenwald, Garmisch, spre varful Zugspitz, sau spre Reutte pentru a ajunge la Fussen pentru castelele din zona. In orice zona va planificati concediul, va stau la dispozitie cu sfaturi.
Este frumoasa si Carinthia, are multe lacuri, statiuni estivale, sosele alpine, dar eu as alege totusi Tirol.
Cred ca am mai scris undeva pe forum, la dus( sunteti mai odihniti) lasati autostrada si mergeti pe soseaua de langa Dunare. Nu veti regreta o clipa!

#65
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Multumesc, Daniela, cum ne hotaram si fac un plan de bataie, revin cu intrebari unde am nelamuriri :).

Ah, voi ati stat intr-o localitate anume tot sejurul sau v-ati cazat la diverse pensiuni in functie de itinerariul concediului?

Multumesc inca o data pentru recomandare!!!

#66
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008
Ah, voi ati stat intr-o localitate anume tot sejurul sau v-ati cazat la diverse pensiuni in functie de itinerariul concediului?

Nu sunt adepta mutatului dintr-un loc in altul in timpul vacantei, aleg de obicei locul de cazare, astfel incat sa pot face zilnic trasee cu masina la diferite obiective, dar sa pot sa am timp sa petrec si in natura ore bune, mai ales plimbari prin canioane, cu vaporase cu trenulete, sa savurez o cafea timp indelungat intr-un decor idilic, sa vizitez o ferma sau un muzeu al satului, sa luam masa la un han sau pensiune in liniste.De obicei oprim in majoritatea satelor prin care trecem, asa am reusit sa descoperim farmecul unor localitati care ne-au ramas la suflet si nu erau trecute ca locuri turistice.
In schimb, mereu ne-am cazat  cateva zile pe traseu, pana a junge la destinatia de vacanta. Asa am reusit sa vedem  oraselele, castelele, fermele situate pe malul Dunarii, fermele de piersici din zona sunt o minunatie.In alti ani, ne-am aventurat la intoarcere prin Stiria si tot asa.
Oricum, in ultimele 2-3 concedii petrecute in zona, am inceput sa sarim palatele, castelele, diverse muzee, ne-am axat mai mult pe plimbat in aer liber, am cautat toate fermele transformate in muzee,   cred ca nu am scapat nici-o sosea alpina din zona, am urcat pe toti  muntii( cu telecabina, trenulet, etc.) si am vizitat atatea sate, ca nu le mai tin sirul.
Iar Tirolul are suficiente locuri de o frumusete aparte.

#67
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Multumesc pentru raspuns si scuze ca insist - ce localitate de cazare mi-ai recomanda atunci in Tirol pentru "invartitul" eficient prin zona?

#68
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Eu iti recomand Pertisau, pe malul lacului Achensee.

#69
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postelena_j, on 04 martie 2015 - 10:43, said:

Multumesc pentru raspuns si scuze ca insist - ce localitate de cazare mi-ai recomanda atunci in Tirol pentru "invartitul" eficient prin zona?


Eu am stat in Lermoos, pe granita intre Austria si Germania, la vreo 20 km de Garmisch - Partenkirchen si la fel aproape de Zugspitze. Zona a fost ideala pentru vizitat sudul Bavariei, partea estica a Tirolului si Insbruck. Daca te hotarasti pentru zona asta, iti pot recomanda o pensiune care a fost super ok, iar in baza rezervarii acolo, aveai si acces neconditionat pe perioada rezervarii la o piscina in aer liber cu o vedere superba spre Zugspitze. Este incredibil cat te poate recupera o balaceala in piscina dupa o zi de haladuit. In ultima zi, chiar am stat jumatate de zi la piscina (aveau si niste topogane, mai spre copii dar te puteai da fara probleme si ca adult)

O alta locatie buna a fost in St Johann in Tirol unde aveai acces gratuit de asemenea la o piscina acoperita dar care avea iesire si afara ( cu apa incalzita). E o chestie senzationala ca afara sa ploua si sa fie 10 grade iar tu sa stai cu fata in sus, in piscina descoperita cu apa calda si picaturile de ploaie sa iti cada pe fata. Offff, mult mai e pana la concediu. De asemenea si aici iti pot recomada un hotel

Edited by bogwol, 04 March 2015 - 15:30.


#70
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008
Mi-am rupt 2 zile si-am vizitat tirolul cand am stat in Lofer. Apoi, special pentru zona am stat intr-un an in Seefeld, iar anul trecut in Mittenwald. Desi planul era foarte incarcat anul trecut,zile putine, n-am rezistat ispitei si  ne-am plimbat iar prin locurile care ne-au ramas in suflet din tirol.
Mie mi-a placut Seefeld, dar toate statiunile din zona sunt frumoase si usor de plecat la plimbare in alte parti.
Cum au sugerat colegii mai sus, merita Lermoos, Pertisau, St. Johann in Tirol, Hall in Tirol, Igls
Mi-a placut foarte mult St. Johann in Tirol, dar si Hall in Tirol, Igls ( daca vreti sa petreceti serile in Innsbruck).
Zonei de vest  i-am acordat mai putin timp,dar de fiecare data am vizitat valea Stubaital.In rest doar in trecere spre diferite locuri de vizitat, in fuga.Am vazut Telfs, Fulpmes. Foarte frumoasa pentru peisaj este si valea Zillertal cu Zell am Ziller si Mayrhofen
Intre Jenbach si Achensee circula trenul cu aburi, apoi plimbarea poate continua cu vaporase pe lac.
Daca reusesc sa ma uit pe poze, poate imi aduc aminte si alte locuri frumoase.

#71
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Va multumesc pentru raspunsuri! Deocamdata sunt inca la faza de documentare :). Am comandat si cateva brosuri de pe site-ul lor oficial... Probabil ca in perioada urmatoare o sa sondez si ofertele de cazare. Mai revin cu intrebari! :)

#72
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postelena_j, on 05 martie 2015 - 10:25, said:

.... sondez si ofertele de cazare. Mai revin cu intrebari! Posted Image

Ca un sfat (si pe mine m-a invatat cineva tot de pe sofpedia si a fost ok si adevarat); orienteazate de preturi si recenzii pe booking (sau similar) dar cere si oferta direct la pensiune/ hotel. Eu la St Johann in Tirol facusem initial prin booking (cca 600 euro), dupa care am aflat recomadarea si am cerut oferta direct si m-a costat 520 euro la acelasi hotel si aceasi perioada. Am anulat bookingul si am rezervat direct la ei. Tot persoana respectiva mi-a zis ca daca faci direct la ei, de obicei obtii camere mai bune. Inclin sa cred ca are dreptate si aici intrucat la sosire mi s-au dat cheile la doua camere si mi s-a zis sa o aleg pe cea care imi pace mai multPosted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate