Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Austria 2013

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#1
Sadguardian

Sadguardian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.07.2009
Buna tuturor


Anul acesta imi doresc sa merg in Austria, timp de 7 zile, cu 3 cazari pentru 4 persoane.
Traseul va fi urmatorul:

Prima zi
Plecare la 5 dimineata de la Deva-Arad-Nadlac pe DN 7\E68 urmat de M43 Nadlac - Szeged si M5 Szeged - Kecskemet. De aici o sa intram pe drumul national 52 pana la localitatea Solt si Dunafoldvar, pe drumul 61 spre Cece si Simontornya, dupa care pe drumul 64 catre Enying si M7 pana la Letenye (granita cu Croatia si Slovenia). De aici pe A5 pana la Maribor, dupa care vom merge spre Lavamund si Dravograd de DN 1 sau o alta varianta netestata personal ar fi cu trecere in Austria de la Maribor pe drumul 436 (in sus de Maribor) si L614 pana la ScholBberg. De aici pe drumul national 69 via Eibiswald cu iesire la Lavamund. De aici pe pe DN 81 pana la Sitterdorf si pe 85 pana la Ferlach - Sankt Jakob im Rosental si Villach.
Cazarea sper sa gasesc undeva intre Klagenfurt si Villach sau la Fakker Am See, in pofida faptului ca am trimis multe mailuri si nu am primit raspuns. O posibila cazare ar fi in Villach la Jugendhotel Egger la 98 E de 4 persoane + mic dejun \ camera \ noapte.
1. Prima intrebare ar fi, daca a mai fost cineva recent intre Kecskemet si Enying, cum e drumul si daca au aparut restrictii noi
2. Stie cineva un local \ terasa pe malul Lacului Balaton sau spre granita cu Slovenia, unde se poate manca mai ieftin si a ramas cu o impresie buna ?
3. A fost cineva pe alternativa mentionata cu Eibiswald si Scholssberg, deoarece este un drum montan si nu vrea sa ma trezesc ca e inchis sau undeva la jumatate raman fara asfalt Posted Image
4. Daca a fost cineva pe acest traseu, Arad - Szeged - M7 Balaton - Maribor - Lavamund \ Dravograd (sau prima localitate din Austria), intr-un mers intins, cu o singura oprire de jumatate de ora (fara cele de benzinarie Posted Image ), cam la cat timp ma pot astepta. Eventual un site mai exact ce iti calculeaza distanta in functie de zi si trafic.

A doua zi
Plecarea cel tarziu la 8 dimineata, dupa mic dejun, spre Lendorf pe A10, urmat de DN106 spre Lienz si urcare dincolo de Grossglockner pe 107 pana aproape de Zell Am See. De aici pe 311 pana la Bischofshofen, urmat de 166 pana la Abtenau sau pe A 10 pana la Golling an Der Salzach si pe 162 pana la Strobl. Cazare va fi in St. Wolfgang.
1. A mai fost cineva pe DN106 de la Lendorf la Lienz. E ok drumul ?
2. Dar pe 166 pana la Abtenau si Strobl ?
3. Inafara de Grossglockner, ce se mai poate vizita in traseul precizat ?

A 3-a zi - a 5-a zi
1. Ce se poate vizita in acea zona pe o distanta de 100 km.
2. Ce se poate vedea in Salzburg ?
3. Zona Hallstatt si cum se poate ajunge la mina de sare ?
4. Un card pentru reduceri la muzee, telecabine...valabil pentru acea zona si un pret daca se poate.
5. Orasul Vocklabruck si Wels ce s-ar putea vizita. Am inteles ca exista si ceva muzeu feroviar in apropiere.
6. Cine a mai fost in perioada 25 Iulie, ce vreme a prins ?
7. S-a putut face baie in lacurile respective in orice loc sau doar in zone amenajate (stranduri) si daca se poate intra cu mancare si un suc \ apa.

A 6-a si a 7-a zi
Plecarea va fi la 8 dimineata, cu trecere prin Hallstatt pana la Liezen dupa care ar fi doua alternative, fie pe A9\S6 si cat mai rapid spre Viena sau a doua: pe 117 spre Altenmarkt bei Sankt Gallen via Admont, urmat de Landl pe drumul 24 spre Marialzell via Wildaplen si pe 23 spre Murzzuschlag, iar in final pe S6 catre Viena. Cazarea va fi la 5 min de gradina Zoo si Schlossbrun Palace.
1. Ce s-ar putea vizita in Viena in 2 zile sau (in cazul cazari de o zi doar), de la 12 dupa masa pana seara la ora 10.
2. A vizitat cineva gradina Zoo si cat de mult dureaza un tur.
3. Un local mai ieftin unde se poate servi o mancare si o bautura acceptabila ca pret.
4. Ce supermarket-uri sunt mai accesibile in Viena ?

A 8-a zi
Este ruta de intoarcere de la Viena pana la Arad si Deva.

Intrebari generale:
1. Unde e mai indicat sa alimentezi cu benzina (Romania, Ungaria sau Austria si in ce loc. eventual benzinarii, cele de la granita, cele de pe sate).
2. Rovinieta, tot asemanatoare cu prima intrebare. Se poate lua si pe o zi ?
3. Limitarile de viteza pe autostrazi (chit ca pe M7 se circula 99% din autoturisme cu 140-170 km\h), pe drumurile nationale si local.
4. De asemenea, cine a fost in orasele mari (Salzburg, Viena), sunt probleme cu parcarile?


Va multumesc,
Alex

#2
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
1. Benzina iei fie din Romania fie din Austria. In Ungaria nu ai de ce sa alimentezi.

    In Austria benzina e sensibil mai scumpa pe autostrada (minim 20centi in plus) deci ca sa alimentezi la pret rezonabil tre sa iesi de pe autostrada, mergi max 5 km pana in prima localitate si vei gasi carburanti mai ieftini.

2. Rovigneta de Ungaria (daca vrei sa mergi pe autostrazi te costa cam 3000 forinti pe 10 zile) insa poti sa o cumperi si din Romania de la benzinariile Mol (vreo 53 lei9.
   Maribor e in Slovenia deci daca vei vrea sa mergi pe autostrazile lor va trebui sa dai 15€ pe 2 saptamani.

3. Limita de viteza pe autostrazi este de 130km/h. Se accepta un +10km/h peste limita. Mai exista limitari pe anumite sectoare de 80-100km/h si trebuiesc respectate cu strictete.

4. Problemele cu parcarile exista cand parchezi aiurea, parchezi o durata mai lunga decat cea maxima sau parchezi pe locurile rezidentilor.

5. Supermarket-ul cel mai accesibil in Austria este Hofer. Atentie poti plati doar cash sau cu card Maestro. Mai sunt si Spar, Billa, Merkur.

Ii mai las si pe altii sa raspunda.

#3
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
1. Viena e prea frumoasa ca sa-i aloci o zi sau mai putin. Merita sa dormi o noapte acolo, seara e o placere sa te plimbi cu caleasca. In plus, daca tot esti acolo, la plecare poti opri la Parndorf daca mai ai bani in portofel :)
2. In Vocklabruck nu ai ce vedea, e o localitate mica.
3. Unde va fi cazarea la Wolfgang? Si care e tariful?
4. Din Ungaria e mai bine sa nu alimentezi ( decat daca platesti in moneda lor ) si e si mai bine sa nu depasesti limita de viteza.
5. In lacurile mentionate nu poti face baie oriunde si nu in toate poti face baie.

#4
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008
Citeste si traseul meu postat la topicul Austria, poate primeste unele raspunsuri. Sunt multe de vazut in zona.
Eu am preferat sa ma cazez in zona salzburg si de acolo sa vizitez tot ce-am am putut si mi-a permis timpul.
Lienzul este un oras care merita vazut.  O cafea in Heiligenblut, peisajele sunt uluitoare.
Dar sa stii, iti ia mult timp traseul,de la Lienz la Zell am see, chiar daca pe harta pare putin. Soseaua este alpina, multe opriri pentru poze, ghetarul de admirat... este un tur de forta, eu am preferat intai sa ma cazez, apoi sa incep excursiile.
Dar fiecare cu programul lui, cu stilul lui.
Daca vrei mai multe amanunte, poti sa ma intrebi, cunosc destul de bine toata zona care vrei sa o acoperi

#5
Sadguardian

Sadguardian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.07.2009
Va multumesc pentru raspunsuri :D

@prisonbreak: 3. Am gasit cazare la Apparthotel St. Wolfgang, 125 E cu mic dejun. AIci e site-ul: http://www.apparthot...at/apphotel.php

@danielaionela: e bine de stiut, multumesc mult :)

#6
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
N-ai spus, cind ai de gind sa pleci. Daaar, felicitari pentru traseul ales, cu toate ca pina la soseaua 107 nu prea ai ce vedea. Aceasta sosea este renumita "Grossglockner Hochalpenstrasse". Vezi ca de pe la sfirsitul lui Octombrie pina pe la inceputul lui Mai este inchisa si se plateste "Maut":
http://www.grossglockner.at/en/preise/
In locul tau as face cumva sa introduc si Tihany (Balaton) in traseu, und chiar as ramine peste noapte si as scoate Wels si Voecklabruck din schema, alocind pentru asta ceva mai mult pentru Salzburg si Viena.
Vine asa:
Ziua 1) Deva-Tihany, vizita, mincat, dormit. Faci 7 ore de la Deva si-ti ramine timp sa vezi oraselul, care dupa parerea mea este Highlight-ul Balatonului si sa faci o baita de seara in lac
Ziua 2) Tihany-Winklern pe directia Graz-Klagenfurt-Villach
De la Tihany pina la Winklern faci cam 6...7 ore. Pierzi vreo 5 ore in zona pe Hochalpenstrasse si ajungi seara (19...20:00) la Kaprun sau Zell am See (aici ti-as recomanda "Gasthof Tauernstüberl")
Ziua 3) poti urca la Kaprun pe Gletscher (ghetar) --> Kizsteinhorn, dupa care fuguta la Salzburg (2 ore traseul Kaprun-Salzburg)
Ziua 4) Zalzburg cu plecare seara spre Viena
Restul de 3 zile Viena si intors acasa
La modul asta acoperi toate gusturile cu o gramada de Highlight-uri si-ti ramine timp pentru Viena, care reprezinta cireasa de pe tort ;)

#7
Sadguardian

Sadguardian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.07.2009
Mersi

O sa merg in 21-27 Iulie iar zona precizata am vizitat-o :)

#8
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o informatie - avansul pentru cazare se poate achita prin Western Union (asa procedam pentru Grecia de ex.) sau se face transfer bancar direct in contul proprietarilor pensiunii si cam care sunt costurile pentru astfel de transfere?
Multumesc anticipat si o zi buna va doresc!

#9
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postelena_j, on 17 aprilie 2013 - 08:59, said:

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o informatie - avansul pentru cazare se poate achita prin Western Union (asa procedam pentru Grecia de ex.) sau se face transfer bancar direct in contul proprietarilor pensiunii si cam care sunt costurile pentru astfel de transfere?
Multumesc anticipat si o zi buna va doresc!


ti-au cerut plata in avans? De obicei nu asa se procedeaza in austria. Eu am vreo 6 concedii petrecute in Austria si niciodata nu am platit in avans.....

#10
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
da, avans, 2 pensiuni diferite... cam 25% - 30% din valoarea cazarii.

#11
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
foarte ciudat!!! anul asta am facut rezervare direct pe site-ul pensiunii (pana acum faceam prin booking) si nu mi-au cerut avans, doar un numar de card drept garantie. In ce zona ai facut rezervarea? (poate o conta landul)

#12
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Nu e chiar ciudat, nici eu nu am platit pana acum avans in Austria, insa anul acesta am facut o rezervare pe booking pentru un apartament in Kappl si au vrut sa preautorizeze cardul. Le-am scris (rezervarea este cu anulare gratuita pana in iunie) si au fost de acord sa preautorizeze in iunie (de fapt atunci blocheaza banii si nu ii mai poti folosi - e si o metoda de a fi siguri ca platesti penalitatile in caz de anulare). De fapt, majoritatea pensiunilor si hotelurilor din Austria - de pe booking si tiscover (unde am cautat eu) cer avans sau plata cu o luna-doua inainte in acest an...

#13
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
@bogwol şi @T Irina: nu e vorba de avans pentru o rezervare pe net. @elena_j probabil a dat telefon sau a trimis e-mail direct la pensiuni şi urmează să le trimită avans.
Deci nu e vorba de rezervare pe nici un site. Ci de rezervare telefonică (mă rog, probabil pe e-mail). Sper să nu greşesc.
Voi n-aţi fost niciodată în Grecia ?

Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 17 April 2013 - 18:21.


#14
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Si pe Tiscover e la fel. Tu faci rezervarea si apoi te contacteaza pensiunea sa-ti solicite avans. Si pe mine tot pensiunea m-a contactat nu Booking.
In Grecia am fost, dar nu (inca) in insulele celebre pe acest forum (care arata si foarte bine) unde probabil se practica sistemul asta la rezervare. Am inchiriat insa vile in Spania si Cipru cu plata in avans. Cand e posibil insa prefer plata pe net pentru ca scapi de comisioane.

Edited by T Irina, 17 April 2013 - 18:33.


#15
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

View Postelena_j, on 17 aprilie 2013 - 08:59, said:

Va rog sa ma ajutati cu o informatie - avansul pentru cazare se poate achita prin Western Union (asa procedam pentru Grecia de ex.) sau se face transfer bancar direct in contul proprietarilor pensiunii si cam care sunt costurile pentru astfel de transfere?

Lumea pe aici le cam confunda...exista multe situatii, nu doar in Europa, in care proprietarul cere avans ( atunci cand il contactezi direct si nu faci rezervarea printr-un "motor", gen booking.com, venere.com, agoda.com, expedia.com, dhr.com, etc ), pentru a fi sigur ca nu ramane cu ochii in soare. In general sunt "particulari" ( mici hoteluri, pensiuni, moteluri, case de oaspeti, bungalouri, etc. ) si nu prea ai ce face. Problema este comisionul bancar, aferent avansului. Acest comision este de ordinul min. 25 EUR / tranzactie sau mai sus ( indiferent ca este transfer dintr-un cont al tau deschis la o banca aiurea sau Western Union / similar )...comision care "umfla" sa zicem un avans de 100-200 eur.

Intreaba-l pe proprietar daca se poate achita avansul prin PayPal, eu il folosesc si are comisioane mici, cativa eur. Daca se poate, inrolezi un card in PayPal si gata...daca nu, singura sansa este sa platesti comisionul nesimtit. Asta este.

#16
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Eu am facut rezervare in ianuarie 2013 direct la pensiune, iar cei de acolo au folsit acelasi sistem ca booking.com. Le-am dat un nr de card (doar pentru plata in caz de neprezentare) urmand ca banii propriuzisi sa ii platesc atunci cand plec de la ei. Ma rog, se pare ca incepe sa se strice treaba si cu rezervarile din Austria ...

#17
misuf

misuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 10.10.2011
Pentru starea drumurilor din Austria te poate ajuta pagina lor de informatii :

http://www.oeamtc.at...=2500,,1095812,
Drum bun!

#18
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Buna dimineata,
Este vorba despre:
- o rezervare facuta prin booking, fara date despre card, cu anulare gratuita cu pana la 30 de zile inainte, dar dupa ce faci rezervarea te contacteaza pensiunea direct si iti cere avansul;
- o rezervare facuta direct la alta pensiune, contact cu proprietarul (e-mail) si avans solicitat de acesta. Anulare gratuita cu pana la 3 luni inainte, apoi incepe sa se perceapa de la 40% pana la 100% din avans.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri, se pare ca nu exista alte variante.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate