Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Austria 2013

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#19
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
greu vei gasi in at cazare ( evident , nu ma refer la cele din marile orase sau destinate in principal tranzitului )  in care conditiile rezervarii sa nu fie ''draconice'' . termenul de anulare gratuita e in general de 30 zile si avansul cerut e , de obicei , regula .
pot exista insa si unele exceptii : anul trecut am avut rezervare facuta in hallstatt  - Ferienwohnung Cijan - prin booking , rezervarea am garantat-o cu un card de debit pe care n-aveam nici un ban , nici o suma nu mi-a fost solicitata si surpriza : cand am platit la finalul sejurului nu mi s-a cerut/incasat taxa finala de curatenie  , taxa care in conditiile de acum vad ca nu mai exista, insa atunci exista .

#20
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postelena_j, on 18 aprilie 2013 - 08:42, said:

Buna dimineata,
Este vorba despre:
- o rezervare facuta prin booking, fara date despre card, cu anulare gratuita cu pana la 30 de zile inainte, dar dupa ce faci rezervarea te contacteaza pensiunea direct si iti cere avansul;
- o rezervare facuta direct la alta pensiune, contact cu proprietarul (e-mail) si avans solicitat de acesta. Anulare gratuita cu pana la 3 luni inainte, apoi incepe sa se perceapa de la 40% pana la 100% din avans.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri, se pare ca nu exista alte variante.
Ba cine stie, poate exista si alte variante ;)
Daca nu ma-nsel si pe booking ai optiune pentru asigurare, in cazul in care anulezi rezervarea. Ceva de genul 10...15 euro de persoana. Un alt caz in care se poate anula rezervarea este data de situatiile deosebite, pe care de altfel legislatia austriaca le prevede. Exemplele ar fi boala cu dovada de la medic sau o citatie la vreun proces, ori la politie.
Dincolo de aspectele astea exista intr-adevar anumite perioade din an, cind fara rezervare nu gasesti loc. La pensiunile montane perioadele astea sint iarna cind este vorba de schi. In februarie este perioada de virf, cind au copiii vacanta. Atunci se regasesc prima data "toti" austriecii si la o saptamina dupa "toti" nemtii la schi. Peste toti astia vin olandezii, danezii, suedezii, ugurii si rusii. Evident pentru perioada asta si preturile sint mai mari, iar rezervarea ar cam trebui facuta cel tirziu in decembrie. Eu am lalait-o anul asta pina-n ianuarie, dupa care mi-am spart capul dupa o rezervare vreo doua saptamini, dar si asa mi-a iesit pina la urma.
Vara, in schimb, se tireaza toti la mare. Chiar nu prea este necesar, decit un telefon cu doua trei zile inainte sa ajungi acolo si vei face rezervare fara costuri. Eu nici macar atit nu fac, caut pur si simplu la fata locului. Cel mult caut pe drum pe net si dau un telefon cu o ora doua inainte, desi pina acum n-am procedat asa cu netul decit o singura data. Este adevarat, ajung vara foarte rar in zone montane, dar cam totdeauna am constatat ca bate vintul la capitolul turism. Vara se scurge traficul spre Italia, Franta, Spania, dar spre mare nu munte

#21
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Nu ma deranjeaza ideea de a plati avans, cred ca doar in Ro am facut rezervari fara sa platesc ceva inainte... recunosc insa ca da, ma deranjeaza acel comision platit pentru transfer - desi vacanta noastra nu sta in banii aceia, mi se pare ceva inutil si sunt bani care pot fi folositi mai bine pentru niste intrari la obiective de ex. Imi dau seama ca pentru ei e "maruntis" comisionul respectiv/avansul platit...

Multumesc, vata_pa_batz, adevarul e ca dupa un drum asa lung, nu stiu cat o sa ne arda de cautat cazare la fata locului... avem momente cand suntem mai aventurosi, altele in care nu... plus ca e primul nostru drum in Austria si avem asa, un talent in a ne rataci de obicei, cu tot cu GPS, harta si indicatoare :D.

#22
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postelena_j, on 18 aprilie 2013 - 13:59, said:

Multumesc, vata_pa_batz, adevarul e ca dupa un drum asa lung, nu stiu cat o sa ne arda de cautat cazare la fata locului... avem momente cand suntem mai aventurosi, altele in care nu... plus ca e primul nostru drum in Austria si avem asa, un talent in a ne rataci de obicei, cu tot cu GPS, harta si indicatoare Posted Image.

Poate ca ai dreptate. Daca mergi in etape de cite 12...14 ore pina cind opresti, treaba asta poate fi o problema. Daca mergi citeva ore dupa care din moment in moment este posibil sa-ti placa o anumita regiune si decizi spontan sa ramii peste noapte, atunci poti cauta lejer la fata locului. Anyway, procedati cum credeti voi mai bine.

#23
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
eu am platit avans si iarna si vara.

Edited by denky, 18 April 2013 - 22:03.


#24
cami_roza

cami_roza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.07.2013
buna ziua

am citit tot ce se putea citi despre austria
noi am fost o data in graz si in zona montana dn sud -superba -  si alta data in viena
sincer viena nu m-a impresionat deloc atunci deoarece am vazut-o dupa un circuit prin praga si aproape toata germania unde curatenia era la mama ei acasa
si vazand resturile umane dintre cladirile austriece si mirosurile imbietoare sincer m-am gandit la orice oras al romaniei
ca sa nu mai zic ca nu mi-a placut deloc iluminarea slaba de pe timpul noptii intr-o perioada cand inca nu era criza

cu toate aceastea anul acesta vrem iar sa mergem dar undeva in nord
suntem doi adulti si doi copii mici 2 si 4 ani
si v-as intreba ce zona imi recomandati cand plecam din viena
mentionez ca nu as vrea sa facem hei rup cu masina, dar uitandu-ma pana acum cele mai interesante mi se par tirolul si zell am see, dar in acelasi timp mi se par foarte departe,
nu stiu ce sa aleg
va rog sa-mi dati cateva idei
nu mai am mult timp de cautari
nu vreau cazare rezervata vreau doar o zona in care sa stiu ca au si fetele ce sa faca
sau cum sa se bucure
nu vreau piscine
ci locuri de joaca pt copii la cazare si telecabine si obiective dragute in apropiere

#25
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Zona Zell am see-Kaprun. Locuri de joaca sunt si in statiune, langa lac si pe traseele turistice, la fiecare klamm cred ( am vizitat vreo 3), apoi pe traseul GrossGlockner Alpenstasse erau din loc in loc parcari cu locuri de joaca, plus trasee cu telecabina, ai ce face vreo saptamana fara sa te plictisesti. De la cazare am primit un card care ne oferea reduceri si gratuitati plus un pliant cu toata oferta turistica a zonei.

Edited by mdt, 07 July 2013 - 12:21.


#26
cami_roza

cami_roza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.07.2013
mdt multam pt raspuns .... dar cat ati facut intre viena si zell am see?
intre timp am mai citit si despre lofer .... asta ca e mai aproape de viena .... care e parerea ta intre cele doua zone

#27
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Lofer - nu cunosc, nu am fost. In Viena si in Zell am See am fost in ani diferiti, cand ne-am intors din Zell Am See ne-am oprit o noapte la Salzburg si apoi am venit direct pana la Timisoara unde ne-am oprit pt noapte. Uita-te pe viamichelin cati km sunt si cam cate ore se fac cu aproximatie.

#28
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008
Lofer este o localitate superba, dar pentru familii care doresc sa se odihneasca seara cand se intorc din excursii. Zona este tare frumoasa, dar pentru copii mici mai bine Zell am See.

#29
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Nu prea-mi inchipui cum poti sa distrezi copiii in Zell. Iarna la schi e altceva, dar vara...

#30
cami_roza

cami_roza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.07.2013
offffffffffff grea incercare
cred ca voi opta pt cazare in salzburg sau lofer
vom decide la fata locului
asta daca nu gasim cumpa in vreun satuc pe drumul dintre viena si salzburg
totul depinde de cat de obositi suntem si cat de bine stau fetele in masina

as vrea sa ajung si pe soseaua lor alpina
daca plecam din salzburg stie cineva cate ore facem poe sosea dus-intors?
sau cati km sunt?
sau salzburg- zell am see cati km sunt?
mi-ar placea sa vad multe
dar ma consolez ca la anul sunt fetele putin mai mari si va fi mai usor

#31
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
vata-pe-batz ai fost sau nu cu copiii in Zell am see vara? Eu am fost si ai mei s-au distrat, aveau 5 si 8 ani atunci. I-am dus la locul de joaca din parc, plimbare pe langa lac, am urcat pe Schimittenhohe cu telecabina (scuze daca scriu denumirle gresit, nu stau acum sa caut cum se scriu exact), la Kaprun la baraje unde este un traseu Tubi-Turbi special facut pentru copii, am urcat cu telecabina pe Kitzsteinhorn, la Alpin Center era si acolo un loc de joaca plus ca urcatul cu telecabina/gondola era o distractie in sine pentru ele. Am fost pe vreo 3 klamm-uri, trasee bine amenajate si usoare pentru ele, am fost la cascada Krimml, si acolo le-a placut.

cami_roza, alege unde v-ar placea sa mergeti, Austria e o tara prietenoasa cu copiii si peste tot se va gasi cate ceva.

#32
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008

View Postmdt, on 08 iulie 2013 - 13:06, said:

cami_roza, alege unde v-ar placea sa mergeti, Austria e o tara prietenoasa cu copiii si peste tot se va gasi cate ceva.

asa e , cu greu vei gasi locatii in AT care sa nu ofere distractii copiilor .
o alta zona pe care o poti avea in vedere este salzkammergut .  in toate localitatile in care am mers am vazut amenajate locuri de joaca pt copii .doar cateva foto
-obertraun Attached File  IMGP9225.JPG   102.02K   32 downloadsAttached File  IMGP9229.JPG   129.74K   35 downloads
-lacul gosau  Attached File  IMGP9383.JPG   115.7K   33 downloads
-hallstatt / lahn Attached File  IMGP8766.JPG   144.51K   32 downloads

iar in salzburg poti sa ai in vedere http://www.salzburgm...museum.html  Attached File  IMGP9424.JPG   107.71K   24 downloads

o alta locatie potrivita pt copii mi se pare st johann im pongau ( vezi liechtenstein landhaus )  - alpendorf ( http://www.geisterbe...stmountain.html ) + un salzburgerland card

#33
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postmdt, on 08 iulie 2013 - 13:06, said:

vata-pe-batz ai fost sau nu cu copiii in Zell am see vara? Eu am fost si ai mei s-au distrat, aveau 5 si 8 ani atunci. I-am dus la locul de joaca din parc, plimbare pe langa lac, am urcat pe Schimittenhohe cu telecabina (scuze daca scriu denumirle gresit, nu stau acum sa caut cum se scriu exact), la Kaprun la baraje unde este un traseu Tubi-Turbi special facut pentru copii, am urcat cu telecabina pe Kitzsteinhorn, la Alpin Center era si acolo un loc de joaca plus ca urcatul cu telecabina/gondola era o distractie in sine pentru ele. Am fost pe vreo 3 klamm-uri, trasee bine amenajate si usoare pentru ele, am fost la cascada Krimml, si acolo le-a placut.

cami_roza, alege unde v-ar placea sa mergeti, Austria e o tara prietenoasa cu copiii si peste tot se va gasi cate ceva.

Poate nu stiu despre ce este vorba, poate gasesc rapid informatii pe net, poate visez sa ajung vreodata in Zell. Dar nu este relevant cum vad eu lucrurile din perspectiva unui adult. Daca am inteles bine, este vorba de doi copii mici, de 2 si 4 ani, mai mici decit erau ai tai. Daca as fi in locul parintilor as opta pentru mare, pentru locuri de plaja cu nisip mult, spre exemplu la Adriatica. Am indoieli serioase ca prichindeii astia ar gasi mai fascinanta o plimbare cu telecabina, decit sa sape gropi adinci in nisip ore in sir.
Interesant, conform viamichelin de la Oradea la Zell sint 840Km, iar pina la Bibione sint 904km Posted Image

LE: era sa uit, anul asta atit in Germania cit si-n Austria au fost inundatii mari cu pagube de miliarde. Peste tot s-au format mlastini, care-au favorizat inmultirea tintarilor. E bine de stiut

Edited by vata_pa_batz, 09 July 2013 - 06:48.


#34
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
vata_pa-batz, am venit acum 5 zile din Austria + Germania si nu am vazut picior de tantar

#35
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,876
  • Înscris: 21.04.2011

View Postvata_pa_batz, on 09 iulie 2013 - 06:42, said:

Poate nu stiu despre ce este vorba, poate gasesc rapid informatii pe net, poate visez sa ajung vreodata in Zell. Dar nu este relevant cum vad eu lucrurile din perspectiva unui adult. Daca am inteles bine, este vorba de doi copii mici, de 2 si 4 ani, mai mici decit erau ai tai. Daca as fi in locul parintilor as opta pentru mare, pentru locuri de plaja cu nisip mult, spre exemplu la Adriatica. Am indoieli serioase ca prichindeii astia ar gasi mai fascinanta o plimbare cu telecabina, decit sa sape gropi adinci in nisip ore in sir.

Poate prefera gropile de nisip in locul telecabinei. Poate. Insa cu siguranta le va face foarte mare placere si plimbarea cu telecabina.
Eu zic ca e tare bine daca le sunt deschisi ochii de la varsta asta frageda si le sunt prezentate si alte feluri de concediu, nu numai eterna vacanta la plaja.

#36
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postbogwol, on 09 iulie 2013 - 06:58, said:

vata_pa-batz, am venit acum 5 zile din Austria + Germania si nu am vazut picior de tantar

Depinde unde ai fost

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate