Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Austria 2013

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#37
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Zell este la munte, inundatiile au fost mai ales pe Dunare.

Eu am fost in Slovenia cu fetele de 2 si 5 ani atunci, am vizitat castele, pesteri, lacuri, le-a placut foarte mult. Deci nu sunt straina nici de o vacanta cu copii mai mici la munte vara.

#38
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 mdt, on 09 iulie 2013 - 09:13, said:

Zell este la munte, inundatiile au fost mai ales pe Dunare.

Ar fi trebuit sa puna pe picioare un proiect, pentru ca au constatat ca-n cazul unei inundatii se duc la vale citeva localitati in zona Zell am See. Analiza unei potentiale situatii, proiectul urmind a fi inaintat in detaliu cel tirziu in 03.2012 ("Zeller Becken"):
http://www.zellamsee...nuonr=218644806

N-au apucat sa faca mare lucru, deoarece:
http://www.salzburg....im-gange-61207/

Quote

Der Assistenzeinsatz zur Unterstützung der zivilen Helfer bei den Aufräumarbeiten nach den Überschwemmungen und Vermurungen wurde vom Bundesheer auch am Montag fortgesetzt. 320 Soldaten sind in Salzburg im Einsatz: in Oberndorf, Zell am See, Saalfelden, Taxenbach und Hüttau. Vier Bundesheer-Hubschrauber stehen im Einsatz.

320 de soldati in Salzburg (land) in Oberndorf, Zell am See...Taxenbach...

E la munte nu? Ia vezi Pongau, Pinzgau, Flachau. Poate nu este nicio problema, nici macar in ce priveste tintarii, dar comentariul asta se leaga strict de faptul ca inundatiile au fost mai mult pe Dunare ;)

#39
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 vata_pa_batz, on 09 iulie 2013 - 07:23, said:


Depinde unde ai fost


La sankt Johann in Tirol a fost baza, dar am umblat in nord estul Tirolului, partea de est a Bavariei, cam tot sudul Baden Wurtenburg. Cred ca am acoperit o arie destul de mare si cam prin toate zonele pe unde au fost inundatii.

#40
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 bogwol, on 09 iulie 2013 - 15:34, said:



La sankt Johann in Tirol a fost baza, dar am umblat in nord estul Tirolului, partea de est a Bavariei, cam tot sudul Baden Wurtenburg. Cred ca am acoperit o arie destul de mare si cam prin toate zonele pe unde au fost inundatii.

Sa te cred, sa nu te cred? Ar insemna ca astia mint. Mai bine nu te cred ;)
Ia uite: http://www.tz-online...nie-419341.html

Quote

Das Gesundheitsamt warnt: Chiemgau wird Malaria-Gebiet

http://www.sueddeuts...haren-1.1703816

Quote

Nach dem Hochwasser kommen die Stechmücken. Überflutungen führen dazu, dass Mücken aus schon vor Jahren abgelegten Eiern schlüpfen - und gegen die kleinen Blutsauger helfen nur wenige Mittel.


#41
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 vata_pa_batz, on 09 iulie 2013 - 16:18, said:


Sa te cred, sa nu te cred? Ar insemna ca astia mint. Mai bine nu te cred Posted Image
Ia uite: http://www.tz-online...nie-419341.html


http://www.sueddeuts...haren-1.1703816


faci cum crezi, in definitiv fiecare e liber sa creada ce vrea..
cred ca pui in balanta experienta cuiva care a fost la fata locului versus ceva ce scrie in ziare (vad ca inclini spre ziare, ceea ce e foarte ok pentru tine; probabil si ei au Evenimentul Zilei a lor)
repet, crezi ce vrei. eu am zis sa dau o informatie care poate ajuta pe cineva
nu vad ce interes as avea sa spun ca nu sunt tantari cand ei ar exista

#42
cami_roza

cami_roza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.07.2013
oameni buni eu sunt de fel din zona noastra litorala
deci suntem satuli de plaja nisip si nici nu le veneram
vrem munte si gondole ca sa facem altceva decat in romania
vrem si locuri de joaca sa nu le solicitam doar in excursii pe fete
sa imbinam utilul cu placutul
tot am studiat zilele astea si suntem disperati ca nu gasim cazare
si mai ales ca nu stim daca cerem camera dubla daca ne permit sa dormim cu fetele in ea
adica voi cand ati fost cu copii ati luat apartamente sau duble?
eu as fi optat pt apartament deoarece am vazut ca majoritatea ai kicineta si e esentiala
dar pentru un pret mai bun am renunta ca nu lesinam 5-7 nopti
peisajele sunt minunate
ne-am uitat la diverse locatii situate chiar langa salzburg si vroiam sa stiu daca s-a cazat cineva atat de aproape
ca lofer acum mi se pare departe de oras si as prefera ceva mai aproape de unde sa plecam in fiecare zi catre excursii
si inca ceva nu exista restaurante italiene sau altfel in salzburg? nu pot sa cred ca mananca doar carnati

#43
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
F*ck google ask me! Sinteti grozavi cite unii...parol

http://www.salzburg....estaurant-guide

#44
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 cami_roza, on 16 iulie 2013 - 21:47, said:

si inca ceva nu exista restaurante italiene sau altfel in salzburg? nu pot sa cred ca mananca doar carnati


stai linisitita, ca nu mananca doar carnati; eu, daca tot ai deschis discutia pe tema asta, de vreo 7 ani in care ma duc anual Austria si/sau Germania nu am mancat niciodata carnati (data viitoare cand ajung promit sa incerc experienta aceasta). Multa lume are ideea preconceputa ca ei mananca doar varza, carnati sau snitel. Au o bucatarie variata, iar in zonele turistice sigur gasesti si bucatarie internationala.
Eu nu m-as lua dupa o lista de restaurante gasita pe internet; de obicei acestea sunt mai scumpe (deh, publicitatea costa) si axate pe turisti (vorba aia, daca ii dai teapa azi, el oricum nu mai revine). Eu as merge pe restaurantele mai micute (gen taverne), axate pe servirea localnicilor, taverne care au tot interesul sa te faca sa mai revii.

Am o experienta extraordinara de acum vreo 5 ani din Austria cand, umband pe coclauri, ne-am oprit sa mancam intr-un satuc fara veleitati turistice. Taverna era langa biserica, in centrul satului, noi singuiri in tot restaurantul (cred ca era undeva pe la 4 dupa masa). Am intrebat daca au meniu in engleza, mi-au zis ca nu (ei nu vorbeau engleza, noi nu vorbim germana) si au trimis dupa cineva din sat care rupea putina engleza, persoana care ne-a tradus meniul si am putut sa comandam ceva. Mancarea a fost foarte buna si cu cca 10-15% mai ieftina fata de zonele de unde mancam in mod normal. Totusi, ce a contat mai mult a fost dorinta celor din restaurant de a ne face sa ne simtim bine, cu toata acea bariera de limba.

Edited by bogwol, 17 July 2013 - 08:17.


#45
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 bogwol, on 17 iulie 2013 - 08:16, said:

Eu nu m-as lua dupa o lista de restaurante gasita pe internet; de obicei acestea sunt mai scumpe (deh, publicitatea costa) si axate pe turisti (vorba aia, daca ii dai teapa azi, el oricum nu mai revine). Eu as merge pe restaurantele mai micute (gen taverne), axate pe servirea localnicilor, taverne care au tot interesul sa te faca sa mai revii.

Well, 670 de hituri, dintre care "doar" vreo 416 axate pe mincare sint  evident "putine" Posted Image
Poate-i spui si unde exact gaseste taverna aia micuta, care scapa de privirile turistilor si e axata evident pe servirea localnicilor si bla bla bla. Ca altfel ne aflam in treaba.

#46
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
cami_roza, cam greu intr-o camera dubla cu 2 copii, ati mai dormit asa?
Noi am avut family room la Zell Am See cu un pat dublu si 2 suprapuse si o tripla la Salzburg in care ne-am inghesuit cu 2 copii pt o noapte.

Ei dau reduceri pentru copii. Adica e un pret pe adult iar pt copii, in functie de varsta, se aplica anumite procente de reducere.

Pentru vara asta cauti cazare? E cam tarziu dar e imposibil sa nu gasesti, n-o fi totul plin...

Vezi ca pe booking preturile sunt mai mari decat direct pe site-ul pensiunilor. Valabil pt Austria si Germania din ce am observat eu.

Mancare nu doar snitel si carnati dar astea predomina. Eu am mancat pastrav de mai multe ori dar din pacate o singura data l-au facut la gratar, in rest tot prajit. Exista si restaurante italienesti si asiatice, stai linistita.

#47
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 vata_pa_batz, on 17 iulie 2013 - 08:59, said:

Well, 670 de hituri, dintre care "doar" vreo 416 axate pe mincare sint  evident "putine" Posted Image
Poate-i spui si unde exact gaseste taverna aia micuta, care scapa de privirile turistilor si e axata evident pe servirea localnicilor si bla bla bla. Ca altfel ne aflam in treaba.

Vata_pa_batz, cu tot respectul, daca ai ceva de spus, spune. Stiu ca stilul tau e (cam) acid, dar vad ca tot sunt comentarii deja care despasesc aria schimbului de informatii specific unui forum. Ba ca tu crezi ce zic ziarele ref la tantari (chiar daca nu ai fost acolo) vs experienta pe care am avut-o cu 2 saptamani in urma, ba chestia cu hiturile (e drept ca imi scapa legatura, eu nefacand ref la hituri) versus restaurante
Ref la taverna micuta, daca iesi din zona turistica si mergi spre zonele de locuit ale rezidentilor o sa descoperi multe. Contrar parerii unora, turistii nu umbla in cirezi prin toata localitatea, indiferent ca e vorba de Viena, Salzburg, Innsbruck sau alte locatii mai mici

#48
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 bogwol, on 17 iulie 2013 - 14:17, said:


Vata_pa_batz, cu tot respectul, daca ai ceva de spus, spune. Stiu ca stilul tau e (cam) acid, dar vad ca tot sunt comentarii deja care despasesc aria schimbului de informatii specific unui forum. Ba ca tu crezi ce zic ziarele ref la tantari (chiar daca nu ai fost acolo) vs experienta pe care am avut-o cu 2 saptamani in urma, ba chestia cu hiturile (e drept ca imi scapa legatura, eu nefacand ref la hituri) versus restaurante
Ref la taverna micuta, daca iesi din zona turistica si mergi spre zonele de locuit ale rezidentilor o sa descoperi multe. Contrar parerii unora, turistii nu umbla in cirezi prin toata localitatea, indiferent ca e vorba de Viena, Salzburg, Innsbruck sau alte locatii mai mici

Informatia, ca despre asta era vorba, era data deja in postul 43. Arhisuficient, ca sa nu fie nevoie de adaos sub form de balast inutil. Asta pentru ca de fapt postul 44 nu spune nimic util. Singurul lucru pe care vrei tu sa-l subliniezi si nu stii cum este experienta ta fantastica de 7 ani prin Austria. Daca ti-as raspunde la treaba asta in acelasi stil, te-ai face extrem de mic. In ciuda enormei tale experiente.
V-am dat linkuri cu situatia tintarilor, care este asa cum este, sarind peste experienta ta de acum doua saptamini, pentru a da credibilitate afirmatiei. Pe care o sustin in baza unei experiente care o depaseste pe a ta cu muuuuult ;)

#49
cami_roza

cami_roza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.07.2013
buna seara

am cautat de ne-au sarit ca[pacele ca sa zic asa
in final am gasit ceva la cativa km de salzburg
intr-o localitate micuta
maine sunam sa vb direct sa vedem daca e liber cum zice netul
e un apartament dar doar cu o camera
ne convine ca are bucatarie incorporata si inca o canapea
ne-ar fi suficient ca avem copii mici si nu dorm inca separat de noi
sa vedem daca ne vor obliga sa platim si pt ei altceva in plus daca noi nu avem nevoie de alte paqtuturi
ca asa spun ca se platesc patuturi pt copii de diferite categorii de varsta
momentan suntem multumiti dar extenuati de cautari
la anul clar vom fi mai precauti si vom lua ceva mai din timp
eventual ne rezervam de acum de pe la fata locului in functie de ceea ce ne va placea :)

innsbruck-ul cum este?
a fost cineva?

#50
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
bine, dar n-ai specificat data

Uite un tip ar fi Bad Reichenhall (20km de Salzburg)

La repezeala intre 20 si 27 iulie

http://www.booking.c...6b3887b33620088

http://www.booking.c...n=2;age=5;age=5

Bad Reichenhall
https://www.google.d...JNo6zhAfq4YHoBQ

Si pentru atmosfera de vara in dialect Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TX6BOTbDDU8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by vata_pa_batz, 17 July 2013 - 21:40.


#51
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 vata_pa_batz, on 17 iulie 2013 - 15:30, said:

Informatia, ca despre asta era vorba, era data deja in postul 43. Arhisuficient, ca sa nu fie nevoie de adaos sub form de balast inutil. Asta pentru ca de fapt postul 44 nu spune nimic util. Singurul lucru pe care vrei tu sa-l subliniezi si nu stii cum este experienta ta fantastica de 7 ani prin Austria. Daca ti-as raspunde la treaba asta in acelasi stil, te-ai face extrem de mic. In ciuda enormei tale experiente.
V-am dat linkuri cu situatia tintarilor, care este asa cum este, sarind peste experienta ta de acum doua saptamini, pentru a da credibilitate afirmatiei. Pe care o sustin in baza unei experiente care o depaseste pe a ta cu muuuuult Posted Image


De ce nu ma tratezi cu ignore, asa cum o sa te tratez si eu de acum incolo? Ma fac de pe acum, preventiv, extrem de mic in fata experientei tale colosale, fara sa mai astept sa fie demonstrata.
Pentru orgoliul tau, tantarii umblau in roiuri uriase, ciupeau tot ce prindeau, provocand mii de victime in randul oamenilor si a altor vietuitoare cu sange cald, rece, semicald, semirece, etc. Am ascuns pana acum aceasta situatie groaznica pentru ca si alti romani sa o pateasca ca noi. E mai bine acum?

#52
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 bogwol, on 18 iulie 2013 - 07:05, said:



De ce nu ma tratezi cu ignore, asa cum o sa te tratez si eu de acum incolo? Ma fac de pe acum, preventiv, extrem de mic in fata experientei tale colosale, fara sa mai astept sa fie demonstrata.
Pentru orgoliul tau, tantarii umblau in roiuri uriase, ciupeau tot ce prindeau, provocand mii de victime in randul oamenilor si a altor vietuitoare cu sange cald, rece, semicald, semirece, etc. Am ascuns pana acum aceasta situatie groaznica pentru ca si alti romani sa o pateasca ca noi. E mai bine acum?

Ai totusi umor Posted Image

#53
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 05.11.2005
Innsbruck.
Foarte frumos. Noi am stat intr-o pensiune langa Innsbruck, la Mutters.
Este plin de pensiuni, preturi ok, parcare free si este legat de oras cu un tren urban super, tren ce coboara pe langa trambulina de ski.

Edited by valyvis10, 18 July 2013 - 18:19.


#54
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Buna ziua tuturor,

La sfarsit de iulie-inceput de august am fost si noi intr-o mini-vacanta de 7 zile in Salzburgerland.
Tin sa multumesc tuturor celor care au scris pe topicurile dedicate si in special user-ului danielaionela, care ne-a ajutat cu multe informatii.
Nu prea am talent la scris si nici nu vreau sa lungesc foarte mult mesajul (L.E. ceea ce se pare ca tostusi am facut), ci doar sa va impartasesc cateva din experientele noastre (fiind si primul concediu in Austria).
Cazarea a fost in Lofer, punct din care am zis noi ca o sa ne miscam mai usor spre destinatiile alese, iar programul a fost urmatorul:

Ziua 1- Eagle’s Nest -  Berchtesgaden, Konig See. Noi ne-am oprit initial la oficiul de turism din centru si de acolo ne-au dat o harta si ne-au indrumat catre parcarea din care se iau autobuzele. Biletele 16,5 euro de persoana, totul foarte bine organizat, programat, drumul pana sus foarte frumos, cu privelisti spectaculoase. Privelistea de sus de la restaurant foarte frumoasa, se vad Salzburg-ul, lacul Konig.
De la Eagle’s Nest ne-am indreptat spre lacul Konig (neplanificat), unde am stat cam 2 ore. Atmosfera placuta, lumea facea plaja, unii chiar baie , sunt excursii cu vaporasul la 13,5 si 16,5 euro parca, se pot inchiria barci, este o faleza foarte frumoasa, cu restaurante, foarte frumos totul.

Ziua 2 – Salzburg. Am parcat la P&R Messezentrum, de unde cu troleul 1 am mers pana in centru. De aici am luat autobuzul 25 catre Hellbrunn, pe care l-am vizitat cam intr-o ora jumatate; a urmat apoi gradina zoologica. Tot cu autobuzul 25 ne-am intors spre centru.
Am facut plimbarea cu vaporasul luat de langa podul Markat, plimbare care nu a fost urata, dar in opinia mea nu merita neaparat- cu timpul si cu banii respectivi se pot face/vedea lucruri mult mai frumoase in oras, dar asta subliniez, este parerea mea personala.
Abia dupa ce am intrat pe stradutele vechi, m-am simtit cu adevarat in Salzburg-ul pe care il asteptam, pacat ca deja eram rupti de oboseala  dupa o zi de alergatura prin caldura. Am apucat sa mai vizitam Rezidenz Gallery (unde au expus si un Rembrandt – “Old woman praying”) si apoi sa urcam la Hohensalzburg. Cetatea – foarte frumoasa, privelistile superbe, muzeele si toata logistica foarte bine puse la punct. La coborare am vrut sa intram si la catacombe, dar era deja inchis. Am ratat gradinile Mirabell si savuratul pe indelete al oraselului, drept pentru care am decretat ca e musai sa revenim cateva ore, in alta zi, pentru a ne bucura de oras cum trebuie. Pentru cei interesati, de la magazinul SPAR de langa casa lui Mozart se pot cumpara salate sau sandvisuri foarte gustoase, sucuri de fructe si alte gustari.

Ziua 3 – Grossglocknerhohenalpenstrasse – una dintre cele mai frumoase zile din acest concediu. Peisajul este deosebit, te simti marunt pe langa maretia muntilor care incep sa te insoteasca inca din prima parte a drumului.
Iarasi, despre infrastructura turistica a austriecilor numai cuvinte de lauda: parcari la tot pasul pentru admirarea peisajului, diverse panouri turistice informative, totul integrat in peisaj, magazine de suveniruri, puncte de belvedere, nimic de reprosat. Ghetarul m-a impresionat prin maretia lui si totodata m-a intristat prin faptul ca este pe cale de disparitie datorita incalzirii globale. Se poate cobori pe ghetar – pe jos (traseu recomandat pentru profesionisti, zic ei) sau cu un fel de lift/funicular (in jur de 10 eur parca de pers. dus-intors).
Va recomand sa urcati si la Edelweisshutte, unde va veti afla la peste 2500 m altitudine si veti avea o frumoasa panorama 360 grade asupra tuturor muntilor.

Ziua 4 – Cascada Krimml/Liechtenstein Klamm/Kaprun – Drumul l-am facut la dus prin Tirol, prin Kitzbuhel, iar la intoarcere prin Zell am See. Mie personal mi-a placut foarte mult cascada, am urcat pe poteca prin padure pana la cabana de sus, unde am facut o pauza mai lunga langa rau, impreuna cu multi alti turisti. La punctul de belvedere care se afla si mai sus nu am mai urcat.
Pentru copii (si nu numai), recomand parculetul cu Lumea Apei, chiar langa centrul de informare turistic din parcare.
La intoarcere spre Lofer, am oprit in Kaprun unde am vizitat cheile Liechtenstein si un muzeu al masinilor de epoca.

Ziua 5 – Salzburg din nou + castel Werfen
Am prins o zi de duminica si bineinteles toate magazinele erau inchise, insa ne-am plimbat cateva ore in voie pe toate stradutele din centrul vechi. Am vizitat gradinile Mirabell pe care le ratasem in prima zi. Turisti multi, foarte multi chinezi. Ceva cersetori, mai multi decat vazusem prima oara, cei mai multi pe podul Markat. Asta mai mult ca o paranteza – faptul ca am parcat la P&R si am strabatut de acolo orasul pana in centru cu mijloace de transport in comun ne-a dat ocazia sa luam si un alt „puls” al orasului: strazi mai mult sau mai putin curate, oameni mai mult sau mai putin dubiosi, multi chinezi, arabi.
Dar asta nu inlatura frumusetea orasului cu tot ce are el de oferit.
Spre dupa amiaza ne-am indreptat catre castelul Werfen, unde am savurat un delicios topfenstrudel si am avut norocul sa prindem un spectacol cu soimi. Din pacate, spre sfarsit, vremea s-a stricat foarte tare si soimarii (nu stiu cum sa-i numesc altfel) au avut ceva dificultati in a recupera pasarile, care din cauza vantului puternic nu se mai puteau apropia de pajistea castelului.
La intoarcere spre Lofer am luat-o pe traseul Bischofshofen – Maria Alm – Saalfeld, din simplul considerent ca ni s-a parut a fi mai scurt decat inapoi spre autostrada spre Salzburg. Din pacate, am avut ceva emotii, fiind un drum de munte –foarte frumos si pitoresc de altfel – pe care ne-a prins furtuna ce incepuse de la Werfen: vant puternic, ploaie, copaci cazuti de-a lungul soselei.

Ziua 6  - Hallstatt
Este un loc in care mi-am dorit de mult sa ajung si este la fel, daca nu mai frumos, decat in fotografii. Au fost puternic afectati de inundatii in luna iunie, ba chiar gazda ne sfatuia sa nu mergem, nestiind exact cum ar putea arata orasul, insa... acolo nu se mai cunostea absolut nimic, totul era pus la punct.

Ziua 7 – Lofer – Loferer Alm
In ultima zi am zis sa ramanem loco, pentru odihna inainte de plecare; ne-am plimbat pe malul raului, pe la marginea padurii, prin centrul orasului si am urcat cu telecabina pana la prima statie. De acolo, nu se mai putea merge decat pe jos sau cu masina (drum alpin cu taxa). Incurajati de un grup mai mare de turisti, am luat-o si noi pe drumul cascadei si apoi spre Loferer Alm (drum cam de 1,5 – 2 ore la pas lejer). Drum frumos, prin padure sau pe pajisti, cu vedere frumoasa asupra muntilor ce inconjoara Loferul. Sus, pe Alm, se vedea ca lucrau la instalatiile de teleski, probabil pentru la iarna.
Dupa atata efort (neprevazut pentru noi, care ne asteptam la o simpla plimbare) ne-am rasfatat la unul dintre restaurantele cabana cu o portie generoasa de strudel (mere si branza), bere si suc de mere cu sifon.
Am coborat tot la picior, pe sosea de data aceasta, dar exista si posibilitatea de a cobori cu un maxi-taxi, 5 eur. de pers.

Concluzii:
• A fost un concediu superb, mult mai frumos decat ma asteptam. Nu exista termen de comparatie, te simti cu adevarat intr-o tara civilizata.
• Nu stiu daca ne-am planificat noi eronat activitatile, dar am facut ceva mai putine lucruri decat ne asteptam. Au fost locuri unde ne asteptam sa stam 2-3 ore si am stat ½ zi, ori datorita subestimarii timpului necesar, ori datorita frumusetilor vazute care ne-au mai tinut pe loc, ori datorita oboselii. Am mers pe ideea de „mai putin si mai bine, decat mai multe pe fuga”. Am avut achizitionat card Salzburgerland pentru 6 zile, dar al carui cost l-am cam acoperit cu ce am vizitat, adica nu am facut economii cu el. Este un card foarte bun de altfel, noi insa am pierdut cam 3 zile si cu atractii care nu au nici o legatura cu cardul respectiv (Eagle’s Nest, Glossglockner, Hallstatt...).
• In fine, cred ca v-am plictisit suficient, daca pot, va raspund la intrebari punctuale; oricum, suntem novici intr-ale Austriei pe langa alti useri de pe forum. 

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate