Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

a fost 9-11 real?

- - - - -
  • Please log in to reply
180 replies to this topic

#55
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009

 Rosebud09, on 10 aprilie 2013 - 20:41, said:

Logoreea ta mă lasă rece. Ai încercat tu să zici ceva şi ai ajuns la "au studiat alţii".
Cercetătorii britanici ...

Ai ceva de zis despre caz sau eşti amatorul de discursuri "să fie bine să nu fie rău"?

Edited by jazzu, 10 April 2013 - 20:55.


#56
Calvin-M

Calvin-M

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 15.02.2012
Cate aberatii am putut citi pe topicul asta... Chiar credeti ca americanii au avut nevoie de un astfel de motiv pentru a ocupa Afghanistanul? Ca un contra-exemplu va dau Irakul si "bombele atomice" produse de Saddam. 0 motive reale, si totusi au ocupat si Irakul.
Cat despre turnuri, ele da, se pot prabusi in modul in care au facut-o la un asemenea impact, nu era nevoie sa fie bombardate.Structura de rezistenta a turnurilor erau realizate din cadre metalice, grinzi longitudinale iar transversal stalpi. Odata ce acestea si-au pierdut capacitatea portanta, structura respectiva intra in colaps.Dar acestea sunt deja detalii tehnice iar subiectul mi se pare cam expirat :) Cheers!

#57
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Ca si tu esti expirat......ai realizat asta???

#58
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009

 Calvin-M, on 10 aprilie 2013 - 21:10, said:

Alte aberaţii. Cum poţi vorbi despre ceva când nu cunoşti? Ai luat tu schema structurii, ai făcut diagrama de eforturi, efectul impactului şi toate astea să le spui aşa pe şleau? Învăţaţi două buchi de ici, de colo şi vă afişaţi cu ele.

#59
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Nu mai pui ca eu am vazut intr-un documentar in care un inginer care a participat la proiectul de rezistenta al WTC, si a spus ca cherosenul nu avea cum sa produca pagubele alea!

#60
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009
Mai bine răspundem la întrebări, pe rând:

1. Colapsul oricărei construcţii face ca betonul şi oţelul să fie pulverizat în halul ăsta? Dacă nu, care e cauza pulverizării?
[ http://farm4.staticflickr.com/3422/3391015304_7d9466e2d7_z.jpg?zz=1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by jazzu, 10 April 2013 - 21:43.


#61
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Acestea sunt intrebari retorice.....NU AI CU CINE DISCUTA...

#62
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,572
  • Înscris: 30.10.2003
Cred ca numai un inginer construcor ar putea sa raspunda. Cu conditia sa stie din ce material era facuta cladirea.

#63
Calvin-M

Calvin-M

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 15.02.2012
Eu sunt inginer constructor si mi-am spus parerea. Jazzu, tu ramai cu google si explicatiile date de tot felul de conspirationisti cretinei.

#64
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009

 Calvin-M, on 10 aprilie 2013 - 21:50, said:

Eu sunt inginer constructor
Ce generaţie?
Fă-ne o diagramă de eforturi să te credem că ai învăţat ceva acolo, vino cu structura WTC şi dovedeşte că ştii ce vorbeşti.
Explică de ce apare pulverizare aici
[ http://farm4.staticflickr.com/3422/3391015304_7d9466e2d7_z.jpg?zz=1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by jazzu, 10 April 2013 - 21:55.


#65
Calvin-M

Calvin-M

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 15.02.2012
Ai idee ce ar insemna sa iti calculez tie structura de rezistenta WTC in Robot Autodesk de exemplu? De unde ai luat expresia cu diagrame de eforturi? Oi fi vreun student la inginerie civila cumva? Sper sa nu!

#66
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009

 Calvin-M, on 10 aprilie 2013 - 21:56, said:

Deci ai ceva de zis sau ne dai o scanare a diplomei de inginer?

#67
Calvin-M

Calvin-M

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 15.02.2012
Baiete, tot ce am spus este ca asa ceva se poate intampla, sa lasam conspiratiile si adresarile usor impertinente la o parte.

Nu te oblig sa iei de buna ce zic. Bine, au fost bombardate turnurile.E bine?:)

#68
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009

 Calvin-M, on 10 aprilie 2013 - 22:05, said:

Nu te oblig sa iei de buna ce zic. Bine, au fost bombardate turnurile.E bine?Posted Image
Te-ai dat inginer, vreau să-mi explici de unde vine forţa de pulverizare a betonului.

#69
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006

 BodCasa, on 10 aprilie 2013 - 10:59, said:

Si inca o intrebare...
De ce nu au intervenit F15???
Stiinduse foarte bine ca acestea puteau ajunge la locul faptei inaintea avioanelor civile care au lovit a 2-a oara???????
Ce frumos ar fi sa fie ca-n filme, cand toate merg struna, nu exista incompetenta, toate merg ca unse, agentiile comunica intre ele instantaneu si reactioneaza la fel...
In The day after tomorrow, niste elicoptere decoleaza din Mexic (sau new Mexico, nu conteaza oricum) si ajung in 5 minute la New York, peste un teritoriu inghetat bocna, fara sa realimenteze nicaieri pe parcurs, ca de, nu mai aveau pe unde, dupa care se mai si intorc. Vai ce-am ras.

Edited by Ixtl, 10 April 2013 - 22:27.


#70
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,572
  • Înscris: 30.10.2003
Ce faci dobori un avion plin cu pasageri? Nu era nimeni sigur ca va fi un al doilea avion.

American Airlines Flight 11: Left Boston's Logan Airport at 7:59 a.m. enroute to Los Angeles with a crew of 11 and 76 passengers, not including five hijackers. The hijackers flew the plane into the North Tower of the World Trade Center at 8:46 a.m.


United Airlines Flight 175: Left Logan Airport at 8:14 a.m. enroute to Los Angeles with a crew of nine and 51 passengers, not including five hijackers. The hijackers flew the plane into the South Tower of the World Trade Center at 9:03 a.m.

Un sfert de ora a fost intre cele doua coliziuni. Nu aveau timp pilotii nici sa-si traga chilotii pe ei.

Edited by Bursul, 10 April 2013 - 22:44.


#71
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
ba ma lasi....
F15-le ajunge oriunde pe teritoriul American in 5 minute!
Razi tu radi...dar asta poti!!!

#72
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,572
  • Înscris: 30.10.2003
O alta enigma: Osama a fost viteaz cand si-a asumat responsabilitatea. Insa clar nu a fost singur. Nici un membru al-Qaida nu a dezmintit implicarea lor in atentate. Ar fi fost o adevarata placere sa le dea peste nas americanilor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate