Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Metoda de a micsora consumul cu aproximativ 20-40 %

- - - - -
  • Please log in to reply
266 replies to this topic

#73
ZDNEJ

ZDNEJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 17.01.2013
Pagina de FB nu are nici macar un coment din partea unui client.Daca era ceva ,,wow'' apa calda,again'' dar nu are positive feedback.
Daca vrei consum mai mic,ori faci un remap (more torque),sau cumperi un tractor mai performant.

Daca reduce consumul,de ce banii inainte,si daca nu iti place in 14 zile primesti bani inapoi,cea mai buna reclama e sa primeasca cativa agricultori de pe forum acest aparat,si  sa il testeze o campanie pe gratis,dar daca se strica tractorul, sa platesti reparatia,doar nu traim in padure.


Definiti ,,incarcarea motorului"

Edited by ZDNEJ, 03 April 2013 - 20:42.


#74
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
Rand am impresia ca faci haz de necaz Posted Image  Ai vre-o roaba fara cabina si nu stii cum sa-i montezi ecocochitul?

#75
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Un client se plange ca are consum mare pe un D6R, cu motor Caterpillar C9. 6 cilindrii in linie, 8.8 litri. Ma gandesc ca ii mai scade cu minunea asta. Sau trebuie montate 7-8 bucati? Daca pe Twingo montezi o bucata... ;)

Edited by rand, 03 April 2013 - 20:48.


#76
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012

View PostZDNEJ, on 03 aprilie 2013 - 20:40, said:

....cea mai buna reclama e sa primeasca cativa agricultori de pe forum acest aparat,si  sa il testeze o campanie pe gratis,dar daca se strica tractorul, sa platesti reparatia,doar nu traim in padure.
N-as vrea sa fiu cobaiul nimanui!

#77
xproof

xproof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 02.04.2013

View PostZDNEJ, on 03 aprilie 2013 - 20:40, said:

Pagina de FB nu are nici macar un coment din partea unui client.Daca era ceva ,,wow'' apa calda,again'' dar nu are positive feedback.
Daca vrei consum mai mic,ori faci un remap (more torque),sau cumperi un tractor mai performant.

Daca reduce consumul,de ce banii inainte,si daca nu iti place in 14 zile primesti bani inapoi,cea mai buna reclama e sa primeasca cativa agricultori de pe forum acest aparat,si  sa il testeze o campanie pe gratis,dar daca se strica tractorul, sa platesti reparatia,doar nu traim in padure.


Definiti ,,incarcarea motorului"
Problema e ca multi oameni unde am montat Econokitul nici internet nu aveau .. iar cei care au nu se obosesc sa foloseasca Facebookul, sa sa va scrie pe forumui. De aceea am si incercat sa va conving pe voi sa incercati Econokit ul


pe inceputul forumului am copiat cateva feedbackuri. insa nu le gasesc.
“Primul tractor la care am montat ECONOKIT este un John Deere 6930, la care am constatat următoarele:
La arat consumul a scăzut de la 34,4 litri la 27,8 litri, realizând o economie de 6,6 litri pe hectar, astfel zilnic economisesc peste 35 de litri de motorină la un singur tractor. Deja am comandat pentru toate tractoarele fermei, asta e afacere curată!”
Bangyan Attila – tel. 0730 133 012 – Câmpul Frumos, jud. Covansa

“Când s-a montat ECONOKIT pe tractorul meu Case 7240 tocmai am discuit. Zilnic făceam 25 hectare în 16 ore. După montarea ECONOKIT consumul s-a redus imediat cu 2 litri / hectar, aşa că zilnic economisesc 50 litri de motorină. Motorul nu mai scoate fum, şi parca a întinerit!”
Nelu Stamate – tel. 0748 151 352 – Topolog jud. Tulcea


Ekonokitul este montat pana acuma la mai multe utilaje ( si autoturisme) nici unul nu a plans ca s-a stricat motorul(N-are cum sa strice) insa doamne fereste daca se demonstreaza ca din cauza econokitului s-a stricat, platim reparatia.

-eu de cand am postat primul post de atunci astept pe cineva sa-mi zica "domnule vreau sa testez!" dar pana acum aproape toti m-au atacat .... vrei sa fi primul de pe acest forum care incearca ? Posted Image
Pot sa garantez ca NU va pati motorul NIMIC din cauza econokitului.

Edited by xproof, 03 April 2013 - 20:57.


#78
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
Acelasi text l-am vazut de n ori pe ziua de azi si astea vor fi mereu, doar de la 2 "cuparatori".
Im poti garanta ca motorul nu pateste nimic doar in cele 14 zile, dar o eventuala uzura prematura cu defectiuni ce pot aparea pe parcurs dupa cele 14 zile cine imi garanteaza ca nu  vor aparea?

Edited by Daniel_Florici, 03 April 2013 - 21:00.


#79
xproof

xproof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 02.04.2013

View PostDaniel_Florici, on 03 aprilie 2013 - 20:45, said:

N-as vrea sa fiu cobaiul nimanui!
Posted Image Nu stiu de ce e atat de greu sa intelegeti ca nu va strica motorul ! despre Cobai ..francezii au auvut destule .. Posted Image
produsul este perfectionat si asa ajunge la distribuitori.
Pana acum nu am primit niciun feedback negativ privind stricarea motorului sau de genul asta..
Crei ca  ne permitem sa montam produse care nu sunt sigure ? daca montam 2-3 tractoare performante si le stric, ce am face ?
Pot sa va asigur pe toata lumea ca pana acum nu s-a stricat niciun tractor si nici nu se ca intampla asta fiindca nu e posibil asa ceva.. ! !!

View PostDaniel_Florici, on 03 aprilie 2013 - 20:59, said:

Acelasi text l-am vazut de n ori pe ziua de azi si astea vor fi mereu, doar de la 2 "cuparatori".
Im poti garanta ca motorul nu pateste nimic doar in cele 14 zile, dar o eventuala uzura prematura cu defectiuni ce pot aparea pe parcurs dupa cele 14 zile cine imi garanteaza ca nu  vor aparea?
da ma repet de fiecare data ca puneti mereu aceleasi intrebare ("daca se strica"?)  am zis n-are cum sa se strice !!
de aceea cele doua cumparatori ca numai ei au pus nr de telefon ca sa fie contactati ! pe Facebook gasiti mai multe poze si rezultate despre montare. -dar ele nu sunt buni pentru voi fiindca  noi am postat... :-)Posted Image
termenul de 14 zile este TESTAREA Garantia este  de 1-2 ani (acum nu stiu sigur.. )

Edited by xproof, 03 April 2013 - 21:03.


#80
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
Si daca iti spun ca unul dintre cumparatori a intrebat "da de unde aveti nr meu", ce spui? Oare el a pus acel numar sau .......?

#81
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013
Deja incepe sa devina palpitant vreau sa vad ce mai zice acum @xproof...

#82
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Pot să-l întreb şi io' ceva până vine ?

View Postxproof, on 03 aprilie 2013 - 17:18, said:

...Dac te documentezi o sa vezi ca in fiecare tara numai un singur importator/comercializant este...

View Postxproof, on 03 aprilie 2013 - 20:25, said:

...Nu stiu daca are vreo relevanta dar eu n-am montat, dar azi a comandat partenerul nostru din Bacau 6 econokituri...
Io-s confuz...
Partenerul nu este tot comercializant ?

Ceva date mai concrete decât aplicarea plajei de procente 20-40% la consum se poate ?
Acceptăm că măcar în teorie apa se transformă în vapori care-şi măresc volumul şi convertim dieselul în diesel cu aburi.
Da' ceva mai la concret dacă mere...

Să fie clar, eu sunt convins că econokitul mere mai bine decât cel de la Breeze, da' nişte detalii să le ştim în avans, că oricum după ce cumpărăm le desfacem...

#83
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
Legat de Breeze , asa am luat eu pt feciorul meu in camera!Posted Image

#84
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,626
  • Înscris: 31.01.2010
Alti circotasi :
http://www.pakwheels...rding-econo-kit


Grig

#85
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,627
  • Înscris: 26.10.2003
Deci, vad ca bateti campii la greu.

Sa va explic care-i ideea : injectia de apa in camera de ardere la motoare nu-i o tehnologie noua, se aplica din anii '30. In al doilea razboi mondial era folosita la scara extinsa de nemti ( celebrul MW50 boost, 50% apa si 50% metanol ); iar dupa in special de bombardierele B52 aducand 15-20% putere in plus.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/q3v-PY3PiPw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cum functioneaza ? In motoarele cu combustie interna, lucrul mecanic ii determinat de expansiunea aerului incalzit care antreneaza o turbina sau un piston. Pentru a mari puterea, trebuie sa maresti volumul de aer => rata de compresie. Cu cat este mai mare cu atat mai bine. Motoarele pe benzina, tip Otto, au amestecul de aer-benzina introdus simultan inaintea compresiei, limitand nivelul acesteia la 8-9x presiunea atmosferica. ( orice combustibil se autoaprinde la compresie mare datorita cresterii temperaturii ), Motoarele diesel au compresie de 15-25x presiunea atmosferica, combustibilul fiind introdus la pct maxim de compresie unde se autoaprinde.

Pentru a obtine cat mai multa putere ai 2 posibilitati - maresti turatia sau maresti volumul de combustibil ars la o detonare => ai nevoie de cat mai mult oxigen => supraalimentarea mecanica sau turbo unde un compresor mareste presiunea in camera de admisie la 2-3x presiunea atmosferica.

Unii oameni inteligenti s-au gandit, ok, ce putem face pentru a obtine mai mult ? Lichidele cand se transforma in gaz expandeaza enorm, la apa raportul este de 1 la 1700, deci 1L de apa transformat in abur produce 1700L de abur. Ce-ar fi sa introducem apa in admisie, astfel ca la momentul detonarii apa se transforma in abur supraincalzit iar volumul acestuia creste de mii de ori marind semnificativ compresia fara a utiliza lucru mecanic care sa consume din puterea motorului ( turbina gaze sau antrenare mecanica ).

Introducand apa in motoare se pot obtine cresteri de randament de 10 pana la 40-50%. Problema este stresul la care este supus motorul. Este de inteles pentru aviatie in vreme de razboi, avioanele nu ieseau la pensie  prin nefolosire, la fel pentru curse ( vezi drag racing ). Pentru every day life insa nu stiu daca are sens.

Pericolul principal este nu atat coroziunea ci riscul de a introduce prea multa apa. Sistemul trebuie sa ia in considerare consumul de combustibil sau turatia pentru ca apa atrasa sa nu fie prea multa => prea multa apa, apa se comprima mult mai greu, compresia explodeaza => iti sar pistoanele prin capota.

Al doilea risc este incetinirea arderii, trebuie modificat avansul.

Al treilea risc este oprirea brusca a apei din varii motive care provoaca un efect de bumerang, compresia scanzad semnificativ instant.

In al 4lea rand, la motoarele cu turbina, trebuie corelate cele 2.

Astea fiind zise, tehnologia nu este SF ci exista si se foloseste de vreo 70 de ani insa in domenii mai exotice.  Nu cunosc sistemul promovat, cat raspunde riscurilor de mai sus, insa ideea principala este ca motorul trebuie sa aiba o rezerva constructiva semnificativa. Un motor care este deja la limita nu va arata imbunatatiri.
In plus experimentele de genul desi interesante sunt riscante, si nu as face asa ceva daca bunastarea proprie depinde de asta. Daca am un tractor cu din anii 70-80 de care nu am nevoie si ma plictisesc, de ce nu. Altfel insa ii un risc care trebuie cantarit bine.

#86
xproof

xproof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 02.04.2013

View PostDaniel_Florici, on 03 aprilie 2013 - 21:09, said:

Si daca iti spun ca unul dintre cumparatori a intrebat "da de unde aveti nr meu", ce spui? Oare el a pus acel numar sau .......?
poti sa-l intrebi!!

#87
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Am aflat ce conține kitul, că tot veni vorba de bătut câmpii:

Composition
1reactor
1water container of 1500 ml (bubbler)
1diffuser (diesel)
1silicone tube
1set of connections
1assembly plan

sursa

Mi-o stat oleacă în loc când am văzut că are și reactor, da' mă cujet că să bucură țața Leana dacă vede tractoristu' cu dozimetru la gât.

#88
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012

View Postxproof, on 03 aprilie 2013 - 22:12, said:

poti sa-l intrebi!!

ce faci ai vb cu el in pauza facuta, ati regizat scenariul?

#89
NShoni

NShoni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 26.03.2013

View Postirimiaciprian1, on 03 aprilie 2013 - 08:55, said:

io nu m-am lamurit cu apa asta ionizata cu toate ca stiu carei treaba ?

dar ......daca totusi ar mere smecheria asta   avind in vedere si tinind cont ca in majoritatea zonelor apa e destul de dura 12.....17 % NU O SA MAI AVEM CALAMINA  DAR IN SCHIMB O SA AVEM CALCAR SI ALTE DEPUNERI .PRIN MOTOR

te rog sa nu zici ca dispozitivul ista extrage hidrogenu din apa ....Posted Image

istoria asta costa in jur de 1800 ron
310 l motorina

conteaza capacitatea cilindrica?

Nu ai citit ca trebuie utilizat apa distilata sau apa demineralizata?
De ce calcar vorbesti???

#90
xproof

xproof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 02.04.2013

View PostDaniel_Florici, on 03 aprilie 2013 - 22:23, said:

ce faci ai vb cu el in pauza facuta, ati regizat scenariul?
Posted Image Posted Image am venit acasa de la serviciu, am mancat am facut dus. c-am atat Posted Image  nu am vorbit cu nimeni, esti bolnav la cap ....Posted Image
am mai zis, incearca produsul, convingete :)
referitor la expozitie: Cluj, Galati, Iasi,si in Bucuresti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate