Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Lovitură pentru posturile de radio - Emisiunile locale devin obligatorii ?

- - - - -
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#55
necolae

necolae

    Popescu, Emma, Flick, Buzdu, Benavides, Mihaila si Morar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,883
  • Înscris: 05.02.2012
La ProFM Buzau si Cluj se facea program local de la 10 pana la 12/13.La Constanta de la 16 la 18.

La Kiss sunt stiri locale la 9 si 16,iar dimineata la Carcotasi sunt pastile locale de informatii despre trafic.

Daca s-ar putea aplica legea,si posturile de radio care au frecvente in tara dar care nu emit din Bucuresti (ex Focus FM,Impuls,Galaxy,Impact) o sa faca si ele program local pentru fiecare zona deservita?

#56
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,885
  • Înscris: 14.10.2008
Hahahaha, Galaxy Petarda program local. Posted Image

La Slatina intre 2000 si 2003 Pro FM avea matinal local de la 8 la 10; apoi Poftim Pro FM local de la 13 la 17. In weekend erau dedicatiile locale de la 19 la 22 cu Ramiro Vasile (google him, face 2 ani de "facultate la zi" acum). Cateodata si in diminetile de weekend.

In 2002 si Uniplus 94,6 avea o emisiune locala de dedicatii seara. Din a doua parte a lui 2002 s-a renuntat.

#57
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
asta e toate gioarsele sunt bagate la posturi locale si dupaia mai evolueaza, mai invata sa citeasca.

#58
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,676
  • Înscris: 07.02.2003

 MembruAnonim, on 02 aprilie 2013 - 17:36, said:

La stirile EuropaFM sau ProFM nu cred ca auzi strazile pe care s-a intrerupt apa rece in Bucuresti, sunt de interes general.
Normal... ce i-ar interesa pe cei din tara ce fac in Bucuresti...

#59
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,347
  • Înscris: 01.09.2012

 necolae, on 03 aprilie 2013 - 12:12, said:

La ProFM Buzau si Cluj se facea program local de la 10 pana la 12/13.La Constanta de la 16 la 18.

La Kiss sunt stiri locale la 9 si 16,iar dimineata la Carcotasi sunt pastile locale de informatii despre trafic.

Daca s-ar putea aplica legea,si posturile de radio care au frecvente in tara dar care nu emit din Bucuresti (ex Focus FM,Impuls,Galaxy,Impact) o sa faca si ele program local pentru fiecare zona deservita?



Am prins si eu odata la Kiss 99.2 emisiune locala de la 22 la 00 avea stiri locale din Pitesti - Ramnicu Valcea apoi aveau muzica si era cineva in studio care mai vb din cand in cand

Edited by alexandrubold, 03 April 2013 - 23:32.


#60
tedmosby37

tedmosby37

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.11.2012

 andreic, on 31 martie 2013 - 14:05, said:

Doar ca nu o ai daca nu o cumperi de la cineva care o detine, doar tu ai spus ca nu sunt spatii libere Posted Image Aparatura numai te duce la 100000 euro usor, depinde si de putere. (adica nu vorbim de un dipol din gratar de frigider si cu o petarda de emitator facut in aer...)
La concurs evident ca nu castiga decat cei care pot investi sume mari deci exclus sa vezi buticari.

O licenta costa. Numai cine nu a incercat sa castige o licenta de la CNA poate spune ca nu costa. Cine a incercat sa castige un concurs pentru o licenta radio iti poate spune, in particular, cata spaga a dat pentru respectiva frecventa.

#61
necolae

necolae

    Popescu, Emma, Flick, Buzdu, Benavides, Mihaila si Morar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,883
  • Înscris: 05.02.2012
ProFM Slatina practic a cam reinviat,ca din 2004 cand a venit Kiss s-au auzit numai hitmix-uri pe calupul local,in timp ce astazi sunt si reclame locale care sunt si pe 105,5 Craiova/Simnic.

#62
tedmosby37

tedmosby37

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.11.2012

 SebyD, on 01 aprilie 2013 - 21:48, said:

... de parca m-ar interesa pe mine ca si buzoian si constantean prin adoptie ca s-a schimbat programul la metrou.

Nu te obliga nimeni sa asculti un radio sau un altul. Faptul ca te intereseaza stiri locale te face sa asculti un radio BUN local.
Daca retelele ar fi omorat, prin simpla lor prezenta, radioul local, n-ar mai fi existat exemplele de la Cluj, Brasov sau Ploiesti. Si nu sunt singurele. Si voi inteleg ca puteti fi dati exemplu, fiind un radio de top 3. Deci, se poate, chiar si cu retelele nationale.
Sa omori, insa, un bussines care aduce statului, anual, sume foarte mari, mi se pare o mare prostie.

 lucifer76, on 02 aprilie 2013 - 10:10, said:

   Mai glumetu-le Posted Image, de ce m-ar interesa pe mine ca nustiuce linie de autobuz din Bucuresti a fost inchisa, sau ca nustiuce primar de sector a mai pus de un tun? Pe mine ma intereseaza ca o strada din orasul meu e inchisa din cauza reparatiilor, ca s-au taiat copacii de de bulevardul principal, etc. Stiri LOCALE. Nu sunt greu de facut. Sunt 15 posturi de radio in Iasi, si nu ascult niciunul. De ce? Prefer sa ascult playlistul meu, nu unul pus la radio, de obicei de o calitate audio execrabila.
   Sa iti spun cum vad eu radioul. Cu stiri, cu emisiuni de discutii pe diverse teme, cu emisiuni de popularizare. Dar nu 60 minute nonstop de muzica.
In Iasi ai radiouri locale, deci nu te opreste nimeni sa le asculti. Crezi ca o astfel de decizie le va face, peste noapte, mai bune ?
Nu poti avea 15 radiouri locale.
Mai buna ar fi o decizie care sa spuna ca fiecare oras care are radiouri, trebuie sa aiba minim unul local.

#63
necolae

necolae

    Popescu, Emma, Flick, Buzdu, Benavides, Mihaila si Morar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,883
  • Înscris: 05.02.2012
La Kiss tin minte in 2008 ca pe 98,8 Braila era si un Kiss Blitz local.

#64
tedmosby37

tedmosby37

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.11.2012

 SebyD, on 02 aprilie 2013 - 20:31, said:

w21 ai vazut pe undeva cerintele publicului? Ti le-a pus cineva la dispozitie? Hai sa-ti spun o poveste scurta... publicul serveste ceea ce i se ofera, nicidecum ceea ce vrea. Publicul doar crede ca vrea ce aude. Eu pun un pariu cu tine. Daca incepand de maine Kiss, Zu, Pro FM, 21 incep sa dea numai muzica de opera, in maxim 6 luni toti vor asculta muzica de opera. Repet... pariez!
Ti-ai sustinut bine cauza o vreme insa, cu afirmatia, ai dat dovada de diletant. Poti sa-ti pariezi si casa si tot ce ai, le poti da din start. Daca lumea ar fi fost atat de usor de civilizat, eram departe acum.

 SebyD, on 02 aprilie 2013 - 20:31, said:

Stii ce au facut mititeii astia in ultimii ani? Au coborat stacheta la nivelul piciorului broastei pentru a-si usura munca si pentru a reduce costurile, iar calitatea s-a dus dracu'. Toate astea sub pretextul. Asa zisei cerinte a publicului pe care o scot in fata ori de cate ori se gaseste cate cineva sa le reproseze ceea ce le reprosez eu.
Nu stiu cu cati oameni din radioul central ai avut ocazia sa vorbesti dedesubturile. Colegul de forum puncteaza foarte bine treaba cu Radio Contact care putea face lejer 5 ore de program pe zi fara sa planga nimeni. Stii cati oameni plang dupa Contact? Te-ai intrebat de ce? Raspunsul nu e numai muzica. Kiss FM e principalul vinovat pentru ce a ajuns radioul din Romania in ziua de azi, cu tot cu vocile lor de pisici miorlaite.

Ascultam candva radiouri din Olanda ... hit radio ca sa fim intelesi din start, din care nu lipseau la fix si la si jumatate buletinele de stiri. La noi nu mai exista asa ceva pentru ca Kiss FM a vrut asa ceva si a dat tonul in prostitutia radiofonica.  Aceasta lege ar fi fix ceea ce trebuie pentru a readuce radioul la ce ar trebui sa fie, adica normalitatea dinaintea Kiss FM. Si daca nu ma crezi, intreaba lumea cam cat de mult si-ar dori sa revina Radio Contact si tot ceea ce a fost acest radio. Asta o sa iti raspunda la dilemele si convingerile tale total gresite. Ti-o spune un om care in 2002 dormea cu radioul in pat si de atunci ii urmareste fiecare miscare, evolutie si mai ales involutia din ziua de azi.
Sti ce salarii incasau acei oameni de la Contact ? Sti ca mai toti faceau tot ceea ce faceau din pasiune ? Cum poti crede ca in 2013 se mai poate trai ca in anii '90.
Te inteleg, vrei sa elimini concurenta de pe piata si sa faci mai multi bani. Eu cred ca, daca erai atat de bun pe cum spuneai, pana acum  erai la Kiss, in Bucuresti. Cred ca de aici iti vine si frustrarea.

 necolae, on 03 aprilie 2013 - 10:24, said:

Eu unul sper ca Pro-ul sa adopte program local la Constanta,Cluj,Buzau si Ploiesti pentru Muntenia.Asa ar reveni Mihai Girip,Flavia Persa,Paul Oprea si Claudius Dociu pe local.

Kiss FM are stiri locale la Sinaia,Buzau,Braila,Iasi,Constanta,Targu Mures,Cluj,Timisoara,Targu Jiu,Ramnicu Valcea,Pitesti si Ploiesti.

ProFM difuzeaza reclame locale la Constanta,Bacau,Suceava,Cluj,Sibiu,Timisoara,Galati,Bucuresti,Craiova,Slatina,Pitesti,Ramnicu Valcea etc,iar la Cluj si Sibiu exista concurs local cu premii la ora 11.30.
Am cautat concursurile de care spui. O astfel de decizie va duce la aberatia de la Pro FM Sibiu - dau la concurs o masina de 4.000 de euro. Clar - second !

Acum ca am citit toate postarile de pana acum si proiectul de decizie, va pot spune ca, dupa parerea mea, aceasta decizie este o prostie.Iata si argumentele:
- in fiecare oras mare exista cel putin un radio local iar daca sunt situatii in care nu mai exista nici macar unul e doar vina CNA ca au lasat sa se intample asta
- piata radio ar trebui sa fie libera, asa cum este peste tot in lume - daca publicul cere informatie locala, talk-show-uri, etc. va creste audienta radiourilor care fac asta - dar asta nu se poate face cu constrangeri legale, e de-a dreptul aberant. In acest moment sunt o serie de exemple care arata ca, daca faci radio local de calitate, ai si succes.
- numai Kiss FM ar concedia peste 100 de oameni, ca sa nu mai vorbesc de zeci de agentii mici de publicitate care vindeau pentru ei si pentru altii.
- faptul ca scoti de la vanzare un produs foarte bun nu inseamna ca oamenii vor cumpara un produs mai prost. Banii de publicitate se vor duce spre alte medii, mai ales ca, in ultimii ani a crescut foarte mult reclama online (Google, Facebook, etc.). Retelele se vor asculta in continuare, ba chiar le va creste audienta, doar ca nu vor vinde publicitate locala. Repet: asta nu inseamna ca un produs cu audienta scazuta se va vinde.
- radiourile mari vor deveni retele nationale, fara reclama locala (asta nu inseamna ca le va scadea audienta cum spera SebyD ca sa vina el si sa creasca ). In acest caz, firmele locale vor fi lipsite de posibilitatea de a se promova pe radiouri cu audienta ok. Poate se vor duce catre locali, insa acestia vor avea excat audienta pe care o au acum, daca nu si mai mica deoarece retelele mari o sa cresca (avand mai putina publicitate publicul e atras si mai mult spre ele).
- interesul pentru investitiile in local vor disparea (retelele nationale isi vor baga picioarele in ele statii locale, avand in vedere ca nu scot bani ci doar mananca - curent, chirii, spectru, etc.)
- incasarile din publicitate vor scadea astfel ca produsul va fi din ce in ce mai slab, ajungandu-se, in scurt timp, la aceeasi situatie in care se zbate acum presa scrisa

#65
necolae

necolae

    Popescu, Emma, Flick, Buzdu, Benavides, Mihaila si Morar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,883
  • Înscris: 05.02.2012
Si la ProFM Focsani si Bacau erau stiri locale la jumatatea orei chiar si duminica.

#66
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,437
  • Înscris: 20.11.2010

 tedmosby37, on 04 aprilie 2013 - 08:43, said:

Ti-ai sustinut bine cauza o vreme insa, cu afirmatia, ai dat dovada de diletant. Poti sa-ti pariezi si casa si tot ce ai, le poti da din start. Daca lumea ar fi fost atat de usor de civilizat, eram departe acum.
Corect. Insa nu s-a dorit civilizerea ci prostirea ei. A se vedea ce mizerii se dau la TV si o sa intelegi ideea. Plus ca masele sunt usor de manevrat. Prin 2004 - 2005 romanii ascultau in mare majoritate ce li se servea la radio (adica muzica straina) si atunci chiar nu se serveau manele dance. Cum s-a putut face prostirea poporului, se poate face si cultivarea lui. Crede-ma ca e la fel de usor. Tot ce trebuie facut e ca toti sa se alinieze la standardul culturii, la fel cum s-au aliniat la cel al prostului gust.

Quote

Sti ce salarii incasau acei oameni de la Contact ? Sti ca mai toti faceau tot ceea ce faceau din pasiune ? Cum poti crede ca in 2013 se mai poate trai ca in anii '90.
Asta nu e o scuza ca sa scazi calitatea programelor sau sa inchizi din statii de mica putere cumparate sau castigate cu titlu LOCAL. Cele de mare putere sunt regionale si e normal sa fie retransmisie pe ele. Plus de asta, salariile se adapteaza la vremuri, dar pentru asta nu trebuie sa scazi si calitatea in conditiile in care te lauzi cu audiente mari, cu multe reclame scumpe si te strangi la punga. Din criza nu se iese cu punga stransa ci prin investitii. Asta nu intelege omenirea asta si deasta criza se tot adanceste de o sa ne ia dracu' pe toti. Totusi radiourile nationale sunt corporatii si pot intelege politica asta de strangere a pungii. Corporatiile sunt majoritar vinovate de criza actuala, pentru ca nu dau drumul la bani (investitii si salarii pentru ca cetateanul sa aiba putere de cumparare, iar banul sa circule... doar asta e rolul lui, nu?).

Quote

Te inteleg, vrei sa elimini concurenta de pe piata si sa faci mai multi bani. Eu cred ca, daca erai atat de bun pe cum spuneai, pana acum  erai la Kiss, in Bucuresti. Cred ca de aici iti vine si frustrarea.
O sa te surprind sau o sa te dezamagesc, in functie de caz. Nu vreau sa elimin concurenta, ci vreau una activa si mai ales EGALA. Am lucrat in Bucuresti la un radio national si crede-ma ca stiu mai bine decat multi de pe aici cu ce se mananca, fara sa ofensez pe cineva, Se numea MIX FM si a avut o politica de programe total gresita. Am fost cel care a sustinut vehement asta, cauza pentru care am fost primul disponibilizat inainte de vanzarea retelei. Nu mai vreau Bucuresti in veci. Una pentru ca nu imi place si nu suport orasul si a doua pentru ca nu imi place ce se intampla in radioul central. De fapt, daca ar veni un national acum sa imi faca o oferta pe multi bani (sa zicem triplu decat castig acum) sa vin la capitala, nu as face-o. Sunt foarte fericit si multumit in localul pentru care lucrez, pentru ca nu e frecangeala, durerea de cap si stress-ul inutil ca la un national. E liniste, echipa e solida, tanara, dinamica, unita si nu ne mancam de fund unii pe altii asa cum se intampla prin nationale. Repet... as putea sa spun multe povesti, dar nu se cuvine. Crezi ca plecarea lui Nico de la 21 e intamplatoare? Stiu ce s-a intamplat acolo, dar nu se cuvine sa povestesc pe aici. Deci eu la national? NICIODATA IN VECI DIN NOU!!! La partea cu frustrarea nu m-ai nimerit.

Quote

Am cautat concursurile de care spui. O astfel de decizie va duce la aberatia de la Pro FM Sibiu - dau la concurs o masina de 4.000 de euro. Clar - second !

Acum ca am citit toate postarile de pana acum si proiectul de decizie, va pot spune ca, dupa parerea mea, aceasta decizie este o prostie.Iata si argumentele:
- in fiecare oras mare exista cel putin un radio local iar daca sunt situatii in care nu mai exista nici macar unul e doar vina CNA ca au lasat sa se intample asta
- piata radio ar trebui sa fie libera, asa cum este peste tot in lume - daca publicul cere informatie locala, talk-show-uri, etc. va creste audienta radiourilor care fac asta - dar asta nu se poate face cu constrangeri legale, e de-a dreptul aberant. In acest moment sunt o serie de exemple care arata ca, daca faci radio local de calitate, ai si succes.
- numai Kiss FM ar concedia peste 100 de oameni, ca sa nu mai vorbesc de zeci de agentii mici de publicitate care vindeau pentru ei si pentru altii.
- faptul ca scoti de la vanzare un produs foarte bun nu inseamna ca oamenii vor cumpara un produs mai prost. Banii de publicitate se vor duce spre alte medii, mai ales ca, in ultimii ani a crescut foarte mult reclama online (Google, Facebook, etc.). Retelele se vor asculta in continuare, ba chiar le va creste audienta, doar ca nu vor vinde publicitate locala. Repet: asta nu inseamna ca un produs cu audienta scazuta se va vinde.
- radiourile mari vor deveni retele nationale, fara reclama locala (asta nu inseamna ca le va scadea audienta cum spera SebyD ca sa vina el si sa creasca ). In acest caz, firmele locale vor fi lipsite de posibilitatea de a se promova pe radiouri cu audienta ok. Poate se vor duce catre locali, insa acestia vor avea excat audienta pe care o au acum, daca nu si mai mica deoarece retelele mari o sa cresca (avand mai putina publicitate publicul e atras si mai mult spre ele).
- interesul pentru investitiile in local vor disparea (retelele nationale isi vor baga picioarele in ele statii locale, avand in vedere ca nu scot bani ci doar mananca - curent, chirii, spectru, etc.)
- incasarile din publicitate vor scadea astfel ca produsul va fi din ce in ce mai slab, ajungandu-se, in scurt timp, la aceeasi situatie in care se zbate acum presa scrisa
Aici sunt multe de discutat, dar nu am nici timpul, nici spatiul si nici rabdarea ca sa le expun. Asta e o chestiune care sa discuta face to face cu argumente. Concluzia e simpla... e nevoie de un echilibru pe piata si ca sa intelegi fenomenul radio, trebuie sa fii in domeniu si sa ai oameni de legatura ABSOLUT peste tot. Sa nu iti faci impresia ca daca lucrez intr-un local nu am oameni de legatura in Kiss, 21, Europa, etc.

Edited by SebyD, 04 April 2013 - 13:02.


#67
tedmosby37

tedmosby37

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.11.2012

 SebyD, on 04 aprilie 2013 - 12:51, said:

O sa te surprind sau o sa te dezamagesc, in functie de caz. Nu vreau sa elimin concurenta, ci vreau una activa si mai ales EGALA. Am lucrat in Bucuresti la un radio national si crede-ma ca stiu mai bine decat multi de pe aici cu ce se mananca, fara sa ofensez pe cineva, Se numea MIX FM....

Deci, nu ai nicio legatura cu un radio national, cum ii spui tu. Mix FM nu a fost un radio de acest gen, ci pur si simplu a fost o actiune mascata a aluia de la Brasov de a face cateva milioane de euro.
Repet, esti in necunostinta de cauza. Sa compari Mix FM cu Kiss FM... nici nu stiu cum sa calific asta, venind de la un presupus om de radio.

Eu sunt client de publicitate a doua radiouri nationale, cum le spui tu, pe local. In cazul in care mi se va interzice sa-mi fac reclama produselor la aceste doua radiouri, o sa aleg o alta forma de publicitate. Din cate mi-am facut calculele, imi cresc, targetat pe oras si varste, pe Facebook. Partea proasta aici e ca banii vor pleca din tara dar... asta e tendinta si institutiile statului fac tot posibilul sa scoata banii din tara.

In ceea ce priveste informatia, daca cineva, in ziua de azi, si-o mai ia de la radio, e in urma cu cel putin 10 ani. Am, la orice ora, orice informatie vreau, pe internet, si internetul in buzunar. Sa crezi ca Tzatza Floarea de la tara se informeaza de la Kiss FM si pentru ca nu da Kiss FM stiri ea se uita ca curca in uluci, e de un comic imens... ca sa nu spun exact a ce suna.

Si inca ceva, eu am 5 magazine la mine in oras si vand local, normal. As prefera, exact ca si tine, ca marilor lanturi de magazine sa li se interzica sa mai vanda local.
Numai tu sa nu ai concurenta ? Noi, restul, suntem mai prejos ?

#68
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,437
  • Înscris: 20.11.2010
Ce a fost sau ce nu a fost, a fost radio national. Era o armata de oameni acolo, profesionisti chiar, care isi faceau treaba. Ca nu il consideri tu national, e strict problema ta. Un radio cu 32 de frecvente in tara nu se poate fi catalogat altfel decat national, mai ales ca facea si retransmisii de la Bucuresti, pe langa emisiunile locale.

Si nu, nu ai inteles nimic. Am specificat in postarea anterioara ca nu vreau sa elimin concurenta, ci vreau una mai acerba (suna utopic nu?), egala si corecta. Plus ca radioul nu e magazin. Compari mere cu banane.

Apropos... cat timp faci reclama la nationale, banii oricum pleaca din tara pentru ca, stimabile, Kiss, Magic si Rock FM sunt detinute de SBS, nemtii care administreaza Sat1 in Germania, Radio 21, Europa si Vibe FM sunt detinute de Lagardere (francezi), iar Pro FM, Music FM si Dance FM sunt detinute de Olandezi. Banii se aduna din tara si ajung la Bucuresti, de unde profitul pleaca afara. Vrei ca banii sa ramana in tara? Cauta un local ascultat si fa-ti reclama acolo.

Cat despre informatie, radioul e cea mai rapida sursa de informare. Nu online-ul, nu ziarul, nu televiziunea. Tocmai pentru ca radioul iti permite procesarea si transmiterea rapida a stirii.

Edited by SebyD, 04 April 2013 - 14:05.


#69
tedmosby37

tedmosby37

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.11.2012

 SebyD, on 04 aprilie 2013 - 14:02, said:

Ce a fost sau ce nu a fost, a fost radio national. Era o armata de oameni acolo, profesionisti chiar, care isi faceau treaba. Ca nu il consideri tu national, e strict problema ta. Un radio cu 32 de frecvente in tara nu se poate fi catalogat altfel decat national, mai ales ca facea si retransmisii de la Bucuresti, pe langa emisiunile locale.
Ala nu a fost nici macar radio. E de notorietate faptul ca a fost transformat in radio de stiri pentru a avea o acoperire in momentul in care CNA-ul le-a dat zeci de frecvente sub acest pretext. A fost creata o retea radio la nivel national cu scopul precis de a fi vanduta, ceea ce s-a si intamplat foarte repede. Intre crearea retelei si vanzarea ei a fost un simulacru de radio, o butaforie pentru a nu batea foarte tare la ochi. Frecventele au fost luate gratuit (oficial) si vandute apoi cu milioane de euro.
Deci, nu ai lucrat intr-un radio national ci ai facut parte, constient sau nu, dintr-o afacere de tip mafiot.

Imi dau banii la Kiss si Zu. Poate cei pe care ii dau la Kiss pleaca afara, dar si aici ne arunci praf in ochi. La mine vine un tinerel care, banuiesc, e platit de Kiss FM. Si pe langa el multi altii. Deci, raman destui bani si in Romania.
Si aceste retele, din cate inteleg, au facut si fac investitii in Romania. Facebook nu a facut, nu face si nu va face.

Daca nu vrei sa elimini concurenta, ce urmresti, de fapt, cu aceasta decizie ? Aplicarea ei va duce la interzicerea reclamei locale pe radiourile despre care vorbim. Am mai zis, nu te bucura prea repede, nu cred ca clientii acestor radiouri vor sari pe locale, mai ales ca acestora nu are de ce sa le creasca audienta. Se vor indrepta, la fel ca si mine, spre alte modalitati, eficiente, de a se promova.
Faptul ca nu mai am acces la un produs bun nu ma face sa-l cumpar pe cel mai prost. Mai ales ca sunt alte variante si nici nu imi moare afacerea fara reclama pe radioul cu audienta foarte mica.

#70
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,437
  • Înscris: 20.11.2010
Vad ca iti place mult sa citesti printre randuri si nu ai rabdare sa urmaresti tot ce scriu, dovada ca citezi numai franturi din ce scriu eu aici.

Zi-mi si mie o afacere media care nu e tip mafiot... ca fapt divers. Si da... e o provocare sa vedem daca poti numi macar una. Chiar si nationalele au in spate asemenea interese. Acum, zi-mi o afacere media (implicit radio) facuta de un om strict cu pasiune pentru asa ceva si fara nicio implicare sau interes in politica. Daca nu poti descrie asta, tot ce ai scris mai sus nu are sustenabilitate. Imperiile media sunt construite pe interese, indiferent cum se numesc ele... Mix, Kiss, Piss, Miss. etc.

Da-ti banii la Kiss si Zu. E perfect. Insa la Constanta multi au venit de la nationale ca sa faca reclama la noi la local tocmai pentru ca reclama nu avea efect. Asta probabil si din cauza ca cel care facea organizarea calupurilor o facea atat de prost incat unele reclame erau taiate la mijloc de la Bucuresti pentru ca nu se incadrau in timpii dati de la centru. Altfel chestiile astea costa o tona de bani. La noi ca si local, clientii sunt foarte multumiti pentru ca e ieftin, prompt, nu sunt probleme cu taiatul spoturilor aiurea si mai ales pentru ca simt efectul reclamelor. Da, e adevarat ca asta se trage si de la faptul ca se investeste in calitate, resurse umane si tot ce ar trebui sa aiba un radio de calitate care ar vrea audienta buna.

Am inteles ideea, nu iti plac localele. OK! Nicio problema. Fa-le fundu' mare la nationalii care oricum nu dau 2 bani pe clienti... repet la noi au ajuns multi care au facut la diverse nationale si s-au simtit jecmaniti. De ce? De tampiti? Nu cred.
Ce urmaresc cu aceasta decizie? Citeste mai sus si o sa intelegi. Nu imi place sa ma repet.

Propun sa revenim ON TOPIC.

 necolae, on 03 aprilie 2013 - 10:24, said:

Eu unul sper ca Pro-ul sa adopte program local la Constanta,Cluj,Buzau si Ploiesti pentru Muntenia.Asa ar reveni Mihai Girip,Flavia Persa,Paul Oprea si Claudius Dociu pe local.
Paul Oprea a fost pe local la Radio Campus in Buzau pana de curand, insa a fost dat afara din cauza unor nasoale. A revenit Miki in locul lui (tot un veteran al Pro FM BZ). Daca tot vorbim de vechea echipa PRO FM BZ, in cazul in care vrei sa il asculti pe Adi Baciu e la Focus FM. Mihai Girip e voice over la Pro TV Constanta si are show-ul Mixofrenia la Radio Sky Constanta.

Edited by SebyD, 04 April 2013 - 18:01.


#71
tedmosby37

tedmosby37

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.11.2012

 SebyD, on 04 aprilie 2013 - 17:59, said:


Am inteles ideea, nu iti plac localele. OK! Nicio problema.
N-am spus asta. Am spus ca nu mi se pare normal sa mi se interzica sa ma promovez acolo unde vreau si sa fiu obligat doar catre anumite posturi de radio. Daca radioul local face audienta, sunt primul care ii dau bani.
Conditia de baza este aceasta: audienta.
Dar ceea ce propuneti voi acum e sa-mi luati posibilitatea de a ma promova la radioul cu cea mai mare audienta din orasul meu. Sunt curios, oare Consiliul Concurentei nu are nimic de spus in legatura cu acest lucru ?

#72
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Audienta nu e intotdeauna cel mai important factor (bine, conteaza ce vinzi), cred ca o reclama pe Europa FM e mai bine primita decat una pe Kiss in conditiile in care 1/3 ascultatori sunt minori (plus trendul descendent), date din ultimul val de audienta. Asa ajunge un radio cu 60.000 sa vanda chiar mai bine decat unul cu audienta dubla, pe anumite segmente orare.
Se fac studii de audienta prin tara, pentru locale? N-am vazut nimic pana acum, pe listele ARA sunt doar cele din Bucuresti, ar fi interesante niste date din CT.

 SebyD, on 04 aprilie 2013 - 17:59, said:

Mihai Girip e voice over la Pro TV Constanta si are show-ul Mixofrenia la Radio Sky Constanta.

Nu stiam de mutare, mai auzeam de el seara pe Dance 89.5, dar cred ca a trecut mai bine de un an de atunci.

 tedmosby37, on 04 aprilie 2013 - 18:10, said:

Dar ceea ce propuneti voi acum e sa-mi luati posibilitatea de a ma promova la radioul cu cea mai mare audienta din orasul meu. Sunt curios, oare Consiliul Concurentei nu are nimic de spus in legatura cu acest lucru ?

Eu nu credeam ca cineva poate lua in serios proiectul asta, lasand la o parte publicitatea locala, impactul negativ asupra audientei, penibilul unei dezbateri locale de 3 ore pe Vibe FM Onesti, a estimat cineva investitia si numarul de angajari de care este nevoie?

Edited by MembruAnonim, 04 April 2013 - 18:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate