Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Lovitură pentru posturile de radio - Emisiunile locale devin obligatorii ?

- - - - -
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#37
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postpopascu, on 01 aprilie 2013 - 20:09, said:

Ascultati-va localii, sa va dea stiri agricole.
   Mai glumetu-le :), de ce m-ar interesa pe mine ca nustiuce linie de autobuz din Bucuresti a fost inchisa, sau ca nustiuce primar de sector a mai pus de un tun? Pe mine ma intereseaza ca o strada din orasul meu e inchisa din cauza reparatiilor, ca s-au taiat copacii de de bulevardul principal, etc. Stiri LOCALE. Nu sunt greu de facut. Sunt 15 posturi de radio in Iasi, si nu ascult niciunul. De ce? Prefer sa ascult playlistul meu, nu unul pus la radio, de obicei de o calitate audio execrabila.
   Sa iti spun cum vad eu radioul. Cu stiri, cu emisiuni de discutii pe diverse teme, cu emisiuni de popularizare. Dar nu 60 minute nonstop de muzica.

#38
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
sunt perfect deacord cu tine. Nici macar nu am avut intentia sa te contrazic vreodata. Ma refeream la altceva de fapt criticam pe cei care se opun acestei idei

#39
necolae

necolae

    Popescu, Emma, Flick, Buzdu, Benavides, Mihaila si Morar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,883
  • Înscris: 05.02.2012
Dar pe frecventa de Costila 99,6 ce o sa se transmita? Program regional pentru Muntenia?

Mie unul ar fi normal sa se difuzeze cateva buletine de stiri locale,reclame locale si jingle-uri de tipul Asculti+nume radio+localitate+frecventa.

#40
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,801
  • Înscris: 14.10.2008
Si eu la fel. Sunt pro retransmisie si anti-local. Mereu am urat emisiile locale pentru ca se auzeau mai prost ca centralul, in anii 2000-2004 cat am ascultat Pro FM Slatina 94,1 inchideam radioul cand intra localul, ma enervau.

In orasele mari precum Iasi, Cluj sau Timisoara da, ar avea ce stiri sau emisiuni locale sa dea. Dar intr-unul ca Slatina unde nu se intampla mai nimic ce sa dea? Si asa avem OLT TV, televiziune locala ce posteaza stirile pe You Tube in HD care e mai mult decat suficienta, eu acolo vad stirile locale, si sunt destule si culturale tocmai pentru ca nu se intampla multe aici. Posted Image

Emisiunile de dezbateri s-au mutat la TV, in anii '90 si prima parte a anilor 2000 nu erau atatea televiziuni de stiri si talk-show, de asta atunci radiourile faceau astfel de emisiuni, CNA-ul inca traieste in anii '90.

Sa faca ce vor, si asa in ultimii 2-3 ani nu prea am mai ascultat radio, muzica comerciala o ascult pe TV.

#41
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
A, deci ceasca din 85 vrei centralizare?

#42
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,801
  • Înscris: 14.10.2008
Mai bine cu programe profi (mai ales ca sunet) realizate din Bucuresti si preluate de pe satelit, eu mereu am vazut FM-ul tot ca pe un CATV, adica statie de retransmisie de pe satelit.

Am urat mereu si statiile locale ale PRO TV si Prima TV, strica imaginea, a PRO TV-ului s-a desfiintat, se vede perfect acum.

Eu sunt aproape de Bucuresti si nu mi se pare prea aiurea sa auzi informatii de acolo, poate ca in Ardeal si Moldova se resimte mai acut, dar in acest caz la Cluj, Iasi si Timisoara trebuie emisiuni locale.

Edited by Neaceasca85, 02 April 2013 - 16:54.


#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pe mine ma amuza ideea, in ziua in care se va pune in aplicare fug la Toplita, Baraolt sa ascult dezbaterea locala de larg interes pe cele doua nationale.
Oare de tampiti au renuntat ProTV la statiile din tara?

View PostSebyD, on 01 aprilie 2013 - 21:48, said:

[...] de ce C FM nu se extinde? Una ca situatia financiara nu o permite si chiar daca ar permite-o, ar fi bani aruncati degeaba pe geam. Cu banii aia ne concentram pe zona pe care o acoperim deja si de unde vin bani. E atat de simplu. Din Harsova, Medgidia, Fetesti, etc. nu ar iesi in veci bani. Crede-ma pentru ca stiu ce vorbesc. In ziua de azi extinderea se face numai ca sa iti arati muschii si cam atat. Bani multi nu mai ies. Daca stimabilii sustinuti de baietii din afara s-au extins, inseamna ca si-au permis. Asta inseamna sa isi asume niste chestii, ori imi aduc aminte ca acum ceva vreme au inchis din statiile locale tocmai ca sa isi reduca costurile. Daca e asa, sa predea licentele cuiva care vrea sa faca treaba. Retransmisie poate face oricine. [...]

Asta spuneam si eu, de ce e neaparata nevoie de varianta localizata care costa in conditiile in care nu ies bani sub nici o forma? Si cui sa le predea, cine crezi ca e interesat sa faca radio in Baraolt?
La stirile EuropaFM sau ProFM nu cred ca auzi strazile pe care s-a intrerupt apa rece in Bucuresti, sunt de interes general.

Edited by MembruAnonim, 02 April 2013 - 17:37.


#44
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
La stirile de la ce ai enumerat nu auzi nimic de fapt. Ori cu ele ori fara ele, la Eur FM mai e cate ceva. Slava domnului ca in Brasov avem cel putin 2 locale puternice care au si stiri generale si locale. Sunt curios ce stiri generale sau negenerale au kiss fm. Cat despre sticat imaginea asta e, e dreptul centralilor sa faca in asa fel ca sa nu fie stricata imaginea.Cel care a postat aici si lucreaza la radio are perfecta dreptate.

#45
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,801
  • Înscris: 14.10.2008
Kiss FM nu mai are deloc stiri de cativa ani. Mai intra pe local un buletin meteo scurt.

#46
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
ce a ajuns si cica are audienta f mare. R Contact avea stiri in fiecare ora la jumate si cate 5 ore de program local

#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tu traiesti in trecut, ai impresia ca le-ar creste audienta daca ar introduce stiri la 30 min si program local? Au audienta pentru ca s-au aliniat la cerintele publicului, chiar daca asta inseamna doar matinal si un playlist prost, repetitiv, asta se cere (fa un studiu, vezi cine asculta, trage concluziile). Guerrilla ar avea alta audienta in occident.
Ai informatie la tot pasul in ziua de azi, lumea nu mai asculta radioul ca sa ia pulsul societatii, 3G/4G din ce in ce mai accesibile, toate radiourile din lume la indemana, unii dau inapoi cu regionalizarea FM. Cumva mi-am adus aminte de arabi, aia au Holy Quran pe toata banda.

Edited by MembruAnonim, 02 April 2013 - 19:37.


#48
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012

View PostMembruAnonim, on 02 aprilie 2013 - 19:28, said:

Tu traiesti in trecut, ai impresia ca le-ar creste audienta daca ar introduce stiri la 30 min si program local? Au audienta pentru ca s-au aliniat la cerintele publicului, chiar daca asta inseamna doar matinal si un playlist prost, repetitiv, asta se cere (fa un studiu, vezi cine asculta, trage concluziile). Guerrilla ar avea alta audienta in occident.
Ai informatie la tot pasul in ziua de azi, lumea nu mai asculta radioul ca sa ia pulsul societatii, 3G/4G din ce in ce mai accesibile, toate radiourile din lume la indemana, unii dau inapoi cu regionalizarea FM. Cumva mi-am adus aminte de arabi, aia au Holy Quran pe toata banda.
Dați și voi cu click-ul AICI

#49
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,436
  • Înscris: 20.11.2010
w21 ai vazut pe undeva cerintele publicului? Ti le-a pus cineva la dispozitie? Hai sa-ti spun o poveste scurta... publicul serveste ceea ce i se ofera, nicidecum ceea ce vrea. Publicul doar crede ca vrea ce aude. Eu pun un pariu cu tine. Daca incepand de maine Kiss, Zu, Pro FM, 21 incep sa dea numai muzica de opera, in maxim 6 luni toti vor asculta muzica de opera. Repet... pariez! Stii ce au facut mititeii astia in ultimii ani? Au coborat stacheta la nivelul piciorului broastei pentru a-si usura munca si pentru a reduce costurile, iar calitatea s-a dus dracu'. Toate astea sub pretextul. Asa zisei cerinte a publicului pe care o scot in fata ori de cate ori se gaseste cate cineva sa le reproseze ceea ce le reprosez eu.
Nu stiu cu cati oameni din radioul central ai avut ocazia sa vorbesti dedesubturile. Colegul de forum puncteaza foarte bine treaba cu Radio Contact care putea face lejer 5 ore de program pe zi fara sa planga nimeni. Stii cati oameni plang dupa Contact? Te-ai intrebat de ce? Raspunsul nu e numai muzica. Kiss FM e principalul vinovat pentru ce a ajuns radioul din Romania in ziua de azi, cu tot cu vocile lor de pisici miorlaite.

Ascultam candva radiouri din Olanda ... hit radio ca sa fim intelesi din start, din care nu lipseau la fix si la si jumatate buletinele de stiri. La noi nu mai exista asa ceva pentru ca Kiss FM a vrut asa ceva si a dat tonul in prostitutia radiofonica.  Aceasta lege ar fi fix ceea ce trebuie pentru a readuce radioul la ce ar trebui sa fie, adica normalitatea dinaintea Kiss FM. Si daca nu ma crezi, intreaba lumea cam cat de mult si-ar dori sa revina Radio Contact si tot ceea ce a fost acest radio. Asta o sa iti raspunda la dilemele si convingerile tale total gresite. Ti-o spune un om care in 2002 dormea cu radioul in pat si de atunci ii urmareste fiecare miscare, evolutie si mai ales involutia din ziua de azi.

Edited by SebyD, 02 April 2013 - 20:35.


#50
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Initiativa asta mi se pare exagerata, des pleaca de la o idee buna. Sunt de acord ca toate posturile de radio nationale sa aiba stiri locale, dar 6 ore pe zi mi se pare al dreq de mult. Pai atunci de ce mai emiti national? Mai bine sa facem retele de radiouri locale care sa transmita doar cateva emisiuni la nivel national (pe modelul american "syndication"). Mie nu mi-ar conveni sa ma plimb prin tara si in loc de carcotasi sau Buzdu si Morar (presupunand ca-mi plac) sa fiu nevoit sa ascult cine stie ce ametit de la studioul local al Kiss sau Zu.

Eu cred ca pe piata au loc si localele si nationalele. In Ploiesti emit 3 locale puternice si toate nationalele mari, si sunt reclame locale pe toate (mai putin pe Pro FM). E loc pentru toata lumea, calitate sa fie. iar cine nu se adapteaza sau se aude ca dreq, sa-si piarda licenta si sa vina altul mai bun in locul lui.

PS Cred ca noi vorbim degeaba aici, legea nu se va adopta in forma asta din cauza presiunii posturilor mari de radio.

#51
Floryn-Floryn

Floryn-Floryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 09.07.2009
Sper sa nu se adopte. Am 4 posturi de radio locale. Sunt suficiente, nu imi mai trebuie altele.

#52
necolae

necolae

    Popescu, Emma, Flick, Buzdu, Benavides, Mihaila si Morar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,883
  • Înscris: 05.02.2012
Eu unul sper ca Pro-ul sa adopte program local la Constanta,Cluj,Buzau si Ploiesti pentru Muntenia.Asa ar reveni Mihai Girip,Flavia Persa,Paul Oprea si Claudius Dociu pe local.

Kiss FM are stiri locale la Sinaia,Buzau,Braila,Iasi,Constanta,Targu Mures,Cluj,Timisoara,Targu Jiu,Ramnicu Valcea,Pitesti si Ploiesti.

ProFM difuzeaza reclame locale la Constanta,Bacau,Suceava,Cluj,Sibiu,Timisoara,Galati,Bucuresti,Craiova,Slatina,Pitesti,Ramnicu Valcea etc,iar la Cluj si Sibiu exista concurs local cu premii la ora 11.30.

#53
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Nu-i nimic daca nimeni nu se baga sa faca radio la baraolt. La baraolt se prin posturi din brasov si sf gheorghe. E bine sa fie si local ca sa dea datele meteo pt localitatile invecinate, nu-mi trebuie sa-mi zica in fiecare ora aia din bucuresti temperaturile din 400 km departare si nici macar din oras de la mine sa nu le zica niciodata cu fac aia de la pro fm care nu prea au auzit de brasov nici la tv la ei.

#54
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
sper ca or fi si eretici printre realizatorii locali sa faca niste emisiuni antireligiuase.....ca prea se pune batista pe tambal la centru.

adevarul este ca nici nu prea avem oameni de radio: erau andrei gheorghe, florin calinescu, lucian boariu, etc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate