Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Loviturã pentru posturile de radio - Emisiunile locale devin obligatorii ?

- - - - -
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#19
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
nu de stiri ducem lipsa....ducem lipsa de talkshow-uri adevarate cum sunt la americani.
plus ca, cei de pe plan local sunt mai greu manipulati. sunt sanse mult mai mari de a auzi adevarul de la ziaristii locali.

#20
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
[ http://static.tvtropes.org/pmwiki/pub/images/Pirate_radio_station_5417.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postandreic, on 31 martie 2013 - 02:47, said:

Faptul ca faci un concurs nu inseamna ca nu platesti privilegiul de a avea o licenta daca ai si castigat ceva (vezi la ancom), preturile sunt mari cum am amintit, asta inseamna sa faci radio, nu e ceva moka Posted Image Exact ceea ce au facut adventistii vor sa evite pe viitor, prin impunerea programelor locale posturile raman locale macar o parte din program astfel incat sa nu fie interesante pentru cei cu pretentii nationale la bani de local Posted Image Deasemenea cine nu e in stare sa se mentina financiar pe plan local cedeaza licenta altui local cu idei mai bune, simplu, astfel se incurajeaza calitatea si audienta.
Evident ca pe autoritatile in domeniu le intereseaza si castigul pe licente nationale, vazand ca ar putea veni bani mai multi si nu vin din cauza smecheriilor...

Nu protejezi localii cu o asemenea masura, foarte multe au ajuns un tonomat si nu au niciun venit, nu isi permit sa produca x ore de dezbateri locale pe zi (care nici macar nu ar prinde la publicul de masa, indiferent de ce spun unii). Nu le ia nimeni cu forta licenta, ei le vand pentru ca nu fac fata concurentei nationale, nu au audienta, nu vand publicitate (putine exceptii).

Din nou, nu costa nimic licenta radio/tv, fie ea de locala sau nationala de mare putere. Avem destule exemple de posturi nationale care nici nu se obosesc sa mai repare statiile defecte din orasele mici pentru ca nu au nici un castig de pe urma lor, daca i-ar fi costat probabil am fi avut de doua ori mai putine statii in tara (chiar te rog sa imi arati unde unde se specifica costurile unei licente audiovizuale).

Edited by MembruAnonim, 31 March 2013 - 11:24.


#22
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Pai emisiunile locale exista daca au cerere. Dar cum radio cu muzica e doar prin terase, magazine, taxiuri, autobuze si unele birouri e cam greu ca omul sa aibe 2 ore de cine stie ce emisiuni cu vorbe in loc de zanganeala si atunci ori schimba frecventa ori pune "casetofonul".

Pe vremuri (90-2000)erau putine radio -uri si practic toate aveau emisiuni locale de dezbateri si discutii, dedicatii locale intocmai ca televisiunile locale de azi. Treptat dupa aparitia acestora din urma radio -urile au trecut pe muzica total. Practic dezbaterile au ajuns la tv cu oamenii de la radio iar radio s-a facut playlist. Nu stiu daca emisiunile de dezbateri ar fi putut fi retransmisie audio si pe radio dar ar fi o idee buna. Probabil ca de aceea pt stiri R Ro domina.
Studiourile locale care au avut forta financiara au reusit sa-si cumpere frecventa locala iar cel central a luat alta frecventa. Ma refer la studioul de R Contact Brasov 105,5MHz care erau f activi pana in 1999 sub denumirea R Direct (si azi exista ca firma). Ulterior dupa o perioada de  apatie R Contact a fost preluat in 2003 de Prima tv impreuna cu localul dupa cum se stie. Prin 2007-2008 localul a preluat frecventa 105,5 total si a infiintat Radio Tex Fm, kiss-ul renuntand la frecventa si luand alta pt brasov. Am apreciat aceasta actiune.

Edited by popascu, 31 March 2013 - 12:31.


#23
fucktard

fucktard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 23.02.2013
in sfarsit ceva gandit cu cap
mi s-a luat de toate mizeriile astea de piese comerciale de la radio
poate mai aud si eu ceva diferit in masina

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,601
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMembruAnonim, on 31 martie 2013 - 11:20, said:

Din nou, nu costa nimic licenta radio/tv, fie ea de locala sau nationala de mare putere.
Doar ca nu o ai daca nu o cumperi de la cineva care o detine, doar tu ai spus ca nu sunt spatii libere Posted Image Aparatura numai te duce la 100000 euro usor, depinde si de putere. (adica nu vorbim de un dipol din gratar de frigider si cu o petarda de emitator facut in aer...)
La concurs evident ca nu castiga decat cei care pot investi sume mari deci exclus sa vezi buticari.

#25
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,436
  • Înscris: 20.11.2010

View PostMembruAnonim, on 31 martie 2013 - 11:20, said:

Nu protejezi localii cu o asemenea masura, foarte multe au ajuns un tonomat si nu au niciun venit, nu isi permit sa produca x ore de dezbateri locale pe zi (care nici macar nu ar prinde la publicul de masa, indiferent de ce spun unii).
Ca si Director de Programe de radio local, tin sa te contrazic. Mi se rupe daca decizia asta se aplica. Ba chiar o aplaud. De ce? Pentru ca smecherii astia nationali care au castigat licente cu titlu de local, nu au decat un reciever satelit cu lighean plus un procesor de sunet si emitator cu muti dipoli pe vreun bloc inalt si au mare radio si se lauda cu audiente maxime. Ia sa puna mana sa investeasca in scule in fiecare oras, sa inchirieze spatii pentru studiouri, solutii pentru a transporta semnalul pana la emitator (care costa destul), sa recruteze oameni, sa ii plateasca si sa ii vad daca sunt in stare sa faca productii proprii de calitate. Atunci sa ii vad. E simplu sa ai o mana de asa zise vedete la Bucuresti care pun doar muzica si prezinta trei piese din playlist. Asa ceva poate face orice retardat. Eu ca local, pe langa asta am si emisiuni de divertisment, am si talk show-uri DE CALITATE, am si productii cumparate, etc. Asta inseamna radio si pariez ca daca chestia asta se aplica, nationalele tot nu se vor ridica la nivelul radioului pe care il administrez din punct de vedere al programelor. Ca dovada sta faptul ca pe piata din Constanta, suntem pe locul 3 dupa Zu si Kiss. Va fi loc si de mai bine in curand.

Sper sa se aplice treaba asta. Era nevoie de mult de asa ceva. Sa simta si astia mari criza pana in maduva oaselor. E simplu sa-ti inchizi statiile locale si sa faci retransmisie de la Bucuresti ca sa reduci costurile si sa te dai in continuare mare cocos fluturand audientele pe la nasul tuturor.

Edited by SebyD, 31 March 2013 - 18:36.


#26
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Nu am nimic de reprosat. Niste stiri si dezbateri sunt binevenite. M-am saturat de 100 de melodii care se repeta in bucla si de reclame. Unde deschizi radioul este muzica. Prea rar sa ascuti vreo stire. Si cand nimeresti stirile (la ora fixa, de obicei) sunt maxim 10 min, apoi iar baga muzica.
De asta a si ajuns radioul romanesc asa de neinteresant. Nu ai ce sa auzi la el.

#27
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Asa e. Practic nationalele au inghitit si devalorizat radioul bagandu-l ca o anexa la tembeliziunile lor.

Nu am idee cine mai asculta radio decat cei enumerati de mine intr-un post anterior. Tinerii si copiii cel putin de cand cu mp3-urile, muzica descarcata din pc de pe net si telefoanele nu mai dau 2 bani pe radio. Cred ca ce-i mai atrage pe unii sunt acele concursuri tampite de sms-uri pt cate un premiu lunar de 1000 euro sau tepe d-astea.

Cat despre cei mai in varsta daca mai asculta R Ro, Europa FM sau Magic fm

Edited by popascu, 31 March 2013 - 20:21.


#28
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,872
  • Înscris: 28.11.2006

View PostLolopoco, on 31 martie 2013 - 18:47, said:

Nu am nimic de reprosat. Niste stiri si dezbateri sunt binevenite.
Si eu sunt de acod cu stiri si dezbateri de interes local, dar sa fie si de calitate. Sa nu fie niste emisiuni care sa se auda prost, in care sa fie aceeasi muzica de 2 lei si eventual cate un DJ plictisit sa mai scape cate o informatie locala. In plus 6 ore de productii locale mi se par foarte multe. Eu as lasa doar 2, dar sa fie intre 10 si 18, altfel le baga toti la 6 sau la 22, cand nu le asculta nimeni.

#29
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,436
  • Înscris: 20.11.2010
6 ore e foarte bine. Sa puna umarul la munca sa vada si ei cum e. Sa ne mai lase cu audiente construite artificial pe retransmisii de la Bucuresti. Numai asa se vede adevarata valoare a unui radio asa zis national, aratand ca e in stare sa faca 6 ore de local, care sa fie si de calitate. Daca localele pot, ei de ce sa scape cu mai putin si sa dea simplu retransmisie de la Bucuresti?
In primul rand as vrea sa aud un matinal local fara carcotasi sau Buzdugan si Morar. Sa vedem daca mai pot ridica audientele la acelasi nivel.

Edited by SebyD, 01 April 2013 - 08:47.


#30
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,764
  • Înscris: 14.10.2008
Cred ca KISS FM se va declara retea nationala. Dar asta ar insemna sa renunte la reclamele locale de unde le vin muuulti bani. Europa FM are licenta nationala si parca pe variantele sale regionale da unele reclame locale.

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Proiectul se adreseaza si retelelor nationale. ProFM, Europa, 21 - toate sunt retele nationale si toate au reclame locale/regionale.

@SebyD: esti subiectiv, sa zicem ca ati dobandi intr-un fel licente in Medgidia, Fetesti, Harsova pentru C FM, ai mai avea aceeasi atitudine? ati face matinale locale pentru toate cele trei statii, playlist propriu, procesare sunet proprie, talkshowuri 6 ore pentru Fetesti? E normal sa investesti in emisia centrala, restul de statii fiind practic o extindere a acoperirii. Matinalele alea doua le vrei inlocuite cu unele locale, publicul cum ar reactiona?
Eu am spus ca exista cateva exceptii pe care le numeri pe degete si in zonele favorizate economic, unde inca mai e rentabil un radio local, unde se vinde publicitate (voi, Impuls de la Cluj care a reusit chiar sa se extinda, Best FM in Prahova, parca Impact prin Moldova si mai sunt).
Eu raman la ideea ca proiectul e imposibil de pus in practica chiar si la prima vedere, unde mai pui ca veniturile scad, nu ai voie sa vinzi reclame timp de 6 ore, publicul inchide radioul din primele 30 minute.
Cum iti imaginezi cele 6 ore de dezbateri locale la un radio nisat pe muzica electronica?

Edited by MembruAnonim, 01 April 2013 - 19:08.


#32
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,872
  • Înscris: 28.11.2006
Eu incerc sa-mi imaginez cum ar arata 6 ore de program local la televiziunile nationale, cum ar da statia Pro FM sau Antena 1 din orice oras vreti voi 6 ore de reportaje si talk show local in loc de filme si emisiuni trnsmise din studioul central :P Oare cine s-ar mai uita la aceste posturi?

#33
Dorin_78

Dorin_78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 09.02.2013
CNA îşi asumă din ce in ce mai mult rolul de Hristos al societăţii

emisiuni locale ce inseamna ? politica, nu sunt bani, nu sunt locuri de munca, ce trebuie sa facem, in ce trebuie investit, cum atragem investitori.... m-am saturat de toate astea. bine, ma intereseaza si partea asta dar oricum nu vin ei cu solutii, sunt discutii de umplutura

cand deschid radioul vreau sa ascult muzica sa ma relaxez

Edited by Dorin_78, 01 April 2013 - 20:07.


#34
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
mai oameni dar nu voi tot vreti descentralizare?? pai la ce vreti sa auziti radio din Bucuresti central atunci?? Ascultati-va localii, sa va dea stiri agricole.

E o solutie f buna si usor de realizat pt posturile care deja au tv local, sau ziar.

Edited by popascu, 01 April 2013 - 20:10.


#35
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,436
  • Înscris: 20.11.2010

View PostMembruAnonim, on 01 aprilie 2013 - 18:45, said:

Proiectul se adreseaza si retelelor nationale. ProFM, Europa, 21 - toate sunt retele nationale si toate au reclame locale/regionale.

@SebyD: esti subiectiv, sa zicem ca ati dobandi intr-un fel licente in Medgidia, Fetesti, Harsova pentru C FM, ai mai avea aceeasi atitudine? ati face matinale locale pentru toate cele trei statii, playlist propriu, procesare sunet proprie, talkshowuri 6 ore pentru Fetesti? E normal sa investesti in emisia centrala, restul de statii fiind practic o extindere a acoperirii. Matinalele alea doua le vrei inlocuite cu unele locale, publicul cum ar reactiona?
Eu am spus ca exista cateva exceptii pe care le numeri pe degete si in zonele favorizate economic, unde inca mai e rentabil un radio local, unde se vinde publicitate (voi, Impuls de la Cluj care a reusit chiar sa se extinda, Best FM in Prahova, parca Impact prin Moldova si mai sunt).
Eu raman la ideea ca proiectul e imposibil de pus in practica chiar si la prima vedere, unde mai pui ca veniturile scad, nu ai voie sa vinzi reclame timp de 6 ore, publicul inchide radioul din primele 30 minute.
Cum iti imaginezi cele 6 ore de dezbateri locale la un radio nisat pe muzica electronica?

Treaba e simpla: nu te intinzi mai mult decat iti permite bugetul. Te-ai intrebat de ce C FM nu se extinde? Una ca situatia financiara nu o permite si chiar daca ar permite-o, ar fi bani aruncati degeaba pe geam. Cu banii aia ne concentram pe zona pe care o acoperim deja si de unde vin bani. E atat de simplu. Din Harsova, Medgidia, Fetesti, etc. nu ar iesi in veci bani. Crede-ma pentru ca stiu ce vorbesc. In ziua de azi extinderea se face numai ca sa iti arati muschii si cam atat. Bani multi nu mai ies. Daca stimabilii sustinuti de baietii din afara s-au extins, inseamna ca si-au permis. Asta inseamna sa isi asume niste chestii, ori imi aduc aminte ca acum ceva vreme au inchis din statiile locale tocmai ca sa isi reduca costurile. Daca e asa, sa predea licentele cuiva care vrea sa faca treaba. Retransmisie poate face oricine. CNA nu impune 6 ore full de talk show-uri si stiri... sa nu fim absurzi, dar de aici pana la a te da lovit e cale lunga. Si da, chiar daca esti radio de nisa nu strica sa ai program local in care sa arunci si cateva informatii locale. La nationale auzi in mare majoritate stiri de la Bucuresti... de parca m-ar interesa pe mine ca si buzoian si constantean prin adoptie ca s-a schimbat programul la metrou.

Cum ar arata 6 ore de program local in viziunea mea? Asculta C FM si o sa afli.

Edited by SebyD, 01 April 2013 - 21:51.


#36
pity

pity

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 04.04.2005
De acord, prin concentrare si banalizarea tonomatizata a nationalelor s-a ajuns la calitatea actuala a radioului romanesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate