Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

castig 30-40% pe an din investitie

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
raf_ull

raf_ull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.03.2013
afacerea nu o incep acum. ea este in desfasurare din 2006. ca sa spun mai pe romaneste(ca vad deja multe comentarii nerelevante) una din variante ar fi sa platesc chirie la un cap tractor de genul celui ce l-am descris mai sus. chiria pe care o pot plati este de 300-400-500 euro lunar.  asta ar fi una din variante. ar mai fi si altele dar astea se discuta cu cineva interesat. mie nu mi se pare in niciun fel nici rampa de lansare, nici teapa, nici altceva.

#20
gobi_staff

gobi_staff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 30.06.2010

 raf_ull, on 15 martie 2013 - 13:38, said:

Randamentul se determina ca raport intre urmatorii doi termeni:
- Suma investita
- Castigul obtinut.
Sa luam cazul unui depozit de 1.000 lei, constituit pe 3 luni la o rata a dobanzii de 10%.
La constiture, clientul achita de un comision de 3 lei. Prin urmare, suma investita care se ia in calculul randamentul devine 1.003 lei (valoarea depozitului si comisionul).
Ulterior, la scadenta, deponentul incaseaza o dobanda de 25 lei (1.000 x 10% x 3/12).
Banca percepe totodata un comision de retragere de 0,5%. Deci la suma totala de 1.025 lei (depozit si dobanda acumulata), comisionul va fi de aproximativ 5 lei.
Castigul net obtinut din acest depozit va fi in final de doar 20 lei (25-5).
Randamentul se calculeaza raportand castigul la suma investita: 1,994% (20/1003 x 100). Pentru a fi comparabil cu rata dobanzii, randamentul trebuie insa anualizat.
Intr-o formula simplificata, acest lucru se poate face inmultind rezultatul de mai sus cu raportul dintre durata unui an (exprimat in luni) si durata depozitului. Rezultatul va fi 4 in cazul de fata (12 luni/3 luni).
Asadar, randamentul anualizat va fi de 7,97% (1,994% x 4), fata de 10% cat era rata dobanzii.

Deci Smiley randamentul il poti obtine si la un depozit bancar. DAR .... Cati bani iti raman in mana la sfarsit? daca facem un calcul simplu reiese cam 80 lei pe an.

De ce nu dai sursa(http://www.conso.ro/...ui-depozit.html) calculelor respective și de ce nu explici care e legătura dintre citatul ăla și ce vrei tu? :)

#21
raf_ull

raf_ull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.03.2013
legatura era referitor la calculele lui _Smiley_  despre randament

#22
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Ok ,deci ai fi interesat in special de cap tractor decat de bani
Iar daca e de bani care ar fi suma minima pe care o accepti ?
Ma gandesc ca daca eu am zece mii si vreau sa-i investesc ,tu ce faci cu ei daca nu poti lua un cap tractor
In cazul in care investesc va trebui sa facem ceva hartii pe niste ceva ,cumva ,nu stiu ce ai in cap
Daca vin cu un cap tractor e ca si cum as presta servicii si sunt platit la cursa
Trebuie sa fii mai explicit ca sa inteleg ce si cum
Fa niste propuneri

Daca ai contracte existente
In ce domeniu sunt
Interne
Externe vest
externe est
Livrari santiere
Transporti cu dacia mioveni
Da frate explicatii

#23
raf_ull

raf_ull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.03.2013
daca vii cu un cap tractor eu iti platesc tie chirie.capul tractor este al tau,inmatriculat pe persoana ta sau pe firma ta. de soferi,asigurari, motorina ma ocup eu. Daca vii cu o suma de bani trebuie sa ne gandim.

e vorba de contracte in UE. Curse externe.

Si posibil si curse interne

#24
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 raf_ull, on 15 martie 2013 - 14:17, said:

daca vii cu un cap tractor eu iti platesc tie chirie.capul tractor este al tau,inmatriculat pe persoana ta sau pe firma ta. de soferi,asigurari, motorina ma ocup eu. Daca vii cu o suma de bani trebuie sa ne gandim.
Ok,deja incep sa inteleg cate ceva
Am un prieten care are 2 capete si cauta sa faca ceva cu ele
Parca era volvo de 2-3 ani ,deci ok pt externe
Pt bani ,exista o suma minima acceptata ca banuiesc , ca daca vine cineva cu 500 € nu ai ce face cu ei

#25
raf_ull

raf_ull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.03.2013
nu m-am gandit la o suma minima, dar bineinteles ca trebuie sa strang cumva de un cap tractor si cine are 500 euro nu cred ca vrea sa-i investeasca in ceva care sa-i aduca de ex.150 euro intr-un an...si nici nu se fac afaceri cu 500 euro. eu am in momentul de fata 2 capete care imi lucreaza si cateva dubite.

#26
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,054
  • Înscris: 24.02.2006

 raf_ull, on 15 martie 2013 - 13:38, said:

Randamentul se determina ca raport intre urmatorii doi termeni:
- Suma investita
- Castigul obtinut.
................1.000 x 10% x 3/12.............0,5%. ..........1.025 lei ..........5 lei........... 20 lei (25-5)............1,994% (20/1003 x 100). Pentru.......... 7,97% (1,994% x 4).........10% .........
eu incercam  sa-ti atrag atentia ca orice formule ai folosi, nu ai cum sa ajungi la castig de "50% pe an" cand tu investesti 25.000 si incasezi 1.200 anual. ca sa ajungi la 50% trebuie sa incasezi 12.500 pe an, de 10 ori mai mult.

#27
raf_ull

raf_ull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.03.2013
DA   _Smiley_, ai dreptate. Imi cer scuze. Cred ca vroiam sa dau exemplu de 1000 euro/luna 12000/an. pentru un procent de aproape 50%. Imi cer scuze inca o data.

#28
raf_ull

raf_ull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.03.2013
...

se mai aude ceva?

#29
gigeltm

gigeltm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.02.2010
@raf_ull  PLAN DE AFACERI cauta in dictionar sa vezi ce inseamna. Un investitor serios nu va da bani niciodata pentru niste vorbe. Nici macar nu stii de ce suma ai nevoie pentru investitia de care vorbesti.

#30
raf_ull

raf_ull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.03.2013
gigeltm  asa crezi tu? ca nu stiu ce-i ala plan de afaceri? si daca nu stiam, crezi ca nu m-ar fi dus capul sa caut in dictionar?  Cum am  spus si mai sus, pe mine ma intereseaza ca cineva sa investeasca in camioane pe care sa mi le inchirieze mie de aceea nu m-am gandit la ce suma de bani as avea nevoie. Preturi de camioane am dat exemple mai sus. Dar daca cineva vrea sa cumpere un camion nou care costa in jur de 100.000 euro bucata si sa il inchirieze cu 300 - 400 euro/luna pe mine nu ma deranjeaza. La ora actuala sunt cateva camioane la preturi foarte bune, maine de exemplu, daca acestea se vand nu stiu daca preturile altora vor mai fi la acelasi pret. Din cauza asta nu stiu ce suma de bani am nevoie decat in momentul cand se concretizeaza ceva.

#31
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007
Cred ca faci calcule fantasmagorice. Cine e fraier sa dea 100k euro pe un cap pe care sa il inchirieze cu 3-400pe luna? Isi scoate banii pe el in 25 de ani! De profit ce sa mai vorbim? Numai din faptul ca ai dai chiar si doar ca exemplu un astfel de calcul, fara sa te zgarie pe creier, imi e de ajuns ca sa imi fac o parere.

#32
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,054
  • Înscris: 24.02.2006
el vrea de fapt ca cineva sa cumpere un cap tractor sh, pe la 15-17.000 euro, apoi sa i-l inchirieze lui cu 300-400-500 euro lunar.
teoretic afacerea e buna, practic el nu garanteaza cu nimic (deci e posibil sa-ti inchirieze utilajul doar o luna, apoi sa spuna ca nu mai are comenzi) si nu ia in calcul problemele care pot sa apara la un utilaj atat de vechi (daca se strica ceva e problema proprietarului, raf_ull a spus deja ca mai mult de 500 euro nu poate plati)

#33
raf_ull

raf_ull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.03.2013
Contractele care le voi semna sunt pentru cel putin 1 an. Asta e si minimul contractului de inchiriere. Un contract de inchiriere de astfel de utilaje se face cu obligatia mea de a intretine si repara eventualele defecte aparute. Si bineinteles asigurarile. Ca si garantie exista utilajul. Un camion poate ajunge la cel putin 1 milion de km fara interventii majore. Eu chiar am unul din 1999 cu 1.2mil km si unul din 2002 cu 650 mii km.  Si bineinteles ca in orice afacere trebuie sa-ti asumi si niste riscuri. Nu-i asa?
Si un camion din 2006-2007  euro 5, cu aprox 400-600mii km nu e chiar atat de vechi.

Edited by raf_ull, 17 March 2013 - 22:48.


#34
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,054
  • Înscris: 24.02.2006
deci daca eu cumpar un cap tractor si ti-l inchiriez tie, iar dupa 2 zile descoperi ca motorul e varza si consuma motorina si ulei chiar si cand e oprit, il repari pe banii tai?

#35
raf_ull

raf_ull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.03.2013
la inchiriere as face si eu o verificare a camionului inainte de a semna ctr., nu? e ca si cand il cumperi. sunt o gramada de aspecte pozitive sau negative la incheierea unei astfel de tranzactii. In timpul derularii unui astfel de contract trebuie sa cheltui si eu ceva bani chiar pana incepe sa se invarta roata. De ex. licente care costa aprox.800 ron/an, asigurare aprox.2800ron/an, asigurare marfa aprox. 3000 ron/an, prima luna combustibil aprox.6000 euro ,salariu sofer aprox.1500 euro/luna. Si mai sunt si taxe de drum care ajung si la 2-3000 euro/luna. Pentru a face o astfel de afacere profitabila trebuie sa ai cel putin 3-4 camioane care sa lucreze la un contract.

#36
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
Eu altceva nu mai vad acum, dupa completarile facute de initiatorul topicului... Nu prea mai vad unde este profitul real/castigul real, ala de 30-40% propus initial! Deoarece, chiar in conditiile in care el este un om serios si intr-adevar are contracte (si inchiriaza de-a lungul a catorva ani de la tine), se presupune ca pentru inchirierea respectiva (anuala) iti da 3600-max 4600e/an si, daca luam investitia intr-un cap tractor serios din 2006-2007  euro 5, cu aprox 400-600mii km- asa cum zice el, investitie care presupune costuri de achizitionare incepand cu cel putin 18-20.000 euro, atunci observam ca amortizarea acestei investitii (in cazul ideal cand il va inchiria in toti anii) se va face in cel mai bun caz in 4-5 ani (sau chiar mai multi); sa mai scadem si pierderea valorii activului dupa cca 5 ani sa zicem, mai scadem si taxe/impozite pe profitul contractului de inchiriere si abia atunci putem deduce castigul real al afacerii pe care el o propune eventualului doritor.

Edited by Ana0181, 18 March 2013 - 13:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate