Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#1819
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Am pus scrum de la tutun si au plecat. Dar nu fumez asa de mult, incat sa ajunga pt toate ghivecele. Voi pune si o folie de mulcire, sa vad ce va fi.

#1820
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Fungus gnats pe englezeste. Nu am idee cum se cheama in romaneste. Nu prea scapi de ele bio. De obicei vine cu turba mai dubioasa, asa am patit si eu, si acolo au ramas. Au viermi in pamant, deci omorarea mustelor nu e suficienta. Unii zic apa oxigenata si altele ca sa distrugi sursa de hrana, mucegaiurile, nu am incercat. Stiu cu siguranta ca merge cu medicamente antiviermi (serios) amestecate in pamant. Am folosit odata asa la florile din casa, la rosii pe balcon nu am pus, nu par a fi o mare problema.
Le place solul umed, si cu continut organic mare (resturi de frunze, ingrasamant, etc). Daca usuci complet vasele respective peste iarna, le mai tai din avant (primavara sunt la maxima chefuiala), dar nu dispar.

Edited by zipcode, 12 June 2016 - 18:02.


#1821
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
Au reusit sa filmez un paianjen rosu, daca aveti randare sa urmariti filmuletul se vede si clar.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_IqBgbmX9JY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
De unde apar ganganiile astea, le-am tratat anul trecut cu... Milbeknock dar nu stiu cat de eficient a fost daca au reaparut anul asta in balcon.

#1822
Jammer

Jammer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.07.2007
Vin de pe alte plante infestate si pe care sunt colonii de paienjeni rosii. Plantele pot fi in balconul vecinului sau chiar mai departe. Aici autorul articolului explica cum ca ei pot sosi cu alte insecte (albine) sau pasari, chiar si omul ii poate transporta. De exemplu cand faci lucrari de intretinere la o planta infestata ii poti lua si transporta la alta curata. Vitali Jidkov prezinta aici o infestare la ardei in sera.

#1823
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Ma pregateam sa plantez rasadurile de castraveti in gradina (am intarziat mult din cauza vremii nefavorabile) si am vazut ca unii au prin cotiledoane si/sau frunze ceva care a parcurs un traseu prin ele si in urma a ramas desenat semitransparent drumul parcurs prin interiorul frunzei. E prima data cand vad asa ceva si ma intreb cu ce sa tratez si daca e cazul sa renunt la rasaduri cu riscul de a mai intazia si sa seman direct in gradina. Am semanat in alveole de 28 in compost Compo Sana, seminte de la Florian, Levina F1...

Attached Files



#1824
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Musca miniera.
Larva mustei face acele galerii in interiorul frunzei. Daca strangi intre degete punctele negre pe care le-am incercuit eu in poze, scapi de 4 larve Posted Image
Trateaza cu un insecticid.
Attached File  miniera-.jpg   591.72K   105 downloads

#1825
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Multumesc!

#1826
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Nu face și Tuta galerii cam la fel?

#1827
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Nu.
Eu in general daca vad asa ceva, rup frunzele afectate toate sa fiu sigur (trebuie aruncate departe, date foc etc). Daca abia incepuse problema, in general se rezolva si asa. Daca reapar rapid inseamna ca sunt multe muste 'mama' in zona, si un insecticid ceva poate fi bun (spinosad de ex), sau capcane lipicioase.

#1828
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cit calciu sa pun in 100l apa la legume?
calciu dela de la yara care se dizolva.
cit intra la ha?

#1829
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
400-600 grame.(la 100l apa daca nu era clar)

Edited by Hapygarden, 27 June 2016 - 17:10.


#1830
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Eu cu 300 l dau un ha ,cea de la mag mi a zis sa bag 5 kg la ha ???!!

#1831
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Pai e corect. Bagi intre 4-6 kg la hectar indiferent de cata apa pui. Eu ti-am zis 400-600g pentru ca de obicei la hectar se calculeaza la 1000l.
Eu la rosii si ardei dau 1.25g/planta de doua ori/sapt o data la doua saptamani.

Edited by Hapygarden, 27 June 2016 - 19:08.


#1832
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007

 Hapygarden, on 27 iunie 2016 - 19:08, said:

Eu la rosii si ardei dau 1.25g/planta de doua ori/sapt o data la doua saptamani.
Scuze, cum se traduce asta?!

#1833
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
O sapt de doua ori, una pauza.

Io dau spatamanal. Doar foliar.

Edited by e_miron, 27 June 2016 - 20:44.


#1834
robi69

robi69

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 86
  • Înscris: 22.07.2008

 e_miron, on 27 iunie 2016 - 20:43, said:

O sapt de doua ori, una pauza.

Io dau spatamanal. Doar foliar.
cand scrii "io" vrei sa zici "eu "suna urat si nu inteleg unde este "economia" ca 2 litere au ambele cuvinte,cred ca in ritmul asta limba  romana o sa devina istorie.
mai repede diger "spatamanal "scris din cauza vitezei decat" io"scris intentionat asa
scuze dar nu m-am putut abtine.

Edited by robi69, 27 June 2016 - 21:11.


#1835
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014

 e_miron, on 27 iunie 2016 - 20:43, said:

O sapt de doua ori, una pauza.
Exact!

#1836
a_b_c

a_b_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 02.06.2016
calciul trebe sa existe in sol ! ... foliar se aplica doar la deficiente severe si argumetate prin analize ale solului ! ...
(ptr colegu' Happy ! ... da ! ... nu am experienta practica ! ... doar ce am citit de pe neT ! Posted Image)

Edited by a_b_c, 27 June 2016 - 22:57.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate