Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#1837
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Silesax.daca vrei sa dai foliar, cumpara borocal, borcomplex, myr bor...se dizolva el si cel de la yara, insa eu as opta pentru una din cele sugerate mai sus. Probabil ca 300litri ajung acum...insa peste 14 20 de zile nu mai ajung...iar la sfarsit de iulie ajungi la 600l la ha pt legume in camp. Deocamdata eu sunt ferit de putregaiul apical...am umbrit kapia si gogosarul...la restul inca nu le a venit randul:). In vest sunt probleme serioase cu ploile si cu infiltrarea apei...nici eu n am fost ferit, chiar daca e foarte sus terenul meu...in punctele de minim, se acumuleaza apa la ploi masive. Prin urmare, mana de sol la un sfert de solar de rosii. Invatatura care ar fi Achime? Chipper?:). Zi linistita tuturor.

#1838
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Mai Serrife, acuma o dai pe ghicitori ? Ma tu vrei sa-i iei locu la Busu la protv Posted Image  Azotat de calciu le dau la toate ,radicular.

Hai sa incerc totusi. Sa ai drenaj bun la teren? Sa le dai un topsin acum radicular ? Sa faci solaru pe casa, sa nu mai stea apa ? Posted Image

Edited by Achimitom04, 29 June 2016 - 08:38.


#1839
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
M-am hotarat!

Din cauza musafirilor exotici de azi inainte gradina mea se va numi "Jumanji".

Va prezint ultima mica lighioana poposita pe ardei si smochini. Nu am reusit sa prind vreuna. Are o detenta incredibila sarind pana la 0.5 m inaltime si peste 1m lungime.

Attached File  20160629_081615.jpg   163.21K   51 downloads  Attached File  Screenshot_2016-06-29-09-07-13.png   1.6MB   72 downloads  Attached File  Screenshot_2016-06-29-09-08-12.png   1.22MB   72 downloads

Am pus microscopul pe o frunza de smochin, ce prezenta pete deschise la culoare specifice ciupirilor insectelor si am vazut micutele larve. Sunt invizibile cu ochiul liber si arata ca niste limacsi cu picioruse in partea din fata.

Nu am gasit lighioana asta prin sursele mele despre daunatori.

Cine stie mai multe despre ea?

Ca sa nu stau fara sa fac ceva am dat o stropeala cu oleorgan. Sa vedem daca are vreun efect. Dupa ce-i citesc si dosarul voi baga tratamentul recomandat.

#1840
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Seamaba a cicada, habar nu am care e ca eu stiu gheboasa, melifera si una mare, gen taune, care zilele astea imi bazaie in cap

Edited by parintele, 29 June 2016 - 09:14.


#1841
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Nu e exotica deloc Megane, imi pare rau sa te dezamagesc. Si nici cicada nu e. In gtadina la mine e plin de ele de ani buni dar nu par sa faca mari stricaciuni. Daca afli cum se numesc da-mi sila mie de stire.
Taunii aia mari si negri de care zice popa s-au inmultit grozav. Sper sa nu experimentez vrea intepatura... Am auzit ca nu e tocmai placuta.

#1842
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Bre, am zis cicada ca seamana putin ca forma cu cele 2 bazdaganii foarte comune, gheboasa, care e verde si putin mai mare, si metcalfa dracu stie cum ii mai zice, aia albicioasa si micuta care umple toate plantele de vata lipicioasa.

Taunele ala e chiar cicada aia de o gasesti la orice cautare in orice limba, dracu sa le ia ce ordin, familie si alte imbarligaturi...din ce stiu eu nu inteapa omul bun insa intrapa si apa pomii sa isi depuna oua p'acolo..si in plus face o galagie de zici ca taie unu cu flexu langa tine..

#1843
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Parintele, ala de care zic eu o bazdaganie mare neagra (asa, cat un carabus altoit) care face un zgomot cand vine de zici ca trece avionul.

#1844
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Ala e radasca femela bre...sau ceva de genu...

#1845
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Ne e bre nici un kkt de radasca ce naiba vorbim aici.
Nu ma confunda cu unul crescut intre betoane.
Ia lasa ca ii fac o poza la afurisenie si o pun aici.

Le - nu-mi apartine fotografia. Exact asa arata nenorocirea aia.

Attached Files


Edited by Hapygarden, 29 June 2016 - 10:20.


#1846
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Postmeganedoi, on 29 iunie 2016 - 09:03, said:

M-am hotarat!

Din cauza musafirilor exotici de azi inainte gradina mea se va numi "Jumanji".

Va prezint ultima mica lighioana poposita pe ardei si smochini. Nu am reusit sa prind vreuna. Are o detenta incredibila sarind pana la 0.5 m inaltime si peste 1m lungime.

Attachment 20160629_081615.jpg  Attachment Screenshot_2016-06-29-09-07-13.png  Attachment Screenshot_2016-06-29-09-08-12.png

Am pus microscopul pe o frunza de smochin, ce prezenta pete deschise la culoare specifice ciupirilor insectelor si am vazut micutele larve. Sunt invizibile cu ochiul liber si arata ca niste limacsi cu picioruse in partea din fata.

Nu am gasit lighioana asta prin sursele mele despre daunatori.

Cine stie mai multe despre ea?

Ca sa nu stau fara sa fac ceva am dat o stropeala cu oleorgan. Sa vedem daca are vreun efect. Dupa ce-i citesc si dosarul voi baga tratamentul recomandat.

Se pare ca face parte din categoria celor denumite "planthopper". Am cautat, dar nu am gasit ceva asemanator. In fine, poza postata de mine mai sus este al unui individ in faza de nimfa.

#1847
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Pai bravo mah, si cand cauti leaf..draci gasesti fix suratele lu gheboasa noastra de toate zilele ..si cred ca si pe aia cu vata de zahar o gasesti daca insisti, e aceeasi mare familie de ganganii .

Happy, aia mie imi pare a fi o albina ...nu stiu cat e de mare si ce bazait are dar dupa picioare si cap , ca aia disting de pe telefon, eu zic ca e o specie de albina sau ceva foarte, foarte apropiat.


#1848
a_b_c

a_b_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 02.06.2016
exista o viespe uriasa de culoare neagra, numita viespe mandarinia ! ... este originara din Asia !

Attached Files


Edited by a_b_c, 29 June 2016 - 13:00.


#1849
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Achime...incercam doar sa te angrenez in a ghici solutia optima pentru a nu mai avea probleme cu excesul de apa. Cea mai logica si eficienta e bilonarea aka teren modelat sau cum vreti a i spune:). N am mai avut probleme in genul din 2010. S a rezumat la o mica parte din solar, insa si asa mi a cauzat ce am zis. In 2010, la ce ploi au fost, baltea apa in toate solariiile, insa atunci s a cultivat pe bilon si cultura a scapat cu mici cicatrici, urmand sa produca o suma enorma de bani raportata la suprafata cultivata. Eutm, n am apucat sa ti spun direct...dar daca nu aveai biloane anul asta, nu era bine deloc. Ai tras lozul castigator! Felicitari! In zona, multe din culturi au pierit total sau sunt grav afectate de inundatii...si eu am tras lozul castigator cu vreo 1500 de ardei ramasi...i am plantat pe cel mai inalt loc disponibil din gradina cea mare...si au scapat cu totii. Noroc si la mai mare!

#1850
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005

View Postmeganedoi, on 29 iunie 2016 - 10:23, said:

Se pare ca face parte din categoria celor denumite "planthopper". Am cautat, dar nu am gasit ceva asemanator. In fine, poza postata de mine mai sus este al unui individ in faza de nimfa.

Poate-i recunosti relativele printre saltaretii de aici

#1851
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Multumesc Laum. :)
Unii mai draguti decat altii. Patati, dungatii, multicolori, fosforescenti, cu coarne, plete, tepi, antenute etc :)
Muream prost si nu stiam de minunata lume a gandacilor topaitori.
Mi-ar placea sa ii am prin gradina, dar sa nu muste din plantele producatoare.
Deci...trebuie sa aflu cum ii tin la distanta

Cel mai mult seamana cu "Flatid Planthopper" (Anormenis chloris)

#1852
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Nu prea.
Anormenis vezi ce coada de avion poarta, in timp ce ghebosul tau este rotunjor si dolofan, mititelu`. Posted Image

La distanta ar trebui sa-i tina insecticidele ce prind lacuste si cosasi.

Edited by laum, 29 June 2016 - 15:22.


#1853
Jammer

Jammer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.07.2007
Este indicata aplicarea concomitenta a ingrasamintelor complexe prin picurare si in acelasi timp sa dau foliar Myr Ca sau Myr Bor la tomate? Eventual la o diferenta de 1-2 ore. De la plantare au primit pana acum doar o singura data un ingrasamant complex echilibrat 20:20:20 acum 3 saptamani. Intrucat ajung o zi pe saptamana intentionez sa le aplic vineri seara cand merg la tara un complex cu mai mult potasiu (Turo fort 10:10:40) si ma gandeam sa le dau foliar si un Myr Ca sau Myr Bor.

#1854
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005

View Posta_b_c, on 29 iunie 2016 - 12:59, said:

exista o viespe uriasa de culoare neagra, numita viespe mandarinia ! ... este originara din Asia !
Daca tie aia din poza iti seamana a viespe, eu o mananc cu fulgi cu tot. :wacko:

E o albina, sigur exista si albine negre-violet si de vreo 2-3 ori mai mari decat astea ale noastre, dar nu stiam ca si la noi vietuiesc...sigur una inchisa are ceva nume legat de lemn, trestie, etc...stiu treaba asta de la muste(flyfishing), tin minte ca acum ani buni cautam paternuri de terrestrials(la pescuit asta inseamna ganganii zburatoare sau nezburatoare care nu traiesc in diferite stadii si in apa ci pe pamant sau in vegetatie) si  dat peste albina neagra la un tip de prin state,asiatic defel omu, m-a frapat ca era foarte mare..uneori imitatiile de insecte se leaga si mai mari, pot fi mai atractive pt unii pesti, insa asta era ditamai taunele, cat juma de deget o lega ala....am cautat atunci insecta si o gasisem dar nu mai tin minte exact ce denumire foloseau aia, nu m-a interesat prea tare subiectul ca la noi nu prea ai ce face cu asemenea bazdaganii..
idem si pentru cicade, au altii niste taunii dracu de 7-8 cm, la noi nu sar de 2.5-3 cm.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate