Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#1711
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Brav, bravo Validoe!! Se vede ca o sa fie bine si la vara cald. Nisorumul cum il incadrezi in experimentul tau? Ca inteleg ca a fost dar inainte de urzica?
Multumesc si ca ne explici si de ce "o arzi" Bio in randurile de mai sus.
Vezi tu, mie imi esti tare simpatic dar nu ma pot abtine (ca asa sint eu) sa iti atrag atentia asupra ironiei a ce ai scris tu mai sus. Deci ce spui tu este cai i-ai otravit pe altii 15 ani in cultura mare dar acum ca ai copii vrei sa manance curat si bun. Ori taman asta e in neregula cu tara asta - ca avem multe gandiri de gen.
Realitatea e ca mai mult de 5-10% din ce mananca familia ta nu produci in sistem propriu si restul il cumperi de la cei care "vor profit".
Ma intreb ce ti-ar ura oamenii care au mancat din ce ai produs tu in cultura mare daca ar citi randurile de mai sus.

Edited by Hapygarden, 15 May 2016 - 20:20.


#1712
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,541
  • Înscris: 27.01.2012
Una predicam si alta fumam!
;)

#1713
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Cred ca exagerati cu intepaturile si judecatile, omul a spus ca ii intelege pe aia care produc pt profit, inclusiv legume, dar ca vrea sa isi faca pt el legume cat mai fara otravuri...e vreunul care prinde paianjenii cu penseta si lupa?
de fapt, asta facem si la fel gandim toti, doar ca unii din noi probabil nu am produs pt vanzare altceva ...
Stim ca ce facem noi in gradina e un 5% cel mult pt ca nu poti face si painea si carnea samd...stim ca si apa si aerul sunt praf...

Edited by parintele, 15 May 2016 - 20:41.


#1714
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Cine inteapa si cine judeca? Sau asta ai concluzionat tu ca se intampla mai sus?
Validoe intelege exact ce am vrut sa spun, sint sigur :)

Edited by Hapygarden, 15 May 2016 - 20:55.


#1715
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Acuma depinde. Eu inteleg ca nu se mai ocupa de marea cultura. O fi avut omul vreo revelatie in urma careia a fost convertit.

#1716
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
N-am avut nici o revelatie, doar vreo 3 vertebre care au hotarat ca nu le mai place leganatul tractorului
Am precizat ca am folosit pesticide tocmai ca sa subliniez a n-spea oara ca nu am nimic cu cei care fac asta, e fix treaba lor la fel cum e fix treaba mea ce incerc sa fac eu, de ce o fac si ca nu consider ca trebuie sa fiu luat la misto pt asta
Uneori nu se poate fara ele. Cum eu nu stateam sa plivesc zeci de hectare de grau nici ala care are mii de fire de rosii nu a sa stea sa adune nu stiu ce larve cu penseta sau sa macereze remorci de urzici. Dar unde se poate fara, care mai e rostul? Poate doar din comoditate

Happy, ce tot ii dai cu Nissorunul? Atat ai retinut din tot ce am spus eu? Ia tu un praf cat prinzi intre 2 degete sa te vad cum il prepari conform specificatiilor producatorului si cum aplici mililitrii aia uniform pe 2 plante si o sa vezi ca tot prin radacini ai spera sa il absoarba mai repede
Mai clar de asa nu pot sa explic si nici nu mai incerc sa o fac

Aaa... si mai e unul pe aici pe care l-am luat in raspar acum vreo 2 ani pe cu totul alt subiect. De atunci sta pe la toate colturile pe unde trec sperand ca poate imi pune vreo piedica. N-a crescut o planta in viata lui, nu deosebeste ridichea de rosia cherry dar sta de 2 ani si da like oricui imi sare  in cap. Nu-i dau numele ca nu are. Traieste-ti ma nene viata, nu o irosi cu asa ceva

Hai sanatate si spor!

Edited by validoe, 16 May 2016 - 01:57.


#1717
spartacus55

spartacus55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 08.05.2016

 validoe, on 16 mai 2016 - 01:37, said:

....ce tot ii dai cu Nissorunul?
te-a tinut minte.
nu esti tu, cel cu mesurolul bio?
maceratul de urzica, l-ai facut din urzica uscata?

#1718
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Verde nene, verde...

#1719
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Scudo merge amestecat cu novadym ?

#1720
maru_29

maru_29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 20.02.2016
Eu stiam ca tot ce e pe baza de Cu,Al si S se dau singure .
Novadim nu merge amestecat cu subst care dau reactii alcaline si cu sulf.

L.E. orice insecticid cica isi face treaba mai bine si mai repede daca ph.ul apei este usor acid .
@achim eu as da intai insecticidul+trainer si la 3-4 zile scudo .

Edited by maru_29, 16 May 2016 - 11:23.


#1721
montebanat

montebanat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 20.10.2013
Eu am dat azi cu Scudo+Trainer pe ardei nu am observat sa faca ceva reactii si undeva parca anul trecut zicea Serifu ca a dat la fel ca mine pe varza
PS Trainer scade ph-sul

#1722
bucsie

bucsie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 03.02.2007
Ce poate sa aiba coriandrul meu, cu ce sa il stropesc?
I se inrosesc frunzele...

Attached Files



#1723
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Nu se dreneaza apa din substrat. Substratul cred ca e f umed.

#1724
spartacus55

spartacus55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 08.05.2016

 validoe, on 16 mai 2016 - 16:50, said:

Nu pot sa cred! Mi-a dat guru like la postul de mai sus !  Posted Image
Desi il cam banui ca nu a simtit ironia... Noroc cu butonul de unlike si ala de report
sa inteleg ca, 2 ani trebuie sa-mi feresc geoalele?
mai imi cere si poze.
daca ar merita...

#1725
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Nuuu... Era vorba de cu totul altcineva, unul care nu are nume, nici o legatura cu guru
Hai ca deja ma astept la o coada de baros pe spinare pt off

#1726
maru_29

maru_29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 20.02.2016
Ce au castravetii mei ? Mintea mea presupune ca ar fi ceva deficit de Ca (pana acum nu le.am dat Ca , urma sapt asta ) au primit insecticid hunter&co , scudo , un npk 20 si un topsin+npk K mare ) frunzele prezinta bine, n.au niciun stres numa fructul se ingalbeneste , pana acum niciun fruct galben nu a cazut , cei din palma mea i.am taiat eu .

Attached Files



#1727
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Eu cred ca le e frig. Si eu am din astia. Sa speram la vremuri mai bune.

#1728
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Maru  ai nevoie de mai multe frunze si mai mari sa  creasca asa multi castraveti.De obicei se rup castraveciorii si lastarii pana la 35 cm aproximativ .Cel putin 10 frunze mari sa poata duce acei castraveciori.Daca frunzele sunt verzi,curate, nu cred ca sufera de frig.Eu asa pregatesc plantele  pentru productie.Posibil si temperatura din sol scazuta-slab dezvoltate raportat la varsta lor (internodii). .

Edited by decoservicestil, 17 May 2016 - 14:10.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate