Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?

Cat ar costa acest poster, se poa...
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3237 replies to this topic

#1693
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
De regula acesti balosi infractori, se hranesc noaptea. Nu aleg ceva anume. Zdrentuiesc tot ce se afla verde. mai ales tineretul.
Cand se gasea mesurol, scapam usor de ei. Acum folosesc o metoda simpla si eficienta. Din loc in loc pe langa legume pun cateva carpe umede sau cartoane de ambalaj umezite. Acolo este locul unde acestia se retrag dimineata.
Faceti o proba si veti ramane surprinsi cati ,,dusmani'' se afla sub acele capcane. Ramane doar sa-i distrugeti.
Incercati macar doua-trei zile.

#1694
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,095
  • Înscris: 17.03.2005
Mai lasatia fratilor si voi orataniile sa traiasca, numa de omorat citesc de cateva pagini...rachete, otrava, serpi, mitraliere :D  :D
la mine e plin de broaste, ma enerveaza doar ca intra in casa...greieri, furnici, draci baltati...pai ele nu trebuie sa traisca?
de ce dracu m-am mutat la tara, sa nu aud un greiere, o vrabie, sa nu imi sara o broasca pe picior seara cand merg sa inspectez gradina?

Cand sunt prea multe si dauneaza grav, ok, mai ratesti din ele dar broastele, soparlele, samd....ce rau va fac?

Nu mai omorati inutil, nu mai otraviti inutil, fiti mai zen...si bucurati-va ca toate ganganiile si orataniile traiesc acolo, e semn ca locul e propice vietii..sa va panicati atunci cand nu aveti broaste si insecte, nici voi pesemne ca nu mai aveti mult :D  :D

#1695
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,613
  • Înscris: 27.01.2012
Padre, anul asta a legat unul din perii nashi!...biodiversitate, e din aia pusi din samanta!...ca multa rabdare mi-a mai trebuit ca sa vad si eu un fructicel!
Acum ramane de vazut si cum se vor prezenta in toamna, daca merita de luat altoi.
;)
P.S.
Scuze de off topic.

Edited by subway_guru, 14 May 2016 - 14:07.


#1696
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,095
  • Înscris: 17.03.2005
Si apropos de vietati, azi vedeam berzele pe lunca...mi-am amintit de oligofrenul ala care a facut plangere sa i se ia cuibul de barza de pe un stalp...

Apropos, cativa ani nu am mai avut randunele prin curte, nu stiu de ce...nasol, oricum.
Spre bucuria mea, anul asta le-am vazut, s-au intors, am vazut ca isi carau noroi si din curte, isi faceau cuib undeva, nubstiu unde dar zilele astea o sa caut....
abia astep sa-i arat fiica-mii cuibul cu puii aia hamesiti, urland cu ciocurile cascate sau sa vad perechile de randunele cum zboara razant la sol, pein vatatura sau oe strada, anuntand o furtuna de vara cu juma de ora inainte.

Apropos, cabd ati stat seara cate o ora sa ascultati o privighetoare? :P

#1697
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

View Postparintele, on 14 mai 2016 - 14:00, said:

Mai lasati fratilor si voi orataniile sa traiasca...
Nu mai omorati inutil, nu mai otraviti inutil, fiti mai zen...si bucurati-va ca toate ganganiile si orataniile traiesc acolo, e semn ca locul e propice vietii..
sa va panicati atunci cand nu aveti broaste si insecte, nici voi pesemne ca nu mai aveti mult Posted Image  Posted Image

View Postparintele, on 14 mai 2016 - 14:08, said:

Apropos, cand ati stat seara cate o ora sa ascultati o privighetoare?

Broasca și privighetoarea.

#1698
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,095
  • Înscris: 17.03.2005
Oligofreni..daca ii rupi mainile unui asemenea handicapat, ajungi la stiri ca esti violent. Niste zdrente ordinare...



#1699
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,094
  • Înscris: 01.12.2006
Revin cu o intrebare despre Nissorun ca m-am dus sa cer socoteala vecinului si mi-a bagat plicul in fata, sa citesc Insecticid-Acaricid
Producatorul nu face diferenta intre insecte si paienjeni sau e eficace SI impotriva paienjenilor spre deosebire de alte insecticide?

Oricum mi-a zis sa am rabdare ca nici paienjenii nu ii omoara, doar ouale si larvele si ca are efect si direct (sau vapori, cumva) nu doar asimilat de planta

#1700
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,095
  • Înscris: 17.03.2005
Caracteristici: Nissorun 10WP este un insecticid-acaricid ce contine 10% hexitiazol si are formulare de pulbere umectabila. Nissorun 10WP reprezinta un tratament pentru daunatorii culturilor de vinete, castraveti, mar, cais, piersic, prun, cires si vita de vie.

Mod de actiune si utilizare: Nissorun 10 WP este un acaricid cu actiune translaminara si prin vapori, cu eficacitate de lunga durata (peste 45 de zile). Prezinta efect ovicid, larvicid si ovarian si nu este afectat de precipitatiile survenite dupa aplicare. Se poate combina cu un numar foarte mare de insecticide. Pentru evitarea aparitiei rezistentei se recomanda a se aplica o singura data pe ciclu de cultura.



#1701
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,094
  • Înscris: 01.12.2006
Multam parinte!
Era un banc cu vinul, ca se mai face si din struguri
Asa e si cu agricultura, se mai face si hands on. Unii iti spun din experienta, altii iti dau in cap cu linkuri

#1702
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,095
  • Înscris: 17.03.2005
Nu ma pricep la vinuri, eu beau cola. Nu vreau sa stiu din ce se face :blink:

#1703
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Vali, parintele nu ti-a povestit experienta lui, a copiat ce scrie pe pagina vanzatorului.

#1704
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,094
  • Înscris: 01.12.2006
Asa e, eu ma refeream la experienta aluia care mi-a dat nissorun cand i-am cerut un insecticid, parintele doar a confirmat ce mi-a spus omul

#1705
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 30.07.2013
Parinte, este minunat indemnul spre relationare echilibrata cu natura, insa acest lucru ar trebui sa-l cunoasca si limacsi deoarece mai bine de un sfert din ardeii si vinetele plantate NU mai exista sau au ramas doar tulpinile fara o frunza. Iar eu am muncit pentru rasadurile acelea. Asa ca as da acum si cu bomba nuclara daca as sti ca scap de ei. Iar eu sunt una din persoanele care pana astazi nu am aplicat nicio stropire la rasaduri/pomi fructiferi.

#1706
maru_29

maru_29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 20.02.2016
Propria experienta(putina ca e de anul asta :) ) prin solarul de la tara am plantat niste salata (cu gandul sa o mananc eu ) dar in toate locurile unde este umezeala mai mare este plina de melci dar nu ma deranjeaza pt ca niciunul dintre ei nu mi s.au atins de rasaduri .
@parintele mai putin sambata si duminica cand cica ma trezesc mai tarziu(7.30-8.00) in fiecare dimi si seara am program de ascultat si vazut privighetori si lilieci si fazani :D de soparle nu mai zic ca pe fiecare zi le vad iar de omorat ....de cand s.a inventat fuga sunt prima la bataie , noroc cu Vasile motanul( care acum e tata :D ) ca el le mai scoate la pensie :lol:

#1707
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Si la mine sunt melci, dar deocamdata atacurile sunt sporadice si nesemnificative. Mai degraba soarecii cred ca vor sa vina in solar pt ca zilele trecute am gasit unul rupt in doua langa rosii. Danuta, pisica de gradina isi face datoria la schimbul 3.

#1708
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010

View Postparintele, on 09 mai 2016 - 15:09, said:

In general afidele sunt niste ganganii care, desi sunt polifage, nu prea ataca aiurea specii diferite de plante..mai migreaza de la o soecie la alta dar nu fara discriminare, as zice dimpotriva.
afidele specifice marului nu trec pe cires, nici chiar pe gutui, si invers...
daca ai un pom infestat nu inseamna ca afidele alea iti vor ataca si varza...
Senor padre, tind sa iti dau dreptate. Doar ca la rasadul de ardei s au dat de mult, iar anul trecut am avut afide in tot lanul de varza, telina si ardei. N au fost pretentioase...de aceea ma feresc de ele si prefer sa previn vreun atac. Am stropit toti pomii...au murit vreo jumate..cealalta jumatate vor muri fie de la frigul de saptamana viitoare, fie de la Actara sau Tepekki. Precizez ca am dat cu Fastac.

#1709
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,095
  • Înscris: 17.03.2005
Eu in general am la coacazi, apoi soc, apoi samburoase gen visin sau cires, apoi par si mar...cam asta e ordinea, cu pauzele de rigoare in cate un an la cate o specie...functie de moment bag ceva si sistemic, novadim cand nu e bai cu flori sau ceva de cules in perioada urmatoare, asta insemnand 3-4 saptamani..uneori reldan desi nu e sistemic dar e ieftin si se potriveste cu alte magarii nasoale pe care vreau sa le casapesc...adesea dau ceva piretroid usurel si care se duce repede, parca si fastacul tot d'asta e dar e ceva mai agresiv, mare diferenta nu e. Cand am albina sau chiar gargarita, desi pe asta din urma nu o lasa chiar neafectata, bag calypso...
in principiu afida e cea mai insecta muritoare in opinia mea.

#1710
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,094
  • Înscris: 01.12.2006
Niste concluzii personale, hands on, poate intereseaza pe cineva

OREGANO ca si insecticid, doar la afide a mers, ca sunt cele mai sensibile cum spunea si Parintele, in rest e frectie
TUTUN s-a dus dracu mitul ca nici o vietate nu scapa de nicotina, am dat si pe colorado capturati
URZICI ca insecticid, la mine a mers dar habar nu am daca le-a omorat sau au plecat ca nu au mai suportat duhoarea

In final mi-am tras si vreo doi pumni in piept dar nu pt ca urzica e cea mai tare ci pt ca i-am aratat nevestei ca nu e asa de toxic tutunul cum imi reproseaza ea de vreo 23 de ani Posted Image

O precizare pt doi colegi, eu nu ''o ard'' bio, '' o arzi'' cand'' vrei sa te alaturi unui curent in care nu prea crezi dar asa face majoritatea
Nu cred ca am lasat vreo clipa impresia ca vreu sa ma alatur curentului de aici
Pur si simplu imi pasa ce pun pe masa copiilor mei, cand veti avea copii veti intelege. Nu i-am spalat pe maini cu domestos daca s-au jucat cu vreo broasca sau au mancat vreun mar de pe jos, nu i-am indopat cu cipsuri, suplimente alimentare si rahaturi (la propriu!) de genul Actimel, nu vreau nici sa le dau cu mana mea niste chestii daca se poate si fara

Inteleg foarte bine agricultura ca afacere, 15 ani am trait din asta si poate s-au adunat sute de kg de pesticide pe care le-am folosit la cultura mare,acolo te gandesti doar la bani, nici o clipa la cine va ajunge marfa ta. Consumul propriu e alta poveste

Aaaa,,, ca mi-am amintit, ne plangem de rosii de plastic si pui injectati. Stati un pic sa semneze Angelica tratatul de liber schimb cu SUA sa vedeti atunci rosii de teflon si pui cu hemoroizi (pardon, steroizi). Si tot o sa apara sustinatori care sa spuna ca asta e progres

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate