Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

Situatie delicata la interviu

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
cofe_cofe

cofe_cofe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.03.2008
Salut,

De un an de zile lucrez intr-o multinationala pe un post de middle level. Mai am 4 ani inainte lucrati in acelasi domeniu, prin urmare 5 ani exp.

Din pacat, acest ultim an in corporatie a fost horror (mentionez ca inainte am lucrat 4 ani intr-o companie medie, romaneasca, de unde am plecat pentru o evolutie in cariera si bani mai multi).

Am o managera de toata jena, isterica, nervoasa, care tipa continuu, te repede, te cearta din orice si desfiinteaza orice spui. Toate colegele suntem deprimate, deja ne-au plecat 2 colege si tot asa, este tensiune continua si ton ridica. Am discutata cu ea, i-am explicat ca ma deranjeaza si ma demotiveaza si ca nu pot lucra in tensiunea si stresul pe care il provoaca. Am vb la HR si din pacate i se accepta acest comportametn pt ca aduce rezultate. Posted Image

Prin urmare sunt 2 variante, ori plec din iadul asta, ori devin nepasatoare. Am ales sa plec, pt ca nu poti fi nepasator atunci cand zilnic ajungi acasa si plangi si te imbolnavesti. Interviurile apar destul de greu, caut de cateva luni si nimic. Posted Image

Am ales sa imi dau demisia in gol; de fapt asta intentionez sa fac in urmatoarele luni (depinde cat mai rezist aici). Marea temere care ma impiedica sa nu dau demisia si maine nu sunt banii si frica sa voi sta acasa x luni fara jos si cel mai mult ma tem de momentul in care voi merge la interviuri noi si mi se va adresa intrebarea "De ce ai plecat de la fostul job?" . Ce a sputea raspunde? ca spus adevarul nu cred ca voi avea credibilitate; doar cine cunoaste situatia de la job ma va crede, astfel voi parea inflexibila. Ce alte raspunsuri/motivatii pot da unui recrutor care vrea sa stie de ce eu am plecat in gol.Posted Image

#2
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
Sfatul meu este sa nu-ti dai demisia. Pericolul nu este de a sta x luni acasa, ci X ani. Iti va fi mult mai usor sa te angajezi daca lucrezi decat "de acasa".
Pe de alta parte gandeste-te ca mai ai de lucrat cel putin 30 de ani de aici incolo. Vei ajunge la o anumita varsta la care vei regreta chiar si o luna irosita.

#3
failb0x

failb0x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 30.06.2010
1.De ce ai plecat de la fostul loc de munca/vrei sa il schimbi pe actualul?
Dorinta de a incerca noi provocari, nevoia de a demonstra ca pot face si altceva si situatia economica m-au determinat sa plec de la fostul loc de munca.

2. De ce ai plecat/vrei sa pleci de la ultimul loc de munca?
Ia o atitudine pozitiva, in ciuda circumstantelor. Nu face niciodata referire la o problema majora cu managementul si nu vorbi negativ despre organizatie, colegi sau superiori. In caz contrar, tu vei fi pus intr-o lumina proasta. Continua sa zambesti si vorbeste despre motive pozitive, precum oportunitati, schimbare, lucruri speciale pe care le poti face la un nou loc de munca sau alte argumente de acest gen.

3.De ce vrei sa pleci de la actualul loc de munca? Daca incepi sa aduci reprosuri la adresa sefilor, a colegilor, a clientilor din firma, angajatorul crede ca acelasi lucru il poti face si dupa cateva luni in firma pentru care aplici! Motiveaza-ti dorinta de plecare cu lipsa cailor de progres profesional in vechea organizatie si nu uita sa subliniezi clar reusitele tale de la actualul loc de munca.

mai multe aici http://lmgtfy.com/?q=de+ce+ai+plecat+de+la+fostul+loc+de+munca%2Fvrei+sa+il+schimbi+pe+actualul

#4
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Simplu: Nepotrivire de caracter cu sefu' (fara alte detalii).

#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Asta-i viata fetelor,vedeti si voi efectul de alupigus aplicat de sefi.

#6
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,976
  • Înscris: 06.01.2006
nu merita sa-ti strici sanatatea psihica pentru niste bani care asa cum vin tot asa se si duc
incatati si voi corporatistii sclavi sa aveti putina demnitate
cea mai buna solutie e sa fii indiferenta, in momentul in care se ridica tonul iesi instant din birou si o lasi sa tipe singura
cand te intorci ii spui ca daca ridica iar vocea pleci si te intorci cand vei avea cu cine discuta in mod civilizat
lasa-i sa te dea afara, poti sa iei somaj, daca pleci tu nu poti sa iei somaj (parca)
daca ei sunt nesimtiti trebuie sa te porti lafel
la un viitor interviu explici exact situatia, daca nu iti dau crezare inseamna ca sunt lafel si atunci nu are rost sa cazi din lac in put

Edited by sandu bogdan, 07 March 2013 - 20:08.


#7
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Te-ai gandit ca poate si ea are aceleasi probleme ca si tine? Este stresul prea mare pentru amandoua, evident as spune eu ca e vina sefului ca nu controleaza atmosfera din colectiv, tu trebuie sa fi mult mai isteata ca sa o convingi sa isi schimbe maniera de lucru sau sa ii convingi pe cei mai superiori ca atmosfera otravita mentinuta de managera este contraproductiva si sa o dai elegant la o parte, evident mai intai trebuie sa afli cu cine si-o trage de deasupra iar manevrele sa le faci cu oponentul acestuia Posted Image

#8
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Nu renunta la job pana nu iti gasesti altul....si nu mai pune la inima atat.

#9
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Mai ramai cateva luni la postul actual si incearca sa ii sabotezi munca managerei - daca ai acces la calculator si la proiectele ei sunt atatea lucruri pe care le poti face!

#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Gonthar stii ca asta se poate pedepsi penal nu?

#11
0phelie

0phelie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 07.03.2013
stiu pe cineva care tot asa a plecat ca nu-i placeau abuzurile sefilor si acum nu-si gaseste serviciu de aproape un an. Bani cheltuiti, interviuri 2-3 pe luna, dar nimic. Nici bani nu mai are, a cerut bani imprumut de la toti cunoscutii si nu mai iese in oras deloc.

#12
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,976
  • Înscris: 06.01.2006
buna idee, cu fiecare ocazie formateaza-i hdd-ul, iti trebuie un stick usb/cd/dvd cu windows si aproximativ 1 minut, ii stergi toate partitiile si gata, va fi distractiv, ii va lua cel putin cateva ore bune sa recupereze datele, asta in cel mai fericit caz

#13
cofe_cofe

cofe_cofe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.03.2008
1.Cel de deasupra ei se purta cu ea la fel cu ani in urma (cel putin asa am auzit).

2.MI-a trecut prin minte sa astept sa ma dea ei afara daca vor..desi ar mai dura ceva ca acum suntem in lipsa de colegi in departament, se chinuie sa acopere golul lasa de cele 2 colege plecate. Daca mai plec si eu maine va ramane cu treaba nefacuta si fara oameni si proiecte neterminate.

3.Lucrez la mine sa fiu mai nepasatoare, dar e f greu atunci cand stai 9 ore intr-un mediu toxic si cu inima in gat ca ce va mai tipa nebuna.

4. daca plec in gol in niciun caz nu voi spune ceva negativ despre ei, ci voi incerca sa fac referire la faptul ca nu imi placea ce faceam (cel ptuin asta in vine in minte acum); de asta astept si alte pareri despre cum as putea explica o eventuala pauza intre joburi.

#14
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,976
  • Înscris: 06.01.2006
ramai acolo unde esti
fa-ti treaba asa cum stii fara sa te implici emotional
daca tipa, pleci si o lasi sa tipe, o sa turbeze de nervi dar mai ales ca spui ca are nevoie, o sa ii treaca dupa o ora sau a doua zi
nu iti da demisia, fa-i pe ei sa te dea afara daca inainte de asta, fa-le zile fripte
nu te certa cu sefa, nu o injura, discuta civilizat, controleaza-te, iar daca ea ridica tonul atunci pur si simplu pleaca fara sa spui nimic
daca e sa-ti dai demisia, cauta-ti alt loc de munca inainte sa pleci

Edited by sandu bogdan, 07 March 2013 - 20:26.


#15
cofe_cofe

cofe_cofe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.03.2008

 sandu bogdan, on 07 martie 2013 - 20:22, said:

buna idee, cu fiecare ocazie formateaza-i hdd-ul, iti trebuie un stick usb/cd/dvd cu windows si aproximativ 1 minut, ii stergi toate partitiile si gata, va fi distractiv, ii va lua cel putin cateva ore bune sa recupereze datele, asta in cel mai fericit caz


din pacate in cororatie nu poti face asa ceva Posted Image  prea multa politie, proceduri, parole si securitati

dupa experienta asta cu corporatia, credeti-ma ca am o sila teribila de corporatie.

#16
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

 xeleron, on 07 martie 2013 - 20:19, said:

Gonthar stii ca asta se poate pedepsi penal nu?
He-he, daca ai stii cate lupte interne au loc in corporatii si multi-nationale pentru putere...De multe ori se folosesc si tactici murdare.

 sandu bogdan, on 07 martie 2013 - 20:22, said:

buna idee, cu fiecare ocazie formateaza-i hdd-ul, iti trebuie un stick usb/cd/dvd cu windows si aproximativ 1 minut, ii stergi toate partitiile si gata, va fi distractiv, ii va lua cel putin cateva ore bune sa recupereze datele, asta in cel mai fericit caz

Asta o sa fie prea evident , o sa fie semn clar de sabotaj, trebuie ceva mai subtil - greseli de gramatica in prezentari, mailuri redirectionate catre conducere din care sa reiasa ca isi cauta alt post, fisiere lipsa sau corupte - totul trebuie sa para ca se intampla accidental....

 cofe_cofe, on 07 martie 2013 - 20:26, said:

din pacate in cororatie nu poti face asa ceva   prea multa politie, proceduri, parole si securitati
dupa experienta asta cu corporatia, credeti-ma ca am o sila teribila de corporatie.
Chiar si daca nu ai acces si totul e parolat si controlat, un magnet trecut peste hard-diskul unui laptop inainte de o prezentare importanta, poate sa termine rapid toata operatiunea si sa ii strice reputatia sefei.

Edited by Gonthar, 07 March 2013 - 20:32.


#17
0phelie

0phelie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 07.03.2013
Tipa de care vorbeam acum sta cu parintii. Si parintii o blameaza ca nu si-a gasit inca job,de parca ar fi vina ei si s-ar putea angaja singura. Saraca, are si intarzieri la ratele bancare.

Asa e cand e sa faci o greseala si apoi sa ai si ghinion.

#18
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,976
  • Înscris: 06.01.2006
ce spui tu gonthar dureaza prea mult si nu merita atata implicare
stergerea partitiilor e mai simpla
macar mufa de mouse/tastatura/alimentare/retea scoate-o din cand in cand

Edited by sandu bogdan, 07 March 2013 - 20:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate