Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Facultatea de Inginerie Electrica Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Daca inclini spre o astfel de meserie, tot o sa te izbesti de matematica, fizica, chimie, trebuie invatate ca altfel nu te poti numi inginer. Nu trebuie sa apara multa ore in orar , gen liceu cand aveam 4-5 sau poate chiar 6 ore de matematica pe saptamana. In facultate este de ajuns un curs, un seminar, poate un laborator (depinde de materie) timp de 2-3 semestre si o sa te saturi de ele. Nivelul este de facultate.

Daca nu vrei sa le studiezi, ai alte variante: limbi straine, geografie, drept , stiinte politice si unele facultati private in domeniul afacerilor.

#20
09AND

09AND

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 23.01.2010

View Postgozmyn, on 19 februarie 2013 - 23:17, said:

Daca inclini spre o astfel de meserie, tot o sa te izbesti de matematica, fizica, chimie, trebuie invatate ca altfel nu te poti numi inginer. Nu trebuie sa apara multa ore in orar , gen liceu cand aveam 4-5 sau poate chiar 6 ore de matematica pe saptamana. In facultate este de ajuns un curs, un seminar, poate un laborator (depinde de materie) timp de 2-3 semestre si o sa te saturi de ele. Nivelul este de facultate.

Daca nu vrei sa le studiezi, ai alte variante: limbi straine, geografie, drept , stiinte politice si unele facultati private in domeniul afacerilor.
Nu, mai bine ma straduiesc putin mai mult si ramin tot la matematica -fizica , decat georgrafie ,istorie etc:)

#21
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
E diferenta mare intre Mecanica si Electro_.  Mai bine vezi intai  ce se face la Mecanica ( sau Autovehicule Rutiere ) si apoi ia o decizie.  Nici una dintre ele nu e usoara dar din cate stiu eu mai usor gasesti joburi decente  in domeniul electric.

#22
09AND

09AND

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 23.01.2010

View Postggelu, on 19 februarie 2013 - 23:20, said:

E diferenta mare intre Mecanica si Electro_.  Mai bine vezi intai  ce se face la Mecanica ( sau Autovehicule Rutiere ) si apoi ia o decizie.  Nici una dintre ele nu e usoara dar din cate stiu eu mai usor gasesti joburi decente  in domeniul electric.
Mersi pentru raspuns. O sa studiez ambele domenii

#23
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postneagu_laurentiu, on 19 februarie 2013 - 22:13, said:

Informatica aplicata in ingineria electrica.
Acum daca tot tinzi spre zona asta cel mai bine ar fi sa mergi la Informatica/Calculatoare. Sanse mari (daca esti bun) tot din sfera IT-ului sunt sa mananci o paine alba si nu din Electrica.

Insa a alege doar prin prisma castigului nu-i o idee prea buna. Trebuie si ceva pasiune.

   Da, mergi pe mana lu' neagu_laurentiu si o sa faci automatizari la lopata si tarnacop.
Dau scris ca habar nu are ce spune si peste 5 ani, discutam tot aici pe forum daca am avut dreptate sau nu.


#24
09AND

09AND

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 23.01.2010

View Postcspot, on 20 februarie 2013 - 00:11, said:



   Da, mergi pe mana lu' neagu_laurentiu si o sa faci automatizari la lopata si tarnacop.
Dau scris ca habar nu are ce spune si peste 5 ani, discutam tot aici pe forum daca am avut dreptate sau nu.
Poti sa dai mai multe informatii. Adica se castiga si pe Electrica nu?

#25
beleapecap

beleapecap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 01.04.2012
batuti tare in cap astia de la ing. electrica.
am avut contact cu ei. pfai, cat de incuiati. frustratii frustratilor

#26
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
dacă te atrag motoarele poţi încerca la Transporturi - Autovehicule Rutiere. Înţeleg că Renault are divizie de motoare la Titu şi poţi lucra acolo la proiectarea unui motor. Sau în străinătate.

Ing. electrică este o facultate care, iniţial, era complementară Electronicii: se făcea tot ce era electric şi NU era electronic adică motoare, generatoare, acţionări cu relee şi contactoare, etc. A existat o piaţă pt. aşa ceva pînă prin anii 90 (la noi, şi anii 70-80 în lume): vehicule electrice gen tramvaie, locomotive, automatizări electromecanice în industrie, maşini-unelte, lifturi, etc . După aia a cam dispărut această piaţă. În momentul ăsta orice e electric şi e mai complicat decît o pompă de scos apa din puţ are şi electronică în el (şi de multe ori şi software). Iar motoarele în sine, care teoretic au parte de proiectare care necesită facultatea de ing. electrică, nu se mai fabrică la noi deci nu te prea ajută să ştii să calculezi înfăşurările şi cîmpul electromagnetic.

Chestia asta i-a băgat în impas şi pe cei de la ing. electrică pt că au realizat că nu mai are sens să predai 4-5 ani chestii fără nici o aplicabilitate în practică. În mod normal trebuiau să fuzioneze cu cei de la Electronică şi Automatică aşa cum e în străinătate - un singur "departament" de Electrical Engineering and Computer Science care face de toate în domeniul ăsta, într-o universitate, nu trei cu nume care să confuzioneze studenţii. Dar cum nu aşa se întîmplă lucrurile în Poli, şi-au schimbat numele (înainte se numeau "fac. de electrotehnică") şi au tot adăugat materii de electronică şi software în programă. Aşa că acum sînt un fel de facultate de Electronică+ Automatică "mai mică" ca să zicem aşa, care atrag oamenii care vor domeniul ăsta dar nu vor să dea examen SAU cei care nu intră la Electronică + Automatică şi pun ca a 3-a opţiune ing. electrică.

Deci din prisma jobului da, teoretic poţi lucra în orice domeniu în care lucrează un absolvent de Electronică sau Automatică/Calculatoare. Practic însă în domeniul ăsta e greu şi ajung să lucreze doar cei buni (dacă nu punem la socoteală subdomenii ca web programming care nu prea au treabă cu nici o facultate). Iar cei buni ajung şi mai buni printr-un program destul de intensiv în facultate, de pus oamenii la treabă: proiecte, teme etc; deci făcînd o facultate mai puţin pretenţioasă, cu studenţi mai slabi (cine se teme de fizică şi dă vina pe prof, probabil că în facultate o să aibă probleme şi mai mari) şi profi care trag mai puţin de tine, te trec mai uşor etc, ai mai mici şanse să ajungi la un nivel avansat; teoretic însă, se poate.

Ultima chestie: dacă te vezi vînzînd maşini atunci las-o baltă, nu e Politehnica de tine.

#27
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003

View PostXON-XOFF, on 05 martie 2014 - 12:09, said:

web programming care nu prea au treabă cu nici o facultate
Cum vine asta ? Ca nu am inteles ! La Calculatoare si Informatica inveti asa ceva.

#28
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
@neagu: da, se face cîte ceva, dar este un domeniu în care activează mulţi autodidacţi (inclusiv foarte mulţi care NU au fac. de calculatoare). Sînt prea multe detalii, chestii care nu se pot învăţa în facultate pt. că se schimbă tot timpul.

Altfel zis, statistic: un programator la o firmă de soft cum ar fi Microsoft, Google, Oracle etc, destul de probabil că a făcut fac. de calculatoare (sau ceva echivalent: tehn. inf. la ETTI, informatică la Unibuc etc). La un programator web, probabilitatea e mai mare să fi făcut o paletă largă de facultăti (sau chiar fără facultate)

#29
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003
Cred ca amesteci un pic notiunile. Programatorul e programator si nu conteaza ce API/SDK foloseste (si browserul expune un API). Partea de programare de pe server intra tot la solutia web, aici te intalnesti cu toate situatiile posibile. La fel cea distribuita s.a.m.d. Ca atare nu-i nici o diferenta intre programatori. Ca sunt si alte meserii in toata solutia, e adevarat dar nu-s programatori.

Edited by neagu_laurentiu, 06 March 2014 - 13:10.


#30
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
poate că le amestec dar cam aşa stau lucrurile în web, se bagă multă lume care nu are facultate de profil. Iar la multe facultăţi de profil se studiază f. puţin din ce se foloseşte în proiecte web serioase: se face un pic de html, javascript, php...

#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003
Ala nu e web, e carpeala. Nu spun ca nu exista o astfel de perceptie dar nu putem vorbi de afaceri de succes cu astfel de abordari. Ca mai ocupa unul un job nestiind mare lucru e adevarat dar nu acesta-i definitoriu in lantul de productie (nu site-urile de doi bani facute de liceeni sau cei ce pun o tema intr-o platforma deja dezvoltata).
La facultate ti se arata una-alta dar studentul daca-si alege o astfel de cale trebuie sa studieze si sa puna in practica notiunile. Formarea de programator o capata, instrumentul de lucru si-l alege singur (nu e nici o diferenta fundamentala in a face o aplicatie desktop sau web, doar API-ul e altul iar acesta e descris in manualul sau).

Edited by neagu_laurentiu, 06 March 2014 - 21:39.


#32
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
Deocamdata nu vorbesc din prisma muncii, dar eu cel putin am facut "putin din fiecare".

Avantajul nostru este ca am facut pe toate cele 3 marimi de ordine, ca sa le zic asa.. mA - electronica, A - electric, kA - energetic.

La partea electronica sunt 2 discipline de baza : electronica 1 si 2.

Electronica de putere - convertoare statice 1, 2..

Partea energetica - actionari hidraulice, transportul si distributia energiei electrice.

Stiu pe cineva care lucreaza la RATB, altul in automatizari (din specialitatea de metrologie (masurari))..

Se dezvolta si piata asta cu panouri solare..

Eu mai am sa dau licenta si apoi imi voi gasi de munca, am vazut ceva ceva oferte, dar trebuie sa privesti ingineria ca mod de viata: sa fii mai eficient ca altii la locul de munca, sa gandesti logic in deciziile pe care le iei, invata sa-ti respecti profesia si vei fi apreciat de oamenii care stiu sa aprecieze.

Ai multe posibilitati, sigur ca nu mai avem industria de acum ceva timp, dar... spre deosebire de multe alte profesii si functii, esti mai capabil sa te adaptezi la conditii.


TU o sa stii la ce iti trebuie nu stiu ce surub, un strungar stie doar sa ti-l faca.
Ma rog, sper ca n-am gresit, dar strungarul face treaba asta.

De regula, un angajator nu-si va face probleme in privinta unui soft pe care ti-l va cere sa il inveti pana maine, de exemplu.

Urmeaza-ti visul, fii dedicat profesiei, invata cu creionul in mana.

Nu visa la o cariera de director, el e primul care zboara daca ceva nu e in regula cu compania, cam greu schimbi un inginer, fata de un director.

Uite, s-a schimbat directorul la vodafone, cati ingineri s-au schimbat? Apropo, si acolo am vazut un post in care se cere studii superioare in ing electrica.
Multe joburi cer "studii tehnice", pe simplul motiv ca-s altfel vazuti. Sau cel putin.. asa am eu impresia.

Cum a zis un profesor.. Nu ideea notei conteaza, ci cat poti incasa. Adica sa rezisti psihic, sa inveti in plus, sa citesti 2-3 carti sa pricepi un fenomen, sa te adaptezi.


Aici (azi am absolvit, mai am de dat licenta) inveti cum e cu respectul intre oameni, inveti munca in echipa, faci proiecte, referate, ajuti pe x, la un moment dat ii ceri si tu ajutorul, se formeaza prietenii care tin o viata.

Suntem mai uniti, fiindca la toti ne este greu. Nu prea vei avea timp liber, stai linistit, nu plange dupa el, ca el nu plange dupa tine.  

Faci un master, te duci pe la conferinte, faci un curs de Labview, iti scoti carti de vizita, iti faci relatii etc etc. Discuta cu profesorii, ei te pot sfatui. Pe mine m-au sfatuit, e vina mea ca nu am fost mai indraznet...

Dar la final, daca vei fi nemultumit, macar vei avea o titulatura, care se pune inaintea unui nume. Si din cate stiu, asta au doar doctorii, arhitectii si cam atat.

Eu iti doresc succes, nu uita un lucru: apa nu sparge piatra intr-o zi.

Iti astept parerile in continuare, avem nevoie de oameni echilibrati, cu capul pe umeri, eficienti, inteligenti, pragmatici, muncitori, care isi cunosc si isi respecta munca .

Edited by bogdan_z, 17 June 2014 - 21:27.


#33
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003
Ai alta perspectiva din ce constat in raport cu acum ceva timp. Multa bafta.

#34
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
Stai, cu mine vorbesti ? :D

Ce alta perspectiva, ciudat ca m-ai retinut, inseamna ca am zis ceva interesant acum ceva timp  :D.

#35
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003
Cu tine, erai sceptic, aveai pareri de rau cu privire la alegere, priveai altfel ingineria. Sau te confund eu (dar nu cred).

Edited by neagu_laurentiu, 17 June 2014 - 21:35.


#36
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
Da, nu ma confuzi Posted Image. Ai mare dreptate.
Acum sincer, nu ma simt inginer in adevaratul sens al cuvantului, doar daca voi lucra intr-un domeniu tehnic (incepand de jos, entry-level, evident..).


Dar sunt curios daca initiatorul s-a inscris undeva, bate la usa admiterea.

Edited by bogdan_z, 17 June 2014 - 21:38.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate