Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Abuz al angajatilor in "supermarket" Constantean - control bagaj la iesire

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#19
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012

View Postred_gle, on 25 ianuarie 2013 - 21:13, said:


Sa fim seriosi - nu ai vrea ca dupa fiecare intare intr-un magazin sa duc cumparaturile acasa si apoi sa revin?

Pai stai putin, tu ziceai ca aveai deja niste bagaje de pe drum.. si te-ai carat cu ele pana la magazin ca apoi sa revii acasa si cu bagajul initial si cumparaturile ?!
hehee, Popeye! :naughty:

"Cand mergi la "mol" duci cumparaturile in masina inainte de a intra in alt magazin?"

Pai de la mall eu nu fac achizitii pt ca sunt preturile umflate datorita chiriilor pe care le platesc magazinele pentru a-si expune produsele :D.
Nu, nu m-as cara prin tot magazinul cu bagaje pana gasesc magazinul pe care il caut.. :P

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,666
  • Înscris: 07.02.2003

View Postred_gle, on 25 ianuarie 2013 - 20:48, said:

nu am voie sa intru cu rucsacul in magazin.
Pai asa e, nu ai motive sa mergi la cumparaturi cu un ruxac, magazinele gen Real ti-l pun in plastic (sigileaza) obligat, altele sunt mai ingaduitoare insa oricum nu e o practica corecta.

#21
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

View Postbogdan_z, on 25 ianuarie 2013 - 21:11, said:

da, pai mergi pana acasa, iti lasi toate bunurile, poate te mai si schimbi de haine, habar n-am..
si revii la cumparaturi sau in alta zi.
ma rog, nu stiu unde dumnezeu stai tu in constanta incat sa faci atatia km de acasa pana la un biet magazinaș...

Mai daca esti seara si trebuie sa prinzi ultimul microbuz si tre sa pui si tu ceva pe masa ce mai zici . Esti absurd . Chiar crezi ca tot ce zboara se mananca ?

#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,666
  • Înscris: 07.02.2003

View Postred_gle, on 25 ianuarie 2013 - 20:48, said:

Rasfoind legea 333/2003 si articolul 165 din Codul de Procedură Penală am aflat ca aceste practici ale angajatilor sunt ilegale.
Controlul voluntar este perfect legal cand este facut de personalul de paza. Daca nu le dai voie sa te controleze au dreptul sa te retina pana vine politia si te predau dansilor care te "prelucreaza" mai amplu. Nu au voie sa te perchizitioneze cu forta.

#23
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View Postxeleron, on 25 ianuarie 2013 - 21:15, said:

Eu m-as fi agitat.Daca de exemplu aveam un produs alimentar ce era comercializat si la ei,ar fi chemat politia si m-ar fi facut de kko inainte sa dovedeasca ca produsul e de la ei(prin camere),pun pariu asta,am patit asa ceva la Kaufland ,m-au acuzat pe mine se pe un prieten de ceva de genu(am fost acuzati ca am cumparat morcovi si ca am cantarit la cantar cu alta masa si apoi am adaugat altii,la cantarirea lor a dat o eroare de 22 de grame fata de ce era raportat) in conditiile in care noi aveam bani la noi pentru tot raftul de morcovi(oricum am cerut filmarea si am fost refuzati),fiindca am fost tinuti in loc vreo 6 ore acolo de aia de la securitate si apoi Politia si etc,noi tot revoltati de faptul ca nu ne arata filmarea (intre timp politaiu cu declaratie,si vroiau sa ne dea amenda si etc) pana am sunat un unchi d-al meu ce e mare stab la DSV(l-am dat la tel cu sefa de acolo ce l-a recunoscut si apoi s-a calmat toata treaba,deci tre sa bagi cutitu; in ei ca sa scapi basma curata,altfel o muscam grav asa fara dovezi).
Daca nu ma insel la Kaufland scrie ca daca ai produse similare de la altii sa le lasi la informatii pana la iesire altfel te obliga sa le platesti ca si cand le-ai luat de la ei, si au dreptate.

#24
Tanaka_Senshin

Tanaka_Senshin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.02.2010
Au voie sa verifice dar la intrare trebuie sa fie pus un afis care prevede acest lucru si sa existe o zona securizata pentru a lasa bagajele/obiectele de valoare. Controlul corporal si al bagajelor se face conform legii de catre angajati ai MAI adica politie/jandarmi in cazul in care exista suspiciunea savarsirii unei contraventii/infractiuni, sau pentru stabilirea identitatii unei persoane in cazul in care aceasta este in stare de inconstienta (se cauta un act de identitate). Persoana cu rucsac nu se afla in nici una din ipostazele mentionate mai sus, asa ca putea sa ii rada in nas tipei si sa isi vada de drum...

#25
red_gle

red_gle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.08.2006

View PostVladPaul74, on 25 ianuarie 2013 - 21:08, said:

Au regulile lor iar tu ai incalcat o regula simpla si veche. N-are rost sa te agiti, au dreptul sa verifice.

Cine le da acest drept - un regulament de ordine interioara care nu este afisat, excesul de zel, sau poate exista un cadru legal de care nu am aflat inca.

Nu luam in discutie considerente "morale" sau idei preconcepute. Daca nu suntem respectati ca si consumatori in propria tara, ce pretentii mai avem cand iesim in "șenghen"?

#26
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,320
  • Înscris: 13.01.2011

View Postred_gle, on 25 ianuarie 2013 - 21:06, said:


Daca am comis o ilegalitate, inseamna ca am incalcat o lege - care este aceea?


"Sefa" mi-a aratat o zona pentru bagaje...

S-a raspuns deja la postarea #3, nu trebuia sa ma mai citezi.

Ca sa vezi...

#27
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View PostTanaka_Senshin, on 25 ianuarie 2013 - 21:19, said:

asa ca putea sa ii rada in nas tipei si sa isi vada de drum...
Atunci chiar ar fi dat de bucluc, putea sa-l acuze ca n-au vrut sa arate ce are in rucsac pentru ca furase ceva si a scapat mai apoi de el din rucsac.

#28
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postbogdan_popescu, on 25 ianuarie 2013 - 21:18, said:

Daca nu ma insel la Kaufland scrie ca daca ai produse similare de la altii sa le lasi la informatii pana la iesire altfel te obliga sa le platesti ca si cand le-ai luat de la ei, si au dreptate.
De ce sa platesc daca ei nu au dovada ca sunt luate de la ei?Cat ii costa sa verifice camerele?Mi se pare o prostie absurda o astfel de lege,iar in cazul meu nu era vorba ca am dus morcovi in magazin era vorba ca acele cantare nu erau calibrate astfel noi am picat de fraieri,22 de grame la cat era kilogramul atunci era sub 1 leu toata afacerea in conditiile in care noi am achizitionat de peste 500 lei(zi de nastere).

Edited by xeleron, 25 January 2013 - 21:24.


#29
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012

View Postemyboy, on 25 ianuarie 2013 - 21:18, said:

Mai daca esti seara si trebuie sa prinzi ultimul microbuz si tre sa pui si tu ceva pe masa ce mai zici . Esti absurd . Chiar crezi ca tot ce zboara se mananca ?
Pai nu seara se fac ma, cumparaturi..
doamne..

te plimbi seara cu pungile (care si-asa sunt de proasta calitate.. :puke: ) ca sa iasa cineva dintr-un colt intunecat si sa iti fure toate bagajele.
eu cand merg la cumparaturi, ma rog, ai mei se duc, eu doar iau paine si altele de prin cartier, pai merg de dimineata in weekend, sambata..
eh, in fine.

#30
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View Postxeleron, on 25 ianuarie 2013 - 21:22, said:

De ce sa platesc daca ei nu au dovada ca sunt luate de la ei?Cat ii costa sa verifice camerele?Mi se pare o prostie absurda o astfel de lege,iar in cazul meu nu era vorba ca am dus morcovi in magazin era vorba ca acele cantare nu erau calibrate astfel noi am picat de fraieri,22 de grame la cat era kilogramul atunci era sub 1 leu toata afacerea in conditiile in care noi am achizitionat de peste 500(zi de nastere).
Sunt locuri in supermarketuri unde poti sa furi fara sa te vada camerele, in privinta morcovilor ai dreptate, 22 de grame e clar ca era diferenta de cantar

Edited by bogdan_popescu, 25 January 2013 - 21:25.


#31
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
O singura data mi s-a intamplat la un mag de eletronice. Se luase curentul. Eram 3 clienti. Eu eram cu o sacosa.
Am pus sacosa jos si i-am zis sa o ridice si sa se uite in ea. Dupa 2-3 minute s-a lasat la mana lui.

#32
Tanaka_Senshin

Tanaka_Senshin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.02.2010
Mai oameni buni, o zona de bagaje nesecurizata este ca si cum ai lasa bagajul pe peronul garii nesupravegheat si mergi la WC. Atata timp cat magazinul cu pricina nu isi asuma raspunderea pentru protejarea bunurilor cetatenilor care vin la cumparaturi, practic acea zona este inexistenta. Asa ca mai lasati mentalitatea inoculata de firmele de bodyguarzi :). Daca aveti amabilitatea si cititi panoul ala mare de la intrarea intr-un Kaufland o sa ramaneti surprinsi... Si acolo nu opreste nimeni pe nimeni...

#33
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
@inițiator: Sincer, ești și tu puțin hipersensibil.

Laptopurile chiar sunt o bătaie de cap pentru cei de la supermarket. La Kaufland în Baia Mare există un stand special pentru bagaje, aflat în grija angajaților.  NU ți se acceptă laptopul, te invită să intri cu el înăuntru (bănuiesc că tocmai din cauza valorii lor, nu au chef să fie nevoiți cumva să te despăgubească pe neveu, dacă pretinzi că ți-a fost stricat în timp ce se afla la stand).

Mi s-a întâmplat de vreo două ori ca, ajuns la casă, vânzătoarea să-mi ceară să deschid servieta. A aruncat de fiecare dată o privire, s-a scuzat politicos, a spus că „așa trebuie” și asta a fost tot. Sigur că ai o strângere de inimă, că, no, nimănui nu-i place ipostaza, dar dacă ai puțină bunăvoință poți înțelege și punctul lor de vedere.

A, da, la supermarketuri, vânzătoarele verifică de obicei și cutiile - de cosmetice (de exemplu), ca să se asigure că acestea nu au conținut schimbat (nu a pus careva un alt produs în loc). La fel, de câte ori mi s-a întâmplat, vânzătoarea și-a cerut scuze și mi-a explicat în timp ce făcea verificarea că aceasta este procedura standard - pentru a nu exista nici un dubiu că nu mă consideră pe mine, personal, o persoană „specială”, ca să zic așa.

Edited by KoShiMin, 25 January 2013 - 21:29.


#34
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

View Postbogdan_z, on 25 ianuarie 2013 - 21:24, said:

Pai nu seara se fac ma, cumparaturi..
doamne..

te plimbi seara cu pungile (care si-asa sunt de proasta calitate.. Posted Image ) ca sa iasa cineva dintr-un colt intunecat si sa iti fure toate bagajele.
eu cand merg la cumparaturi, ma rog, ai mei se duc, eu doar iau paine si altele de prin cartier, pai merg de dimineata in weekend, sambata..
eh, in fine.

Fiecare cum are timp . Cine esti tu sa obligi lumea sa faca cumparaturi la ce ora iti convine tie ? Banuiesc ca ai tai te tin legat in casa si nu te lasa sa iesi seara . De aici si conceptia cu datul in cap .

#35
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Mai da-o naibii ca in kaufland cand intri iti numara aia si dintii din gura la cate camere au.
@bogdan_Z tu tii cu ursul?

#36
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
.

Edited by undercoverbrother, 25 January 2013 - 21:28.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate