Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Abuz al angajatilor in "supermarket" Constantean - control bagaj la iesire

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#55
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012

View Postaka_razvan, on 25 ianuarie 2013 - 21:55, said:

Se mai uita si la fata omului...Posted Image
da.

#56
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,757
  • Înscris: 30.10.2003
Am lucrat de partea cealalta a baricadei! Cel mai nenorocit e personalul de la casa! E f**ut cand de sef, cand de coleg, cand de manager, cand de client, cand de echipamentul IT, cand de toti deodata! E stres mare, pe bani putini! Ii inteleg putin mai bine, poate de aia nu ma deranjeaza comportamentul lor!

#57
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postbogdan_z, on 25 ianuarie 2013 - 21:54, said:

dar cat de important si rotund te dai dumneata... Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image .

ardelean..
Pai da mai ma dau,pot sa spun ca am sange in coae,de ce sa nu ma dau mai ales cand altii incep sa abuzeze?Si de ce sa nu ma dau mai ales cand pentru mine(in cazul din kaufland) timpul insemna bani ,bani care NU au fost munciti de mine,din respect asa pentru ai mei,90 de lei e 2 zile de munca aici,pe care la fel de bine puteam sa ii dau pe ceva util,nu pe recuperat absente si stat de-amproasta in facultate pentru ce,pentru niste morcovi cantariti la un cantar neconform.Nu cred ca ai fost vreodata in situatia in care chestii d-astea au avut impact major pentru tine,dar au fost altii(in speta un coleg basarabean ce a fost retinut de un magazin de cartier pentru ca a intrat cu rucsacul in magazin,rucscac ce continea fructe,omul se pregatea sa mearga in Moldova,era ultima zi de camin deschis,si uite pentru un cacat d-asta a scapat autobuzul,ca aia n-aveau camere si l-au acuzat pe asta asa pe nedrept,pana ce au cedat ei dupa 2 ore de certuri si asta plangand acolo).Tu ce ai fi facut mestere in situatia de fata?A,ca sa nu uit,nu era niciun regulament d-asta la vedere cu marfa si etc,era un butic ordinar la parterul unui bloc.

#58
red_gle

red_gle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.08.2006
S-a pomenit de Kaufland. Este o mare jignire pentru acesta sa fie comparat cu Alfa Beta. Constantenii stiu de ce !!!

#59
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,984
  • Înscris: 06.01.2006
ai gresit, punct.
in nici un magazin nu se intra cu absolut nimic decat daca primesti viza de la security
daca te duci la magazin, lasi rucsacul acasa sau la intrare sau ti-l sigileaza in plastic sau pe fermoare
te-ai purtat ca un adevarat roman, facand scandal atunci cand trebuia sa recunosti ca ai gresit
felicitari

Edited by sandu bogdan, 25 January 2013 - 22:14.


#60
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu dau edit:Eram cu adevarat cu sange in coae daca nu lasam treaba asta balta si chemam OPC(sau pe cine tre sa chemi sa verifice calibrarea cantarelor),sa vedem atunci care pe care.Sincer nu inteleg atitudinea asta de a lasa mereu de la tine.In majoritatea cazurilor cand am facut asta cu companii am iesit pe minus,daca vodafone imi baga facturi degeaba,sa las de la mine(si evident sa platesc tot de la mine) daca romtelecom ma lasa fara net 3 saptamani dar eu platesc abonament integral platesc de la mine,si daca kaufland greseste sa platesc tot de la mine.Mai da-o-n mortii ei de treaba,stiam ca Romania e stat feudal si noi iobagii suntem fara drepturi,dar chiar asa,sa ii lasi sa te calce in picioare?

#61
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012

View Postxeleron, on 25 ianuarie 2013 - 22:03, said:

Pai da mai ma dau,pot sa spun ca am sange in coae,de ce sa nu ma dau mai ales cand altii incep sa abuzeze?Si de ce sa nu ma dau mai ales cand pentru mine(in cazul din kaufland) timpul insemna bani ,bani care NU au fost munciti de mine,din respect asa pentru ai mei,90 de lei e 2 zile de munca aici,pe care la fel de bine puteam sa ii dau pe ceva util,nu pe recuperat absente si stat de-amproasta in facultate pentru ce,pentru niste morcovi cantariti la un cantar neconform.Nu cred ca ai fost vreodata in situatia in care chestii d-astea au avut impact major pentru tine,dar au fost altii(in speta un coleg basarabean ce a fost retinut de un magazin de cartier pentru ca a intrat cu rucsacul in magazin,rucscac ce continea fructe,omul se pregatea sa mearga in Moldova,era ultima zi de camin deschis,si uite pentru un cacat d-asta a scapat autobuzul,ca aia n-aveau camere si l-au acuzat pe asta asa pe nedrept,pana ce au cedat ei dupa 2 ore de certuri si asta plangand acolo).Tu ce ai fi facut mestere in situatia de fata?A,ca sa nu uit,nu era niciun regulament d-asta la vedere cu marfa si etc,era un butic ordinar la parterul unui bloc.
n-am prea inteles ce legatura are facultatea, recuperat .. absente si 90 lei in 2 zile . :P
Asta cu studentul moldoveam e oarecum asemanatoare , dar eu stiu ca in constanta exista hipermarketuri unde iti pune cineva produsele in punga de plastic, evident ca actele si celularul trebuie sa ramana la tine.
Dar cum se face ca desi eu am intrat chiar si cu servetele nedesfacute in magazin, chiar si cu o mica gentuta la mine in cartier, gentuta de student, ba si nu m-a controlat nimeni nimeni nimeni si nimeni nu mi-a pus intrebari.
chiar la un magazin unde se vindea paine si erau niste frigidere cu lapte si bauturi, am scos de la ultimul automat (cel de langa usa de intrare in magazin) si nu a tipat vanzatoarea la mine sa nu cumva sa fug cu ele afara.
si am si ditamai geaca de iarna unde ar putea incapea chiar si o sticla de lapte lejer dar nu m-a intrebat nimeni vreodata ceva.
in astia 23 de ani de viata..

#62
aka_razvan

aka_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.12.2008

View Postxeleron, on 25 ianuarie 2013 - 22:03, said:

din respect asa pentru ai mei,90 de lei e 2 zile de munca aici,pe care la fel de bine puteam sa ii dau pe ceva util,nu pe recuperat absente .
Hai ca poti mai mult...esti doar obosit azi.

#63
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012

View Postxeleron, on 25 ianuarie 2013 - 22:12, said:

Nu dau edit:Eram cu adevarat cu sange in coae daca nu lasam treaba asta balta si chemam OPC(sau pe cine tre sa chemi sa verifice calibrarea cantarelor),sa vedem atunci care pe care.Sincer nu inteleg atitudinea asta de a lasa mereu de la tine.In majoritatea cazurilor cand am facut asta cu companii am iesit pe minus,daca vodafone imi baga facturi degeaba,sa las de la mine(si evident sa platesc tot de la mine) daca romtelecom ma lasa fara net 3 saptamani dar eu platesc abonament integral platesc de la mine,si daca kaufland greseste sa platesc tot de la mine.Mai da-o-n mortii ei de treaba,stiam ca Romania e stat feudal si noi iobagii suntem fara drepturi,dar chiar asa,sa ii lasi sa te calce in picioare?
e problema ta daca tu ai decis sa ai internet de la ... Romtelecom, :lol: :lol: :lol:

View Postaka_razvan, on 25 ianuarie 2013 - 22:12, said:

Hai ca poti mai mult...esti doar obosit azi.
a zis-o ironic.

#64
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Ia aruncati si voi un ochi aici: http://www.euroavoca...pic.php?id=4752 Ce scrie pe acolo despre controlul bagajelor? Io din ce vad, scrie peste tot ca se face de politie si cu anumite restrictii (prezenta unui martor, indicii temeinice, samd)

Quote

Controlul bagajelor este o măsură polițienească cu caracter preventiv ce constă în verificarea amănunțită a interiorului și a conținutului bagajelor unei persoane

Polițistul are dreptul să efectueze controlul bagajelor asupra următoarelor categorii de persoane:

a) cele surprinse în flagrant la săvârșirea unor infracțiuni și care au asupra lor bunurile dobândite în urma săvârșirii faptei;
B) care sunt suspecte, din cauza împrejurărilor și a locurilor unde au fost găsite, precum și a volumului obiectelor transportate;
c) care transportă bunuri a căror deținere și circulație sunt inter¬zise de lege (ca de exemplu: substanțe toxice, stupefiante, precum și alte bunuri materiale al căror regim este supus autorizării);
d) care participă la manifestări publice sau în alte locuri în care este interzis accesul cu arme, produse ori substanțe periculoase;
e) care urmează să intre într-un obiectiv sau perimetru căruia i se asigură paza sau protecția;
f) care se află la locul efectuării unui control antiterorist.

Edited by miromulus, 25 January 2013 - 22:27.


#65
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
@bogan_z nu ma pot plange de ei efectiv,netul il am de cand exista Clicknet si nu am avut niciodata probleme din cauza lor sau probleme cu stabilitatea liniei,poa sa ploua sa ninga sau ce vrei tu,si nici cu vitezele,de 2 ori s-a defectat linia (o data a intrat trifazic pe reteaua electrica si a prajit modemul,la vremea aia un th-alcatel,si acum 2 luni cand huaweiul lor echolife isi dadea reboot continuu,iar lipsa lor de cooperare m-a enervat maxim).Eu am la usa 4 provideri si sunt unul mai idiot ca celalalt(difera doar pretul si viteza),la UPC netul e de 100 doar pe foaie,la RDS ma tin cu saptamanile pana la instalare si la instalare patesc ca prietenii mei ce au incheiat contract cu ei,respectiv telefon canci desi e pe contract) si HCC un provider local la care daca pica reteaua prea des(si pica toata).Asta doar ca OFF.

@Razvan,n-am inteles greseala,e incorect a folosi "e" in loc de "este"?Nu sunt tare obosit(poate umpic de la anatomie) dar nu vad greseala.
@Bogdan,treaba asta cu recuperatul absentelor dar cand asta se intampla joia si vinerea laboratoarele pe care le aveai nu se fac,ce fac,crezi ca nu-mi era mai usor asa sa ma scap de 9 ore frecate in laboratoare cu formol s.a.m.d?
Cand ma refeream la un butic ordinar faceam referire la un magazin mediu ca marime,nu un loc unde intra maxim 5 clienti (ca mai multi n-au loc),unde nu e chiar tot vizibil.

#66
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Oamenii din tarile mai evoluate, in cazuri ca acesta, multumesc pentru vigilenta angajatilor magazinelor. De aia e Romania in urma cu sute de ani....ne umflam in pene pentru orice maruntisuri logice si normale.

#67
aka_razvan

aka_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.12.2008
@xeleron:

nici e, nici este...sunt.Posted Image

#68
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
@Razvan,uite asta nu o stiam,e o chestie de context?Da-mi un pm cu variantele.

#69
aka_razvan

aka_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.12.2008
Bineinteles ca de context. Ai avut o scapare, se mai intampla.

Edited by aka_razvan, 25 January 2013 - 23:01.


#70
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
este o diferenţă între LEGE şi REGULAMENT.

prin regulamentul lor ei au dreptul să-ţi ceară fie să laşi bagajul la intrare, fie să te percheziţioneze la ieşire, şi regulamentul e afişat undeva la intrare (că nu-l văd toţi asta e problema lor). Dacă refuzi să fii percheziţionat au dreptul să apeleze la poliţie dacă există suspiciune de furt. Eu în general aleg a 2-a opţiune, şi anume, iau bagajul cu mine, şi nu mă supăr dacă vrea să se uite în el, că nu durează decît 5 secunde

dacă ai produse similare cu cele care se vînd înăuntru mi se pare de bun simţ să le declari la intrare -- fie se semnează paznicul pe ele (mă refer la sticle de apă, napolitane, whatever) fie ţi le sigilează. Camerele nu permit să vezi toate colţurile.

Fii şi tu mai 'filosof' şi încearcă să te pui şi în pielea lor, a celor de la magazine. Ştiu sentimentul cînd se umflă 'coaiele' în tine, mi se întîmplă şi mie cîteodată, dar încerc să mă abţin, în afara cazului cînd mi se pare că celălalt e peste măsură de nepoliticos...

#71
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Postred_gle, on 25 ianuarie 2013 - 20:48, said:

Rasfoind legea 333/2003 si articolul 165 din Codul de Procedură Penală am aflat ca aceste practici ale angajatilor sunt ilegale.
Daca ai fost acuzat de infractiuni in mod public, si fata de persoane cunoscute, afectandu-ti imaginea si reputatia, incalcand prezumtia de nevinovatie, poti cere despagubiri, iar respectiva poate fi cercetata penal.
Atentie insa, amenintarea cu rigorile legii nu e infractiune. Trebuie in mod explicit sa te fi facut infractor, iar controlul corporal nemotivat este o dovada in acest sens.  Depinde de procuratura si ulterior de instanta daca va fi trimisa in judecata, daca vor accepta acest fapt drept calomnios.*

Un mod corect era sa ti se aduca la cunostinta civilizat suspiciunile, si faptele de care esti banuit, sa te invite sa arati continutul rucsacului, mentionand ca e dreptul tau sa refuzi, dar ca ei vor chema organele legale, care au dreptul de a te legitima si perchezitiona, Tot dialogul trebuia sa se desfasoare la un volum scazut, intre doua persoane, fara a atrage atentia asupra ta, si a te pune intr-o postura dificila, Daca s-a procedat ca in tiganie, cu urlete si chiuituri, si doar ca nu s-a scuipat, e de despagubit acolo!

Poti depune plangere penala.
Cu despagubirile fata de magazin, dupa instrumentarea cazului, magazinul raspunde in solidar cu angajatul sau, pt faptele savarsite de acesta in timpul serviciului.

Succes.

View Postxeleron, on 25 ianuarie 2013 - 21:01, said:

Dar partea nasola e ca,daca se fura din locurile special amenajate pentru plase/rucsacuri etc ei nu sunt raspunzatori.Vor si cu P*&A in cur si cu sufletu-n rai
Sunt raspunzatori, curpapirul ala n-are valoare juridica, dar trebuie sa ii tavalesti prin instanta pt despagubiri!

View Postbogdan_popescu, on 25 ianuarie 2013 - 21:18, said:

Daca nu ma insel la Kaufland scrie ca daca ai produse similare de la altii sa le lasi la informatii pana la iesire altfel te obliga sa le platesti ca si cand le-ai luat de la ei, si au dreptate.
Au pe dracu dreptate. Trebuie sa probeze cu inventarul si camera ca le lipseste un produs, sau macar ca ai trecut prin raionu ala, adica o minima suspiciune, cum ca tu le-ai luat. Daca esti prost si platesti...

View PostVladPaul74, on 25 ianuarie 2013 - 22:37, said:

Oamenii din tarile mai evoluate, in cazuri ca acesta, multumesc pentru vigilenta angajatilor magazinelor. De aia e Romania in urma cu sute de ani....ne umflam in pene pentru orice maruntisuri logice si normale.
Romanii abia asteapta un motiv sa sara la bataie, sau sa faca scandal, asemeni unor vampiri sangerosi din transilvania.
Si eu ma numar printre ei... duc lipsa actiunii! Chiar o caut, dar ai dracu s-au civilizat toti.

M-am plimbat cu taxiul avid dupa hotomani sa-i casun in bataie, ai dracu toti politicosi, am mers cu autobuzul fara bilet sa ma iau la tranta cu un controlor obrasnic de m-am saturat*, al dracu daca am gasit vre-unu, zici ca au intrat in pamant, si multe altele!
*La gara si aeroport nu m-am bagat, ca acolo e de kilarit! Nu mai e suficienta bataia...

Edited by Josef_Mengele, 25 January 2013 - 23:45.


#72
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,757
  • Înscris: 30.10.2003
Du-te intr-un cartier de tigani! Uite asa:
[ http://skostorlek.bagaboo.net/wp-content/uploads/2011/08/DieHardIHateNiggers.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Gasesti actiune garantat 100%

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate