Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Adevarul din astrologie

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
MaxDemian

MaxDemian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 02.01.2011
Printr-o anumita conjunctura, am inceput sa fiu interesat de astrologie anul trecut.

M-am documentat destul de mult, de pe internet in principal, cautand surse... consacrate, daca pot spune asa. Am aflat multe despre domeniul acesta, si tind sa cred ca studiul astrologiei este de natura sa faciliteze intelegerea personalitatii, si nu numai. Mai mult, am aflat ca experimente psihologice au aratat ca cel putin distinctia zodii introvertite/feminine - extrovertite/masculine este valabila.

Ca exercitiu, i-am rugat pe unii prieteni sa-si calculeze ascendentul, spunundu-le dinaite ce cred eu ca este; mi-a reusit in trei cazuri din trei incercari, desi raspunsul meu a fost binar (gemeni - balanta, respectiv fecioara - taur, in ambele cazuri ascendentul fiind unul dintre acestea). Deasemenea, tot ca exercitiu, cautam sa ghicesc zodia actorilor din filmele pe care le urmaresc, cu rezultate destul de bune.

Sunt curios sa aflu mai multe opinii despre aplicabilitatea astrologiei, in special in cunoasterea personalitatii, precum si opinii despre astrologie in general; de asemenea, sunt interesat de experiente in care ati "ghicit" semnul zodiacal al cuiva, sau orice alt fel de experiente in care vi s-a confirmat (sau, de ce nu infirmat) o anumita conceptie legata de astrologie.

rog respectuos pe cei neinteresati de acest subiect sa nu posteze comentarii nefolositoare nimanui; deasemenea, cei care vor sa discute despre horoscopuri zilnice, in special cele din mass-media, ar fi bine sa o faca in alta parte.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,657
  • Înscris: 07.02.2003
Pai astrologia si adevarul nu au nimic in comun. Poate ai vrut sa zici astronomia si adevarul ? Posted Image

Edited by andreic, 08 January 2013 - 14:55.


#3
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
da, niste corpuri ceresti aflate la distante inimaginabile pentru mintea umana iti influenteaza viata. seems legit.

#4
MaxDemian

MaxDemian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 02.01.2011
@ andreic - nu, ma refer la astrologie.
@ doctorwho - nu esti prea divers in raspunsuri.

Edited by MaxDemian, 08 January 2013 - 15:17.


#5
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
Personalitatea este influentata de nivelul hormonilor, nu de astrologie.

#6
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
poate pentru ca explicatia e aceeasi?
da-mi un argument logic pentru care pozitia corpurilor ceresti aflate la distante PE CARE NU TI LE POTI IMAGINA iti influenteaza viata. :)

#7
MaxDemian

MaxDemian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 02.01.2011
@ doctorwho : nu te supara, dar prefer sa nu am o dezbatere pe acest subiect, fiindu-mi clar din cele doua postari precedente ca, chiar pus in fata evidentului, nu vei admite ca ai gresit. Experienta mea pe acest forum  mi-a aratat cat de incapatanati sunt cei care incep dezbaterile prin replici de genul celei cu care ai inceput tu. Iarasi imi cer scuze daca te-am jignit, iar daca vrei informatii asupra felului in care totul ne afecteaza in univers, poti cauta pe google urmatorii termeni:

quantum theory, vacuum state, unified field, The National Institutes of Health in the United States 1994 biofield.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,657
  • Înscris: 07.02.2003

 MaxDemian, on 08 ianuarie 2013 - 15:46, said:

@ doctorwho : nu te supara, dar prefer sa nu am o dezbatere pe acest subiect
Dezbatere nu inseamna ca daca un lucru are o explicatie sa inventam altele ca sa ne simtim diversificati... teorii sunt multe, realitatea ne omoara.

Edited by andreic, 08 January 2013 - 15:54.


#9
MaxDemian

MaxDemian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 02.01.2011
@ andreic - Cererea sa de a-i da un argument logic era o invitatie la dezbatere logica. Problema vine din faptul ca subiectul nu necesita o dezbatere logica, ci una stiintifica, lucru pentru care consider ca nu sunt suficient de competent, si nici userul doctorwho suficient de rabdator; dovada, atitudinea sa condescendenta fata de acest subiect, combinata cu faptul ca totusi a comentat, fapt ce ma face sa cred ca el cauta doar prilej de contrazicere (nefiind, propriu-zis, interesat de acest domeniu), si nu neaparat o dezbatere care sa ne indrepte spre adevar. De altfel, aceeasi atitudine o observ si la tine, si cred ca nu ma vei contrazice daca iti voi spune ca o cunosteam deja.

Iti sugerez, cum i-am sugerat si lui doctorwho, sa cauti termenii respectivi pe google; veti vedea ca e posibil ca lucruri indepartate sa ne influenteze mult mai mult decat s-ar putea crede.
De altfel, daca ma gandesc mai bine, nu e deloc rau ca incepem discutia acestui topic cu dovezi ale faptului ca, in Univers, toate sunt legate.

Edited by MaxDemian, 08 January 2013 - 16:10.


#10
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
ce ai enumerat acolo sunt niste concepte de mecanica cuantica pe care, pentru a le intelege pe deplin (ecuatiile matematice din spatele lor), sunt necesare studii superioare in domeniu. o neintelegere integrala a acestor concepte face loc pentru astrologie, aka o pseudo-stiinta veche de mii de ani, dar ale carei asa-zise "rezultate" nu au fost verificate stiintific niciodata. asta s-a intamplat din cauza ca acest lucru este imposibil de demonstrat. nu o sa vezi un doctor in fizica cuantica/astrofizica/biologie/etc sa creada in astrologie, pentru ca nu e nimic de crezut. toate "cartile" scrise despre astrologie sunt o adunatura de minciuni si ipoteze neverificate. oamenii aia scriu toate astea doar pentru bani, sau, cine stie, poate chiar cred in non-sensurile pe care le debiteaza. este adevarat ca la scara macro si micro cosmica toate lucrurile sunt legate intre ele. natura acestor "legaturi" este insa una incredibil de complexa, ca dovada fiind inexistenta (inca) a unei "teorii a campului unificat". vorbesti de concepte cuantice dar tratezi universul ca pe un sistem termodinamic clasic: "daca stii totul despre toate particulele din univers poti prezice ce se va intampla", doar ca acest lucru este imposibil. la scara micro lucrurile sunt extrem de imprevizibile si acest lucru poate influenta si partea "macro" a universului. cum am spus, este adevarat ca toate lucrurile se leaga intr-un fel, dar sa spui ca niste corpuri ceresti iti influenteaza in mod substantial viata este absurd.

#11
Plotin

Plotin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.02.2012

 MaxDemian, on 08 ianuarie 2013 - 14:48, said:

Printr-o anumita conjunctura, am inceput sa fiu interesat de astrologie anul trecut.

M-am documentat destul de mult, de pe internet in principal, cautand surse... consacrate, daca pot spune asa. Am aflat multe despre domeniul acesta, si tind sa cred ca studiul astrologiei este de natura sa faciliteze intelegerea personalitatii, si nu numai. Mai mult, am aflat ca experimente psihologice au aratat ca cel putin distinctia zodii introvertite/feminine - extrovertite/masculine este valabila.

Ca exercitiu, i-am rugat pe unii prieteni sa-si calculeze ascendentul, spunundu-le dinaite ce cred eu ca este; mi-a reusit in trei cazuri din trei incercari, desi raspunsul meu a fost binar (gemeni - balanta, respectiv fecioara - taur, in ambele cazuri ascendentul fiind unul dintre acestea). Deasemenea, tot ca exercitiu, cautam sa ghicesc zodia actorilor din filmele pe care le urmaresc, cu rezultate destul de bune.

Sunt curios sa aflu mai multe opinii despre aplicabilitatea astrologiei, in special in cunoasterea personalitatii, precum si opinii despre astrologie in general; de asemenea, sunt interesat de experiente in care ati "ghicit" semnul zodiacal al cuiva, sau orice alt fel de experiente in care vi s-a confirmat (sau, de ce nu infirmat) o anumita conceptie legata de astrologie.

rog respectuos pe cei neinteresati de acest subiect sa nu posteze comentarii nefolositoare nimanui; deasemenea, cei care vor sa discute despre horoscopuri zilnice, in special cele din mass-media, ar fi bine sa o faca in alta parte.


Aplicabilitatea nu prea are importanţă dacă foloseşti fără discernămînt ,cunoştiinţele dobîndite ...ucenicul vrăjitor

#12
IAmGod

IAmGod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 04.03.2013
Exista mai multe sisteme, forme, tipuri s.a.m.d. de astrologie. Nu mi-am pus niciodata problema clasificarii lor. Insa cat adevar exista in fiecare este discutabil.
Pai avem pe de o parte o astrologie europeana, hindusa, chineza etc. Cea europeana este la randul ei derivata din astrologia altor culturi.
Pe de alta parte avem o astrologie traditionala (cu 12 zodii si 7 planete) vs astrologii moderne (care includ, de exemplu, planetele Uranus, Neptun si Pluto alterand, in schimb, domiciliile traditionale ale planetelor care trebuie sa apara atat in semne masculine cat si feminine).
Din alt punct de vedere, avem sisteme diferite de zodiac (traditional sau sideral), sisteme diferite de case astrologice (Placidus, cu case egale etc.) si forme diferite de astrologie: natala, karmica etc.
Inainte de a pune problema "adevarului din astrologie" ar trebui precizat in cazul carei astrologii se considera problema.

#13
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009
Explicatia mea este simpla -desi astrologia functioneaza corect din punct de vedere stiintific (previziune- realitate concreta repetabila)
totusi planetele nu au nici un fel de influenta in sine mai cu seama ca se stie -calculele astrologice nu se suprapun cu exactitate peste calculele astronomice si in plus mai exista si alte puncte "fixe " care au cite o semnificatie verificata si in care nu se afla nici un obiect astronomic.
Explicatia consta in faptul ca exista un DUmnezeu care a anteplanificat toate realitatile care sint subordonate spatiului si timpului  zugravind principalele idei a desfasurarii lucrurilor in astrologie .

Astrologia nu este unica forma de a afla unele adevaruri dar ea este unica forma care cuprinde semnificatii care ruleaza dupa ciclicitatti , periodicitati calculate matematic.
Astrologia astfel inteleasa vine sa arate diferenta dintre maretia si posibiliatile lui Dumnezeu comparativ cu aroganta noastra de furnici increzute capabila sa nege evidenta cind nu mai poate fi ocolita.

Ma tem ca acest dialog pe acest subiect este un dialog al surzilor in care nu se cauta adevarul cartezian ci indreptatirea convingerilor porprii.
Din alt punct de vedere consider ca punerea in discutie a veridicitatii astrologiei -desi e folosita demult si de catre serviciile de informatii -tocmai pe un forum de astrologie ar fi ca si cum ai merge in biserica sa combati religia si vindecarile miraculoase care au loc.chiar in fata celor vindecati.
Daca intradevar cei sceptici lpsiti de dovezi palpabile sint cu adevarat dispusi sa le acorde credit si le doresc cu adevarat atunci solutia nu este alta decit verificarea practica individuala a semnificatilor astrologice -prin experimentari diverse care pot incepe cu analiza astrologica a personalitatii natale (gratuit si computerizat aici http://www.dsclex.ro...log/1astro1.php)  pina la urmarirea previziunilor diverse legate fie de viata fiecruia fie cele cu acoperire generala (nationala ,mundana, politica, meteorologica etc)

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,657
  • Înscris: 07.02.2003

 mihao37, on 10 martie 2013 - 12:09, said:

Explicatia mea este simpla -desi astrologia functioneaza corect din punct de vedere stiintific (previziune- realitate concreta repetabila)
Glumesti probabil... astrologia nu are baza stiintifica deci nu vad cum ar merge corect stiintific. A... ca stiu numele planetelor si orbitele samd nu le face stiintifice.

#15
Bastet4all

Bastet4all

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 10.03.2013

 andreic, on 10 martie 2013 - 13:24, said:

Glumesti probabil... astrologia nu are baza stiintifica deci nu vad cum ar merge corect stiintific. A... ca stiu numele planetelor si orbitele samd nu le face stiintifice.

Lipsește Zodia Pisicii din Astrologie deci Astrologia este greșită.

#16
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
astrologia e o ştiinţă adevărată. când vine vorba de astrologii ce se află în relaţie directă cu tâmpiţii, pardon, clienţii.  
păcat că s-a închis otv-ul. acolo era rost de-un ban cinstit -_-

#17
IAmGod

IAmGod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 04.03.2013

 Bastet4all, on 10 martie 2013 - 17:05, said:


Lipsește Zodia Pisicii din Astrologie deci Astrologia este greșită.

Ba exista in zodiacul chinezesc. Posted Image

#18
Khevlar

Khevlar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 31.05.2013
hahaha
cica adevarul din astrologie
astrologia e o mare aiureala
numa bolunzii cred in asa ceva

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate