Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Apple MBP vs?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007
Huh? MBP 15" retina parca are 2kg, nu 2,5. Iar N56 are 2,7kg, destul de mare diferenta...
Interesanta partea cu semnalul wifi, nu ma asteptam (stiu de Iphonegate, poate tocmai de aceea).
Acum sa nu exageram nici nu N56, e bun cu limitarile proprii. De touchpad stiam ca are butoanele de cacao, mai ales buton-dreapta, noroc pe de o parte ca eu ma respect si am permanent mouse portabil la el, iar in al doilea rand driverul stie la clic cu doua degete sa faca clic dreapta (si merge struna). Mai am o tasta care se apasa mai greu, daca ar fi sa curat ventilatoarele ar fi mai greu de desfacut decat MBP (deh, nu le poti avea pe toate). Plus ca am oroare de ecrane mate (contrar opiniei generale).
T530 de nou e la un pret tare interesant la noi. Am vazut amici care lucreaza in domeniu similar ca au cumparat X120 si nu inteleg deloc logica, e mai scump si mai slab decat un T530 (the fk cu tableta incorporata, e un gimmick inutil la business)

#38
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Scuze, Il compar cu generatia precedenta retina. Asta il am in dotare.
SI la asta in windows merge click dreapta tot cu 2 degete. Pentru mine este f frustrant. (Folosesc f mult properties...).

Nu zic ca e mai bun/rau N56, insa are un pret corect, si este o alternativa de luat in seama.

#39
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
E clar. Competitorul princial al MBP este: http://stat.homeshop...9cdddaf0330.jpg

Restul sunt petarde. Enough Said.

#40
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007

 vladdy99, on 15 ianuarie 2013 - 16:31, said:

Scuze, Il compar cu generatia precedenta retina. Asta il am in dotare.
SI la asta in windows merge click dreapta tot cu 2 degete. Pentru mine este f frustrant. (Folosesc f mult properties...).

Nu zic ca e mai bun/rau N56, insa are un pret corect, si este o alternativa de luat in seama.
Sunt curios, folosesti pad-ul din motive de transport/pozitionare pe suprafete mici a laptop sau de ce? Stiu ca pentru orice exista obisnuinta insa eu la mouse nu prea-mi vine sa renunt, oricand am o suprafata suficient de buna/mare pentru el (am luat Logitech MX Anywhere care chiar merge bine pe orice suprafata, inclusiv sticla).

#41
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
DIn motive de transport/comoditate.
In ultimii ani am folosit un thinkpad x61s (doar cu trackball, fara touchpad),  si de atunci m-am obisnuit sa plec de acasa fara incarcator. mouse, catel, purcel....

#42
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 Hansolo, on 15 ianuarie 2013 - 15:44, said:

Am vazut amici care lucreaza in domeniu similar ca au cumparat X120

X120 ăsta? :huh:

#43
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007
Pardon, era vorba de X230 iar pretul cica a fost pe la 7000RON (surprinzator de mare). Saptamana asta am avut ocazia sa studiez putin mai mult acel model, incredibil cat de multe chestii marunte pot conta in anumite activitati. Fata de N56:
- rezolutie mai proasta (stiu, are 12,5" dar efectul e ca ai mai putin ecran disponibil)
- microfon de cacat. O conferinta skype cu microfonul propriu e imposibil de facut, distorsioneaza major. La fel am vazut si la XPS-ul de acum un an, cat naiba poate sa coste un microfon? La N56 microfonul e foarte bun si totusi ca sa fiu ok folosesc o casca Microsoft (daca vorbesti 1-2 ore la calculator e cam nasol sa auda altii din jur conferinta).
- camera video foarte slaba calitativ
- CPU slab (n-as lua mai putin de i7quad-core)
-touchpad naspa. La N56 e mai bun, desi un mouse e de neinlocuit.
-wireless naspa. Deja 2 au fost duse in garantie, se deconectau singure la semnal bun
Sigur, portabilitatea si durata bateriei sunt un plus pentru X230, doar ca pe mine nu ma intereseaza atat de mult asta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate