Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Oameni si muzica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
36 replies to this topic

#1
julita

julita

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 530
  • Înscris: 12.12.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cCLifLLHp7w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Fondant

Fondant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 31.12.2012
Si eu ce ar trebui sa spun ?

#3
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
Şi eu mă plictisesc, dar nu chiar în halul ăsta...

#4
Fondant

Fondant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 31.12.2012
Macar sa fim onTopic si sa respectam aria .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/M0AyxEMFRbI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Ateu convins , chiar acum 3 minute am aruncat o petarda in curtea bisericii de au sarit aia cu spume la gura .

#5
julita

julita

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 530
  • Înscris: 12.12.2012
cine nu are ce spune sa plece la plimbare


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/grxOwyZDDOQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
Fondant

Fondant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 31.12.2012
Cum sa nu , mereu am ce spune .

Am gasit o melodie frumoasa .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kqKPd4EnlwM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
julita

julita

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 530
  • Înscris: 12.12.2012
Liber......pina va dau eu voie,,,:devilred:


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xGL3oympZZg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
n-am văzut unde mă aflu... căcat....

Edited by afh, 31 December 2012 - 20:12.


#9
Trestiana

Trestiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 29.12.2009

View Postjulita, on 31 decembrie 2012 - 19:41, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nuT3LWMZs-A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cCLifLLHp7w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce pot face ca muzica să nu devină prea importantă pentru mine?

Cât de importantă e muzica pentru tine?

□ Pot trăi şi fără ea.
□ Aş muri fără ea.

Când asculţi muzică?
□ Când călătoresc.
□ Când studiez.
□ Tot timpul.

Ce gen de muzică îţi place cel mai mult, şi de ce?

CAPACITATEA de a găsi plăcere în muzică şi în armonia sunetelor pare a fi înnăscută în om. Pentru mulţi tineri, muzica este o necesitate. „Nu pot trăi fără ea“, spune Amber, o tânără de 21 de ani. „Ascult muzică mai tot timpul: când fac curat, când gătesc, când fac comisioane sau când studiez.“
Poate că ritmul este pură matematică, dar muzica... transcende raţiunea rece şi pătrunde până-n adâncul fiinţei. Aşa cum ‘un cuvânt spus la momentul potrivit este bun’, o melodie ascultată la momentul potrivit poate aduce mângâiere (Proverbele 15:23). „Uneori ai senzaţia că nimeni nu-ţi înţelege simţămintele“, spune Jessica, o tânără de 16 ani. „Şi atunci asculţi trupa preferată şi-ţi dai seama că nu eşti chiar singura fiinţă deprimată de pe faţa pământului.“
Subiect de ceartă sau punte de legătură?
Ţie îţi place la nebunie muzica pe care o asculţi, totuşi părinţilor tăi nu. „Tata îmi spune: «Termină odată cu zgomotul ăla! Mă dor urechile!»“, mărturiseşte un adolescent. Sătul de reproşuri, te gândeşti probabil că părinţii tăi chiar fac din ţânţar armăsar. „Nu-şi aduc aminte că au fost şi ei tineri?“, întreabă o adolescentă. „Oare părinţii lor nu considerau inacceptabilă muzica pe care o ascultau?“ Ingred, care are 16 ani, se plânge: „Adulţii nu vor să se rupă de trecut. Ce bine ar fi dac-ar recunoaşte că şi generaţia noastră are ceva gusturi în materie de muzică!“.
Ingred are într-adevăr dreptate. După cum, probabil, ştii, în privinţa chestiunilor de gust au existat întotdeauna conflicte între generaţii. Dar asta nu înseamnă că muzica trebuie să fie mereu un subiect de ceartă. Străduieşte-te să găseşti o punte de legătură cu părinţii tăi. Iar dacă ei respectă Biblia, atunci ai un mare avantaj. De ce? Deoarece Cuvântul lui Dumnezeu vă poate ajuta, şi pe tine, şi pe ei, să înţelegeţi ce e cu adevărat nepotrivit şi ce anume ţine doar de gust. În acest scop, gândeşte-te: 1) ce mesaj transmite muzica pe care o asculţi şi 2) cât timp asculţi muzică. Dar să analizăm mai întâi întrebarea...
Ce mesaj transmite muzica pe care o asculţi?
Cu muzica e ca şi cu mâncarea. Ce e potrivit, într-o cantitate potrivită, poate fi benefic. Însă ce e nesănătos, în orice cantitate, face rău. Din păcate, în domeniul muzicii cele mai „gustoase“ piese fac rău. „Oare de ce cele mai urâte versuri sunt puse pe cele mai frumoase melodii?“, se plânge un tânăr pe nume Steve.
Dacă-ţi place cum sună o melodie, chiar mai trebuie să te intereseze şi mesajul ei? Pentru a putea răspunde la această întrebare, gândeşte-te puţin: Dacă cineva ar vrea să te convingă să înghiţi nişte otravă, oare sub ce formă ţi-ar oferi-o? Înmuiată în oţet sau acoperită cu glazură de ciocolată? Fidelul Iov a întrebat: „Oare nu încearcă urechea cuvintele aşa cum gustă cerul gurii hrana?“ (Iov 12:11). Aşadar, în loc să asculţi un cântec doar pentru că îţi place cum sună — cu alte cuvinte pentru că îţi place „glazura de ciocolată“ —, n-ar fi mai bine ‘să încerci cuvintele’, analizându-i titlul şi versurile? De ce? Deoarece versurile puse pe muzică îţi vor afecta modul de a gândi şi de a te purta.
Din nefericire, o mare parte din muzica modernă promovează în versurile ei sexul, violenţa şi consumul de droguri. Dacă nu crezi că asemenea versuri te pot influenţa, înseamnă că „otrava“ a început deja să-şi facă efectul asupra ta.
Fă tu alegerea
Probabil, presiunile din partea colegilor de a asculta o muzică degradantă sunt foarte mari. Şi foarte mari sunt şi presiunile pe care industria muzicii le exercită asupra ta. Prin intermediul radioului, al internetului şi al televiziunii, muzica a devenit o industrie de miliarde de dolari, o industrie puternică ce plăteşte experţi în marketing pentru a forma şi controla gusturile publicului în materie de muzică.
Dar lăsând colegii sau mass-media să-ţi dicteze ce muzică să asculţi, îţi pierzi capacitatea de a face alegeri. Devii un sclav fără putere de decizie (Romani 6:16). Biblia te îndeamnă să te împotriveşti influenţei lumii şi în acest domeniu (Romani 12:2). Aşadar, ar trebui să-ţi exersezi ‘capacitatea de înţelegere ca să deosebeşti binele şi răul’ (Evrei 5:14). Dar cum ţi-ai putea folosi „capacitatea de înţelegere“ în alegerile făcute în materie de muzică? Iată câteva sugestii.
Uită-te la copertă. Adesea este suficient să arunci o singură privire la copertă sau la materialul publicitar ca să-ţi dai seama de conţinut. Imaginile cu scene de violenţă, imaginile sexuale explicite sau cele ce înfăţişează practici oculte ar trebui să constituie un avertisment. Acea muzică este, fără doar şi poate, la fel de nepotrivită.
Analizează versurile. Despre ce vorbesc versurile? Chiar vrei să le asculţi sau să le repeţi la nesfârşit? Sunt ele în armonie cu valorile şi principiile creştine? (Efeseni 5:3–5)
Ţine cont de efectul produs asupra ta. „Multe dintre cântecele pe care le ascultam mă deprimau, ori prin linia lor melodică, ori prin versuri“, spune un tânăr pe nume Philip. E clar, muzica ne poate afecta în diverse moduri. Ce stare creează în tine? Întreabă-te: „Stărui cu mintea la lucruri greşite după ce ascult o melodie sau versurile unui cântec? Au început obscenităţile pe care le aud în cântece să-mi pătrundă în limbaj?“ (1 Corinteni 15:33).
Gândeşte-te la alţii. Ce părere au părinţii tăi despre muzica pe care o asculţi? Încearcă să le afli opinia. Gândeşte-te şi la ce-ar putea spune colaboratorii tăi creştini. Oare ar putea fi unii tulburaţi de muzica pe care o asculţi? Dacă, din respect pentru cei din jur, îţi vei schimba modul de a te purta, vei da dovadă de maturitate (Romani 15:1, 2).
Punându-ţi astfel de întrebări, îţi vei putea alege o muzică ce trezeşte emoţii înlăuntrul tău, dar care nu-ţi distruge spiritualitatea. Însă trebuie să mai iei în calcul un factor.
Ce înseamnă a exagera?
Asemenea unei mâncări gustoase, muzica bună îţi poate da o stare de bine. Totuşi, un proverb înţelept avertizează: „Ai găsit miere? Mănâncă numai cât îţi trebuie, nu prea multă, ca să n-o vomiţi“ (Proverbele 25:16). Mierea are proprietăţi curative bine cunoscute. Însă ce e prea mult, chiar dacă e bun, nu e sănătos. Lecţia? Ce e bun trebuie consumat cu moderaţie.
Unii tineri însă au permis ca muzica să ocupe locul central în viaţa lor. De pildă, Jessica, tânăra menţionată anterior, mărturiseşte: „Ascult tot timpul muzică, chiar şi când studiez Biblia. Le zic părinţilor că mă ajută să mă concentrez. Dar ei nu mă cred“. Te regăseşti în cuvintele acestei tinere?
Cum poţi să-ţi dai seama că exagerezi? Întreabă-te:
Cât timp petrec zilnic ascultând muzică? .....
Câţi bani cheltuiesc lunar pe muzică? .....
Au de suferit relaţiile mele cu familia din cauza muzicii pe care o ascult? Dacă da, scrie în spaţiile libere de mai jos cum ai putea îmbunătăţi situaţia. .....
Fă schimbări
Dacă muzica îţi consumă prea mult timp, ar trebui să-ţi stabileşti limite, ba chiar să reduci din timpul pe care i-l dedici. De exemplu, poate că ar trebui să nu mai stai toată ziua cu căştile la urechi sau să nu mai dai drumul la muzică de cum intri în casă.
Ar fi bine să înveţi să-ţi placă şi perioadele de linişte. Astfel, ai putea avea rezultate şcolare mult mai bune. „Te concentrezi mult mai bine la lecţii când nu dai drumul la muzică“, spune Steve, tânărul menţionat anterior. Încearcă să studiezi fără muzică şi vei vedea rezultatele.
Probabil vei vrea să-ţi programezi timp şi pentru a citi şi a studia Biblia şi publicaţiile biblice. Isus Cristos căuta uneori locuri liniştite pentru a se ruga şi a medita (Marcu 1:35). Este şi locul în care studiezi tu paşnic şi liniştit? Dacă nu, progresul tău spiritual ar putea fi încetinit.
Fă alegerea corectă
Muzica este un adevărat cadou de la Dumnezeu, dar fii atent să nu-l foloseşti în mod nepotrivit. Ar fi bine să nu procedezi ca Marlene. Ea recunoaşte: „Am nişte muzică pe care ştiu că ar trebui să o arunc. Dar e atât de frumoasă!“. Gândeşte-te cât rău îşi face Marlene ascultând muzică nepotrivită! Ai grijă să nu cazi într-o astfel de capcană! Nu permite muzicii să-ţi controleze viaţa. Ţine cont de normele morale înalte ale Bibliei când alegi ce muzică să asculţi. Roagă-te lui Dumnezeu pentru îndrumare şi ajutor! Străduieşte-te să-ţi faci prieteni care să aibă aceleaşi convingeri ca tine.
Muzica te relaxează, te destinde şi-ţi alungă singurătatea. Dar ea nu rezolvă problemele şi nu poate ţine locul prietenilor adevăraţi. Aşadar, nu lăsa ca muzica să devină cel mai important lucru din viaţa ta. Bucură-te de ea, dar ţine-o la locul cuvenit.
ÎN CAPITOLUL URMĂTOR
Trebuie să te mai şi relaxezi din când în când. În ce fel te pot ajuta principiile biblice să te bucuri cu adevărat de clipele de relaxare?
VERSETE-CHEIE
„Oare nu încearcă urechea cuvintele aşa cum gustă cerul gurii hrana?“ (Iov 12:11)
SFAT
Dacă vrei ca părinţii să înţeleagă de ce îţi place o anumită melodie sau formaţie, fă eforturi să-ţi placă şi ţie unele melodii care le sunt lor dragi.
ŞTIAI CĂ . . . ?
Dacă nu vrei ca părinţii să ştie care e muzica ta preferată, înseamnă că ceva e în neregulă cu gusturile tale muzicale.
PLAN DE ACŢIUNE
Îmi pot ţine sub control pasiunea pentru muzică dacă .....
În cazul în care colegii au să facă presiuni asupra mea să ascult muzică nepotrivită, am să le spun: .....
Aş vrea să-l întreb pe unul din părinţi sau pe amândoi: .....
CE PĂRERE AI?
● De ce contează alegerile tale în materie de muzică?
● Cum îţi poţi da seama dacă un cântec este potrivit ori nu?
● Ce-ai putea face pentru a-ţi lărgi orizontul muzical?
[Text generic pe pagina 259]
Câteodată mă surprind ascultând un cântec despre care ştiu că nu este potrivit şi închid numaidecât aparatul. Dacă nu fac asta imediat, după aceea caut tot felul de scuze ca să-l ascult până la sfârşit.‘‘ — Cameron
[Chenarul/Fotografiile de la pagina 258]
lărgeşte-ţi orizontul muzical
  Nu-i aşa că acum îţi plac mai multe feluri de mâncare decât îţi plăceau la cinci ani? Iar asta pentru că ai dezvoltat gusturi noi. La fel stau lucrurile şi cu muzica. Nu te limita la un singur gen muzical. Încearcă să-ţi lărgeşti orizontul.
  O modalitate ar fi să înveţi să cânţi la un instrument. Pe lângă că te stimulează intelectual şi îţi aduce satisfacţii, această activitate îţi poate da prilejul de a asculta şi alte genuri muzicale, în afară de ceea ce se vinde. Cum ai putea găsi timp pentru a învăţa să cânţi la un instrument? Ai putea răscumpăra timp de la vizionarea emisiunilor TV sau de la jocurile electronice. Gândeşte-te la cuvintele tinerilor citaţi în continuare.
„Când cânţi la un instrument, nu numai că te distrezi, dar şi dai glas sentimentelor. Învăţând să cânt mai multe cântece, am învăţat de fapt să iubesc şi alte genuri muzicale.“ (Blaine, 18 ani, cântă la chitară, la baterie şi la pian)
„Trebuie să exersezi ca să poţi cânta bine la un instrument. Iar asta nu înseamnă întotdeauna distracţie. Dar când ajungi să stăpâneşti o anumită piesă muzicală, te simţi fericit, împlinit.“ (Jade, 13 ani, cântă la violă)
„Dacă am avut o zi grea sau mă simt cu moralul la pământ, mă relaxez cântând la chitară. Ce plăcut şi reconfortant este să cânţi!“ (Vanessa, 20 de ani, cântă la chitară, la pian şi la clarinet)
„Îmi spuneam că niciodată n-am să fiu la fel de bun precum cutare sau cutare. Dar n-am încetat să exersez, iar acum simt o satisfacţie deosebită când îmi iese bine o anumită bucată muzicală. Îi apreciez şi mai mult pe cei ce cântă cu măiestrie la un instrument muzical.“ (Jacob, 20 de ani, cântă la chitară)
[Legenda ilustraţiei de la pagina 255]
Cu muzica e ca şi cu mâncarea. Ce e potrivit, într-o cantitate potrivită, poate fi benefic. Însă ce e nesănătos, în orice cantitate, face rău


#10
julita

julita

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 530
  • Înscris: 12.12.2012
Fiecare este liber sa asculte ce muzica vrea


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kGs-u2ypomM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
Elisabeta Ticuţă avea din astea religioase.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ncb_eO-3KCE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Văd că suntem pe "Alte religii sau credinte"... Sper că nu deranjează pe nimeni. :D

#12
Trestiana

Trestiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 29.12.2009

View Postafh, on 31 decembrie 2012 - 20:14, said:

Elisabeta Ticuţă avea din astea religioase.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ncb_eO-3KCE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Văd că suntem pe "Alte religii sau credinte"... Sper că nu deranjează pe nimeni. :D

In timp ce va raspund ascult Celine Dion. Crestinii nu sunt niste handicapati care asculta doar asa zisa muzica religioasa.

#13
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
...

Edited by afh, 31 December 2012 - 20:52.


#14
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 22.05.2011
Un dubiu am , cum ai facut tu 500 de posturi in jumatate de luna ?  
Nici cei mai mari troll-eri ai forumului n.au reusit aceasta performanta...

#15
Fondant

Fondant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 31.12.2012

View Postjmek4you, on 31 decembrie 2012 - 20:39, said:

Un dubiu am , cum ai facut tu 500 de posturi in jumatate de luna ?  
Nici cei mai mari troll-eri ai forumului n.au reusit aceasta performanta...

Gresit . -Diana- a facut 500 de postari in 4 zile deci se poate .

#16
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Cine?!?!
Trestiana, nu mai cauta explicatii pentru ascultarea unei melodii... Doar ascult-o, simte-o...  Daca nu-ti place, treci peste... Nu trebuie sa aiba legatura cu religia, cu starea economica, cu nimic... Singura legatura dintre muzica si tine esti tu si sufletul tau fara alte explicatii... La multi ani!

Edited by c14h3r, 31 December 2012 - 21:18.


#17
7culori

7culori

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 19.02.2010
si ce importanta are cit a facut ,si cite posturi?!

#18
Trestiana

Trestiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 29.12.2009

View Postc14h3r, on 31 decembrie 2012 - 20:52, said:

Cine?!?!
NU stiam ca cei care  nu raspund la subiect au mesaj trecut pe forum. Tu incerci sa ai mesaje sau discuti cu cei implicati?


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate