Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 

Taxe valamale - Produse din China

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
alpinia

alpinia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 03.03.2007
Buna ziua,

Imi cer sczue, nu am apucat sa caut pe tot forumul findca sunt in criza maxima de timp.

Ideea e urmatoarea:

Vreau sa aduc din China, anumite haine - Geci, hanorace ..

Voi folosi DHL pentru transport, dar astazi cand am sunat pentru mai multe informatii, cei de la DHL mi-au spus ca la Otopeni, cand se va face vama, va trebuii sa platesc taxe vamale pentru gecile pe care le voi aduce, ba chiar se poate sa imi cearca ca sunt persoana juridica !

Mentionez ca la acest transport vor fi 10 Geci de piele, diferte culori si marimi .. ATAT !

Stiti ceva in legatura cu taxele ? .. mc mult !

#2
diliuleutzudeaur

diliuleutzudeaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 03.01.2008
Pentru valori mai mici de 10€ nu se percepe nicio taxa, pentru cele intre 10€ si 150€ se plateste TVA(24%) iar pentru ce depaseste 150€ vei plati TVA si taxe vamale(nu stiu exact cum se calculeaza astea)

#3
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
Taxele vamale sunt înscrise într-un ceaslov numit Tarif Vamal. Ele sunt procente la valoarea produsului de pe factură. Însoţirea produselor de facturi cu valori exagerat de mici este o practică arhicunoscută de vameşi. În acele cazuri vameşii pot considera o valoare generică -în general ei folosesc nişte valori măricele- pentru acel tip de produs, valoare la care să se aplice taxele repsective.

ele depind de:
1) produsul la care se referă, deci produsele se vor încadra vamal după:
-produs: -jachetă;
pentru cine este:
-bărbaţi / femei / copii,
materialul din care sunt confecţionate. -piele de....

2) Ţara de unde vin / ţara de origine
-pentru diferite ţări pot exista diferite taxe vamale pentru acelaşi tip de produs-

http://ec.europa.eu/...on.jsp?Lang=ro#

Pentru persoană juridică nu scapi de nici o taxă, inclusiv TVA. pe care trebuie să le plăteşti înainte ca marfa ta să fie considerată ˝liber de vamă˝. Deci coletul tău va sta în vamă până la rezolvarea situaţiei lui.
Excepţia este chestia cu valori de sub 10€ pentru mărfuri declarate prototipuri, mostre, etc. cu factura proforma pe care să scrie expres acest lucru. Oricum vameşii se uită chiorâş şi fac nazuri. S-ar putea să scapi aşa, mai ales că se ocupă direct DHL-ul.

----------
informaţii precise nu îţi poate da decât un vameş iar pentru asta trebuie să îi prezinţi factura tradusă.

Edited by eddingro, 17 December 2012 - 12:41.


#4
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Off topic, dar ai scris taxe valamale...

#5
alpinia

alpinia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 03.03.2007
Merci de raspuns. Valoarea toala a coletului ar fi undeva in jurul 170$, as putea sa o scad la 100$ fara sa bata prea tare la ochi, si sa le pun si o factura care sa demonstreze aces lucru.

Din ce am inteles daca aduc prin China AIr Mail, preluat in Romania de Posta Romana, vama se face in oficiul de unde ridici produsul, si mai merge si altfel .. mai ieftin. Nu stiu ce sa fac .. sa aduc cu DHL sau Posta Romana care dureaza 2 vesnicii.

Voi comanda zilele astea, daca e cineva care a adus astfel de produsie si imi poate spune exact cum se procedeaza .. il astept cu pareri.

#6
alpinia

alpinia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 03.03.2007
Revin cu inca o intrebare. Persoanele PFA sunt autorizate sa ridice coletele de la vama ? ( in cazul in care e nevoie de persoane juridice pentru a le ridica  ? )

#7
vad

vad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 25.12.2004
Cum ai procedat pana la urma ? Ca vreau sa aduc si eu ceva din china

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate