Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Fetele din ziua de azi...

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
674 replies to this topic

#631
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Nu există? Există, dar foarte puţine, de aia nu le vedeţi voi. Un exemplu de pe forum: https://forum.softpe...ndare-minidisc/
Da, ce se caută în link e mai nou decât caseta audio, dar tot învechită e pentru mulţi.
Plus că nu trebuie să-i placă chiar toate. Dar nici să nu te bârâie la cap de ce-ţi plac.

Ah, şi ce persoană e mai încuiată la minte: una care urăşte telefoanele inteligente, dar dacă e să fie pozată cu unul nu zice nu sau persoana care nu se lasă pozată cu aparatul pe film doar pentru că e aparat pe film.

Edited by djl, 12 March 2018 - 09:48.


#632
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Si tu urasti telefoanele inteligente...

#633
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

View Postarakosta, on 28 octombrie 2012 - 18:20, said:

Unde ar trebui sa caut?


  Frate, du-te la pocaiti  !!. Posted Image  Pacea Domnului fie cu tine !!

#634
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,574
  • Înscris: 20.10.2006

View Postdjl, on 12 martie 2018 - 09:46, said:

Nu există? Există, dar foarte puţine, de aia nu le vedeţi voi. Un exemplu de pe forum: https://forum.softpe...ndare-minidisc/
Da, ce se caută în link e mai nou decât caseta audio, dar tot învechită e pentru mulţi.
Plus că nu trebuie să-i placă chiar toate. Dar nici să nu te bârâie la cap de ce-ţi plac.

Ah, şi ce persoană e mai încuiată la minte: una care urăşte telefoanele inteligente, dar dacă e să fie pozată cu unul nu zice nu sau persoana care nu se lasă pozată cu aparatul pe film doar pentru că e aparat pe film.
Aia e una, insa sa foloseasca zilic drept unica sursa de muzica e cu totul si cu totul altceva. Nu am auzit pana acum pe nimeni sa nu se lase pozat(a) pe motiv ca e cu film aparatul si nici persoane ce sa urasca telefoanele inteligente in afara de tine. Chiar si in randul celor care nu au telefon inteligent tot nu le urasc.

View Postdjl, on 12 martie 2018 - 01:01, said:

Să joci fotbal pe afară (nu mă pasionează fotbalul, recunosc), să mergi cu bicicleta, să stai de vorbă la un pahar de ceva (alcoolic sau nealcoolic), să te plimbi prin fără a asculta muzică ce tehnologie impune?
Ok, joci fotbal afara dar intalnirea se organizeaza pe facebook in epoca noastra, pozele se pun tot pe facebook/trimit prin alte aplicatii similare, cu bicicleta se merge avand gps si far cu led-uri, cu bicicleta noua nu pegas si echipament sportiv demn de anul in care suntem, cand stai de vorba la un pahar de ceva se fac si selfie-uri, se da chekin, se foloseste tinuta demna de 2018, cand te plimbi si fara muzica probabil urmaresti pe telefon ce distanta si timp ai facut activitatea asta, etc.

View Postaceton, on 12 martie 2018 - 05:47, said:

Spre exemplu, in loc sa aberezi la modul asta mă așteptam să îmi înșiri o lista de cheltuieli ce rezultă din viața de cuplu.
Ok, uite exemple:
1. Un week-end in loc de mers la mare sau munte in tara avand cost sa zic 200-300 lei, avand prietena si fiind un cuplu vrei mai mult deci o sa mergi sa zic la Venetia, costul va fi 200-300 de euro in loc de lei. Fara a fi cuplu erai foarte fericit si cu excursia in tara.
2. Singur(a) e foarte ok si cu un parfum normal sa zic de la avon de 100 lei, avand prietena trebuie ceva mai premium, deci in loc de 100 de lei vei da 500 sau mai mult.
3. Singur(a) e ok sa stai si cu parintii sau intr-o locatie a ta indiferent unde, fiind un cuplu alta e situatia, deci cam necesara chirie. La fel singur in chirie poti locui mai ieftin avand colegi/colege de apartament, pe cand la cupluri nu prea mai merge asa.
4. Scade timpul liber, deci trebuie alte cheltuieli ca sa compensezi lipsa de timp liber: trebuie sa platesti pentru munci ce inainte aveai timp sa le faci singur, e nevoie de mijloace de transport mai rapide - deci mai scumpe.
5. Mai multe/mai scumpe haine decat necesarul.
6. O iesire intr-o seara la o terasa normala singur (adica cu oricine altcineva decat iubitul sau iubita) e ok, cuplu fiind vrei mai mult, o sa vrei probabil la bamboo sau alte locatii similare, mult mai scumpe.

Astea imi vin in minte acum. Stiu, intotdeauna celelalat partener o sa zica ,,e pentru tine nu pentru mine cheltuiala in plus” deci nu e pe interes, dar in realitate singur(a) nu prea ai avea nevoie de alea.

Edited by LunaCrystal, 12 March 2018 - 22:38.


#635
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ba, te faci de ras.
Nu mai zice la nimeni ca stai cu parintii si ca iesi singur pe la terasa ca sa scapi de parinti.

Edited by don_dannielo, 12 March 2018 - 22:26.


#636
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,574
  • Înscris: 20.10.2006
Poftim? Am zis ceva de mine? Daca bine vezi am pus in paranteaza cate un a, asta insemnand ca fac referire si la fete si la modul general. Prin la terasa singur ma refer cu oricine altcineva decat cu iubitul sau iubita. O sa fac precizarea acolo daca mai pot edita. Userul de mai sus mi-a cerut exemple de cheltuieli ce cresc daca esti cuplu vs singur. Si da, afla ca foarte multi tineri in Romania locuiesc cu parintii, e mai degraba exceptie cei care locuiesc singuri. Am mai editat si adaugat ceva ce am omis: fara a fi un cuplu poti locui in chirie avand colegi sau colege de apartament, iesind astfel mult mai ieftin.

Edited by LunaCrystal, 12 March 2018 - 22:39.


#637
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View PostLunaCrystal, on 12 martie 2018 - 22:04, said:

Ok, joci fotbal afara dar intalnirea se organizeaza pe facebook in epoca noastra, pozele se pun tot pe facebook/trimit prin alte aplicatii similare, cu bicicleta se merge avand gps si far cu led-uri, cu bicicleta noua nu pegas si echipament sportiv demn de anul in care suntem, cand stai de vorba la un pahar de ceva se fac si selfie-uri, se da chekin, se foloseste tinuta demna de 2018, cand te plimbi si fara muzica probabil urmaresti pe telefon ce distanta si timp ai facut activitatea asta, etc.
Niciodata !  De ce mama dreaq as face asa ceva ?   Posted Image

View PostLunaCrystal, on 12 martie 2018 - 22:18, said:

Un week-end in loc de mers la mare sau munte in tara avand cost sa zic 200-300 lei, avand prietena si fiind un cuplu vrei mai mult deci o sa mergi sa zic la Venetia, costul va fi 200-300 de euro in loc de lei. Fara a fi cuplu erai foarte fericit si cu excursia in tara.
Singur, de nebun, nici nu ma duc.
Iar in doi, chiar daca, sa zicem, e invitatia mea si ea nu contribuie cu nimic, tot ce costa in plus ar fi mancarea ei. Masina tot atat consuma (pana mea, ce mi-e 9, ce mi-e 9,3), camera la fel (10 - 20 lei diferenta single vs dubla)... un rahat, raportat la costul iesirii.

La restul prostiilor nici nu mai are rost sa-ti raspund

Edited by Barboso, 12 March 2018 - 23:33.


#638
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,574
  • Înscris: 20.10.2006
Eu am luat in calcul ideea ca si ea contribuie cu partea ei, dar fiind cuplu se decide sa fie mai de lux excursia, sa simtiti ca e un cuplu, nu ceva normal/banal. Oricum treaba nu e chiar general valabila.

View PostBarboso, on 12 martie 2018 - 23:32, said:

1. Niciodata !  De ce mama dreaq as face asa ceva ?   Posted Image
Tu nu, insa peste 90 la suta din tinerii de la orase asa fac. Unu ce nu sufera smartphone-urile e cam exclus din toate grupurile.

Oricum mai e ceva important de precizat: in cazul in care si singur(a) esti cheltuitor de fel, cauti produse si servicii scumpe/premium atunci da, clar e posibil sa fi un cuplu fara sa te coste nimic. Si cu conditia sa fie ambii parteneri din acceasi categorie sociala si cam din accelasi oras, altfel tot intervin costuri.

Edit 2: Asa e cand esti economist, meseria te bantuie mereu.

Edited by LunaCrystal, 13 March 2018 - 00:22.


#639
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,110
  • Înscris: 04.03.2014
Tu defapt vrei sa-l convingi pe Djl ca tot mai bine ii e singur?:))

#640
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,574
  • Înscris: 20.10.2006
Nu, vreau sa il conving ca nu se poate sa aiba fixatiile lui daca vrea sa aiba si viata sociala. Practic nu poate fi decat o persoana plictisitoare/ciudata odata ce vrea sa fie blocat in trecut total si nu sufera cam nimic din ce face parte din anul si deceniul in care traim.

Edited by LunaCrystal, 13 March 2018 - 00:24.


#641
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Am un prieten IT-ist corporatist ce are telefon din ala cu butoane. Nici facebook nu are

#642
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,574
  • Înscris: 20.10.2006
Dar e o diferenta intre a nu avea smartphone si avea ura impotriva smartphone-urilor, asa ca nu le suferi tu si nu vrei sa existe, sa nu aiba nimeni. La fel si cu alte tehnologii sau obiceiuri vechi.

#643
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View PostLunaCrystal, on 13 martie 2018 - 00:16, said:

1. Eu am luat in calcul ideea ca si ea contribuie cu partea ei

2.. fiind cuplu se decide sa fie mai de lux excursia, sa simtiti ca e un cuplu, nu ceva normal/banal.

3. Unu ce nu sufera smartphone-urile e cam exclus din toate grupurile.
1. Pai atunci costa mai putin decat singur.

2. Nu, ca oricum, si singur dac-as fi, tot nu m-as duce-n boscheti sa pun cortul.  Exact la aceeasi (categorie de) pensiune / acelasi hotel m-as caza.

3. Din grupurile de retardati, poate.  Aia care nu-s in stare sa respire fara aplicatie pe telefon.
Oricum, nu-i problema... nici pe mine nu ma intereseaza compania lor.

P.S.  Am smartphone inca din 2007... nu se pune problema ca eu nu le sufar.  Dar nu-l folosesc pt FB, selfie si sa dau check-in.   :death:

Edited by Barboso, 13 March 2018 - 02:01.


#644
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017

View PostLunaCrystal, on 12 martie 2018 - 22:18, said:


Aia e una, insa sa foloseasca zilic drept unica sursa de muzica e cu totul si cu totul altceva. Nu am auzit pana acum pe nimeni sa nu se lase pozat(a) pe motiv ca e cu film aparatul si nici persoane ce sa urasca telefoanele inteligente in afara de tine. Chiar si in randul celor care nu au telefon inteligent tot nu le urasc.


Ok, joci fotbal afara dar intalnirea se organizeaza pe facebook in epoca noastra, pozele se pun tot pe facebook/trimit prin alte aplicatii similare, cu bicicleta se merge avand gps si far cu led-uri, cu bicicleta noua nu pegas si echipament sportiv demn de anul in care suntem, cand stai de vorba la un pahar de ceva se fac si selfie-uri, se da chekin, se foloseste tinuta demna de 2018, cand te plimbi si fara muzica probabil urmaresti pe telefon ce distanta si timp ai facut activitatea asta, etc.


Ok, uite exemple:
1. Un week-end in loc de mers la mare sau munte in tara avand cost sa zic 200-300 lei, avand prietena si fiind un cuplu vrei mai mult deci o sa mergi sa zic la Venetia, costul va fi 200-300 de euro in loc de lei. Fara a fi cuplu erai foarte fericit si cu excursia in tara.
2. Singur(a) e foarte ok si cu un parfum normal sa zic de la avon de 100 lei, avand prietena trebuie ceva mai premium, deci in loc de 100 de lei vei da 500 sau mai mult.
3. Singur(a) e ok sa stai si cu parintii sau intr-o locatie a ta indiferent unde, fiind un cuplu alta e situatia, deci cam necesara chirie. La fel singur in chirie poti locui mai ieftin avand colegi/colege de apartament, pe cand la cupluri nu prea mai merge asa.
4. Scade timpul liber, deci trebuie alte cheltuieli ca sa compensezi lipsa de timp liber: trebuie sa platesti pentru munci ce inainte aveai timp sa le faci singur, e nevoie de mijloace de transport mai rapide - deci mai scumpe.
5. Mai multe/mai scumpe haine decat necesarul.
6. O iesire intr-o seara la o terasa normala singur (adica cu oricine altcineva decat iubitul sau iubita) e ok, cuplu fiind vrei mai mult, o sa vrei probabil la bamboo sau alte locatii similare, mult mai scumpe.

Astea imi vin in minte acum. Stiu, intotdeauna celelalat partener o sa zica ,,e pentru tine nu pentru mine cheltuiala in plus” deci nu e pe interes, dar in realitate singur(a) nu prea ai avea nevoie de alea.

Dacă într-adevăr așa gândești ești o persoana falsa pentru care aparențele primează. Ți-aș răspunde sincer dar aș fi banat. In cuplu sau nu, nu vreau sa merg la Veneția. Nici la Paris, nici la Dubai. Tot la munte merg. Daca am o partenera căreia nu ii place muntele, ceva nu este in regula. Singur nu este ok cu un parfum normal. Nu îmi iau parfum doar că să bifez ceva in lista. Îmi iau ce îmi place, ce îmi permit, indiferent de starea civila.
Bai, nu e bine sa stai cu părinții. Daca ești bărbat, apt de munca, părinții nu au probleme medicale si ai un dram de bărbăție in tine îi lași liniștiți sa se bucure de pensie și te muti la casa ta. Singur sau nu plătești o chirie sau rata la banca pentru locuință. Cheltuiala la care poate să contribuie și iuby, daca e relație serioasă, stați împreună și urmează 9 luni de suspans.

P.s. sa nu te duci la vot

View PostBarboso, on 13 martie 2018 - 01:53, said:


P.S.  Am smartphone inca din 2007... nu se pune problema ca eu nu le sufar.  Dar nu-l folosesc pt FB, selfie si sa dau check-in.   :death:

Eeeee...un check-in de pe buda mai dai din când în când. Recunoaște. :))

#645
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,574
  • Înscris: 20.10.2006
Pai tot la munte, dar poate in loc de Sinaia sau Busteni ai alege Mont Blanc, Chamonix. Sau tot in Sinaia dar in loc de hotel de 2 stele ai alege 4 stele. Am zis cu parintii sau cu alte persoane, poate cu colegi/colege de apartament sau in camin. Si in cazul in care esti un cuplu si stai deja in chirie/platesti rate/ai locuinta cum zici tu nu o sa vrei o locuinta mai mare, care evident are costuri in plus?

Asa cum am mai zis, nu e general valabil, dar unele persoane vor un standard de viata mai ridicat daca ajung sa fie un cuplu, standard ce automat presupune costuri mai mari.

Stai linistit cu votul, nu simpatizez nici o formatiune politica!

View PostBarboso, on 13 martie 2018 - 01:53, said:

1. Pai atunci costa mai putin decat singur.

2. Nu, ca oricum, si singur dac-as fi, tot nu m-as duce-n boscheti sa pun cortul.  Exact la aceeasi (categorie de) pensiune / acelasi hotel m-as caza.

3. Din grupurile de retardati, poate.  Aia care nu-s in stare sa respire fara aplicatie pe telefon.
Oricum, nu-i problema... nici pe mine nu ma intereseaza compania lor.

P.S.  Am smartphone inca din 2007... nu se pune problema ca eu nu le sufar.  Dar nu-l folosesc pt FB, selfie si sa dau check-in.   :death:
1. Asta daca nu vrei standarde superioare.

2. Asta e altceva, asa cum am zis nu e chiar general valabil. Eu si probabil si altii ar vrea standarde mai inalte fiind cuplu. Nu stiu de ce aduci in discutie cortul si ce legaturi o avea cu topicul asta.

3. Zici tu retardati, dar crede-ma ca o persoana ce refuza sa accepte tehnologia moderna nu poate fi altfel decat plictisitoare. Tu nu faci parte din categoria aia, chiar tu ai zis ca ai smsrtphone, tableta, etc. ca nu ai facebook nu are importanta, dar clar nu esti o persoana anti-tehnologie. Djl din ce am inteles a vrea ca nimeni sa nu aiba smartphone, sa traim ca in epoca de piatra. Spre exemplu ca tot esti pasionat de masini, ce parere ai avea despre cineva care vrea sa nu existe nici o masina cu airbag, aer conditionat, abs si alte dotari moderne, vrea sa circule doar cu dacia 1100, 1310, trabant, olcit eventual ,,de mare stab” un aro. Pe langa asta sa nu vrea sa foloseasca nimic din ce foloseste tehnologie produsa dupa anul 2000, ba mai mult sa vrea ca toata lumea sa faca la fel. Din ce am vazut pana si in catune greoi de gasit pereche pentru asa o persoana, si acolo lumea vrea tehnologie cat mai noua si moderna.

Edited by LunaCrystal, 13 March 2018 - 22:16.


#646
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Măi nene, să zicem în anul 1998 sau 2000 când nu erau cine ştie ce smartphoanele trăiam în epoca de piatră?
Dacă tot există, să aibă şi butoane mari (tastatură QWERTY). Dacă au butoane, poţi face modele care să arate diferit şi măcar atunci e ceva interesant.
Probabil nu m-ar fi deranjat aşa de mult, da mulţi au ajuns zombie cu ele. Dacă ascultai muzică la m.p. 3 player măcar te mai uitai în stânga şi în dreapta, nu erai cu ochelari de cal.

Edited by djl, 13 March 2018 - 23:33.


#647
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,034
  • Înscris: 31.07.2007
Ia-ti un Raspberry Pi si-ti faci smartphonu' cum vrei tu.

#648
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,574
  • Înscris: 20.10.2006
@djl Trecutul e in trecut, nu ai ce face. Inteleg ca esti nostalgic si pasionat de trecut insa nu se poate sa traiesti in prezent ca acum x ani. Timpul trece, lumea progreseaza nu ramane blocata in trecut decat daca chiar nu are de ales, nicidecum de bunavoie si sa refuze categoric progresul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate