Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandare minidisc

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
Nikoles

Nikoles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 27.09.2013
Buna ziua. Doresc sa cumpar un minidisc (ma refer la aparat nu la disc). Nou daca mai exista asa ceva. Nu ma pricep, dvs ce imi recomandati?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pentru ?

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Mini Disc Player portabil ? Static (tip deck) ?
Oricum, noi nu cred ca mai gasesti iar second hand probabil doar Sony sa mai fie cat de cat functionale

#4
Nikoles

Nikoles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 27.09.2013
Mic, portabil. Am vazut ca discuri pentru ele se mai gasesc. Vreau sa pun Mp3-uri pe ele. Se poate? Sau nu citeste decat un format al lor? De asta intreb, nu stiu mai nimic despre ele. Am avut pentru putina vreme unul prin 2000 si ceva.
Vad ca mai sunt chiar si noi (ma rog, se vand in cutie si cu toate accesoriile, aproape noi) numai ca nu sunt Sony sau Panasonic adica firme cunoscute. Sa merg mai bine pe un Sony folosit dar in stare buna decat unul nou dar de la vreo firma dubioasa?

Edited by Nikoles, 28 February 2018 - 14:56.


#5
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Nu se mai produc.
La formatul ăsta e mişto că majoritatea playelor portabile şi înregistrează, nu doar redau.
Însă e bine să nu dai mai mult de 300 Lei pe unul staţionar;: hai poate 400. Da, mulţi se aruncă la preţuri, însă nu te lua după bişniţari. Văd că se găsec şi mai ieftin de 300 Lei.
Aparate nu ştiu să recomand. Cred că cele mai bune sunt "Sony".
E bine dacă ai multe discuri, că dacă nu ai aşa ceva, nu merită să investeşti. Se cer nişte preţuri pe discuri...
Aparatele codează muzica într-un format lossy, adică cu pierderi audio (singurele digitale necomprimate sunt fromat .flac, .wav, iar ca format fizic C.D.-urile şi LaserDiscurile - fiind aşa de mari, poţi pune audio necomprimat - videoul e analogic).
Ca f.d. MiniDiscurile sunt discuri mangento-optice. A existat şi varianta pentru stocare date, dar înainte de aşa ceva au existat şi alte discuri Magento-otpice pentru stocat date (aveau capacităţi destul de mari - unele peste 2 G.B., ceea ce în anii '90 era ceva).

Edited by djl, 28 February 2018 - 15:15.


#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Asta e un fel de hipstereală.
Bine că nu umbli cu patefonu' după tine.

Pentru acasă, fan calitate, mai zic.
Să te plimbi cu ăla după tine mi se pare ciudat.

Plus că muzica trebuie trasă pe ele, nu copiată ca pe un stick.
De la o sursă bună nu de pe mp3 că atunci doar te joci.

Vezi că sunt playere portabile adevărate care suportă FLAC.
Cu niște căști bune e altceva.

#7
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Cica recomandare. Buna gluma, de parca ai avea de ales. Daca gasesti ceva, orice, functional, sari pe el. E piesa de muzeu.

#8
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
MiniDisc playerele sunt mici. Eu umblu cu walkman cu casetă uneori. Să vedem ce mai comentaţi acuma. Precis veţi zice că-s hipster, dar nu, nu sunt.

#9
Nikoles

Nikoles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 27.09.2013
Deci isi fac singure propriul format audio? Cum trec muzica MP3 de pe PC pe ele? Trebuie inregistrata de catre minidisc? Discurile permit multe rescrieri, corect?

LE: De ce minidisc? Pentru ca asa vreau eu. :) Nostalgie poate, ce mai conteaza. Despre asta e thread-ul, daca va pricepeti si vreti sa impartasiti si altora, va rog. De ce trebuie sa ma feresc, de ce trebuie sa tin cont, chestii inedite, etc.

Edited by Nikoles, 28 February 2018 - 15:12.


#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
De ce te-ai întoarce în timp ?
Explică te rog de ce vrei minidisc.

 djl, on 28 februarie 2018 - 15:08, said:

MiniDisc playerele sunt mici. Eu umblu cu walkman cu casetă uneori. Să vedem ce mai comentaţi acuma. Precis veţi zice că-s hipster, dar nu, nu sunt.
DJL ne așteptam.

Mai vintage decât asta e să umbli cu patefonu pe umăr.
Sau cu lăutarii după tine ca haiducii.

Edited by exceswater, 28 February 2018 - 15:12.


#11
slavyk

slavyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 18.04.2006

 djl, on 28 februarie 2018 - 15:00, said:

Aparatele codează muzica într-un format loseless, adică cu pierderi audio
  vroiai să zici „fără pierderi”, nu?!
@Nikoles: cum zic și colegii mai sus, nu are nici un sens să pui MP3 și, oricum, îți trebuie o sursă cu ieșire optică altfel nu prea poți înregistra. Cel puțin cel pe care îl am eu, nu are altă intrare decît pe cea optică. La nivel de amator, găsești în ziua de azi playere HI-FI bune și relativ ieftine.

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nostalgie

NOSTALGÍE s.f. Tristețe, deprimare cauzată de dorința de a regăsi, de a revedea ceva iubit, trecut etc. [Gen. -iei. / < fr. nostalgie, cf. gr. nostos – întoarcere, algos – tristețe].

Tu nu știi cum se folosește. Deci e curiozitate nu nostalgie.

Uite.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Enurmxm_PWs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Pot fi diverse motive. Unii nu au avut anumite lucruri la vremea lor şi acum se răzbună. Alţii asociază anumite tehnologii cu anumite vremuri (care pentru ei au fost frumoase sau pe care le idealizează). Mai sunt cei care sunt fascinaţi de tehnologia veche - eu rămân mirat (sau chiar şocat uneori) de ce puteau face oamenii pe vremuri. Eu sunt o combinaţie între cele 3.
Am vrut să zic lossy mai sus. Am corectat.
Eu ştiu că există şi cu intrare analogică. Poate o fi modele doar cu intrare otpică. Ca fapt divers există C.D. playere, D.V.D. playere, Blue Ray Playere, LaserDisc playere, plăci de sunet cu ieşire optică.
Unele playere portabile au comandă pe firul de la cască.
Am vrut să-mi iau şi eu la un momentdat Mini Disc, dar să dau 10 lei pe un disc... dacă ar fi fost loseless ar fi fost altceva.

Edited by djl, 28 February 2018 - 15:19.


#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
De gustibus non disputandum.

#15
Nikoles

Nikoles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 27.09.2013

 slavyk, on 28 februarie 2018 - 15:14, said:

vroiai să zici „fără pierderi”, nu?!
@Nikoles: cum zic și colegii mai sus, nu are nici un sens să pui MP3 și, oricum, îți trebuie o sursă cu ieșire optică altfel nu prea poți înregistra. Cel puțin cel pe care îl am eu, nu are altă intrare decît pe cea optică. La nivel de amator, găsești în ziua de azi playere HI-FI bune și relativ ieftine.

Ok, ce-i cu iesirea asta optica? Am vazut ca unele au USB.

La ce fel de playere HI-FI te referi?

Daca imi recomandati sa iau mai bine un MP3-player actual sa stiti ca am si din asta. Am si Walkman cu caseta. Am si cu disc mare. Am si vinil. N-am reel to reel, probabil ca voi avea.

#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Bun venit pe aici colegule.
Tocmai ți - ai găsit cel mai bun prieten din viața ta - DJL

#17
Nikoles

Nikoles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 27.09.2013

 exceswater, on 28 februarie 2018 - 15:15, said:

Nostalgie

NOSTALGÍE s.f. Tristețe, deprimare cauzată de dorința de a regăsi, de a revedea ceva iubit, trecut etc. [Gen. -iei. / < fr. nostalgie, cf. gr. nostos – întoarcere, algos – tristețe].

Tu nu știi cum se folosește. Deci e curiozitate nu nostalgie.


Bine, nu e nostalgie. Am zis ca am avut unul mai demult. Trebuia sa-i cunosc toate chichitele ca sa fie nostalgie?

Edited by Nikoles, 28 February 2018 - 15:23.


#18
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Nu isi fac singure nici un format ci AU formatul propriu de compresie care se numeste ATRAC.
Sunt unele care citesc si mp3 dar, din cauza ATRAC, se pierde un pic din calitatea melodiei.
Este si principalul motiv pentru care minidisc-urile au "murit"
Marele lor avantaj era ca le puteai sterge si inregistra de foarte multe ori, ca un floppy disk dar in format digital.
Sigur, avantajul acestea venea cu un pret pe masura. Un player era cam 400$ iar un recorder cam 700$
Asta este alt motiv pentru care au "murit". Practic, MP3 Player-ele le-a sapat pur si simplu groapa
Sa cumperi unul in ziua de azi ? Nu stiu ce sa zic ... daca esti sentimental - de ce nu

Edited by Naijax, 28 February 2018 - 15:22.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate