Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Asa cum a fost ...

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3062 replies to this topic

#1333
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Până când au existat la noi medici privaţi? Că în cartea de telefoane din 1970 pt. Bucureşti (am reuşit să fac rost de ea completă - aveam jumătate din ea, luată în trecut) apar adresele a diverşi medici.  Cartea se găseşte online şi aici: http://www.loc.gov/r...ero/romdir.html (eu o mai am pe cea din 1977 - 1973 nu o am). Vor veni reclame din cea din 1970.

#1334
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postdjl, on 29 iulie 2013 - 16:21, said:

Până când au existat la noi medici privaţi? Că în cartea de telefoane din 1970 pt. Bucureşti (am reuşit să fac rost de ea completă - aveam jumătate din ea, luată în trecut) apar adresele a diverşi medici.  Cartea se găseşte online şi aici: http://www.loc.gov/r...ero/romdir.html (eu o mai am pe cea din 1977 - 1973 nu o am). Vor veni reclame din cea din 1970.

Medici cu activitate privata au inceta s aexiste dupa 66. Odata cu decretu cu inte0ricerea avortului si cam fin aceleasi motive. Asta oficila ca practic nu stiu sa mai fi fost medici necuprinsi in sistem . POricvum nu cred ca a fots mare difernta ptr medici din cabinete -0minus ca lega a dat dre[tu porganilor sa isio bage nasu in dulap sa vaza daca medicu a presat unele scule . De fapt dupa cestia asta medicu genrra;list a rams cu stetoscopu si injectia .. de era vreunu care facea si mica chirurgie (de ex unbghii incarnate sau cusut rana) ei bine a trebuit sa se abtina!!!

#1335
misuf

misuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 10.10.2011
Dar in schimb , ramasesera policlinicile cu plata.

#1336
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Şi atunci ce era cu acele adrese şi numere de telefoane ale medicilor în Lista abonaţilor la serviciul telefonic - Bucureşti (1970)?

Edited by djl, 29 July 2013 - 22:36.


#1337
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postdjl, on 29 iulie 2013 - 22:36, said:

Şi atunci ce era cu acele adrese şi numere de telefoane ale medicilor în Lista abonaţilor la serviciul telefonic - Bucureşti (1970)?

Nu stiu!!
Injsa num e imposibil sa fi fost adesele directe ale cabinetului de stat! Inb definitv toata lumea avea ceva interes :pacient sa stie, doictoru sa fie conbtacta siu Statu sa ii merga cabionetu (nu ptr bani directi ci ptr sanatate publica0 Sau ma rog stau nu vedea de ce sa fie deranjat

#1338
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
PE camion (adică roman) s-a mai uitat cineva?

Deci cu dedicație specială pentru Ghiță_Bizonu - din "Anuarul Satistic al R.P.R." ediția 1963

pg. 508-513, cap. XV "Gospodărie comunală" #242, 243 despre Transportul orășenesc de călători

Attached File  Anuarul Statistic al R.P.R. (1963) cap. XV Gospodarire comunala pg. 508-513 #242, 243 Transportul orasenesc de calatori.PDF   3.19MB   0 downloads

pg. 351-369 Cap. VIII "Transporturi și telecomunicații" #149 - #163 diverse statistici privind transportul auto (de stat) și căile ferate

https://www.dropbox....ransporturi.PDF

Dacă tot e pe bază de transporturi

Din Lista abonaților telefonici (cartea de telefoane) pentru București, edițile 1965 și 1970 reclamă la servicii aeriene

1965 - pg. 23 (cea din Partea I) reclamă la "S.A.B.E.N.A." și pg. 269, 272 și 363 reclamă la "T.A.ROM."
1970 - pg. 511 reclamă la servicii oferite cu Jet-ul (de parcă nu puteau spune avion cu reacție) "B.A.C." 1-11 pe distanțe scurte și medii

Reclamele din 1965 se găsesc la dimensiuni mai mari pe aici: http://forum.softped...6#entry13567333

Attached File  Cartea de telefoane pt. Bucuresti (1965) C.I.s.T.U.P. pg. 23 Reclama SABENA.jpg   150.92K   9 downloads Attached File  Cartea de telefoane pt. Bucuresti (1965) pg. 269 Reclama T.A.R.O.M..jpg   96.91K   10 downloads
Attached File  Cartea de telefoane pt. Bucuresti (1965) pg. 272 Reclama T.A.R.O.M..jpg   119.13K   8 downloads
Attached File  Cartea de telefoane pt. Bucuresti (1965) pg. 363 reclama T.A.ROM..jpg   157.22K   7 downloads
Attached File  Lista abonatilor la serviciul telefonic Bucuresti (1970) pg. 511 p II reclama la servicii T.A.ROM. cu avioane B.AC.. 1-11.jpg   84.89K   11 downloads

Și tot din cartea din 1970 și tot din partea a II-a (Posturi telefonice instalate la domicilii), la pg. 100 se găsește o reclamă la Barul "Athenee Palace". Barul ăsta era din ăla pentru străinezi, nu? Posted Image

Attached File  Lista abonatilor la serviciul telefonic Bucuresti (1970) pg. 100 p II reclama la Barul Athenee Palace.jpg   176.04K   12 downloads


Am mai pus și la modă din anii '70!!!  http://forum.softped...8#entry13567277



Nu uitați, dacă vă place ceea ce postez, dați LIKE !

Edited by djl, 31 July 2013 - 09:49.


#1339
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Întrebare: dacă el și ea, care erau la 2 facultăți diferite (să zicem Energetică și Istorie) aveau un copil în timpul facultății și se căsătoreau în timpul facultății aveau șanse mai mari să ajungă repartizați în zone apropiate?

#1340
misuf

misuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 10.10.2011
#1290
"Dupa ’80 . sotii absolventi erau repartizati in aceeasi localitate , dar nu s-a mai tinut cont si de faptul ca aveau domiciliul stabil in capitala.

Edited by misuf, 31 July 2013 - 16:01.


#1341
misuf

misuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 10.10.2011
Cooperativa “Arta mestesugareasca” avea in subordine printer altele si :
Atelier de stopat , anuntul “Stopam artistic” il vedeai pe multe artere de larga circulatie. In situatia nefericita in care iti agatai pantalonul sau haina, o duceai la atelier si iti refacea cat se poate de artistic stofa sau materialul din care era confectionat articolul.
Remaiat ciorapi, in general se remediau defectele ciorapilor de nylon de dama, care aveau firele trase. Se mai pot vedea si acum prin Bucuresti “ramasite” ale atelierelor , ce aveau in fata ca masura de siguranta un grilaj, din fier ,articulat.

#1342
misuf

misuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 10.10.2011
Un alt Prinț Nicolae de România, Mareșal al Aerului în Forțele Aeriene Regale Române. A fost cel de al doilea fiu al Regelui Ferdinand și al Reginei Maria. Este bine să ne cunoaștem tot mai bine istoria, ne va ajuta să ținem capul sus cu mult mai multă ușurință, atunci când uitarea sau alții tind să provoace contrariul…

#1343
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postdjl, on 31 iulie 2013 - 09:47, said:

Şi tot din cartea din 1970 şi tot din partea a II-a (Posturi telefonice instalate la domicilii), la pg. 100 se găseşte o reclamă la Barul "Athenee Palace". Barul ăsta era din ăla pentru străinezi, nu? Posted Image
Nu, aveau acces si romanii, nu-ti cerea nimeni pasaportul la intrare - doar ca era cam scump pentru majoritatea populatiei.

View PostGhita_Bizonu, on 27 iulie 2013 - 19:36, said:

Cine- mic si da din mana si-are 4  la romana?
Cine-I mare si ghiceste 7 ani pe loc primeste!!
Eu stiam varianta "...Personajul de-l ghicesti, 7 ani pe loc primesti"

De asemenea:

Cine-i mica si zglobie
Si-are 4 la chimie?

Cine-i mic si va fi mare
Si-are 4 la purtare?

Edited by ego_zenovius, 31 July 2013 - 21:15.


#1344
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă făceai liceu tehnic în Bucureşti şi nu mai făceai facultate, aveai şanse să fii repartizat în Bucureşti?

#1345
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View PostGhita_Bizonu, on 27 iulie 2013 - 19:36, said:

De exmplu plecarea definitivă din țară a lui Ciulei, Pintilie și Andrei Șerban nu a fost un cutremur. Ciulei de exemplu reusise sa cam socheze  publicu.


Cel putin in cazul lui Ciulei plecarea n-a insemnat interzicere in tara. Ciulei n-a fost un "transfug". Pur si simplu a prins niste contracte "afara", un timp a montat spectacole atat in tara cat si "peste hectare", apoi contractele externe s-au inmultit, drept pentru care a ramas acolo. In tara spectacolele puse in scena de el au continuat sa se joace - eu am vazut "Scrisoarea pierduta" si "Lungul drum al zilei catre noapte", regizate de el, dupa ce plecase definitiv. Apropo, judecand dupa aceste doua spectacole, n-as zice ca Ciulei era prea socant pentru publicul romanesc. De exemplu "Scrisoarea pierduta" e cat se poate de cuminte, as zice "clasic" - probabil cea mai buna punere in scena din toate timpurile a acestei piese, mai ales prin jocul actorilor (spun asta desi in rolul Zoiei o prefer pe Carmen Stanescu, dintr-o montare mai veche).
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nLGSZkBMUxk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ego_zenovius, 01 August 2013 - 06:03.


#1346
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,493
  • Înscris: 23.09.2010

View Postdjl, on 01 august 2013 - 01:02, said:

Dacă făceai liceu tehnic în Bucureşti şi nu mai făceai facultate, aveai şanse să fii repartizat în Bucureşti?
Absolventii de liceu nu erau sclavi pe plantatie ca si absolventii de facultate. Isi gaseau de lucru si basta. Mai greu era cu buletinul, la inceput faceau naveta sau isi luau viza de flotant, mai apoi se descurcau cumva (de obicei prin casatorie si luare in spatiu locativ).

#1347
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Dar cam pe când au început fetele şi femeile din România să facă plajă topless?
Când te gândeşti că în multe state din S.U.A. e interzis să faci topless şi bărbaţii au voie doar cu budigăi!

#1348
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postdjl, on 01 august 2013 - 01:02, said:

Dacă făceai liceu tehnic în Bucureşti şi nu mai făceai facultate, aveai şanse să fii repartizat în Bucureşti?
Nu. Repartitia o primeai de multe ori la Cuca Macaii. Dar puteai, daca aveai pile, sa-ti gasesti in Bucuresti loc de munca (doar daca erai din Bucuresti) si atunci se anula repartitia de la liceu.

#1349
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007

View Postdjl, on 29 iulie 2013 - 16:21, said:

Până când au existat la noi medici privaţi? Că în cartea de telefoane din 1970 pt. Bucureşti (am reuşit să fac rost de ea completă - aveam jumătate din ea, luată în trecut) apar adresele a diverşi medici.  Cartea se găseşte online şi aici: http://www.loc.gov/r...ero/romdir.html (eu o mai am pe cea din 1977 - 1973 nu o am). Vor veni reclame din cea din 1970.
Era foarte normal pe vremuri sa-ti asezi in fata apelativul de doctor, professor, inginer etc Popescu. Vezi destul de des pe pietrele de mormant mai vechi pusa si profesia decedatului.

#1350
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007

View PostGhita_Bizonu, on 29 iulie 2013 - 18:45, said:

Medici cu activitate privata au inceta s aexiste dupa 66................................................................................................................................ De fapt dupa cestia asta medicu genrra;list a rams cu stetoscopu si injectia ..

Focsani, anii 70. Doctorul Lazarovici, considerat cel mai bun pediatru din targ. Oferea servicii si la domiciliul pacientilor, bineinteles nu dezinteresat.
Evreu. Invariabil se adresa micilor pacienti cu " Mai Alifie ! "
Tragedie, singurul copil, i-a murit in 77 in Bucuresti ... cutremurul.

Majoritatea medicilor buni din targ in acei ani erau evrei. Cei mai tineri au emigrat, cei mai in varsta se afla in cimitirul evreiesc din afara orasului .....

View PostKokoshmare, on 01 august 2013 - 15:19, said:

Era foarte normal pe vremuri sa-ti asezi in fata apelativul de doctor, professor, inginer etc Popescu. Vezi destul de des pe pietrele de mormant mai vechi pusa si profesia decedatului.


Nu pot sa uit prima ora de student. Scoala a inceput intr-o miercuri, septembrie 1987. 8 dimineata, prima ora de curs in amfiteatrul M2 ( Mecanica Iasi ). Curs de chimie. Profesorul intra, ajunge la catedra si spune: " Mai intai sa ma prezint". Ia creta si scrie pe tabla:
Conferentiar doctor inginer Gheorghe Mihaila
Se intoarce catre noi si spune: " Va rog sa nu o luati ca pe o lipsa de modestie, dar dv. prin examenul de admitere pe care l-ati sustinut si in urma caruia a-ti fost declarati admisi a-ti obtinut " se intarce la tabla si incercuieste punctul de deasupra i-ului de la inginer.

...........
Cred ca se petrecea pe la inceputul anilor 70. Imi povestea unchiul meu ca la terminarea liceului, si era vorba de cel mai bun liceu din targ, au inchiriat o trasura si li s-a permis sa faca cateva ture prin curtea liceului ..........

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate