Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 

Asa cum a fost ...

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3062 replies to this topic

#1297
floricris

floricris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdjl, on 23 iulie 2013 - 11:08, said:

Pe vremea lui Gheroghiu-Dej se făcea practică agricolă?
Cred ca da, am ceva poze cu parintii mei in practica agricola pe vremea cand erau studenti (au terminat facultatea in 1966).

Edited by floricris, 23 July 2013 - 11:27.


#1298
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,791
  • Înscris: 13.06.2004
Şi pe unde au fost şi cât au făcut?
Ce au studiat la facultate?

#1299
floricris

floricris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdjl, on 21 iulie 2013 - 21:10, said:

La istorie s-a făcut practică agricolă în vacanţă timp de o lună, prin septembrie. Inclusiv fetele. Spălat la jgeab - fără apă caldă. Mulţumim din inimă Partidului. Oare cei de la Poli au făcut practici din astea - că sincer, mi-e milă s-o trimit pe Iris din roman într-un asemenea lagăr...
Au fost si cazuri d'astea, fiecare dupa cum a avut noroc. De regula insa baietii erau mai oropsiti. Pentru ca, de cele mai multe ori, faceam practica agricola separat: fetele intr-un loc, baietii in altul. Pentru fete se mai gasea cate un camin pe unde erau cazate. Conditii minime.
Cat despre apa calda: de multe ori se intampla sa nu avem asa ceva nici in caminele de la facultate. De exemplu, nu aveam niciodata apa calda pe perioada verii in timpul celor 2-3 saptamani de practica militara. In rest, de 2-3 pe saptamana cate o ora, maxim doua. Iti faceai programul functie de cum curgea apa calda. Odios.
Oricum, apa calda era o problema prin toate orasele de provincie. Parca in Bucuresti situatia era un pic mai roz (sau cel putin asa imi spuneau povesteau rudele si cunostintele din capitala, nu stiu care era realitatea).
In Romania chiar era lagar. Sper sa nu mai avem de a face vreodata cu asemenea regim.

View Postdjl, on 23 iulie 2013 - 11:36, said:

Şi pe unde au fost şi cât au făcut?
Ce au studiat la facultate?
Porumb, struguri, cartofi. Or mai fi fost si la altceva. Daca nu uit, o sa pun ceva intrebari cand mai vorbim.
Chimie alimentara.

Edited by floricris, 23 July 2013 - 12:00.


#1300
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,791
  • Înscris: 13.06.2004
Şi la practică eraţi separaţi pe sexe?  :w00t:  .... dracu'  :raygun:
Tu ai făcut practică în anii '80, nu?
Ce bine că la bunicii din Floreasca aveam cazan cu gaze. Unde stau acuma şi la bunicii materni (Cart. Balta Albă - Titan) era pe bază de C.E.T. Ca fapt divers, în Floreasca, pentru blocurile de 3 etaje (cele gri, de 2 etaje erau cu încălzire cu sobe) există acea centrală de cartier, care dădea căldură bine în anii '80!
La mine iară s-a spart conducta, aşa că până mâin nu mai am apă caldă. Dacă făceam duş mai devreme. Acum încălzesc apa.
Cică studenţii de la Iaşi au protestat în 1987 pentru apă caldă şi căldură şi li s-a dat (probabil nu vroiau zgomot).

#1301
floricris

floricris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdjl, on 23 iulie 2013 - 12:15, said:

Şi la practică eraţi separaţi pe sexe?  Posted Image  .... dracu'  Posted Image
Nu mereu, dar de multe ori. Baietii erau trimisi la chestii mai grele ( a se citi naspa), eventuali erau campati pe la cine stie ce ferma din Baragan. Noi fetele (deh, mai delicate) aveam de regula autobuze care ne aduceau la camin seara. Dar am stat intr-un an vreo 2 saptamani la o fabrica de conserve in Tecuci, la sortat legume pt ghiveci/zacusca/etc. Cate observatii mai primeam de la tantile alea de la banda, ca aveam principii de sortare mai stricte decat personalul angajat. Posted Image Asa ca cedam si incepusem sa devenim mai permisive. Foarte multi ani dupa experienta asta nu am mai cumparat asa ceva din comert. Numai cand imi aduceam pe era pe banda aia, Posted Image .

View Postdjl, on 23 iulie 2013 - 12:15, said:

Tu ai făcut practică în anii '80, nu?
n-am ratat nimic pana la revolutie: in fiecare an de liceu, de regula toamna (dar intr-a XI-a am avut si toamna si vara, imediat inainte de vacanta), si in facultate (2-3 saptamani la inceputul scolii, pana la revolutie).
Cartofi, porumb, mazare (cel mai nasol, ca erau niste omizi oribile, la fel de verzi precum frunzele, bleah), fabrica de conserve.

View Postdjl, on 23 iulie 2013 - 12:15, said:

Cică studenţii de la Iaşi au protestat în 1987 pentru apă caldă şi căldură şi li s-a dat (probabil nu vroiau zgomot).
Asa e.
Dar sa nu crezi ca exagerau. Apa calda cu program scurt, caldura cat sa nu fie transferul de caldura camera-calorifer in sens invers. Mai toti aveam resouri, improvizate sau nu. Mai dormeam cu resourile aprinse, dar se faceau controale in camere in toiul noptii daca li se parea ca tablourile electrice o luau razna.
Aa, si se mai faceau controale in camine noaptea, sa vada daca nu se gasesc specimene din sexul opus. Dupa nustiucare ora, nu mai trebuia sa fie picior de mascul in caminele de fete si viceversa. Dupa ora respectiva, accesul baietilor in caminele de fete (ca invers nu prea se punea problema) era posibil doar pe geamurile camerelor de la et 1, escaladand grilajele camerelor de la parter. Sau, binenteles, prin mituirea portareselor (o metoda cam scumpa pentru buzunarele studentesti).

Edited by floricris, 23 July 2013 - 13:11.


#1302
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,791
  • Înscris: 13.06.2004
Ce era pe banda aia? Posted Image
În facultate pe unde v-au dus la practică?
În ce oraş ai făcut liceul/facultatea?

Edited by djl, 23 July 2013 - 14:17.


#1303
floricris

floricris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdjl, on 23 iulie 2013 - 14:03, said:

Ce era pe banda aia? Posted Image
Se puneau si legume mai putin bune. Ma rog, se facea ghiveci sau zacusca, asa ceva, dar problema era ca legumele mai putin bune nu prea erau curatate de partile stricate.

View Postdjl, on 23 iulie 2013 - 14:03, said:

În facultate pe unde v-au dus la practică?
La liceu: toamna la cartofi, vara la mazare (cum ziceam, vara am fost o singura data).
La facultate, porumb si fabrica de conserve.
Dar au fost si facultati mai norocoase, nu mai stiu cine imi povestea ca fusese la cules de fructe (mere?). Dar erau putine cazuri d'astea, cel mai adesea se mergea la porumb si la cartofi.

#1304
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postfloricris, on 23 iulie 2013 - 12:57, said:

Nu mereu, dar de multe ori. Baietii erau trimisi la chestii mai grele ( a se citi naspa), eventuali erau campati pe la cine stie ce ferma din Baragan. Noi fetele (deh, mai delicate) aveam de regula autobuze care ne aduceau la camin seara. Dar am stat intr-un an vreo 2 saptamani la o fabrica de conserve in Tecuci, la sortat legume pt ghiveci/zacusca/etc.
Slab. La rosii era mortal, ce batalii faceam :). Luai una mai chifligita, o tavaleai prin praf bine, si vai de victima. Si la struguri era frumos, aduceam must cu bidonul in fiecare zi. Intr-un an am "scos" asa peste 100 litri. Si mai bine era la capsune, dar astea le-am prin rar. Mancam pana ne durea burta. Si acum mie cam scarba cand le vad :).

#1305
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,791
  • Înscris: 13.06.2004
@floricris: dacă eşti f, cred că te interesează astea: http://forum.softped...da-din-anii-70/
http://forum.softped...iegel-din-1982/

Iar ca f.d. (fapt divers), dacă ai făcut faculteta în anii '80 cred că eşti cu câţiva ani mai tânără decât Iris din romanul meu (care era născută pe 20 oct. 1962).

#1306
misuf

misuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 10.10.2011

View Postdjl, on 15 iulie 2013 - 14:50, said:

Dar cu amorul şi sexul cum era pe vremea aia? Posted Image

Vorba’aceea de pe’atunci  :Ai money ?, I love you! ; N’ai money ?, I'm sorry !
Si ele te tratau ca pe “bibicu” din D’ale carnavalului, ecranizare din anul 1958.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1lTDpcZ_t9M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1307
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,791
  • Înscris: 13.06.2004
Nu cred că erau atâtea materialiste pe cap de locuitor atunci. Că dacă dădeau de unul cu bani și le mergea se bucurau, perfect adevărat. Acum sunt în stare să se cupleze mii cu orice ciumpalac doar pentru că are bani!

Ca f.d.: am luat azi cartea "Conexiuni rock" scrisă de Daniela Caraman-Fotea și apărută la Ed. Muzicală în 1982.

Edited by djl, 23 July 2013 - 22:07.


#1308
misuf

misuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 10.10.2011
"Dar erau putine cazuri d'astea, cel mai adesea se mergea la porumb si la cartofi."
In insula mare a brailei, seara la un porumb copt, cartofi copti o mai "puneam " si de "floricele de porumb"

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/96ih_zzU5vM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1309
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postdjl, on 20 iulie 2013 - 15:49, said:

Tipul era homosexual?  Posted Image
Nu era p.o.p.o.n.a.r. Homosexualii au aparut dupa rascoala (scuze lovitura de stat). Inainte se numeau p.o.p.o.n.a.r.i.

Edited by Clovis, 24 July 2013 - 16:32.


#1310
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostClovis, on 24 iulie 2013 - 16:31, said:

Nu era p.o.p.o.n.a.r. Homosexualii au aparut dupa rascoala (scuze lovitura de stat). Inainte se numeau p.o.p.o.n.a.r.i.

A nu... Nuimele cult era homosexuali. Insa pe vremea aia nu era curectituidine politica asa ca le ziceai popo sau c...isti. Ma rog nu on cadru ofial ca nu se facea asa ceva ...

#1311
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NLG_aqtGL7Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
De fapt termenul era de indaratnic :).

#1312
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,791
  • Înscris: 13.06.2004
Cu tursitele străine cum era
Domane în costumul de baie - sursa: catalogul "Neckerman" vară - sept. 1974 (pg. 113, 114, 117). O să mai pun la modă din anii '70 ceva scanări din acest catalog

Attached File  Catalog Neckerman nr. 186 vara - sept. 1974 pg. 113 costume de baie.jpg   361.5K   7 downloadsAttached File  Catalog Neckerman nr. 186 vara - sept. 1974 pg. 114 costume de baie.jpg   382.78K   9 downloads
Attached File  Catalog Neckerman nr. 186 vara - sept. 1974 pg. 117 costume de baie.jpg   334.01K   6 downloads

#1313
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postmisuf, on 23 iulie 2013 - 22:01, said:

Vorba’aceea de pe’atunci  :Ai money ?, I love you! ; N’ai money ?, I'm sorry !
Eu stiam varianta cu rima:
Ai bani - love story,
N-ai bani - I'm sorry.

View Postdjl, on 23 iulie 2013 - 11:08, said:

Pe vremea lui Gheroghiu-Dej se făcea practică agricolă?

Cred ca nu in aceeasi masura in care se facea la sfarsitul anilor 70 si in anii 80. Pe vremea lui Dej depopularea satelor era doar la inceput - avea cine sa munceasca pamantul. Nici armata nu participa la munci agricole in masura in care avea sa o faca mai tarziu. Vorbind cu barbati de diferite categorii de varsta mi-am dat seama ca cei care facusera armata in anii 50, 60, chiar 70 aveau o mult mai buna pregatire militara, atat practica cat si teoretica decat cei care au facut armata in anii 80, ani in care, toamna mai ales, erau perioade in care in unitati mai ramaneau doar cateva plutoane care asigurau serviciul de garda, restul - pe ogoarele patriei (ca sa nu mai vorbim de cei care erau trimisi la Canal, Casa Poporului, minerit, baraje, drumuri si poduri,...). In anii '80 agricultura se facea cu babe, soldati, elevi, studenti si puscariasi.

View Postdjl, on 21 iulie 2013 - 21:10, said:

Oare cei de la Poli au făcut practici din astea - că sincer, mi-e milă s-o trimit pe Iris din roman într-un asemenea lagăr...
Faceau si cei de la Poli, toata lumea participa la asa ceva. Cat despre "lagar", fara sa fiu un nostalgic al acelei epoci (dar fiind un nostalgic al propriei tinereti) pot sa-ti spun ca nu era chiar lagar. Conditiile erau grele, e adevarat dar greutatile erau compensate de distractie - mai o discoteca ad-hoc organizata in sala de mese sau in aer liber, in functie de conditiile meteo, mai o bauta asezonata cu cantece studentesti (celebra "Carolina", ca sa dau doar un exemplu), mai un whist / bridge / yambs / rentz, mai o plimbare pe clar de luna prin porumbiste cu o colega romantica...

Edited by ego_zenovius, 24 July 2013 - 20:44.


#1314
misuf

misuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 10.10.2011

View PostClovis, on 24 iulie 2013 - 16:31, said:

Nu , era p.o.p.o.n.a.r. Homosexualii au aparut dupa rascoala (scuze lovitura de stat). Inainte se numeau p.o.p.o.n.a.r.i.

Da, asa li  se spunea,popular.

Dintr-unul din fiefurile lor "wc-ul de la telefoane" iese un tip mergand cam desalat.
Un altul ce statea la priveala, il atentioneaza:  - ce mergi ,ba, asa de parca ai fi f.... in c.. ?
la care primul ii raspunde:     - se cunoaste, se cunoaste?

View Postfloricris, on 23 iulie 2013 - 12:57, said:

Asa e.
Dar sa nu crezi ca exagerau. Apa calda cu program scurt.......

De asta se si canta seara "corul vanatorilor" :
Nu, este pe lume placere mai mare,
decat sa te speli ,seara pe picioare.....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate